GATESTONE INSTITUTE: Islamizácia Británie 2016

  • Podľa moslimskej odborníčky Elham Manea, súdy šaría, ktoré spravujú Islamské právo v Británii sú riadené klerikmi, ktorí sa domnievajú, že niektorým páchateľom by mali mať useknuté ruky. Opísala prevažujúci postoj ako „totalitný“ a za viac spiatočnícky ako v niektorých častiach Pakistanu.
  • Podľa Národného zväzu učiteľov (NUT), je výučba detí o základných britských hodnotách aktom „kultúrnej nadradenosti„. To chce nahradiť iným konceptom, ktorý obsahuje „medzinárodné právo„.
  • Viac ako 100.000 britských moslimov sympatizuje so samovražednými atentátnikmi. Iba jeden z troch britských moslimov (34%) by sa obrátil na políciu, ak sa domnieva, že niekto v jeho blízkosti sa dal dokopy s džihádistami. Okrem toho 23% britských moslimov povedalo, že islamské právo šaría by malo nahradiť britský zákon v oblastiach s veľkou časťou moslimského obyvateľstva.
  • Podľa svedectva bývalého väzňa sa stal Belmarsh, väzenie v Londýne s maximálnou ostrahou,  „niečo ako džihádistický výcvikový tábor„. Vláda bola obvinená z utajovania správ o väzenskom extrémizme. Správa varovala, že zamestnanci boli neochotní riešiť islamistické správanie zo strachu, že budú označení ako „rasisti„.
  • Obyvatelia v Manchestri dostali do svojich poštových schránok letáky od moslimskej skupiny s názvom „Public Purity“ volajúce po verejnom zákaze psov.
  • Podľa vládnej správy bol kvôli „politickej korektnosti“ zámerne prehliadaný volebný podvod v moslimských komunitách.
  • Polícia v Telforde – prezývanom hlavné mesto detského sexu vo Veľkej Británii – bola obvinená zo zakrývania obvinení, že stovky detí v mestečku boli sexuálne zneužité pakistanskými sexuálnymi gangami.

Podľa údajov extrapolovaných z nedávnej štúdie o raste moslimskej populácie v Európe, moslimská populácia v Británii prekonala v roku 2016 hranicu 3,5 milióna, čím dosiahla pomer 5,5% z celkovej populácie 64 miliónov ľudí. V absolútnom vyjadrení, Británia má tretí najväčší počet moslimských obyvateľov Európskej únie po Francúzsku nasledovanom Nemeckom.

Rast britskej moslimskej populácie možno pripísať prisťahovalectvu, vysokej pôrodnosti a konverzii k islamu.

Islam a všadeprítomné problémy v Británii počas roku 2016 súvisiace s islamom, možno rozdeliť do piatich tematických skupín:

  1. islamský extrémizmus a bezpečnostné dôsledky britských džihádistov v Sýrii a Iraku;
  2. pokračujúce šírenie islamského práva šaría v Británii;
  3. pohlavné zneužívanie britských detí moslimskými gangami;
  4. moslimská integrácia do britskej spoločnosti;
  5. zlyhanie britského multikulturalizmu.

– Január 2016 –

3. januára Džihádista s londýnskym prízvukom sa objavil na propagandistickom videu Islamského štátu po tom, čo skupina popravila päť mužov obvinených zo špionáže pre Spojené kráľovstvo. Maskovaný strelec varoval premiéra Davida Camerona, že Západ nikdy nemôže poraziť islamský štát. Video tiež ukázalo mladého chlapca, vo veku okolo štyroch rokov a s britským prízvukom, ktorý hrozil, že zabije nemoslimov.

4. januára Britskí úradníci cestovali do Sudánu, aby zastavili prúd zdravotníkov narodených vo Veľkej Británii a vstupujúcich do Islamského štátu. Viac ako tucet britských lekárov študujúcich na Sudánskej univerzite lekárskych vied a techniky (UMST) sa pripojilo k Islamskému štátu liečiť džihádistov v Sýrii. Rodičia povedali, že poslali svoje deti na štúdiá do Sudánu, aby sa prepojili so svojimi africkými a islamskými koreňmi, než sa vrátia k výkonu povolania lekára v Británii.

4. januára Jamiatul Ummah škola v Tower Hamlets v East London prepadla v inšpekcii, keď vyšetrovatelia z Ofstedu, oficiálnej agentúry, ktorá reguluje britské školstvo, našli v jej knižnici extrémistické materiály, vrátane kníh, ktoré volajú po smrti žien ukameňovaním.

