GATESTON INSTITUTE: Islamizmus v Európe

  • Je iróniou, že tí, kto sa odvážia vystúpiť proti extrémistom buď čelia vážnym následkom, ako je vyhrážanie smrťou, alebo sú nazývaní anti-moslimskými fanatikmi. Tento druh reakcie často odrádza pokrokové hlasy ozvať sa nahlas a zhoršuje podporu boja proti extrémizmu a to aj v rámci moslimskej komunity. Opozičné hlasy tam ešte stále môžu byť – dokonca viac ako inokedy. Jednoducho sa utiahli do podzemia.
  • Od bezprecedentných teroristických útokov vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku občania po celej Európe žijú v neustálom strachu. Zdá sa, že sú unavení a majú po krk moslimských extrémistov; deti môžu byť v ohrození na ceste do školy a nakupovanie sa koná pod ochranou vojakov.
  • S Brexitom, zvolením Donalda Trumpa a talianskym referendom sa zdá, že dochádza k lavínovému efektu. Rastúci vplyv Alternatívy pre Nemecko (AFD), Národného frontu vo Francúzsku, Strany pre slobodu v Holandsku, Slobodnej strany Rakúska a Hnutia 5 hviezdičiek  v Taliansku – všetko to vyzerá ako produkt rovnakej rétoriky.
  • Nevýrazná reakcia u veľkej časti európskych moslimov na rastúcu vlnu teroru a násilia tiež prispela k tomuto posunu. Rastúci počet rodených Európanov vyzerá byť nazlostený a nedôverčivý voči svojim blízkym moslimských spoluobčanom, najmä keď všetci ostatní vystupujú hlasno a jasne pri odsudzovaní teroristických trestných činov.

Vyzerá to tak, že nemecké orgány a orgány v celej Európe počas posledných niekoľkých týždňov konečne zosilňujú svoju kampaň proti militantnej krajnej pravici, vrátane moslimských extrémistov.

Zdá sa však, že toto prebudenie prichádza potom, čo Európa musela zaplatiť veľkú cenu, ktorou je smrť a chaos šírený teroristami v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Dánsku atď.

Zdá sa, že vlády po celej Európe sa prepli do režimu paniky, aby sa zabránilo nárastu európskeho radikalizmu prostredníctvom vzostupu krajnej pravice, rasizmu a nacionalizmu po celom kontinente.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová znie, ako keby po kúskoch cúvala z boja o zvládnutie prílivu migrantov a od svojho sloganu „My to dokážeme!“ pri rozvoji multikultúrnej spoločnosti. V prejave minulý týždeň Nemcom nielenže sľúbila, že migračná kríza sa nesmie nikdy opakovať; rovnako žiadala, aby sa v Nemecku úplne zakázalo nosenia závoja pokrývajúceho celú tvár.

Nasledujúc Merkelovej príklad, minister vnútra Thomas de Maizi?re tiež navrhol čiastočný zákaz závojov a vyhlásil že to bráni asimilácii.

Dramatický posun v politike by mohol byť dôsledkom plánovaných a spáchaných teroristických útokov zo strany extrémistických moslimov. Mnohí  z nich sú imigranti, t.j. skupina do ktorej Merkelová vkladala toľko nádejí. Mohlo by to byť tiež dôsledkom výsledného rastu európskych neonacistov. Avšak skôr sa zdá, že dôvodom je pohľad na blížiace sa voľby a snaha o znovuzvolenie.

Po zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta, bola Merkelová mnohými ľuďmi označená za jediného obrancu slobodného sveta. Možno, že po prekvapivom víťazstve Donalda Trumpa si uvedomila, že by to mohol byť dobrý nápad konečne riešiť krivdy jej krajanov.

Brutálne znásilnenie a vražda 19-ročnej nemeckej ženy, Marie Ladenburgerovej – podľa všetkého afganským migrantom – ktorý tvrdí, že má 17 rokov, sa zdá byť posledným klincom do rakvy Merkelovej politiky otvorených dverí voči migrácii. Tieto sľúbila ponechať otvorené aj po extrémnej opozícii vo vnútri vedenia jej vlastnej strany.

Ladenburgerová bol študentkou lekárskej fakulty, konajúcej dobrovoľnícku prácu v ubytovacom zariadení pre migrantov. Jej vrah ju údajne videl v ubytovni. Incident otriasol nielen Nemeckom, ale rezonoval aj v celej Európe a to najmä po sľuboch nemeckého Ministerstva vnútra deportovať toľko afganských občanov, ako je to možné, ak nedokážu žiadosť o azyl potvrdiť vierohodným spôsobom.

