Čo sa dozviete na tajnej linke Kremľa

Keby sa redakcii Medzičasu podarilo napojiť sa na jednu z najzabezpečenejších telefónnych liniek na svete, linky, ktorá prepája a šifruje hovory do Kremľa, priamo na stôl prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, možno by sme boli svedkami podobného rozhovoru

„Prosím, kancelária prezidenta Ruskej federácie“
„Tu je Sergej Lavrov, môžete ma prepojiť na Vladimíra Vladimiroviča?“
„Samozrejme, gospodin Lavrov, už Váš hovor očakáva“

Tút, tút, tút

„Sergej Viktorovič, dobrý večer, dúfam že si to v Soči užívate. Ako sa tam mávate?“

„Však to poznáte, Vladimír Vladimirovič. V máji tu býva krásne, aj more je teplé, vnúčika Leonida už ani k obedu nedostanem. Ani sa nedivím, ja keď som mal štyri roky, ako má teraz on, robil som to isté. Len škoda, že sa dcére Jekaterine nepodarilo prísť na dlhšie. Myslel som, že keď sa presťahuje z New Yorku do Moskvy, budeme mať na seba viac času, ale aukcie v Christie jej dávajú poriadne zabrať. Hoci, aby som povedal, aj som si zvykol, že mám priestor na papirosu, pohárik gruzínskeho a kľud na čítanie. Ozaj moje poznámky k tomu poslednému Friedmanovi ste už čítali?“

„Čítal som, a myslím, že máte úplnú pravdu. Tiež mi to pripadá trocha únavné trvať na globálnej hegemónii, keď sa situácia radikálne zmenila. Myslím, že ten náš čínsky gambit vo Washingtone nečakali a stále nevedia ako ďalej reagovať. Keď sme už pri našich úhlavných priateľoch z Ameriky, ako dopadla schôdzka s Kerrym?“

Lavrov Kerry Putin

Lavrov Kerry Putin

„Tak ako sme očakávali, Vladimír Vladimirovič. Som presvedčený, že Angele nedôverujú a Kerry niekoľkokrát naznačil, že majú vládu v Nemecku pod úplnou kontrolou. Je viac ako zrejmé, že sa obávajú možnosti odmietnutia Nemecka pokračovať ďalej v smere totálnej podpory americkej politiky voči Rusku. Donekonečna už ani Angela nemôže ignorovať slová priemyselníkov, ktorí strácajú ruský trh v prospech Číňanov a čo ich najviac hnevá, aj v prospech Američanov. Nakoniec, Spojené štáty majú vlastné pravidlá a tie môžu kedykoľvek zmeniť. Francúzov prinútili zastaviť dodávku Mistralov, ale sami nakupujú raketové motory za miliardy.“

„Prepáčte, Sergej Viktorovič, že Vám skáčem do reči. S gospodinom Hollandom ste už dojednali odovzdanie Mistralov do Číny? Keď sme na oslave Dňa víťazstva hovorili s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, o ceste Mistralov do Ruska cez Čínu, celkom sa na tom zabával. Musel som mu sľúbiť, že keď to dojednáme s Francúzmi, umožníme Číne podieľať sa na know-how, ktoré sme od Francúzov dostali.“

„Ešte sme to nedotiahli do konca, ale gospodin Holland si nemôže dovoliť Mistral potopiť, to by znamenalo vnútropolitický debakel a ďalšie voľby by už socialisti nielenže prehrali ale by ich predbehli ešte aj nacionalisti. A predať ich nemôžu, keďže celá zadná časť lode je vyrobená v Rusku a my im na to povolenie nedáme. Kvôli Američanom sa musí tváriť, že Mistral predá tretej strane a po prezidentských voľbách v Amerike si to od Číňanov zoberieme konečne my.

