Čo znamená, ak si Turci stavajú v Iraku trvalú základňu?

Turecké noviny Hürriyet zverejnili, že vtrhnutie tureckej armády na územie Iraku sa podľa správy deje v súvislosti s legálne uzatvorenou zmluvou medzi tureckou vládou a regionálnou kurdskou vládou.

Turecko bude mať trvalú vojenskú základňu v Bashiqa, oblasti Mosulu, kde posilnia tureckých inštrukturov cvičiacich v regióne sily kurdských oddielov Pešmerga, oznamuje Hürriyet. Dohoda o základni medzi prezidentom Regionálnej vlády Kurdistanu (KRG) Massoud Barzanim a vtedajším tureckým ministrom zahraničia Feridun Sinirlio?lu bola podpísaná počas jeho návštevy v severnom Iraku 4.novembra.

Turecká agentúra Anadolu Agency (AA) hlási, že v oblasti 4.decembra bolo nasadených najmenej 150 tureckých vojakov, spolu s 20-25 tankami. Turecký armádny zdroj povedal 5.12. agentúre AA, že turecká armáda už vycvičila bojovníkov zo štyroch provincí v severnom Iraku pre boj s ISIS. Podľa zdroja boli sily Pešmerga vyškolené pre výrobu a boj s domácimi výbušninami, ťažkými guľometmi, mínometmi, delostrelectvom a tiež dostali školenia prvej pomoci. Celkove sa vraj tureckého výcviku zúčastnilo viac ako 2500 príslušníkov Pešmerga vrátane vysokých dôstojníkov.

Podľa denníka Pravda Turecko nedodávalo minimálne Kurdom žiadne zbrane, dostali len výcvik.

Hürriyet ďalej píše, že podpredseda KRG, minister pre Pešmerga generálmajor Karaman Kemal Omar sa o odbornej príprave s pomocou tureckých vojakov vyjadril ako o obrovskom prínose pre operácie irackých kurdských síl pri znovudobytí Sindžáru 12. novembra. Sindžár je mesto ležiace 120 kilometrov západne od Mosulu s jezidskou väčšinou, ktoré ISIL obsadil v auguste 2014.

Misia tureckej skupiny vojakov v Bashiqa trvá už dva roky. Tábor sa nachádza 32 kilometrov severne od Mosulu, ktorý je pod nadvládou Daeš. Vojaci cvičili sily Pešmerga a ďalšie skupiny bojovníkov proti Islamskému štátu (Podľa tureckého portálu Milliyet slovo ďalšie skupiny znamená 2400 sunitských Arabov a 400 tureckých Sýrčanov). Uvedených 150 tureckých vojakov a 20 tankov prišlo na základňu prevziať misiu od 90 vojakov, ktorí boli v tomto regióne po dobu dvoch rokov. So zvýšeným počtom tureckých vojakov nasadených na základňu sa očakáva nárast v počte vyškolených príslušníkov milícií.

ISIS ozbrojenci obsadili Mosul, mesto s viac ako miliónom ľudí, v júni 2014. Mosul sa stal irackým centrom a pevnosťou Daeš.

Reuters hlási, že americkí úradníci vedeli o nasadení stovky tureckých vojakov v severnom Iraku, ale vyjadrili sa, že tento krok nie je súčasťou činnosti koalície vedenej Američanmi.

Ako sme informovali, iracká vláda považuje príchod tureckých vojsk za porušenie štátnej suverenity. Pôvodné správy hovorili o diplomatickom riešení krízy, avšak podľa Sky News, rovnako ako podľa spomínaného portálu Milliyet, hrozí ozbrojený konflikt s Tureckom ako agresorom. Predseda Bezpečnostného a obranného výboru irackého parlamentu Hakim al-Zamili totiž vyzýva vládu, aby zahájila bombardovanie tureckých pozícií, v prípade, že Turecko nestiahne armádu z územia Iraku.

Sky News ďalej cituje tureckého premiéra Ahmet Davutoglu, ktorý povedal, že tábor za posledných päť mesiacov existuje na žiadosť úradu guvernéra Mosulu a v spolupráci s irackým ministerstvom obrany.

Davotoglu povedal, že Turecko je  pripravené poskytnúť akúkoľvek podporu v súlade s požiadavkami Irackej armády a polície a že Turecko nemá záujem o anexiu. Podľa neho ide o boj Turecka proti teroristickým organizáciám.

