11 medzinárodných zmlúv do roku 2012, ktorých dôsledkom je ukrajinská kríza vyvolaná USA

 – Ak by nevznikol ukrajinský konflikt, USA by si museli vymyslieť iný, rovnako v blízkosti Ruska a rovnako s dopadom na finančný a akciový trh.

– Predohrou k ukrajinskému konfliktu bol konflikt v Sýrii, s ktorého USA a Obama odišli s dlhým nosom.

– Rok 2012 vytvoril kontext, v ktorom ukrajinský konflikt, ako zástupný konflikt medzi USA a Ruskom bol nevyhnutný.

– Michael Snyder uz 17. júla 2012 pomenoval 11 medzinárodných dohôd, ktoré sú klince do rakvy PetroDolára

– Ukrajinský konflikt je odpoveďou USA na formujúci sa PetroRubeľ, ktorého príbeh začal už v roku 2012.

Michael Snyder:

11 medzinárodných dohôd, ktoré sú klince do rakvy PetroDolára.

     

Je petrodolár mŕtvy?

No, ešte nie, ale nechty už klepkajú o rakvu, a to aj v momente,  keď budete čítať tento článok. Po celé desaťročia, väčšina národov sveta používajú americký dolár na kúpu ropy a obchodujú v ňom medzi sebou. V podstate americký dolár bol skutočnou jedinou globálnou menou. Prakticky každá krajina hromadila zásoby dolára pre medzinárodný obchod. Tým bol zaistený obrovský dopyt po amerických dolároch v medzinárodnom obchode a sanovanie amerického dlhu. Tento dopyt po dolároch držal ceny a úrokové sadzby na nízkej úrovni. Práve teraz dolár tvorí   viac ako 60 percent všetkých devízových rezerv na svete. Ale časy sa menia. Za posledných pár rokov došlo celá skupina medzinárodných dohôd, ktoré urobili americký dolár menej dôležitý v medzinárodnom obchode.

Mainstreamové médiá v Spojených štátoch boli podivne ticho o všetkých týchto dohodách, ale pravda je, že sa pripravuje pôda pre zásadný posun v spôsobe, akým bude obchod prebiehať po celom svete. Keď petrodolár zomrie,  bude to mať úplne zničujúci dopad na americkú ekonomiku.

Je smutné, že väčšina Američanov je úplne bezradných a neinformovaných , pokiaľ ide o to, čo sa asi stane s dolárom.

Sila amerického dolára je jedným z mála vecí, ktoré držia  našu ekonomiku. Akonáhle sa tá noha podlomí celá Amerika má na krku obrovský prúser .

Zmluvy ktoré podkopávajú nohy americkému doláru ….

# 1 Čína a Rusko

Čína a Rusko sa rozhodli začať používať vlastnú menu pri obchodovaní medzi sebou. Nasledujúci článok je z China Daily  poskytuje informácie  o tejto dôležitej zmluve (pozn. redkacie: zmluva nakoniec bola podpísaná 12.júla 2014)….

Čína a Rusko sa rozhodli vzdať  amerického dolára a uchýliť k používaniu vlastných mien u dvojstranného obchodu, premiér Wen Ťia-pao a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin oznámili neskoro v utorok.

Čínski odborníci povedali, že krok odráža upevňovanie užších vzťahov medzi Pekingom a Moskvou, a  je zameraný na ochranu svojich domácich ekonomík.

„Vo vysporiadaní obchodu, rozhodli sme sa využiť svoje vlastné meny,“ povedal Putin na spoločnej tlačovej konferencii s Wen v Petrohrade.

Tieto dve krajiny boli zvyknutí najmä dolár, u dvojstranného obchodu. Od finančnej krízy, ale vysoko postavení úradníci na oboch stranách začal skúmať ďalšie možnosti.

# 2 Čína a Brazília

Vedeli ste, že Brazília vedie viac obchodu s Čínou, než s niekým iným?

Najväčšia ekonomika v Južnej Amerike sa práve dohodla na obrovskom Menovom swape s najväčšou ekonomikou v Ázii. Nasledujúci podrobnosti sú  z nedávneho článku BBC ….