5. januára Pastor James McConnell, je 78-ročný pastor z Belfastu, voči ktorému bolo zrušené obvinenie, že porušil zákon o komunikácii 2003, kedy v kázni vysielanej na internete, opísal islam ako „pohanov„, „satanských“ a „doktrínu splodenú v pekle.“ Sudca Liam McNally povedal: „Súdy musia byť veľmi opatrné, aby nekritizovali prejav, ktorý aj keď je odsúdeniahodný, nie je nič viac než neprístojný. Nie je úlohou trestného právo cenzurovať pohoršujúce  príhovory.„.

6. januára Muž a žena boli zatknutí pre podozrenie z terorizmu po pokuse nastúpiť na let do Anglicka s falošnými belgickými pasmi. Dvojica, vystupujúca ako brat a sestra, bola zadržaní na letisku Cristoforo Colombo v Janove, Taliansku, keď sa snažila nastúpiť na let. Obavy z toho, že môžu byť džihádisti sa zvýšili, keď polícia v telefónoch páru, ktorý vyhlasoval, že sú sýrski utečenci, našla násilné scény.

6. januára Informačný materiál Dolnej komory britského parlamentu o polygamii ukázal, že nedávne reformy systému sociálneho zabezpečenia by umožnili migrantom v polygamných manželstvách žiadať dodatočné prídavkové platby. Hoci vo Veľkej Británii polygamia je nezákonná, predpokladá sa, že v týchto zväzkov žije v krajine okolo 300.000 ľudí.

6. januára Spoločná rada pre kvalifikáciu (JCQ), zastupuje skúšobné komisie v Anglicku, Walese a Severnom Írsku dosiahla dohody s moslimskými skupinami o preplánovaní dôležitých skúšok v priebehu najbližších troch rokov, aby sa zabránilo kolíziám s ramadánom, kedy sa očakáva, že veriaci moslimskí žiaci budú hladovať.

8. januára moslimská žena, ktorá tvrdila, že bola napadnutá v centre Birminghamu kvôli tomu, že mala na sebe hidžáb pár dní po útokoch v Paríži, bola pokutovaná, keď videozáznam ukázal, že si príbeh vymyslela.

8. januára Podľa Daily Mail bolo islamským extrémistom dovolené cestovať bez povšimnutia po britských univerzitách, aj keď univerzity a vysoké školy majú zo zákona povinnosť zabrániť extrémistom radikalizovať študentov na akademickej pôde.

9. januára  Zistilo sa, že Komisia na zhodnotenie kriminálnych prípadov, oficiálny vládny orgán, pomáha žiadateľom o azyl zmeniť ich odsúdenie za nelegálny vstup do Británie na uznesenie dovoľujúce im získať štatút utečenca a zostať vo Veľkej Británii. Poslanci povedal, že prax by mohla „podkopať odstrašovanie“ a povedie k ďalším tisíckam ilegálnych príchodov.

15. januára v Londýne polícia uvoľnila zábery ženy zahalenej do hidžábu, ktorá sa pokúsila bodnúť 15-ročného chlapca v autobuse v Lambeth.

16. januára Minister zahraničia Philip Hammond odhalil, že od roku 2012 sa okolo 1500 Britov pokúsilo vstúpiť do Islamského štátu. Odhaduje sa, že 800 ľudí, väčšinou džihádistov a rodinných príslušníkov, úspešne vstúpilo do Sýrie; zhruba polovica je ešte stále tam. Ďalších 600 boli zastavených a to buď, keď sa pokúšali opustiť Britániu alebo po príchode do Turecka.

18. januára Premiér David Cameron oznámil plán investovať 20 miliónov libier (33 miliónov eur; 28.000.000 $) na hodiny anglického jazyka pre moslimské ženy, aby sa znížilo riziko extrémizmu. Povedal, že migranti vo Veľkej Británii, ktorí nedokážu prejsť testom z angličtiny počas 2,5 roka od príchodu, nebudú môcť zostať. Britské moslimské skupiny obvinil Camerona z démonizovania svojej komunity.

19. január Mohamed Shamsuddin, 39-ročný islamista so sídlom v Londýne, vystupoval v novom dokumente s názvom „Džihádisti od susedov„. Shamsuddin, rozvedený otec piatich detí, ktorý žije na štátnych dávkach a tvrdí, že nemôže pracovať, pretože má „chronický únavový syndróm„, bol natočený ako káže nenávisť voči nemoslimom na britských uliciach.

19. januára Vláda spustila nové webové stránky, „Vzdelávajte sa proti nenávisti,“ zameraný na pomoc školám a rodičom, aby sa zaoberali „mágiou zvrátených ideológií.

22. januára Londýnsky biskup Richard Chartres, vyzval britských duchovných aby si pestovali brady s cieľom osloviť moslimov vo svojich oblastiach.

