Fico kontra Kotleba – nepodarená póza premiéra.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba foto: FB

Predseda vlády sa dnes na úrade stretol so siedmymi predsedami samosprávnych krajov. Samosprávnych krajov máme 8. Predsedu Banskobystrického kraja na pracovný obed nepozval. Odôvodnil to takto:

 „Dobre viete, aké je moje hodnotové vybavenie a dobre viete, či je to otázka oslobodenia Bratislavy, konca II. svetovej vojny či konca fašizmu, že toto je pre mňa sväté a mimoriadne dôležité,“

Je pre neho veľmi ťažké sedieť za stolom s človekom, ktorý má hodnoty úplne opačné a s človekom, ktorý premárnil obrovské možnosti BBSK v prípade čerpania eurofondov. [zdroj]

 Reakcia Banskobystrického kraja:

 „Arogancia premiéra pokračuje. Po odmietnutí premiéra stretnúť sa s predsedom BBSK Marianom Kotlebom k otázke eurofondov, premiér zasadil obyvateľom BBSK ďalší úder. Predsedu BBSK, ako jediného z predsedov samosprávnych krajov, nepozval na pracovné stretnutie ku aktuálnym otázkam problematiky rozvoja samosprávnych krajov. Na podujatie boli pozvaní všetci predsedovia krajov, premiér nepozval len Mariana Kotlebu. Premiér touto aroganciou opäť dokazuje neúctu k princípom demokracie. Neakceptovaním legitímne zvoleného predsedu BBSK Mariana Kotlebu premiér škodí občanom BBSK a Slovenska.“

 Vládnutie premiéra Fica nie je možné hodnotiť jednoznačne. Má svoje svetlé i temné chvíľky.

Táto je jednoznačne tá temná. Je to pokus trestať obyvateľov Banskobystrického kraja za ich voľbu. Ako keby premiér Róbert Fico v tejto chvíli nechcel byť premiérom všetkých občanov.

Ten „antifašistický“ argument nie je možné brať vážne v čase, keď sa geopolitická situácia vyvinula tak, že nepriamo a občas aj priamo naši politici podporia vyložených náckov na Ukrajine – banderovcov. Hoc aj ako iba súčasť štátnej moci v Kyjeve. Súčasť, ktorú sa snažia nevidieť.  A to náckov takého typu, že Marián Kotleba pôsobí popri nich ako hovorca ľudskoprávnej organizácie.

A aktívne tak činí nejeden s tých politikov, s ktorými sa Róbert Fico bezproblémovo stýka. Odmietol napríklad niekedy Róbert Fico sedieť za jedným stolom s predstaviteľmi pobaltských krajín, kde sa už pravidelne konajú pochody veteránov jednotiek SS, a to aj s istou mierou podpory tamojších vlád?

Iste situácia ohľadom Ukrajiny a Ruska je taká, že premiér Slovenska nemôže vetovať a ani radikálne kritizovať rozhodnutie silných hráčov v EU, pokiaľ nechce byť v EU v izolácii,  aká teraz na Slovensku postihuje Mariána Kotlebu.

Predseda samosprávneho kraja ako aj premiér by mali na svojich funkciách zastupovať všetkých občanov. Bez ohľadu na to, ako rozumne či nerozumne tí občania volili. V prípade Róberta Fica by tiež bolo vhodné si spomenúť, akého „atraktívneho“ kandidáta banskobystrickým voličom ponúkol SMER.

Ak sa súčasný predseda samosprávneho kraja premiérovi nezdá,  má na to premiér právo, ale od toho je premiér, aby aspoň štandardnú komunikáciu s krajom udržiaval.

Nezachytil som totiž žiadne vyjadrenie  premiéra ani vlády, že by im dane vyzbierané v Banskobystrickom kraji „smrdeli“ a že ich vláda nechce pre rozpor so svojím „hodnotovým vybavením“.

Ak sa premiérovi nepáči stav využívania eurofondov v Banskobystrickom kraji, tak ako prvé čo je potrebné urobiť , je stretnúť sa s predsedom kraja, posúdiť spoločne problémy a hľadať riešenia.

Ak to takto pôjde ďalej na našej politickej scéne, nebude vo voľbách v roku 2016 ani koho voliť. Potom sa nebude ani čomu diviť, keď volič po tom čo vystrájajú predstavitelia parlamentných strán, bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a krúžkovať práve spomínaného Mariána Kotlebu.

 

Pridaj komentár