Dodal, že akákoľvek  dezinterpretácia aktivít týkajúcich sa „rutinnej rotácie“ bude vnímaná ako „provokácia“.

Bývalý guvernér Ninive Atheel al Nujaifi, ktorý podľa Sky News tábor zakladal, povedal, že Turci boli pozvaní priamo irackým premiérom a ministrom obrany.

Napriek tomu Irak považuje príchod príslušníkov tureckej armády do provincie Ninive za narušenie vlastnej zvrchovanosti. Podľa irackého prezidenta ide o porušenie medzinárodného práva. Iracké ministerstvo zahraničia označilo tureckú vojenskú aktivitu za inváziu a niepriateľský čin. Odmietlo akékoľvek vojenské operácie, ktoré nie sú koordinované s irackou vládou a predvolalo si tureckého veľvyslanca v Bagdade. Prezident Fuad Masum hovorí o „porušení medzinárodných noriem, zákonov a irackej suverenity„.

Aby situácia nebola taká jednoduchá, možno je vhodné sa pýtať, prečo Turecko zahájilo aktivity v Sýrii a Iraku v tejto dobe. Zdá sa, že v Sýrii vytvárajú centrum s protivzdušnou obranou

Obsadené sýrske predpolie tureckej armády na vyvýšenine Tal Ziyab leží práve na trase ropných konvojov. Čo sa týka Iraku, aktivisti po zadaní geolokácie (budúcej) tureckej základne objavili, že leží na strategickej ceste, ktorá vedie z pomerne nového miesta ťažby ropy americkej spoločnosti Hunt Oil Co., ktorá je v regióne prítomná už od roku 2007 a je známa prepojením na administratívu bývalého prezidenta G.W.Busha

Geolokácia základne určená z videa

Turecka zakladna

Komentár

Vzhľadom na to. že s veľkou pravdepodobnosťou je nervozita Turecka spôsobená ruským ohrozením ropného biznisu niektorých významných jedincov, zdá sa, že pokračujú v zabezpečení prepravných trás a miest ťažby ropy. Zároveň však túto snahu o pokračovanie biznisu s krvavými peniazmi využíva Amerika na dosiahnutie základného strategického cieľu – vytlačenie Ruska z regiónu. Hoci je zrejmé, že z akéhokoľvek pohľadu je Turecko agresor a nemá právo na žiadnu ochranu podľa medzinárodného práva, je tiež zrejmé, že v prípade akéhokoľvek konfliktu Turecka so Sýriou USA do útoku zatiahne celé NATO.

Za zmienku tiež stojí, že hoci vzťahy medzi PKK, resp. YPG, sýrskou organizáciou Kurdov a irackou KRG resp, klanom Barzani, ktorý v irackom Kurdistane vládne nie sú vôbec dobré, je zarážajúce, že niektorí Kurdi spolupracujú s Turkami, ktorí bombardujú príslušníkov vlastného národa. Námatkovo len v júni a septembri pri náletoch tureckého letectva zahynuli desiatky Kurdov. Kurdi sú pritom jediným etnikom na Blízkom východe, kde nie je prvoradá náboženská ale etnická príslušnosť.

Ak by aj Turecko vyvolávalo dojem, že podporuje nezávislosť irackého Kurdistanu, bolo by to jednak v rozpore s trvalým postojom prezidenta Erdogana, ale naviac ako píše Al-Monitor, došlo by ku vzniku krajiny, ktorej nezávislosť by bola hlavne voči Iránu minimálne pochybná. Tým by sa Turecko dostalo naopak do oveľa horšej pozície. Preto evidentne nejde o snahu podporiť Kurdov, ale o riešenie strategických a taktických plánov Turecka. Tomu by nasvedčovali aj zmätené vyhlásenia o legalite základne (raz sa hovorí o dvoch rokoch, raz o piatich mesiacoch) a tiež aj poznámka premiéra Davotoglu, ktorý nehovorí o trvalej báze, ale len o rotácii.