24. januára Behar Kasemi, 42-ročný utečenec z Kosova, bol uväznený na dobu štyroch týždňov potom, čo pohrozil, že vyreže srdce svojej manželky, pretože sa stala „príliš anglickou.“ Polícii povedal: „V mojej krajine je úlohou ženy počúvať svojich manželov a starať sa o deti.

25. januára Jeden z piatich väzňov vo väzeniach s najvyššej ostrahou v Británii je moslim. Osem väzníc kategórie A väzní 5,885 vysoko nebezpečných väzňov a 1,229 – 20,8% – sú moslimovia. V porovnaní s tým, vo Veľkej Británii je z celkovej populácie moslimov len 5,5%.

25. januára Royal Air Force zmaril džihádistické sprisahanie dvoch komerčných pilotov bombardovať štyri britské mestá. Piloti, ktorí opúšťali letisko Schiphol v Amsterdame smerom do krajiny Blízkeho východu, boli odpočutí, keď debatovali o útokoch na Londýn, Bath, Brighton a Ipswich. Používali kanál pre tiesňové volania „Mayday“ v domnení, že nebudú sledovaní.

29. januára Sudca v New Yorku odsúdil Mahdího Hashiho, 26-ročného britského občana pôvodom zo Somálska, na deväť rokov do väzenia pre pripojenie sa k Aš-Šabáb, džihádistickej skupine založenej vo východnej Afrike. Hashi, ktorý vyrástol v Londýne, najprv prišiel do Británie ako šesťročný, keď jeho rodina ušla pred občianskou vojnou v Somálsku. Jeho britské občianstvo bolo zrušené v júli 2012 z dôvodu jeho „extrémistických aktivít.“ Neskôr bol deportovaný do Spojených štátov.

29. januára Ibrahim Anderson, 38 ročný, konvertita na islam, a Shah Jahan Khan, 63 ročný, boli odsúdený na celkom päť rokov väzenia za propagáciu Islamského štátu na londýnskej Oxford Street.

30. januára Traja Somálčania, ktorí hromadne znásilnili 16-ročné dievča po tom, čo ju vylákali do hotelovej kúpeľne v Manchestri, boli odsúdení na celkove 29 rokov vo väzení. Niekto mužom, ktorí nevykazovali žiadne výčitky svedomia za svoje činy, povedal, aby žili v súlade so zákonmi Somálska, nie Británie.

– Február 2016 –

8. februára V prejave o reforme väzenstva, David Cameron povedal, že vláda uvažuje o umiestnení všetkých odsúdených islamistických teroristických väzňov v Anglicku a Walese na jediné bezpečné miesto, aby sa im zabránilo ovplyvňovať ostatných väzňov.

16. februára Muž v Škótsku bol zatknutý pre posielanie série „útočných poznámok“ o sýrskych utečencov na Facebooku. Dvanásť sýrskych rodín dorazilo na vzdialený škótsky ostrov Bute ako súčasť programu Ministerstva vnútra Pre presídľovanie ohrozených osôb zo Sýrie.

16. februára Shabir Ahmed, 63-ročný vodca gangu z Rochdale na sexuálne zvádzanie detí, citoval zákony o ľudských právach, keď podal odvolanie proti deportácii z Británie. Ahmed, ktorého sudca popísal ako „násilnický pokrytecký tyran,“ napísal na Európsky súd pre ľudské práva (ECHR) tvrdiac, že jeho odsúdenie za trestné činy sexuálneho násilia voči deťom bolo sprisahanie s cieľom urobiť z moslimov „obetného baránka„.

17. februára Začalo vyšetrovanie najmenej 21 ilegálnych islamských škôl z obáv radikalizácie. Inšpektori z Ofstedu, regulátora školstva, zistili, že inštitúcie učili „nenávistné, misogýnne, homofóbne a antisemitské materiály.

28. februára Podľa moslimskej odborníčky Elham Manea, súdy šaría, ktoré spravujú Islamské právo v Británii sú riadené klerikmi, ktorí sa domnievajú, že niektorým páchateľom by mali mať useknuté ruky. Povedala, že niektorí klerici tiež veria, že dievčatá môžu byť vydaté vo veku 12 rokov. Opísala prevažujúci postoj ako „totalitný“ a za viac spiatočnícky ako v niektorých častiach Pakistanu.

29. februára Dievčatá v Británii okolo 11 rokov sú nútené do manželstva cez internet, zatiaľ čo iné sú tajne vydaté po telefóne. Imámovia v Británii aj v zahraničí vykonávajú obrady pomocou Skype, aby si  britské dievčatá vzali na diaľku mužov v zahraničí. Novému manželovi je často sľúbené, že dostane vízum, aby prišiel do Británie.

– Marec 2016 –

4. marca Ali Abdullahi, 34-ročný migrant zo Somálska, ktorý sexuálne napadol 15-ročné dievča na vlakovom nádraží v Torquay, povedal pre Korunný súd v Exeteri, že trestný čin bol nedorozumenie spôsobené „kultúrnymi rozdielmi.

