Americká vláda hrá vabank, plyn z Ruska nesmie do Európy prejsť

Posledné udalosti v Macedónsku, pokus o teroristickú akciu s možným prevratom opäť obrátili pozornosť k tomuto nepokojnému regiónu. Po februárových udalostiach, keď tajná služba zabránila farebnej revolúcii, je tu nový pokus o zmenu pomerov.

Dôvody, prečo sa z relatívne pokojnej krajiny stala vojnová zóna je samozrejme možno vysvetľovať rôzne – boj za demokracie, ľudské a národnostné práva. Časový faktor však vyvoláva podozrenie niečoho iného.

EDIT 12.5.2015 – Zdá sa, že som sa vo svojich úvahách nemýlil, resp. existuje aspoň jeden človek, ktorý má podobný názor ako ja. Je ním geoanalytik Dr. Dušan Proroković, riaditeľ Centra pre strategické alternatívy, autor knihy „Geopolitika Srbska“ a bývalý štátny tajomník Srbska pre Kosovo a Metohiju

.V minulom článku, kde som sa snažil čitateľom priblížiť riziká tzv. Tureckého prúdu, bol jasne, zreteľne a nedvojzmyselne vyjadrený názor predstaviteľa americkej vlády Amosa Hochsteina, že Turecko musí z projektu vycúvať, pretože Američania si neprajú, aby Rusi mali nezávislú trasu plynu do Európy – t.j. trasu, ktorú by nemali pod kontrolou oni. Dôležitý je však dátum tohto rozhovoru pre turecký denník Hurriyet – 23.3.2015. Prečo to pripomínam?

Priblížme si, čo to je Turecký prúd a ako vlastne prepája rôzne záujmy krajín. Po tom, čo bol projekt South Stream

South Stream

South Stream

zrušený po nátlaku Únie a americkej vlády na vstupný čiernomorský bod Bulharsko, ktoré sa tým pádom stalo poslušným unijným poskokom, ruská štátna firma Gazprom presmerovalo záverečnú vetvu plynovodu do Turecka.

Turkish Stream

Turkish Stream

Plynovod, ktorý v tomto prípade Gazprom stavia, už nepokračuje ďalej do Európskej Únie, pretože Gazprom nesmie podľa pravidiel Únie vlastniť súčasne plyn aj plynovod. Takže jediné čo spraví je, že na hraniciach s Gréckom, ako vstupným bodom do Únie vybuduje obrovský uzol, hub, na ktorý sa môže ktokoľvek napojiť a odoberať ľubovoľné množstvo plynu až do maximálnej kapacity 49 miliárd kubíkov. Gazprom zároveň ohlásil, že po ukončení transportných zmlúv s Ukrajinou v roku 2019 vypne akýkoľvek transport plynu cez Ukrajinu, ktorá sa týmto stane pre Rusko výlučne krajinou koncového odberateľa a tým pádom sa stane sústava plynovodov, ktoré momentálne kontroluje USA cez bábkovú vládu v Kyjeve úplne bezcennou pre politický a ekonomický nátlak na Rusko. Plyn, ktorý teraz prúdi z Ruska do južných krajín Európy cez Ukrajinu bude k dispozícii – na hraniciach s Gréckom. Je na európskych krajinách aby sa pripravili na deň, keď sa bude treba buď zbaviť ruského plynu, alebo vybudovať nový plynovod od gréckych hraníc, cez Macedónska až do Srbska, kde sa napojí na pôvodne plánovanú trasu plynovodu South Stream. Tento nový plynovod má názov Balkan stream a prípravné práce sa už minulý mesiac začali.

Trasovanie Balkan stream (Balkánskeho prúdu)v porovnaní s pôvodnou schémou South stream

Trasovanie Balkan stream (Balkánskeho prúdu) v porovnaní s pôvodnou schémou South stream

  • Čiernym vybodkovaná trasa je nové pokračovanie plynovodu do Turecka
  • Červený krúžok je hub na gréckych hraniciach
  • Žltou farbou vybodkovaná trasa je odhad trasovania Balkan stream

