Čierny tieň pochybností – Penta útočí kvôli predraženým vrtuľníkom Black Hawk pre koloniálnu slovenskú armádu

Dag Daniš, komentátor Hospodárskych novín na svojom Facebook profile oznámil, že on a politický analytik Martin Kugla boli žalovaní spoločnosťou Penta za zverejnenie článkov, v ktorých sa zamýšľali nad dôvodmi rozhodnutia kúpiť predražené americké vrtuľníky namiesto pôvodom sovietskych, ale stále funkčných Mi-17. Z ich komentárov totiž priam kričalo podozrenie, že rozhodnutie ministra Glváča v tejto veci, nemuseli byť úplne nezávislé od lobingu Penty.

Aby toho nebolo dosť, Penta operatívne zariadila u vydavateľstva stiahnutie online verzie komentára Daga Daniša a Martina Kuglu. Samozrejme, internet si Kuglov, ale aj Danišov komentár pamätá, tak si pripomeňte, čo vlastne Pente vadilo na komentári, pôvodne umiestnenom tu http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/dag-danis-ako-sudruh-glvac-potesil-americanov-a-pentu-750120 a tu http://komentare.hnonline.sk/komentare-167/ako-zlikvidovat-vlastnu-armadu-754130 (texty sú v prílohe)

Dag Daniš napísal:

Penta verzus občania Slovenskej republiky

Penta podnikla proti médiám jednu celkom neuveriteľnú a doteraz nevídanú vec – za kritické články zažalovala na 33 tisíc eur nielen vydavateľa Hospodárskych novín, ale aj autorov článkov – ako „občanov SR“. Jedným z autorov a „občanov SR“ je politológ Martin Kugla (dovolil si upozorniť, že subdodávateľom pre americké vrtuľníky Black Hawk je firma Aero Vodochody, ovládaná Pentou). Druhým autorom a „občanom SR“ som ja. Za komentár Ako súdruh Glváč potešil Američanov a Pentu.

Penta sa týmto podlým precedensom zjavne snaží zastrašovať nielen vydavateľov (ktorých ešte nekúpila), ale každého, kto si dovolí nahlas kritizovať biznis Penty.

Mimochodom, na súdny spor „Penta verzus občania SR“ sa veľmi teším. Vychutnám si ho 🙂 Nenechám sa buzerovať gorilami v oblekoch.

Bohužiaľ, obaja, Dag Daniš aj Martin Kugla majú absolútnu pravdu – všetko, čo napísali je medzi odborníkmi dávno známe, nakoniec téme sme sa venovali aj my – tu a tu. Pôvodne som chcel napísať ešte jeden článok, ale opakoval by som len tieto závery oboch spomínaných pánov. Otázkou je, prečo vlastne Penta k tomuto kroku typu „trafená kačka zagágala“ vlastne pristúpila.

Slovensko je krajinou oligarchov, kde si páni podporujúci rôzne strany žiadajú vyplatiť podporu práve v takýchto zakázkach. Dnes sa to berie skoro ako samozrejmosť, že rôzni kmotríkovci, poórovci, širokovci, jatyovci apod. vyhrávajú jeden tender za druhým, že dokonca premiér štátu robí obchodného agenta pre tieto spoločnosti pri zahraničných návštevách. Hoci sa kritika podobných praktík v médiách objavuje prakticky denne, o žalobách doteraz nebolo počuť.

Dôvodom zrejme budú dve veci – kontrakt s americkou administratívou s tieňom korupcie by nebol dobrou vizitkou pre „americko-slovenské priateľstvo“ a druhá vec, ktorá súvisí s dnešnou realitou Európskej Únie a to, že sme prakticky kolóniou USA. Penta sa proste so Strýkom Samom za chrbtom cíti nesmierne silná a neohrozená.

A je pritom jedno, že sa slovenská armáda naveky zadĺži a jej bojaschopnosť poklesne na nulu. Tak to totiž v kolóniách chodí…

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

Príloha

Dag Daniš

Zabudnite na to, že najväčší kšeft tohto roka je Váhostav Juraja Širokého. A jeho záchrana zo štátneho…

Obchodom roka bude nákup amerických vrtuľníkov Black Hawk za 261 miliónov dolárov. Postaral sa o to podnikateľ a minister obrany Martin Glváč.

A urobil to spôsobom, za ktorý by mal byť okamžite odvolaný.

Glváč aj Američania sa chvália, že ide o ukážkovo transparentný a mimoriadne výhodný obchod, pretože ho uzavreli priamo dve vlády za najnižšie možné ceny. Sú to rozprávky. Realita je presne opačná. Obchod nie je ani transparentný, ani výhodný pre slovenskú armádu. Výhodný je akurát tak pre amerického výrobcu.

