Ako Rusi vidia Západ a Rusko

natylie baldwin

Natylie Baldwin

Portál nezávislých žurnalistov spravovaným legendou skutočnej novinárčiny Robertom Parry, Consortium News zverejnil článok blogerky a autorky knihy Natylie Baldwin o tom, ako Rusi vidia samých seba a západný svet okolo. Tento pohľad sa výrazne líši od propagandy, ktorou nás kŕmia média.

Portál Eurozprávy priniesol stručný výťah článku, ktorý obsahuje podstatné body pôvodného článku, rozhodne však doporučujeme prečítať aj originál.

Ruské médiá aj obyvateľstvo sú Západom často kritizované za propagandu, ktorá údajne skresľuje ich pohľad na konflikty, ktorých sa Rusko zúčastňuje, aj na Západ ako taký. Natylie Baldwin, spisovateľka a blogerka, sa v rámci výskumu pre knihu, ktorej je spoluautorkou, vydala na cestu po Rusku, vďaka ktorej sa dozvedela, ako tieto problémy vnímajú sami Rusi.

Počas svojej cesty Baldwin hovorila s mnohými ľuďmi rôznych vekových kategórií z odlišných sociálnych sfér. Získala tak unikátny pohľad dovnútra života bežných Rusov a dozvedela sa ich názory na témy, ktoré sa na západe v súvislosti s Ruskom najčastejšie riešia.

Putin je vzorom

Jednou z týchto tém je predovšetkým osoba ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý je síce Západom často kritizovaný, ale v Rusku sa teší nebývalej obľube – podľa prieskumov mu dôveruje 90% Rusov.

Zo svojich rozhovorov som zistila, že Rusi sú Putinovi vďační za to, že sa v roku 2000 chopil štátu na pokraji rozkladu a obnovil v ňom poriadok, päťnásobne zvýšil životné štandardy, investoval do infraštruktúry a urobil prvé kroky k ovládnutiu oligarchie,“ uvádza Baldwin.

Podľa nej si Rusi Putina vážia nielen ako politika, ale aj ako človeka. Je totiž známy tým, že nepije alkohol, nefajčia a športuje, takže v ňom vidia vzor pre seba aj pre svoje deti. Cenia si aj jeho rozvážnosť, logické myslenie a kvalitné prejavy.

Baldwin tiež poznamenáva, že sami Rusi nepopierali, že je ruská vláda autoritatívna, čomu sa aj z historických dôvodov nebránia. „Podobný názor mala aj skupina odborníkov v Krasnodaru, ktorí pri diskusii jeden večer tvrdili, že na to, aby sa veci diali, je potreba silný líder, ktorý sa ale musí zodpovedať ľuďom a ich potrebám. Väčšina z nich sa domnievala, že Putin tieto kritériá spĺňa.

Rusi sa zle nemajú

Rusko sa často preberá aj v súvislosti s ekonomickými sankciami a ich dopadom na život bežných Rusov. Baldwin však uvádza, že sa nikde s nedostatkom nestretla. „V každom meste, ktoré som navštívila, boli Rusi oblečení rovnako dobre ako ľudia v amerických mestách a predmestiach,“ píše Baldwin a dodáva, že kvôli sankciám ľudia necítia zášť, ale skôr sa len prispôsobujú.

Jasný názor majú Rusi aj na situáciu na Ukrajine, kedy „podporujú to, čo považujú za pokojnú, ale ráznu Putinovu politiku odmietania provokácií zo západu, vrátane pokusov o zneužitie historických etnických a politických rozdielov na Ukrajine, ktoré vyústili v nelegálne odvolanie demokraticky zvoleného lídra.

Tento názor potom podľa Natylie Baldwin zdieľajú aj Rusi, ktorí žijú na Kryme. Protesty na Majdane podľa nich ani zďaleka neboli mierové a spontánne. Zásah ruských jednotiek a následné pripojenie k Rusku potom vnímali ako vítané prekvapenie; prekvapenie preto, že po pripojení k Rusku volali už dlhú dobu.

Baldwin sa pýtala na dostupnosť západných médií. Tie sú podľa Rusov bez problémov k dispozícii, a to najmä vďaka internetu. Informácie v nich ale považujú za skreslené a nepresné – obzvlášť čo sa týka ukrajinskej krízy, kde západné médiá podľa nich často úplne ignorujú historický kontext.

Väčšina Rusov navyše považuje démonizáciu svojho prezidenta západnými médiami a politiky za detinský čin, ktorý len potvrdzuje domnienku, že politici vo Washingtone pridelili Rusku rolu nepriateľa už dávno, nech Rusko v skutočnosti robí čokoľvek.

Na záver ale Baldwin dodáva, že väčšina Rusov nemá nič proti Američanom ako ľuďom. „Obdivujú Američanov za ich otvorenosť a pre ich úspechy, ale záľubu politikov vo Washingtone zasahovať v iných častiach sveta, keď ani nerozumejú následkom svojich činov, považujú za veľmi chybnú a nebezpečnú.


Natylie Baldwin zverejnila 20.11. svoj článok aj na svojej stránke

Zdroj:

2 komentáre

Pridaj komentár