Ale aby som sa vrátil ku Kerrymu. Jeho slová o návrate k spolupráci treba brať s rezervou. Hneď zo Soči odlietal do Turecka, kde sa NATO zrejme dohodne na „ochrane demokracie a ľudských práv“ v Severnej Afrike aj bez mandátu OSN. Propaganda na Západe už beží na plné obrátky aby sa téma imigrácie stala kľúčovou v diskusii vo verejnom priestore. Tým chcú získať „morálne oprávnenie“ robiť si čo chcú a kde chcú bez ohľadu na tzv. medzinárodné právo. Podľa našich informácií Američania posilnili obranu svojich lodí v Európe proti raketám o 400% a koncentrácia síl v oblasti Sýrie neveští nič dobré.“

„Čo myslíte, čo to pre nás znamená, Sergej Viktorovič?“

„Kerry nám chcel dať najavo, že USA do priamej konfrontácie s Ruskom nepôjde. To však neznamená, že Američania majú záujem na obnovení vzťahov. Posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Európe a v okolí. Sú dve možnosti. Buď neveria, že naša spolupráca s Čínou bude mať dlhé trvanie alebo si myslia, že Čína nebude ochotná kvôli Rusku riskovať zhoršenie vzťahov s USA a tak môžu využiť svoju vojenskú prítomnosť na pokračovanie sýrskej vojny z roku 2013. Vtedy sme ich zastavili a nakoniec preto sa rozhodli ísť na Ukrajinu. Dnes sa to môžu pokúsiť útok dokončiť aj napriek našej prítomnosti v Sýrii a dokonca aj napriek prítomnosti čínskej flotily v regióne.

Nakoniec ak chcú, aby sme stiahli chvost a prestali sa snažiť dodávať plyn do Európy bez americkej kontroly, inú možnosť asi nemajú. Vedia, že ak sa nám podarí dokončiť Turecký prúd a nezabránia stavbe Balkánskeho prúdu, ich vplyv na Európu sa výrazne zoslabí. Nielen po ekonomickej stránke, ale hlavne po politickej. Bola by to jedna z najväčších geopolitických porážok USA po druhej svetovej vojne. Vyzerá, že si to vzhľadom na stav zadĺženosti nemôžu dovoliť a tak budú pokračovať v tomto smere. Rovnako si myslím, že ani na Ukrajine sa nič nezmení. Vláda, ktorú riadia, bude robiť všetko pre to, aby chaos a vojna pokračovali naďalej. To umožní odôvodniť americkú prítomnosť v oblasti a pre domácich voličov je to štandartný obraz Ameriky – svet je v ohrození a Amerika ho bráni. Zvlášť pred prezidentskými voľbami si demokrati teda Obama nemôžu dopustiť aby vznikli nejaké pochybnosti o oprávnenosti americkej politiky v Európe. Ak by malo dôjsť k zmene zahranično-politickej orientácie Ameriky, zrejme si budeme musieť počkať až na voľby.

Američania majú samozrejme pravdu v tom, že Číne na nás prakticky vôbec nezáleží. Vedia to oni, vieme to my a Číňanom je jedno, že to vieme. Nakoniec, bez podpory Číny, by sme nemohli odolávať sankciám a hrozbám o prerušení dodávok surovín. Číňania vedia, že sa presmerovanie obchodných tokov deje proti našej vôli, takže chcú z tohto neuveriteľného priaznivého obratu osudu vyťažiť čo sa dá. Oholili nás až na kosť pri dohadovaní o plynovode Sila Sibíri a pri plynovode Altaj to budú chcieť uzavrieť rovnakým spôsobom. Museli sme s nimi podpísať dohody o odovzdaní technológií, požadujú majoritné podiely v našich firmách a som si istý, že ak by sme zaspali vo vývoji, o dvadsať rokov, alebo aj skôr sa to obráti proti nám. Nakoniec už o päť rokov budú vydávať také množstvo prostriedkov na zbrojenie, za ktoré si obstarajú ďaleko viac zbraní ako Američania a ich školy a priemyselné firmy sú na stále vyššej úrovni.

Niekedy si tak po večeroch myslím, že keby chceli Číňania získať bezbolestne nadvládu nad svetom, museli by vyvolať konfrontáciu našej krajiny s Američanmi. My sme im museli vydať kľúče od Sibíri a Američania budú pri stále náročnejších nákladoch na zbrojenie nakoniec povoliť vstup Číňanov do strategických oblastí priemyslu v Amerike. Takto bez námahy získajú aj zdroje a aj si kúpia Ameriku. Po desiatich rokoch nám obom vystavia účet. Myslím, že keby Američania rozmýšľali aspoň trocha racionálne, nikdy by sa za týchto podmienok nerozhodli pokračovať“

„Podobne aj ja rozmýšľam Sergej Viktorovič. Budeme musieť pripraviť plány ako ďalej. No nič, oddýchnite sa a keď sa vrátite do Moskvy, dáme hlavy dokopy.“