Čína a Brazília uzavreli dohodu na menovom swape  v snahe chrániť sa proti globálnej finančnej kríze a posilniť svoje obchodné väzby.

Dohoda umožní ich centrálnym bankám výmenu vo vlastných menách v hodnote až 60 miliárd reais alebo 190bn juanov ($ 30 miliárd).

Suma môže byť použitá, aby sa upevnili rezervy v čase krízy alebo bude k dispozícii k posilneniu vzájomného obchodu.

# 3 Čína a Austrália

Vedeli ste, že Austrália vedie viac obchodu s Čínou, než s niekým iným?

Austrália sa tiež nedávno dohodla na menovom swape s Čínou. Nasledujúce informácie sú je z nedávneho článku Financial Express  ….

Centrálne banky v Číne a Austrálii podpísali dohodu na menovom swape 31,2 miliárd zabezpečí dostupnosť kapitálu medzi obchodnými partnermi, komentovala Reserve Bank of Australia.

„Hlavným účelom swapovej zmluvy je podpora obchodu a investícií medzi Austráliou a Čínou, a to najmä z hľadiska vlastných mien a posilniť bilaterálnu finančnú spoluprácu,“ povedala RBA vo vyhlásení na svojich internetových stránkach.

Čína expanduje v menovej swapovej politike, pretože podporuje medzinárodné používanie jüanu a dohodou s Austráliou vyplýva na podobné krajiny vrátane Južnej Kórey, Turecka a Kazachstanu. Čína je Austrálii je najväčším obchodným partnerom a predstavuje zhruba štvrtinu tovaru predaného v zahraničí.

# 4 Čína a Japonsko

Druhá a tretia najväčšie ekonomiky na celej planéte sa rozhodli, že by mali dať do pohybu proces smerom k používaniu vlastných mien pri obchodovaní medzi. Táto dohoda bola nesmierne dôležitá, ale úplne ignorovaná americkými médiami.

Podľa agentúry Bloomberg sa očakáva, že táto dohoda posilnení väzby medzi oboma ázijskými obrami ….

Japonsko a Čína budú podporovať priame obchodovania v jene a jüanu bez použitia dolárov a bude podporovať rozvoj trhu pre spoločnosti zapojené do výmeny, povedala japonská vláda.

Japonsko – Čínska dohoda sa bude vzťahovať aj na nákup čínskych dlhopisov v budúcom roku, tvrdí  japonská vláda vo svojom vyhlásení po stretnutí premiéra Yoshihiko Noda a čínskeho premiéra Wen Ťia-pao v Pekingu. Podpora priameho yen- jüan riešenia, by malo znížiť menové riziko a náklady na obchodovanie, japonskej a čínskej vlády.

Čína je Japonsku najväčším obchodným partnerom s 26500000000000 jenov v obojsmerných transakciách  minulom roku..

# 5 Indiou a Japonskom

Nie je to len Čína, ktorá vyvára dohody v národných menách. Tieto menové dohody, podľa Reuters ,realizujú aj Indie a Japonsko.

India a Japonsko sa dohodli na 15000000000 dolárov menovej swapovej linke, japonský premiér Yoshihiko Noda povedal v stredu, je to pozitívny krok pre problémovú Indickú rupiu, ktorá mala najhorší výkon v Ázii v tomto roku.

# 6 Dohoda India-Čína-Irán na nákup ropy z Iránu

Irán-Čína-India našli spôsob ako obchádzať sankcie voči Iránu uvalené EÚ a USA.

Bloomberg nedávno priniesol podrobný článok, aké tieto realizujú obchody s Iránskou ropou.

Irán,  Čína a India, si našli spôsoby ako obísť sankcie na Irán. Obchod realizujú vo vlastných menách a na báze komoditnej výmeny ako obilie, sójový šrot a spotrebné výrobky.

India je druhý najväčší dovozca iránskej ropy, zriadila „rupia účet“ v štátnej banke k úhrade. Čína a Irán obchody riešia bartrom, k týmto obchodom pristúpil už aj Pakistán a Rusko podľa oficiálnych správ Iránskej národnej banky.