Medzitým úrady v Berlíne minulý víkend oznámili zatknutie afganského občana, ktorý sa aktívne podieľal na teroristických útokoch v Afganistane, zatiaľ čo pracuje na čiastočný úväzok v Nemecku.

Nemecká polícia pred pár týždňami začala operáciu proti salafistickej skupiny, ktorej členovia (väčšinou v Nemecku) vymývali mozgy moslimskej mládeži, aby absolvovali džihádistický výcvik a pripojili sa k bitke Islamského štátu voči svetu v Sýrii a Iraku.

Organizácia salafistov sa zapísala sa ako subjekt vykonávajúci sociálnu prácu pod krytím rozdávania Koránu v obchodoch a na verejných miestach, vyhlasujúc, že im ide o vytvorenie mostu cez priepasť medzi Západom a islamom.

Jeden podozrivý bol zadržaný v Aschaffenburgu a ďalší bol zadržaný v Mannheime. Boli obvinení z plánovania ďalšieho, islamom motivovaného, útoku na verejnom mieste.

Táto nedávna zmena v stratégii je tiež poučením, ktoré si Západ uvedomil trochu neskoro, navzdory tomu, že nie je tak dávno,čo zažil podobné útoky vykonané nacistami, Mussolinim, Leninom, Stalinom, rovnako ako aj teroristickými organizáciami, ako sú napríklad Baader Meinhof, al-Shebaab, ETA, Červené brigády, Hamas, Al-Kájda, palestínsky islamský džihád a Hizballáh.

Od bezprecedentných teroristických útokov vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku občania po celej Európe žijú v neustálom strachu. Zdá sa, že sú unavení a majú po krk moslimských extrémistov; deti môžu byť v ohrození na ceste do školy a nakupovanie sa koná pod ochranou vojakov.

S Brexitom, zvolením Donalda Trumpa a talianskym referendom sa zdá, že dochádza k lavínovému efektu. Rastúci vplyv Alternatívy pre Nemecko (AFD), Národného frontu vo Francúzsku, Strany pre slobodu v Holandsku, Slobodnej strany Rakúska a Hnutia 5 hviezdičiek v Taliansku – všetko to vyzerá ako produkt rovnakej rétoriky.

Nevýrazná reakcia u veľkej časti európskych moslimov na rastúcu vlnu teroru a násilia tiež prispela k tomuto posunu. Rastúci počet rodených Európanov vyzerá byť nazlostený a nedôverčivý voči svojim blízkym moslimských spoluobčanom, najmä keď všetci ostatní vystupujú hlasno a jasne pri odsudzovaní teroristických trestných činov.

Je iróniou, že tí, kto sa odvážia vystúpiť proti extrémistom buď čelia vážnym následkom, ako je vyhrážanie smrťou, alebo sú nazývaní anti-moslimskými fanatikmi. Tento druh reakcie často odrádza pokrokové hlasy ozvať sa nahlas a zhoršuje podporu boja proti extrémizmu a to aj v rámci moslimskej komunity. Opozičné hlasy v komunite ešte stále môžu byť – dokonca viac ako inokedy. Jednoducho sa však utiahli do podzemia.

Zdá sa, že väčšina moslimov na Západe zabúda na skutočnosť, že by boli najväčšími obeťami moci sa chopiacich extrémistických šialencov ako je ISIS alebo neonacistov, pretože obidve skupiny sa pokúšajú potrestať umiernených moslimov – buď kvôli mlčaniu o teroristických útokoch, alebo jednoducho tým, že sa nepripojili na rozbehnutý vlak pre ISIS.

Pokrokoví umiernení moslimovia by si mali uvedomiť, že ak nechcú skončiť ako porazení medzi týmito dvoma extrémami, na ich hlasoch v tejto citlivej dobe záleží.

Neúspešné politické snahy globálnych mocností sa začali premieňať do strašnej budúcnosti ľudstva, kedy by mohol klon Abu Bakr al-Baghdadiho, Andersa Breivika alebo Nevilla Chamberlaina privolať výstrely a civilizovaný svet sa stane peklom, v ktorom bude zvyšok nás všetkých chytený uprostred.

Zdroj: Gatestone  Institute

Autor: Khadija Khan 

4 komentáre

Pridaj komentár