9. marca Podľa Maulana Syed Ali Raza Rizvi, prominentného šiitského klerika, ktorý sa narodil v Pakistane, je Londýn viac „islamský“ ako mnoho moslimského sveta. „Mám pocit, že Londýn má viac islamských hodnôt, než mnohé z moslimských krajín dohromady,“ povedal.

9. marca 8 ročné dievča bola prijaté do ochrannej väzby potom, čo na letisku Heathrow boli zadržaní muž a žena v súvislosti z podozrenia zo spáchania trestného činu mrzačenia ženských pohlavných orgánov (FGM). Predpokladá sa, že bolo odvezené do Somálska vykonať FGM v zámorí.

11. marca Personál škôlky v Lutone odporučil 4 ročného chlapca do deradikalizačného programu potom, čo dieťa nakreslilo obraz muža s veľkým nožom na sekanie. Učitelia povedali, že si myslia, že počuli ako hovoril: „bomba na varenie“ namiesto „uhorka“. [ v angličtine podobná výslovnosť „cooker bomb“ –  „cucumber„]

15. marca Islamská spoločnosť na Ekonomickej škole v Londýne (London School of Economics) poriadala slávnostnú večeru, kde boli muži a ženy oddelení zástenou vysokou dva metre, takže účastníci nemohli pozerať jeden na druhého.

15. marca Moslimská ženská rada v meste Bradford oznámila plány na vybudovanie prvej britskej ženami vedenej mešity.

16. marca Najvyšší súd rozhodol, že 18-ročnej dievčine narodenej a vyrastenej v Londýne, ktorá utiekla z domova, pretože jej rodičia „neboli dostatočne prísni moslimovia“ by malo byť poskytnutá štátne ubytovanie a široká škála finančnej pomoci, kým nedosiahne vek 21 rokov.

17. marec Súd pre rodinu v Londýne rozhodol, že štyri deti musia byť očkované po tom, čo ich moslimská matka odmietla súhlas, pretože povedala, že očkovacie látky obsahujú bravčovú želatínu.

20 marca Pre deradikalizačný systém britskej vlády, program Channel, bolo v roku 2015 nahlásených celkove 3955 ľudí, čo je takmer trojnásobný údaj (1681) oproti roku 2014.

28. marca Podľa Národného zväzu učiteľov (NUT), je výučba detí o základných britských hodnotách aktom „kultúrnej nadradenosti„. To chce nahradiť iným konceptom, ktorý obsahuje „medzinárodné právo„.

31. marca Islamská akadémia Tarbiyah, súkromná moslimská škola v Yorkshire, bola obvinená z podpory islamského extrémizmu. Zriaďovateľ školy, mufti Zubair Dudh, patrí k ortodoxnej Deoband sekte, ktorá má v úmysle ovládať polovicu všetkých mešít a madrás vo Veľkej Británii. Dudh varoval moslimov, aby neprijímali britské zvyky a povedal im, že by mali byť pripravení na „obete, dokonca aj život“ pre vytvorenie sveta, organizovaného „podľa Alahovho spravodlivého poriadku.

– Apríl 2016 –

1. apríla V Cardiffe bola otvorená prvá telocvična vo Walese výhradne pre moslimky.

3. apríla Podľa lorda Falconera, tieňového ministra spravodlivo existuje riziko, že asi 1000 moslimských väzňov sa radikalizuje v britských väzniciach ako súčasť „teroristických akadémií.„.

4. apríla Podľa väzenských odborárov moslimskí extrémisti zmenili časť väznice Gartree na „no-go zóny„. Myslia si, že celý blok zariadenia je prevádzkovaný podľa práva šaría.

13. apríla Nová štúdia ukázala, že významná časť britskej moslimskej komunity sa stáva samostatným „národom vo vnútri národa.“ 615-stranový prieskum zistil, že viac ako 100.000 britských moslimov sympatizuje so samovražednými atentátnikmi. Iba jeden z troch britských moslimov (34%) by sa obrátil na políciu, ak sa domnieva, že niekto v jeho blízkosti sa dal dokopy s džihádistami. Okrem toho 23% britských moslimov povedalo, že islamské právo šaría by malo nahradiť britský zákon v oblastiach s veľkou časťou moslimského obyvateľstva.

18. apríla Podľa uniknutej správy moslimskí kazatelia schválení vládou bežne distribuujú extrémistickú literatúru v britských väzniciach, čím britské väznice opúšťajú stovky väzňov pri ktorých existuje riziko radikalizácie.