 

    # 7 Irán a Rusko

Podľa agentúry Bloomberg , Irán a Rusko sa rozhodli zbaviť amerického dolára a používať vlastné meny pri obchodovaní medzi sebou ….

Irán a Rusko nahradili americký dolár svojimi národnými menami v dvojstrannom obchode, iránsky štátny-run Fars napísal s odvolaním na Seyed Reza sajjad, iránskeho veľvyslanca v Moskve.

Návrh prepnúť do rubľa a riál bol inicioval Ruský prezident Dmitrij Medvedev na stretnutí so svojím iránskym náprotivkom Mahmúdom Ahmadínedžádom, v Astane v Kazachstane na zasadnutí Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, povedal veľvyslanec.

# 8 Čína a Čile

Čína a Čile nedávno podpísal novú zmluvu, ktorá bude výrazne rozširovať obchod medzi dvoma krajinami ktorá pravdepodobne povedie aj k swapoch v národných menách.

Nasledujúci  text je z nedávnej správy , ktorý popisuje novú dohodu medzi Čínou a Čile ….

Wen vyzval krajiny na rozšírenie obchodu s tovarom, podporovať obchod v službách a vzájomne investície, a dvojité dvojstranný obchod v budúcich troch rokoch.

Čínsky vodca tiež povedal, že obe krajiny by mali posilniť spoluprácu v oblasti ťažby nerastných surovín, rozšírit spolsuprácu v agrosektore  a podporovať spracovania poľnohospodárskych produktov a poľnohospodárskej techniky.

Čína má zájem na veľkých projektoch vo výstavbe čílskej infraštruktúry a projektoch Číny s Čile na podporu rozvoja dopravných sietí v Latinskej Amerike, povedal Wen.

Medzitým, Wen navrhol, aby obe strany začali menové swapy na rozšírenie renminbi.

# 9 Čína a Spojené arabské emiráty

Podľa CNN , Čína a Spojené arabské emiráty nedávno podpísali swapovú dohodu….

V januári, čínsky premiér Wen Ťia-pao navštívil Spojené arabské emiráty a podpísal 5500000000dolarů v menovom swape o podpore obchodu a investícií medzi oboma krajinami.

# 10 Čínou a Afrikou

Vedeli ste, že Čína je teraz najväčším obchodným partnerom Afriky?

Celé desaťročia bol americký dolár dominantný v Afrike, ale v roku 2012 sa situácia zmenila…

Správa z najväčšej africkej banky Standard Bank, hovorínasledujúce , že dominanciu v roku 2015 preberie renminbi teda  Čína ….

(pozn. redakcie: už rozumiete iniciatíve USA a Obamu voči Afrike?)

# 11 Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – Brics

Krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika), sú stále väčším faktorom v globálnej ekonomike.

Nedávna dohoda medzi týmito krajinami zavádza požívanie národných mien medzi sebou v obchodných transakciách.

Nasledujúci text je od zdroja správ v Indii ….

Medzi päť hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – sú nové dohody nastavené tak aby opustili obchody v 230 mld. dolárov a prešli na obchody v národných menách. .

Takže čo to všetko znamená?

To znamená, že dni dolára sú ako  de facto ako rezervnej meny sveta spočítané.

Takže to, čo sa stane, keď petrodolár zomrie?

1. zníži sa dopyt po nákupe amerických štátnych dlhopisov, čí sa skomplikuje financovanie amerického vládneho dlhu,

2. úrokové sadzby sa rapídne zvýšia,

3. Prepadne sa výmenný kurz doláru voči ďalším menám.

4. Úrokové sadzby bude jediné čo v americkej ekonomike bude rásť.

A to je len začiatok.

Prorocký text Michaela Snydera sa naplnil. Unipolárny svet pod vedením USA začal už v roku 2012 dostávať vážne trhliny. Mnohé krajiny vo svete postupne začali opúšťať dolár vo svojich vzájomných obchodoch a prešli k národným menám.

Odpoveďou na finančnú krízu roka 2009 je návrat k národnej mene. Tento zrejmý odkaz z finančnej krízy ohrozuje jednak projekt umelej meny ako je euro a zároveň projekt doláru ako globálnej rezervnej meny.