Po prvé: Black Hawky neprídu na Slovensko preto, že by sme ich chceli kupovať. Prídu sem preto, že Američania ich chceli predávať. Totiž: ani v programe vlády, ani v rozpočte, ani v prioritách ministerstva obrany nebolo ani slovo o tom, že by sme sa chystali vo veľkom nakupovať nové vrtuľníky. Neboli na to peniaze. A ani teraz nie sú. Preto sa investovali milióny eur do modernizácie starých ruských vrtuľníkov Mi-17… Prekvapenie prišlo až tento rok, keď Glváč navštívil Spojené štáty. Tam sa zrazu dozvedel, že ?americká strana nám ponúka pomoc pri akvizíciách, napríklad vrtuľníkov?. Glváč poslušne prikývol. A po ňom poslušne prikývla aj Ficova vláda.

Po druhé: Slovensko nekupuje nové bojové vrtuľníky, ktoré by mohlo nasadiť do bojových zón. Alebo na obranu štátu. Kupuje len lietajúce skrinky s nápisom Black Hawk. Nebudú mať obranné protiraketové systémy, nebudú mať guľomety ani rakety. Nebudú mať nič a v bojových operáciách budú nepoužiteľné. Zvládnu len civilné lietanie. Používať ich budeme len na toto: ?hasenie požiarov, pomoc pri povodniach a pátranie po nezvestných?. Bojové využitie Glváčových ?nahých? (nevyzbrojených) Black Hawkov bude rovnaké ako bojové využitie vrtuľníkov od firmy Lego.

Po tretie: Glváč odmietol robiť tender, resp. obchodnú súťaž, kde by slovenské ozbrojené sily presne špecifikovali, čo všetko potrebujeme. Je pritom vysoko pravdepodobné, že v tendri by sme vedeli vyrokovať od západných dodávateľov vrtuľníkov (a možno aj od Američanov) buď výhodnejšie ceny, alebo pridanú hodnotu (bojovú výbavu).

Po štvrté: na tomto pochybnom obchode nebude profitovať len americký výrobca, ale aj finančná skupina Penta. Dodávateľom kokpitov pre Black Hawky je totiž česká Aero Vodochody, ktorú vlastní Penta Investments. V roku 2010 podpísala Aero s americkým výrobcom kontrakt v objeme štyroch miliárd českých korún. Aero sa zrejme bude podieľať aj na servise nových vrtuľníkov.

Po piate: Glváč vôbec neukázal, kde na tento rozsiahly nákup zoženie peniaze. V rozpočte obrany ich nemá. Vláda zas na to nemá rezervu. Je tu len predbežný súhlas ministra financií, že niečo vymyslí…

Záver. Nakupujeme vrtuľníky, hoci nevieme na čo (pre bojové nasadenie a obranu Slovenska sú nepoužiteľné). A nevieme za čo (v rozpočte sa s tým vôbec neráta). Vieme len to, že musíme zohnať stovky miliónov dolárov, lebo niekto (Black Hawk, Penta) potrebuje vyrábať a predávať… A zarábať.

Keby podnikateľ a minister Glváč pripravil takýto absurdný obchod v súkromnej firme, bol by okamžite prepustený. Podnikateľ a minister Glváč to, samozrejme, veľmi dobre vie. Preto sa živí ako socialista.

Martin Kugla

Ako zlikvidovať vlastnú armádu

Vláda minulý týždeň schválila zámer nahradiť vrtuľníky Mi-17 americkými UH-60 M Black Hawk. Ide o najväčší zbrojný nákup v histórii Slovenska. Ten však paradoxne neprinesie nárast, ale pokles schopností vrtuľníkového letectva, a čo je horšie ? kolaps zvyšku armády.

Neexistuje koncepcia

Celý zámer vyvoláva vážne otázky: Black Hawky sú dobré stroje. Prečo však chceme nahradiť Mi-17 vrtuľníkom inej kategórie s tretinovou transportnou kapacitou? A prečo 9, a nie 6 alebo 12 kusov? Kde je nejaká koncepcia, ktorá dáva odpovede? Ako je možné, že sa pri takom obrovskom investičnom zámere nevyhlási tender? Ktorýkoľvek z veľkých výrobcov by sa rád prihlásil, Augusta-Westland už priamo avizoval, že je schopný predložiť porovnateľnú ponuku.

A predovšetkým, kde je nejaká koncepcia, ktorá hovorí, že práve do vrtuľníkov treba investovať také obrovské prostriedky? Prečo nie do delostrelcov alebo motostrelcov, kde sa technika doslova rozpadá?