22. apríla Dvojica domácich teroristov Tarik Hassane a Suhaib Majeed, dostala trest doživotia za sprisahanie na zabitie vojakov, policajtov a civilistov masovou streľbou inšpirovanou Islamským štátom. Sudca povedal: „Je šokujúce, tragické a poľutovaniahodné, že vy dvaja mladí britskí muži, vzdelaní prostredníctvom vzdelávacieho systému v Spojenom kráľovstve, navštevujúci univerzitné kurzy, by ste mali byť ovplyvnení krvilačnou verziou islamu prezentovanou ISIS a ďalšími podobne zmýšľajúcimi skupinami.

– Máj 2016 –

1. mája Mubashir Jamil, 21-ročný muž z Lutonu, bol zatknutý kvôli podozreniu z pokusu o cestu do Sýrie, aby sa zapojil do „násilného džihádu“ s Islamským štátom.

2. mája Významný britský džihádistista, ktorý sa chválil, že naverboval stovky Britov do Islamského štátu, bol zabitý pri útoku dronu v Sýrii. Raphael Hostey, známy tiež ako Abú al-Qaqa Británi, opustil Manchester, aby sa pripojil k Islamskému štátu v roku 2013. 23-ročný grafický dizajnér sa stal kľúčovým verbovačom britských bojovníkov a džihádských nevest pre IS.

4. mája „Oddelenie teológie“ Moslimskej asociácie v Blackburn rozhodlo, že je „neprípustné“ pre ženu cestovať viac ako 48 míľ – považovaný za ekvivalent troch dní pešo – bez jej manžela alebo blízkeho mužského príbuzného. Skupina tiež rozhodla, že muži si musia nechať narásť fúzy a ženy musia zakryť svoje tváre. Rozsudky boli sprevádzané frázou: „Alah vie najlepšie.

7.mája Sadiq Khan, politik labouristickej strany zložil prísahu ako starosta Londýna. Khan je prvým moslimom, ktorý bude viesť významné európske hlavné mesto. Počas predvolebnej kampane, Khan čelil prúdu podozrení o svojich minulých rokovaniach s moslimskými extrémistami a antisemitmi. Britský politik Paul Weston varoval, že Khanov vzostup je predzvesťou vecí budúcich:

Predtým nemysliteľné sa stalo realitou dnes. Moslimský muž s príliš veľa extrémistickými odkazmi na to, aby boli úplne náhodné, je teraz starosta Londýna. Za pár desaťročí môže mať Británia taktiež svojho prvého moslimského premiéra. Realita sa nemôže hádať s demografiou, takže realistickou budúcnosťou pre Britániu je islamská„.

7.mája Mohammed Shaheen, 43-ročný otec siedmich detí, bol odsúdený na 16 rokov väzenia za znásilnenie maloletej školáčky. Shaheen, prisťahovalec z Pakistanu, trval na tom, že bol oddaný moslim, ktorý bol falošne obvinený jeho obeťou.

8. mája v Británii najväčšia moslimská charita označkovala stovky autobusov po celej krajine s arabským sloganom hlásiacim „Slávu Alahovi„. Islamic Relief uviedla, že podnet bol pokusom o „prelomenie bariéry“ počas Ramadánu a snahou vykresliť islam v pozitívnom svetle.

8. mája Šiestim alžírskym podozrivým z terorizmu s väzbami na al-Kajdu bolo dovolené zostať v Británii po tom, čo vyhrali vleklú právnu bitku. Vláda rozhodla, že došlo k „reálnemu nebezpečenstvu,“ že muži budú mučení alžírskymi bezpečnostnými službami v prípade, že boli deportovaní. To by mohlo znamenať porušenie zákona o ľudských právach.

9.mája V odvolacou konaní bol zmenení trest pre moslimského muža, ktorý bol uznaný vinným z hrozby odrezania hlavy pre kandidáta United Kingdom Independence Party (UKIP). Aftab Ahmed, 45 ročný, bol uznaný vinným z vytvorenia hrozby zabitia David Robinson-Younga, ale Newcastle Crown Court sudca povedal, že verí, že Ahmed mal v úmysle svoju hrozbu splniť.

10.mája Polícia Veľkého Manchestera (GMP) sa ospravedlnila za protiteroristické cvičenie, v ktorom falošný samovražedný atentátnik vykríkol: „Alláhu Akbar“ ( „Alah je najväčší“). Aby bol čo nácvik čo najrealistickejší, zúčastnilo sa osemsto dobrovoľníkov. Miestny moslimský vodca, Syed Azhar Shah, povedal, že je „šokujúce vykresliť moslimov ako teroristov“ a obvinil GMP z „inštitucionálneho rasizmu.

10. mája Začal súd s troma moslimami, ktorí sa sprisahali na podrezanie britských občanov potom, čo boli inšpirovaní príkazom Islamského štátu „zabíjať civilistov všade na Západe.