Rovnako upozorňujem na poznámku Milliyet, ktorý síce spomína v článku výcvik Pešmerga, ale zároveň aj výcvik sunitských Arabov a Turkménov. Inými slovami výcvikový tábor slúži na výcvik teroristov, ktorých voláme umiernenými len kvôli tomu, že stoja proti „stelesneniu diabla na zemi“. Ktorý nie je podľa našich médií nik iný, než Bashar al-Assad a jeho vláda – „úplne náhodnou“ zhodou okolností je to zároveň jediná sila, ktorá má kapacity, skúsenosti a zdroje potrebné na porážku Islamského štátu…

Základňa v Sýrii je viac ako provokácia, ide o otvorené vyhlásenie vojny s Ruskom. Ak sa podarí Turecku (USA) pevne sa uchytiť v irackej základni, hrozí, že skôr alebo neskôr začne Turecko vytvárať ochranu vzdušného perimetra, pričom v dosahu Patriotov, ktoré sa tu náhodou po čase objavia, bude vzdušný koridor napríklad aj striel s plochou dráhou letu vystreľovaných z Kaspického mora do Sýrie. Samozrejme, že sa to stane prekážkou aj pre vzdušný most v prípade zablokovania Bosporu a Dardanel.  A už vôbec nebude možné používať strategické letectvo Ruskej federácie bez rizika napadnutia.

V predchádzajúcom príspevku sme tvrdili, že sa schyľuje k ozbrojenému stretu medzi Ruskom a jeho spojencami na jednej strane, členmi NATO, teroristami a monarchiami Perzského zálivu na strane druhej. Pokračujúce aktivity namiesto ukľudňovania situácie vedú skôr k jej vyostrovaniu.

Zdroj:

7 komentárov

  • Záznam, který hovoří za vše

    • Bohuzial toto video nie je dokaz – kde je nejaky datum, alebo geolokacia? Kludne moze ist o Libyu spred troch rokov

      • Ano, může jít o Libyi a může klidně jít i o výcvik, ale i tak to je dostatečně výmluvné. Je to proto, že geopolitické zájmy a vojenská taktika jsou ruku v ruce a jsou po léta neměnné. …..a doprovází-li kolonu toyot stroj US army, tak si myslím, že z toho lze logicky odvodit naprosto vše.
        (Leda by to byly montáž, ale to podle závěrečného záběru nevypadá)

  • amici si na severovychode syrie buduju svoju vlastnu vojensku letecku zakladnu
    http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940914000257
    a co sa tyka uzavreteho vzdusneho priestoru nad syriou, tak to asi take uplne uzavrete nebude, kedze izraelci nedavno bombardovali syrsky vojensky konvoj co prevazal balisticke rakety severne od damasku
    http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940914000419

    • Problem so syrskym nebom pochadza este zo zaciatku obcianskej vojny. Je verejnym tajomstvom, ze Izrael podporoval teroristicke skupiny bojujuce proti vladnucemu rezimu. Tieto skupiny sa hned na zaciatku konflikt „cirou nahodou“ zamerali na stanovistia protileteckej obrany a radary, ktore vytvarali na hraniciach s Izraelom hustu siet, kde bolo pre izraelske lietadla len velmi tazko preniknut. Po roku diverznej cinnosti tychto „demokratickych“ skupin sa syrske nebo pre izraelske stihacky rozjasnilo…
      Takze az do prichodu Rusov Izraelci nemali na uzemi Syrie problem bombardovat akykolvek iransky, alebo Hizballah konvoj. Sucastou dohody s Rusmi bolo, ze Irael bude mat nejaku autonomiu na ochranu svojich zaujmov. V nasledujucich dnoch sa vsak dohoda skonci dodavkou systemov S-300 pre syrsku armadu a podla vsetkeho bude syrska vlada strielat po hocikom, kto nebude mat autorizaciu. S-300 nie je vsemocny, da sa preletiet, Izraelci si to skusali na greckych aj bulharskych systemoch. Ale rozhodne to uz nebude mat take jednoduche ako doteraz

  • nevidim to ruzovo… asi fakt jedine vychodisko bude znicenie ameriky ekonomicky zlatym rublom a yuanom. sak aj tak vlastne zapadne staty uz nemaju skoro ziadne realne zlato, fort knox je prazdny. rusko s cinou obetuju dolarove rezervy, lebo narast ceny zlata a tie tisice ton co vlastnia im to vykompenzuju

Pridaj komentár