GATESTONE INSTITUTE: Čelné organizácie Moslimského bratstva v USA a Kanade

  • V roku 2008 súdny proces voči Nadácii Svätej zeme kvôli financovaniu terorizmu vyústil vo viacnásobné odsúdenia a považuje sa za jedno z najväčších súdnych konaní financovania terorizmu v americkej histórii. Boli vysoké očakávania, že po súdnom konaní v roku 2008 budú nasledovať ďalšie konania zahŕňajúce zoznam neobžalovaných sprisahancov z CAIR USA a Islamskej spoločnosti Severnej Ameriky.
  • Avšak, s vymenovaním Erica Holdera za generálneho prokurátora Spojených štátov v roku 2009, všetky ďalšie akcie na tomto prípade boli zmrazené. Holder hovoril neskôr na konferencii podporujúc jedného z neobžalovaných sprisahancov.
  • Nie je jasné, či prebiehajúce vyšetrovania trestnej činnosti sa zameriava iba na tých jedincov vedúcich IRFAN v čase jeho vyradenia z charity a zaregistrovania ako teroristického subjektu alebo vyšetrovanie zahrnie tiež tých, ktorí pomohli založiť IRFAN. Môže to byť dôležitý rozdiel, pretože Kanadská daňová agentúra uviedla, že IRFAN bolo zámerne vytvorené a navrhnuté tak, aby obchádzalo pravidlá kanadského teroristického financovania.
  • Je možné, že Trumpova administratíva urobí rozhodujúci záťah na islamistické extrémistické skupiny v USA. Tiež je pravdepodobné, že to bude mať efekt na Kanadu a Európu tým, že budú klásť väčšiu pozornosť na bezpečnosť hraníc a otázky financovania terorizmu.

Americký senátor Ted Cruz minulý týždeň predložil legislatívu označujúcu Moslimské bratstvo za teroristickú organizáciu.

Cruz (republikán z Texasu) predtým navrhoval zákon v Senáte, ktorý by nielen zakázal Moslimské bratstvo v Amerike, ale aj tri z jeho čelných skupín: Rada pre americko-islamské vzťahy (CAIR) USA, Islamská spoločnosť Severnej Ameriky (ISNA) a North American Islamic Trust (NAIT). Tieto popredné skupiny založené v Amerike majú tiež zodpovedajúce pobočky alebo organizácie v Kanade.

Čelné organizácie Moslimského bratstva a ich členovia majú trvalý problém s trestnou činnosťou, financovaním teroristickej činnosti a celkovým nepriaznivým vzťahom s právnymi orgánmi. Tieto problémy siahajú od teroristických skupín obvinených za držanie zbraní a dokonca aj zatknutí za údajné sexuálne žaloby, v ktorej bolo obeťou 12-ročné dievča. Niektoré z obvinení súvisia s extrémistickým podtextom samotného Moslimského bratstva, vzhľadom k ich záväzku k násilnej politickej zmene. Či už trestné vyšetrovania a napríklad výpisy terorizmu v severnej Amerike, ukazujú na priame prepojenie s financovaním terorizmu Hamasu, samostatnej vetvy Moslimského bratstva.

Budúcnosť je neistá aj pre celý rad skupín a jednotlivcov spojovaných s trestnými súdnymi konaniami obklopujúcich Nadáciu Svätej zeme pre obnovu a rozvoj, predtým známej ako na Fond Okupovanej Zeme. V roku 2008 trestné konanie vyústilo vo viacnásobné odsúdenia a považuje sa za jedno z najväčších súdnych konaní financovania terorizmu v americkej histórii. Boli vysoké očakávania, že po súdnom konaní v roku 2008 budú nasledovať ďalšie konania zahŕňajúce zoznam neobžalovaných sprisahancov z CAIR USA a Islamskej spoločnosti Severnej Ameriky. Avšak s vymenovaním Erica Holdera za generálneho prokurátora Spojených štátov v roku 2009, všetky ďalšie akcie na tomto prípade boli zmrazené. Holder hovoril neskôr na konferencii podporujúc jedného z neobžalovaných sprisahancov. Zatiaľ nie je jasné, či budúci americký generálny prokurátor nariadi, aby boli prípady znova aktivované.

CAIR USA bolo opakovane identifikované ako popredná organizácia Moslimského bratstva. Spojené arabské emiráty ju uvádzali v roku 2014 ako čelnú organizácia Moslimského bratstva a ako teroristický subjekt. Zamestnanci CAIR USA a bývalí zamestnanci majú dosť pochybnú históriu trestnej činnosti. Medzi týmito zamestnancami CAIR USA obvinených z trestných činov alebo na deportáciu boli Randall Ismail Royer (zbrane a trhaviny), Bassam Khafagi (bankový a vízový podvod), Ghassan Elashi (financovanie terorizmu Hamasu) a Nabil Sadoun (deportovaný pre väzby na teroristické skupiny). Ďalší členovia a obstarávatelia finančných prostriedkov pre CAIR USA boli tiež obvinení.