11.mája premiér David Cameron sa ospravedlnil Suliman Ganimu, moslimskému extrémistovi, lebo povedal, že je zástancom Islamského štátu. Cameron povedal, že odkazoval na správy, že Gani podporuje islamský štát obecne skôr než „ten“ Islamský štát. Moslimská rada Británie vyzvala na „urýchlenú revíziu“ islamofóbie v konzervatívnej strane.

15. mája Náboženské programy BBC sú podľa Aaqil Ahmeda, vedúceho náboženstva a etiky BBC, príliš kresťanské. Tvrdil, že moslimská, hinduistická a sikhská viera by mali dostať viac vysielacieho času.

16. mája Vláda potvrdila, že prvýkrát v Británii budú ponúkané  študentské pôžičky vyhovujúce šaríi, ako súčasť snahy zvýšiť počet prihlášok mladých moslimov na univerzitu. Nový model financovania je v súlade s právom šaría, ktoré zakazuje moslimom brať si pôžičky, na ktoré by museli zaplatiť úrok.

17. mája Podľa novej správy o britskom multikulturalizme, jedna tretina moslimských dospelých v Británii sa necíti „súčasťou britskej kultúry„. Takmer polovica (47%) moslimov považuje svoju islamskú vieru za niečo, čo je najdôležitejšou súčasťou ich identity.

17.mája Podľa svedectva bývalého väzňa sa stal Belmarsh, väzenie v Londýne s maximálnou ostrahou,  „niečo ako džihádistický výcvikový tábor„. „Problém je, že Belmarsh je tiež zadržiavacie väzenie a tak mladí ľudia, ktorým sú vymyté mozgy a sú naočkovaní, idú potom do ďalších väzníc a vytvárajú širšie Akhi [bratstvo] siete.“ Moslimovia tvoria 30% väzňov v Belmarsh.

17.mája Bol znížený trest pre Brusthom Ziamaniho, 20-ročného moslimského konvertitu, ktorý bol zatknutý vo východnom Londýne pre plánovanie podrezania britského vojaka. Sudcovia skúmajúci jeho prípad povedali, že „vzhľadom na jeho mladosť“ jeho rozsudok bol „príliš dlhý.

18.mája Ofsted, vládna agentúra zodpovedná za reguláciu na britských školách, pripustil, že sa nepodarilo správne skontrolovať Moslimskú dievčenskú strednú školu Zakaria v Batley, pretože inšpektorovi „zakázali“ rozprávať sa so žiakmi alebo zamestnancami. Škola je prevádzkovaná skupinou Deobandis, konzervatívnou moslimskou sektou, ktorá hovorí, že sa nemoslimom treba vyhýbať.

18. mája Kráľovnina reč, ktorou sa ustanovuje vládny program na najbližšie zasadnutie parlamentu, predstavila nový kontroverzný protiextrémistický zákon, ktorý zahŕňal právomoc umlčať jednotlivca a zakázať organizácie považované za extrémistické. Návrh zákona však nezahŕňal definíciu extrémizmu. Kritici povedali, že návrhy hrozili vytvorením „myšlienkovej polície.

18.mája Akmal Afzal, 23-ročný Brit pakistanského pôvodu, ktorý bol zatknutý v roku 2012 počas olympijských hier v Londýne po tom, čo udal polícii falošné meno, podal žalobu pre diskrimináciu. Tvrdí, že bol zatknutý, pretože bol „ázijský muž s bradou.

22. mája Vláda bola obvinená z utajovania správ o väzenskom extrémizme. Správa varovala, že zamestnanci boli neochotní riešiť islamistické správanie zo strachu, že budú označení ako „rasisti„.

23.mája El Shafee Elsheikh, 27 ročný, bol identifikovaný ako štvrtý člen realizačnej bunky Islamského štátu zodpovedného za sťatie 27 rukojemníkov. Štyri strážnici na čele s „džihádistom Johnom,“ boli prezývaní „Beatles“ kvôli ich anglickým akcentom. Elsheikh, ktorému bol udelený azyl v Británii, keď mal sedem rokov, odišiel do Sýrie po tom, čo sa radikalizoval v londýnskej mešite.

23.mája Britská moslimka bola uväznená po tom, čo sa pokúsila vziať svoje deti do Sýrie. Lorna Moore, 34 ročná, falošne vypovedala polícii o tom, že jej manžel bol džihádistom v Islamskom štáte. Mala v pláne vziať svoje tri malé deti, jedno z nich vo veku 11 mesiacov, do vojnovej zóny.

23.mája Prieskum vykonaný firmou ComRes na objednávku Moslimskej komunity Ahmadiyya vo Veľkej Británii zistil, že 33% britských dospelých verí, že islam podnecuje k násiliu vo Veľkej Británii. Štúdia tiež zistila, že 56% Britov nesúhlasí s názorom, že islam je kompatibilný s britskými hodnotami.