Kolaps armády

Kľúčovým problémom celého návrhu je, že plánovaná suma ? 261 miliónov dolárov ? je približne štvornásobok ročných investícií do výzbroje. Aj pri rozložení v čase a zvýšení rozpočtu takýto nákup odčerpá podstatnú časť investičných zdrojov armády. Ak sa kúpia aj Glváčom plánované radary, transportné Spartany, či prenajmú stíhačky Gripen, armáda dlhé roky nebude môcť obstarať nič iné. Ani len pištoľ. Čo by to znamenalo pre bojaschopnosť armády, je zrejmé ? kolaps.

Skutočný motív tohto nekoncepčného nákupu je možno iný. Firma Aero Vodochody je subdodávateľom pre výrobcu Black Hawkov ? firmu Sikorsky. Aero patrí Pente. Je možné, že jedného rána zazvonil ministrovi Glváčovi telefón a hlas podobný premiérovi oznámil:?Penta chce zvýšiť objem subdodávok pre Sikorsky, treba to podporiť nejakým nákupom. Vybav to.?

Pokles bojaschopnosti

Podľa informácií zverejnených americkou vládnou agentúrou DSCA má Slovensko kúpiť len tzv. holé vrtuľníky v základnej výbave a ich logistické zabezpečenie. Bez výbavy ochrannými a rušiacimi systémami, a teda neschopné pôsobiť v bojovej zóne, bez výzbroje, a dokonca bez schopnosti lietať v noci. Čím dostaneme horšie ?vrtuľníkové spôsobilosti?(Glváč) ako s dnes prevádzkovanými Mi-17. Úplne nezodpovedanou zostáva otázka: ako bude SR v budúcnosti zabezpečovať Leteckú pátraciu a záchrannú službu (SAR)?

Cena…

Prednosťou nákupu má byť výhodná cena a nemožnosť korupcie, keďže sa tak deje cez vládny program USA. Ani jedno nie je pravda. Vďaka rozbujnenému lobingu patria americké armádne nákupy medzi vôbec najdrahšie na svete.

V porovnateľnom tuniskom tendri stáli ?holé? Black Hawky 12 mil. dolárov za kus. Systémová cena ? okrem logistiky aj vrátane spomínanej kompletnej výbavy, výzbroje a munície je 58 mil. dolárov. Cena našich vrtuľníkov má byť 29 mil. za kus. Celý rozdiel medzi cenou ?holých? strojov a finálnou však na rozdiel od tuniského tendra tvorí logistické zabezpečenie, výcvik a servis. Priestor na korupciu je presne tu. Tieto služby totiž bežne dodávajú privátni kontraktori. Logicky je najväčším favoritom Aero. A teda Penta.

… ktorá bude rásť

S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou bude Slovensko musieť zakrátko Black Hawky modernizovať ? minimálne systémami na let v noci a zabezpečenie SAR. To znamená ďalšie desiatky miliónov dolárov. Ak budeme chcieť aj výstražné a ochranné systémy na použitie v bojovej zóne, výzbroj a muníciu ? ako už avizoval šéf generálneho štábu, budú to už stovky miliónov dolárov.

Týmto (a ďalšími plánovanými) nákupmi Smer vyčerpá investičné zdroje armády na dlhé roky. Robí rozhodnutia za dve budúce vlády, ale prenecháva im časovanú bombu financovania armády. Pričom existujú aj lacnejšie alternatívy modernizácie.

2 komentáre

  • Pingback: Prinášame najnovšie správy z prezidentského paláca. | MEDZIČAS

  • Neviem, prečo sa niekto čuduje takýmto veciam, keď kapitalizmus ako spoločenský systém je vo svojej podstate predurčený k tomu, aby vytváral korupčné prostriedie, rôzne podvody, švindle, alebo zlodejiny a podobne!!! Ako chcete niečo odstrániť, čo je prirodzenou súčasťou niečoho???!!! Nechápem, prečo sa nikto nezamýšľa nad touto skutočnosťou, ale rieši tak „prirodzené“ veci v daných podmienkach a parametroch, ako že nejaký robko, miky a spol, slúžia ako niečí agenti a nie národu!!! To mi pripadá, ako keby sa niekto zaoberal beztiažovým stavom vo vesmíre a čudoval sa nad tým, alebo čo!!! Hahahaha!!! Treba sa zaoberať príčinno-dôsledkovými vzťahmi!!!

    O „slobode“ v atlantickej ne-civilizácii – Peter Marman – Slobodný vysielač, 04.06.2015
    —————————————————————————————

Pridaj komentár