V Kanade stále pokračuje vyšetrovanie Kráľovskej kanadskej jazdnej polície (Project Sapphire) Medzinárodného podporného fondu pre trpiacich a potrebných (IRFAN) stále pokračuje. IRFAN bolo jednou zo štyroch popredných skupín Moslimského bratstva zistených počas výpovede pre kanadským senátom v roku 2015. Ďalší boli z Islamic Relief Kanada, Moslimského združenia Kanady a Národnej rady kanadských moslimov, predtým známej ako CAIR CAN. CAIR CAN je podľa ministerstva zahraničia USA a mnohých iných zdrojov, kanadskou pobočkou CAIR USA.

IRFAN malo svoj charitatívny status zrušený pre financovanie terorizmu v roku 2011 a následne bolo kanadskou vládou v roku 2014 zaevidované ako teroristický subjekt. Nie je jasné, či prebiehajúce vyšetrovania trestnej činnosti sa zameriava iba na tých jedincov vedúcich IRFAN v čase jeho vyradenia z charity a zaregistrovania ako teroristického subjektu alebo vyšetrovanie zahrnie tiež tých, ktorí pomohli založiť IRFAN. Môže to byť dôležitý rozdiel, pretože Kanadská daňová agentúra uviedla, že IRFAN bolo zámerne vytvorené a navrhnuté tak, aby obchádzalo pravidlá kanadského teroristického financovania.

Ďalšia zo štyroch popredných skupín, Moslimské združenie Kanady (MAC), bola tiež súčasťou noviniek v roku 2015. V tom okamihu sa vedelo, že IRFAN naďalej dostával finančné prostriedky z Moslimského združenia Kanady aj po tom, čo bol charitatívny status IRFANu zrušený pre financovanie terorizmu v roku 2011. Táto informácia pochádza z domovej prehliadky RCMP, ktorá bola použitá na policajnom záťahu na priestory IRFANu v meste Mississauga a Montreal. Okrem otázok financovania, MAC a IRFAN sú vzájomne spojené prostredníctvom spoločných členov správnej rady a ich napojením na Hamas. IRFAN financoval Hamas a MAC je jednou z dvoch organizácií operujúcich mimo Egypt, ktorá otvorene hovorí, že je prívržencom skupiny Moslimského bratstva.

Islamská spoločnosť Severnej Ameriky (kanadská pobočka) tiež mala svoje problémy. Spolu s celým radom prípadov vnútorných podvodov, Rozvojový fond ISNA mal zrušený charitatívny status „Rozvojového fondu“ pre financovanie terorizmu. Peniaze teroristického financovania boli poslané Podpornej organizácii pre kašmírskych moslimov (ROKM) s konečným cieľom podporiť Jamaat-e-Islami, široko-ďaleko známej ako sesterská skupina Moslimského bratstva v južnej Ázii.

Moslimský študentský zväz

Ďalšia skupina, Moslimský študentský zväz (MSA) v Spojených štátoch a Kanade, bola založená v januári 1963 členmi Moslimského bratstva (MB) na Ilinoiskej Univerzite, v školskom areáli Urbana-Champaign. Jeho vznik bol výsledkom podpory saudského úsilia o vytvorenie siete medzinárodných islamských organizácií za účelom šírenia ich wahhabistickej ideológie. Bolo to v podstate „odnož Moslimskej Svetovej Ligy financovanej Saudami a kontrolovanej Moslimským bratstvom.

Nasledujúce osoby boli všetky identifikované ako členovia MSA na rôznych univerzitách v Kanade. Všetci boli buď obvinení z teroristických trestných činov alebo zomreli ako samovražední atentátnici na príkaz ISIS:

  • Ahmed Sayed Khadr z Ottawskej Univerzity. Khadr bol zabitý 2. októbra 2003, spolu s členmi al-Káidy a Talibanu v prestrelke s pakistanskými bezpečnostnými silami v blízkosti afganských hraníc. Webové stránky Al-Kájdy zverejňujúce profily „120 mučeníkov Afganistanu,“ ho opísali ako lídra organizácie bin Ládina v oblasti a chválili za „hodenie svojho malého dieťaťa [Omara] do ohniska bitky.
  • Chiheb Esseghaier bol odsúdený v roku 2015 za svoju úlohu pri pokuse o atentát na medzinárodný vlak VIA rail.
  • Khadar Khalib bol obvinený z trestných činov súvisiacich s terorizmom a verí sa, že bol zabitý v Sýrii bojujúc za ISIS.
  • Awso Peshdary, narodený v Ottawe, bol zatknutý vo februári 2015 ako súčasť operácie „Servant Project“ RCMP integrovaného národného bezpečnostného tímu. Bol obvinený z účasti na činnosti teroristickej skupiny.
  • John „Yahya“ Maguire sa tiež narodil v oblasti Ottawy, ale odišiel do Sýrie a stal sa neslávne známy pre svoje náborové video ISIS. Tiež bol obvinený z teroristických trestných činov v neprítomnosti.
  • Youssef Sakhir, Samir Halilovic a Zakria Habibi sú / boli zo Sherbrooke v Quebecu, ale sú teraz uvedení ako nezvestní a verí sa, že bojujú v Sýrii.
  • Muhannad al-Farekh, Farid Imam a Maiwand Yar majú všetci na rováši obvinenia z trestných činov súvisiacich s terorizmom. Ich miesto pobytu je neznáme, ale môžu byť v Pakistane.
  • Samovražedný atentátnik Salma Ashrafi z Calgary bol predtým prezidentom Moslimského študentského zväzu, kým sa neodpálil pri samovražednom bombovom útoku v Iraku.

Chiheb Battikh a moslimské združenie Kanady

V decembri 2012 sa Chiheb Battikh z Montrealu pokúsil uniesť syna miliardára a držať ho v zajatí kvôli výkupnému. Tuniský Kanaďan bol identifikovaný novinami Tunis Tribune ako „blízky ku Ennahda“ teda Moslimskému bratstvu. Francúzskojazyčný Journal de Montréal vydal päťstranový príbeh ohľadom jeho rozsudku. Medzi otázkami vznesenými týmto periodikom bola dlhá doba pozície Battikhu v správnej rade Moslimského združenia Kanady (MAC), rovnako ako jeho pozícia riaditeľa pre vzdelávanie v tejto organizácii. Tiež bola prednesená otázka, či únos nebol určený na pomoc financovať nový Kanadský inštitút islamskej civilizácie. Battikh bol v čele tejto snahy o získanie prostriedkov a projekt bol v ťažkostiach.

Administratíva Donalda Trumpa

Niektorí z poradcov novozvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa majú vyhranené názory na Moslimské bratstvo. Medzi nimi sú Walid Phares, ktorý podporuje zákaz Moslimského bratstva v USA. K ďalším poradcom patrí Frank Gaffney a Pieter „Pete“ Hoekstra, z ktorých sú obaja dobre oboznámení s činnosťou Moslimského bratstva

Vyhliadka

Rad popredných skupín Moslimského bratstva na seba upozornili financovaním terorizmu a inými formami údajného kriminálneho správania. CAIR USA (a ďalšie) boli zapojené aj do právnej činnosti – žalovanie kritikov s cieľom ich umlčať. Dohromady táto činnosť a ich vlastné údajne trestné činnosti k nim priniesli väčšiu pozornosť a namiesto zmenšenia, zvýšilo počet vyšetrovania, ktoré sa voči nim vykonávali. So stúpajúcim, často islamisticky orientovaným násilím v Európe, na Blízkom východe a v juhovýchodnej Ázii, bude stále väčšia pozornosť venovaná prameňom extrémizmu, ktoré produkujú a financujú terorizmus.

Je možné, že Trumpova administratíva urobí rozhodujúci záťah na islamistické extrémistické skupiny v USA. Tiež je pravdepodobné, že to bude mať efekt na Kanadu a Európu tým, že budú klásť väčšiu pozornosť na bezpečnosť hraníc a otázky financovania terorizmu. Tieto skupiny, ktoré už na seba upozornili, môžu skôr či neskôr začať cítiť horúcu pôdu pod nohami.

Článok bol uverejnený na portáli Gateston Institute pod názvom „Muslim Brotherhood Front Organizations, U.S. and Canada 

Autor: Thomas Quiggin

One comment

  • Je pochopiteľné, že ISIS – spoločný – cielene protiiránsky! projekt /dôležité ovládnutie Sýrie/ USA, Izraela a Saudov nemohol vzniknúť z ničoho nič v Sýrii – to by Asad zlikvidoval v zárodku, ani v Iraku, ani v Izraeli, ani V Saudskej arábii – tieto krajiny chcú mať „čisté ruky“. A aby ich mali aj USA – zdrojová základňa vznikla v tolerantnej Kanade – kde sa už desaťročia masíruje pozitívna diskriminácia – tak prečo nie aj k moslimom. Navyše – USA a Saudskí specnaz potrebovali niekde načvičiť s ISIS svoju harmonizáciu – mimochodom – v súčasnosti sa bradatí USA specnaz potichu evakujú zo Sýrie domenko do USA na zotavenie /V.V. Pjakin z 09.03.2017/
    http://www.nwoo.org/2017/03/16/bez-kralovskych-poct-proc-saudska-arabie-vyhani-pet-milionu-migrantu/

Pridaj komentár