24.mája Lekár NHS (štátneho zdravotníctva) opustil svoju ženu a dve deti v Sheffielde, aby sa pripojil k islamskému štátu. Issam Abuanza, 37 ročný palestínsky lekár s britským občianstvom, bol prvý praktizujúci lekár NHS, o ktorom je známe, že sa pripojil k Islamskému štátu.

25. mája Polícia v západnom Yorkshire odhalila, že vyšetrovala 220 údajných prípadov zvádzania na detský sex v Keighley a Bradforde. Tieto prípady zahŕňajú 261 podozrivých osôb a 188 obetí.

26. mája Ministerka vnútra Theresa May začala nezávislé preskúmanie ohľadom „zneužitia“ práva šaría v Británii. Preskúmanie však nebude  vyšetrovať, či právo šaría diskriminuje ženy.

27.mája Britský občan, ktorý plánoval vykonať samovražedný bombový útok na letisko Heathrow, bol odsúdený na 40 rokov pobytu vo väzení. Minh Quang Pham, 33 ročný, bol odsúdený v New Yorku za cestu do Jemenu, kde trénoval s členmi al-Kájdy. Pham, britský konvertita na islam narodený vo Vietname, bol vydaný do Spojených štátov vo februári 2015.

29. mája Hudobné festivaly, športoviská a nočné kluby boli nastavené do „vysokej pohotovosti“ kvôli potenciálnym džihádistickým útokom. Neil Basu z Metropolitnej polície varoval: „Týmto ľuďom perfektne vyhovuje zamerať sa na civilistov s maximálnym dopadom terorizmu. Pre nás boli preplnené miesta vždy problémom, ale teraz sú na samotnom vrchole programu.„.

31. mája Začal sa proces s 30 ročným, v Somálsku narodeným Muhiddin Mirom, ktorý sa pokúsil odrezať hlavu náhodnému cudzincovi v londýnskom metre. „To je pre moje sýrskych bratov,“ zreval. „Idem prelievať krv.“ Polícia našla na Mirovom mobile obrázky s podrezanými krkmi rukojemníkov Islamského štátu.

– Jún 2016 –

2. júna. Aaqil Ahmed, hlava náboženstva a etiky v BBC povedal, že Briti by si mali priznať „znepokojujúcu“ pravdu, pretože sa Islamský štát skladá z moslimov a ich učenie je islamské: „Počúvam toľkých ľudí hovoriť, ako ISIS nemá nič spoločné s islamom. – samozrejme že má. Nekážu predsa Judaizmus.

2. júna. Sheikh Musa Adman pre BBC povedal, že manuál používaný imámami, ktorí učia väzňov o islame, hrozí „prekonvertovaním ľudí na džihádistov„. V časti programu o džihádu bolo povedané, že zdvihnúť ruku na boj proti „diablovi“ je „jedným z najušľachtilejších činov.

27. júna. Článok v časopise Economist tvrdil, že niektoré formy mrzačenia ženských pohlavných orgánov (FGM), by mali byť povolené, pretože „malé“ formy tejto praxe, by mohli u dievčat zabrániť extrémnym škodám.

27. júna. Shakeel Begg z islamského centra Lewisham, žaloval BBC pre urážku na cti kvôli vysielaniu, z ktorého vyplývalo, že bol členom „galérie extrémistických gaunerov.“ Právnik pre BBC odpovedal: „Podstata kvôli ktorej bol žalobca pomenovaný extrémistom je krátka a jednoduchá. Hlásal džihád ako najväčší zo všetkých skutkov, ktoré v tejto súvislosti jasne znamená násilie v mene islamu.„.

– Júl 2016 –

1. júla Moslimský taxikár v Leicesteri odmietol vyzdvihnúť nevidiaci pár, pretože mali so sebou vodiaceho psa. „Nemôžem zobrať psa,“ povedal vodič. „Pre mňa je to kvôli môjmu náboženstvu.

1. júla Sudca v Londýne nariadil deportáciu Salimana Barciho, 41-ročného Albánčana ktorý sa vydával za utečenca z Kosova a 14 rokov v Británii poberal sociálne dávky v plnom rozsahu. Bolo zistené, že v roku 2009 súd v Albánsku odsúdil Barciho v neprítomnosti na 25 rokov za mrežami za vraždu dvoch ľudí.

2 júla Dahir Ibrahim, 31-ročný somálsky prisťahovalec, bol odsúdený na desať rokov vo väzení za znásilnenie dvoch žien v Birminghame. Predtým bol odsúdený na desať rokov v roku 2005 za znásilnenie ženy v Edgbastone. Sudca ho nariadil deportovať po tom, čo si odpykal svoj prvý rozsudok, odvolal sa však a bolo mu dovolené zostať v Británii. Ibrahimov právnik, Jabeen Akhtar, s úspechom tvrdil, že má málo pochopenia pre to, čo je v Spojenom kráľovstve prijateľné .