Zvyšovanie významu národných mien ma dva dôležité odkazy:

1. vracia do centra pozornosti originálnu národnú suverenitu a národný politický rozhodovací proces ohraničený národným štátom!

– to je významné politické ohrozenie EÚ

2. swapové dohody v národných menách rušia svetovú hegemóniu USA a robia ju „iba“ regionálnou mocnosťou jednou z mnohých.

Kaganove „Americké storočie“, ktoré je globálnou republikánsko-demokratickou konsenzuálnou stratégiou USA, tým pádom končí. Všetky následujúce svetové konflikty vyvolané v jednotlivých regiónoch sveta sú posledným pokusom USA o udržanie svetovej hegemónie. USA totiž nemá inú možnosť.

Svet v ktorom na názore USA nezáleži je svet v ktorom USA nedokážu žiť – je svetom bez amerického životného priestoru.

Konflikt na Ukrajine bol nevyhnutný a z možných konfliktov, ktoré USA mali na výber jediný efektívny a možný!

1. Putinov koncept Euroázijskej únie je v priamom protiklade s konceptom EÚ.

– nemá politické inštitúcie,

– je budovaný na výsostne tržnom princípe: pohyb osob, kapitálu a peňazí,

– zvyšuje význam národných mien.

2. Ukrajina je konflikt, ktorý oslabuje Rusko ako politického lídra koncepcie multipolaritného sveta.

– celé propagandistické premostenie USA o Rusku ako agresorovi oslabuje Rusku pozíciu vo svete,

–  viditeľné je to pri pohľade na finančné trhy: Mier a pokoj zbraní = oslabovanie dolára a eura a zvyšovanie významu národných mien a rast moskovského akciového indexu, udržiavanie konfliktu = oslabovanie rubľa a posilňovanie eura a dolára.

3. Vznik alternatívnych inštitúcii Bricsu oslabuje význam EÚ a USA, ktoré medzinárodné finančné inštitúcie používajú ako prevodové páky na realizáciu vlastných geopolitických záujmov.

Čo sa stalo v rokoch 2012 -2014?

1. Prehĺbilo sa partnerstvo Ruska a Číny:

– Rusko je politickým lídrom BRICS

– Čína je ekonomickým lídrom BRCS

2. Zvýšil sa podiel menových swapov v národných menách.

– swapová dohoda Čína – Nemecko

– swapová dohoda Čína – Francúzsko

– swapová dohoda Čína – Veľká Británia

– swapová dohoda Rusko – Turecko

–  swapová dohoda Čína – Turecko

– swapová dohoda Rusko – Čile

– swapová dohoda Argentína – Rusko

– swapová dohoda Argentína – Čina

a priíprava ďalších….

3. Zmenili sa vlády v Indii, Malajzii – Japonsko odmietlo zatiaľ podpísať Transpacifickú dohodu s USA.

India a Malajzia sú naklonené k hlbšej spolupráci s Ruskom. Indicko-Ruské partnerstvo sa zvýšilo vo vojenskej spolupráci a v oblasti ropy a zemného plynu.

Rusko získalo kontrakty na tazbu ropy v Iraku, Iráne, rovnako ako Čina a India.

Význam USA za posledné 2 roky bol natoľko oslabený že v niektorých regiónoch už nedokáže prostredníctvom vlastných nadnárodných inštitúcii presadzovať svoje geopolitické zaáujmy. V Ázii ho vytláča Shanghajské združenie pre spoluprácu.

Ukrajinská kríza je dôsledkom oslabenia významu USA vo svete. Keby nebola iná, USA by iniciovali iný konflikt alebo viacero konfliktov naraz. A vlastne keď sa na svetovú mapu prizriete tak to aj urobili.

Šachová partia o tento svet, ktorý je jej šachovnicov postúpila do záverečnej fázy!  

 

zdroj: http://theeconomiccollapseblog.com/archives/11-international-agreements-that-are-nails-in-the-coffin-of-the-petrodollar

Pridaj komentár