Vráťme sa teraz k vyjadreniu Amosa Hochsteina a prečo je dátum taký dôležitý. Začiatkom januára 2015 došlo v Macedónsku k pokusu o podobný scenár ako na Ukrajine, keď opozičný vodca Zoran Zajev sa pokúsil prinútiť súčasného prezidenta Grujevského na odstúpenie. Dôvodom bolo, že mal dôkazy o podvodoch súčasného prezidenta. Avšak absolútnou bombou bolo, že sa Zajev priznal k pôvodu týchto dokumentov. Pochádzali totiž od špionážnych služieb zahraničných krajín. Po tomto priznaní, ktoré Zajev neprozreteľne vyslovil v prítomnosti prezidenta a jeho výroky boli zaznamenané,  zaútočili tajné služby Macedónska a zadržali materiály od „zdroja“, ktorým bol bývalý riaditeľ Národnej bezpečnostnej služby a kontrašpionáže Veruševski. Na zadržaným počítačoch a médiach sa našlo množstvo dôkazov nielen o kontaktoch opozície so zahraničím, ale aj o veľkých finančných prevodoch zo zahraničia na podporu ich činnosti. Jedným z najdôležitejších úloh opozície po prevzatí moci by bolo torpédovania Balkánskeho prúdu. Ako z mapy vidno, Macedónsko nie je možné prakticky obísť keďže Bulharsko má zakázané sa na projekte zúčastniť.

Takže si to zhrňme:

  • V Grécku vládne od 27.1.2015 radikálna Siryza, ktorá je zameraná vyslovene protiamericky a zatiaľ u nej neprichádza do úvahy, že by projekt Balkánskeho prúdu zrušila, naopak, vzťahy s Kremľom sú stále vrelejšie.
  • Pokus o prevzatie moci proamerickou opozíciou v Macedónsku zrejme plánovaný na obdobie, keď bude jasné, kto bude vládnuť v Grécku nevyšiel babráctvom lídra opozície a jeho chytením sa do pasce
  • Srbsko je tradične proruské, žiadna možnosť prerušenia plynovodu tam nehrozí

Ak je Grécko a Srbsko nezdolné, slabším miestom Balkánskeho prúdu je teda stále Macedónia. A preto práve tu možno očakávať ďalší úder

Medzitým sa napriek nezhodám a vydieraniu zo strany Turecka, Gazprom predsa len dohodol s Turkami a začal pokládku potrubia na dno Čierneho mora s predpokladom dokončenia celého projektu už o rok a pol. Panika americkej vlády je stále očividnejšia a Amos Hochstein sa pokúsil zastaviť Grékov podobným vyjadrením ako pre noviny Hurriyet na stretnutí s gréckym ministrom energetiky Panagiotis Lafazanisom. Gréci však nehodlajú ustúpiť, keďže je to pre nich vec národného záujmu a budúcich veľmi slušných zárobkov.

A tak muselo prísť to, čo sa nakoniec stalo. Kosovskí teroristi zaútočili na Macedónsko. Skoro tretina populácie sú etnickí Albánci, zrejme bol predpoklad, že sa podarí vyvolať chaos, v rámci ktorého vláda padne. Paralelne, úplne „náhodne“ vystúpila aj opozícia s protivládnymi demonštráciami opäť zrejme s úmyslom destabilizovať vládu. Nestalo sa.

A Macedonian policeman speaks to a man near a police checkpoint in Kumanovo, Macedonia May 9, 2015. REUTERS/Ognen Teofilovski

A Macedonian policeman speaks to a man near a police checkpoint in Kumanovo, Macedonia May 9, 2015. REUTERS/Ognen Teofilovski

O Kosove je zbytočné nosiť drevo do lesa, ale predsa len zopakujem.

Kosovo nevzniklo samé od seba, je to projekt americkej administratívy, ktorá jednak preklasifikovala UÇK z teroristickej kriminálnej organizácie na „oddiely vlastencov“ (hmmm, čo mi to len z poslednej doby pripomína?) aby ich začala vyzbrojovať a teror, ktorý rozpútali sa stal zámienkou na preslávené humanitárne bombardovanie Srbska. A aby porušili medzinárodné právo násilným odtrhnutím Kosova od Srbska (hmmm, čo mi to len z poslednej doby pripomína?) Súčasná kosovská vláda je často označovaná ako vláda certifikovaných zločincov, tzv. premiér Hashim Thaçi je podozrievaný, že má až príliš blízko k jednej z hlavných mafiánskych rodín a o podozreniach z jeho kriminálnej a zločineckej minulosti, hlavne pri obchodovaní s ľudskými orgánmi si čvirikajú aj vrabce. Na území Kosova sa nachádza jedna z najväčších amerických základní mimo územia USA Bondsteel a celý „štát“ je fakticky americkým protektorátom.

Zdá sa však, že ani tento pokus zastaviť projekt ruského plynu do Európy nevyšiel.

Čo príde ďalej – humanitárne bombardovanie Srbska č.2?

 

Zdroj:

14 komentárov

Pridaj komentár