Americké ratingové agentúry dokázali svoju političnosť

Výsledky ruskej ekonomiky v posledných týždňoch dokázali, že americké agentúry sú zbraňou v rukách americkej vlády.

Začiatkom roka, keď vrcholil politický tlak na Rusko, hlavné ratingové agentúry – Standard and Poor´s, Moody´s a Fitch, všetky z USA, prehodnotili ruský rating na úroveň bankrotujúceho štátu a rovnako do tejto kategórie zaradili aj globálne ruské firmy ako je Gazprom. Pripomínal sa rok 1998, kedy spolu s kolapsom rubľa katastrofálne dopadlo aj celé Rusko, ktoré si prežilo trpké chvíle štátneho bankrotu.

Americké ratingové agentúry Standard and Poor´s, Moody´s a Fitch

Americké ratingové agentúry Standard and Poor´s, Moody´s a Fitch

Hoci aj v tom období bola cena ropy nízka, dnešné Rusko je ďaleko silnejšie a zdravšie v porovnaní s rokom 1998. Obrovské ruské rezervy vo výške pol bilióna dolárov a veľmi úspešné sebavedomé a do globálnej ekonomiky plne integrované firmy dávali tušiť, že Rusko je schopné bez vážnejších následkov prežiť aj dlhodobé výkyvy jednak ceny energetických surovín, pokles rubľa a aj obchodnú sankčnú vojnu so Západom. Zároveň sa k Rusku pripojila Čína a viacero ďalších krajín, ktoré ohlásili spoločné investičné a obchodné projekty rádovo v stovkách miliárd dolárov. Čína zas podpísaním swapu s Ruskom za mimoriadne priaznivých podmienok pre Rusko vzhľadom na nízky kurz rubľa podporila presvedčenie, že ide o dočasný výkyv a ruská ekonomika je zdravá. Rovnako prejavila ochotu otvoriť úverové linky a suplovať sankciami postihnuté zdroje financovania veľkých ruských firiem. Tieto trendy však americké ratingové agentúry úplne ignorovali.

Pozrime sa ako vyzeral rating Ruska na začiatku roka

  • Moody´s (február 2015) – Ba1, negatívny výhľad
  • Standard and Poor´s (január 2015) – BB+, negatívny výhľad
  • Fitch (január 2015) – BBB-

Kategórie Moody´s a Standard and Poors´s majú príznačné označenie „odpad“ (junk), čím je vyjadrené, že investícia do týchto akcií a dlhopisov je dopredu vyhodenými peniazmi. V prípade, že niekto predsa len investuje do nákupu ruských štátnych dlhopisov, CDS (poistenie proti defaultu) prudko stúpa a výrazne sa tieto pôžičky pre emitora dlhopisov predražujú. Keďže dnes je investovanie do značnej miery automatizované vo vzťahu k ratingom, došlo k preceňovaniu aktív viazaných na držbu ruských dlhopisov, stúpla úroková miera, dopyt po ruských dlhopisoch klesol. Inými slovami, zaradením do týchto kategórií americké ratingové firmy ťažko poškodili Rusko a ruské firmy, ktorým sa týmto predražilo financovanie investícií alebo dokonca priamo znemožnilo.

V tom istom období nezávislá čínska ratingová agentúra Dagong po reálnom zhodnotení možností Ruska, ponechala krajine rating A so stabilným výhľadom, pričom USA, ktoré má v amerických agentúrach najvyššiu známku AAA, hodnotila o stupeň nižšie ako Rusko, t.j. A-. Firma Gazprom, ktorá bola podľa Američanov pred krachom, dosiahla po prehodnotení zdrojov, zásob a možností u čínskej firmy najvyššiu bonitu AAA!

Rozdiely v oceneniach nemohli byť väčšie. Ukázalo sa a potvrdil to aj časopis Newsweek, že sa trendy naplnili, devalvácia rubľa podporila export a sankcie spolu s predražením importu uvolnili miesto pre domáce firmy. Čína skutočne pomohla s úvermi pre bankové domy, ruské firmy majú prebytok devíz a rovnako sa začali napĺňať aj stenšené ruské rezervy.

Aký je záver? Sú len dve možnosti.

Buď v amerických agentúrach sedia ekonomickí analfabeti, idioti, ktorí ekonomické teórie nikdy nepochopili. To si nemyslím. Práve tu sa koncentruje výkvet analytikov, ktorí by na základe obrovského množstva faktorov mali vedieť racionálne zhodnotiť pozíciu štátu či firmy.

Druhá, očividná a ďaleko pravdepodobnejšia, možnosť je, že agentúry plnia politické zadanie a ich objektivita je v troskách. Tak to je…

 

Zdroj:
http://medzicas.sk/koho-zaujimaju-sankcie-ruska-ekonomika-aj-tak-rastie/

One comment

  • americke ratingofky dokazali svoju „doveryhodnost“ a „profesionalitu“ v 2008.

    dokazuju ju aj v sucastnosti, ked take USA s ratingom kdesi v Aaa +-
    a s dlhom k hdp 211%…. WTF?!

    a greko s ratingom CCC+ a dlhom k hdp 174% !!!

    americke ratingofky by logicky nemali uz existovat a ak, tak ich „hodnotenia“
    su len nespolahlive, zamerne zkreslene bludy.

    …okrem US ratingoviek by uz tiez nemal fungovat ekonomicky sistem, ktory tieto ratingofky, banky, vlady, tjne spolocnosti atd., reprezentuju

Pridaj komentár