„Dobrú noc, Vladimír Vladimirovič, aj Vám“

5 komentárov

  • keby chceli Číňania získať bezbolestne nadvládu nad svetom, museli by vyvolať konfrontáciu našej krajiny s Američanmi. My sme im museli vydať kľúče od Sibíri a Američania budú pri stále náročnejších nákladoch na zbrojenie nakoniec povoliť vstup Číňanov do strategických oblastí priemyslu v Amerike. Takto bez námahy získajú aj zdroje a aj si kúpia Ameriku.

    plany v planoch inych planov …

    • Na rozdiel od politologov a aj kolegov z Medzicasu, som otvorene pesimisticky, co sa tyka dalsej buducnosti. Mnoho ludi tvrdi, ze politika USA je chaoticka a ze v jej jednotlivych krokoch nie je ziadny zamer. Nemyslim si to. Hoci USA svoje kroky nedomyslaju tri tahy dopredu, zatial mi vsetko, co spravili za posledne roky v Europe a okoli potvrdzuje, ze idu podla osvedcenej Wolfowitzovej doktriny so snahou o vytvaranie ohnisk napatia v oblastiach, ktore potrebuju oslabit. To, ze neuvazovali nad vstupom Ciny je prave tym faktorom X, ktory z planov robi hromadu trosiek

      • cina je dost zvlastna krajina kde sa neda predpovedat co presne sa stane.

        cinania nejsu inovatori, hoci kopirovat technologie vedia uzasne. ich priemysel je zalozeny na okopirovani zapadneho know how.

        a dalej rusi su neni sprosty a vedia ze cinania su zmrdi a maju zaujem o sibir, takze pocitam ze rusko bude mat v tych s400 nejake zadne vratka ktorymi by ich malo cine v pripade pruseru vedet deaktivovat…

        cinska ekonomika je taktiez divna.. riadeny kapitalizmus… tam este budu obrovske problemy s malinvesticiami ktore tam su. tiez shadow banking system narobil obrovske pozicky ktore nepojdu splatit a budu bankroty. bubliny zacnu praskat, ghost cities, akciove bubliny a pod stiahnu financny system ciny dole. ked pusti cina QE tak mozme ocakavat ze pri pade svetoveho financneho systemu padne aj yuan.

        co by ich mohlo scasti zachranit je zlato, lenze zlaty standard znamena male intervencie vlady do ekonomiky a male dane, takze moc strany by sa zase oslabila, cize nepriechodne pre stranu.

        cina uz moze zabudnut na taky mohutny ekonomicky rast aky zazivala, pomaly zacne dochadzat pracovna sila z polnohospodarstva ktora sa premienala do priemyslu, a veru nezachrania ich roboty. taktiez su tlaky na rast miezd.

        taktiez ked chcu udrzat aspon silnejsi rast budu muset podporit rast kupyschopnosti obyvatelstva, lenze tam je pre politbyro ten problem ze bohati ludia ziadaju aj moc a oslabila by sa moc strany, cize zase pre stranu nepriehodne riesenie.

        • Číňania majú jednu výhodu – perspektívu tisícročí. Takže oni majú trpezlivosť a čas, kľudne si pár desiatok rokov počkajú. Jedno je však jasné, Presne ako uvádzate extenzívny rast Číny sa stáva minulosťou http://medzicas.sk/koniec-cinskeho-zazraku/

          Podľa mňa si to uvedomujú a ich projekt Hodvábnej cesty http://medzicas.sk/kam-sa-pobera-cinska-hodvabna-cesta/ je spôsobom ako vytvoriť relatívnej bohatých a hlavne kúpyschopných partnerov. Ak sa náhodou niečo stane s USA ako hlavným odberateľom Čínskej produkcie, treba si nájsť náhradu

          Mimochodom, tie reči o kopírovaní, majú stále menšiu platnosť. V Číne sa vraj už prihlasuje najviac technologických patentov vo svete a o 50 rokov nebudeme chápať na čom v Číne pracujú a čo vyrábajú

          • ono este keby sme vedeli kto podava tie pantenty v cine, lebo ono sa kludne moze stat ze to podavaju zapadny ludia a spolocnosti aby si ochranili aspon ciastocne know how na takom trhu kde sa tak uzasne lahko kradne

Pridaj komentár