3. júla Azad Chaiwala, moslimský podnikateľ v Manchestri spustením dvoch polygamických dohadzovacích stránok začal kampaň s cieľom „odstrániť tabu“ mnohoženstva, nelegálneho vo Veľkej Británii.

4. júla Moslimskému mužovi bolo nariadené, aby svoju deväťročnú dcéru poslal späť do Británie po tom, čo ju vzal do Alžírska a nechal ju tam so svojimi príbuznými. Muž povedal, že neschvaľoval nového kresťanského priateľa jeho odlúčenej manželky.

5. júla Labouristická strana znovu obnovila členstvo Naz Shahy, moslimskej členky parlamentu z Bradfordu, ktorá bola dočasne vylúčená kvôli písaniu antisemitských postov na Facebooku a vyzývala v nich na deportáciu Izraelčanov do Spojených štátov.

6. júla Na mestskom súde v Chelmsforde sa objavil 39 ročný Abdelhadi Ahmed obvinený z toho, že nútil svoju ženu nosiť šatku mimo jej spálne, zakazoval jej hovoriť s inými mužmi a bil ju.

7. júla Trest 24 ročnej Sany Khan, bol znížený za „dobré správanie“ po tom, čo naplánovala džihádistický útok na nákupné centrum vo Westfield.

8. júla Mohammed Habibullah, 69-ročný imám ktorý vedie modlitby v Dudleyskej mešite, dostal podmienečný trest po tom, čo bol usvedčený zo sexuálneho napadnutia ženy. Pri stanovení trestu, sudca Amjad Nawaz, taktiež moslim, povedal, že Habibullah bol muž „pozitívne dobrého charakteru.

8. júla Sir Michael Wilshaw, vedúci služby Ofstedskej školskej inšpekcie, varoval, že kampaň „trójskeho koňa“ zaviesť radikálne islamské myšlienky na Birminghamské školy sa „zamietla pod koberec.“ Varoval, že Birminghamu sa nedarí zabezpečiť, aby „deti neboli vystavené poškodeniu zdravia, zneužitiu alebo rizika prepadnutia vplyvu extrémistických názorov.

10. júla Viac ako 1500 detí – vrátane 257 mladších ako 10 rokov – bolo počas prvých šiestich mesiacov roku 2015 nahlásených vládnemu deradikalizačnému program Channel.

11. júla Výskumné stredisko Pew zistilo, že viac ako polovica (52%) Britov uviedlo, že verí, že prichádzajúci utečenci a migranti zvyšujú hrozbu terorizmu vo Veľkej Británii. Viac ako polovica (54%) Britov tiež povedala, že moslimovia v Británii „chcú byť odlišný od väčšinovej spoločnosti.“ Takmer polovica (46%) uviedla, že prisťahovalci sú hospodárskou záťažou Veľkej Británie.

12. júla Obyvatelia v Manchestri dostali do svojich poštových schránok letáky volajúce po verejnom zákaze psov. Letáky, distribuované skupinou s názvom „Public Purity,“ uvádzali: „Táto oblasť je domovom pre veľkú moslimskú komunitu prosím, rešpektujte nás a naše deti a obmedzte prítomnosť psov vo verejnej sfére. Ako obyvatelia multikultúrneho národa, tí, ktorí žijú vo Veľkej Británii sa musia naučiť chápať a rešpektovať dedičstvo a životný štýl moslimov, ktorí žijú vedľa nich.

12. júla 36 ročný Gavin Rae, prekonvertovaný bývalý vojak britskej armády na islam bol odsúdený na 18 rokov vo väzení za pokus o nákup zbraní pre islamský štát.

13. júla Hlava výskumu extrémizmu v britských väzniciach Ian Acheson varoval, že sa tam nachádza skupina tvrdého jadra džihádských väzňov, ktorých „prekonvertujúce správanie“ medzi moslimskými väzňami v Anglicku a Walese je tak nebezpečné, že by mali byť oddelení od zvyšku väzenskej populácie.

18. júla Kelvin Mackenzie, komentátor pre The Sun napísal, že Fatima Manji, moderátorke televízneho Channel 4, by nemalo byť dovolené moderovať nové správy o džihádistických útokoch v Nice vo Francúzsku, pretože je moslimka a nosí hidžáb. Regulátor pre tlač (IPSO) povedal, že dostal viac ako 300 sťažností ohľadom Mackenziovho komentára.

18. júla Regulátor tlače, „Nezávislá tlačová organizácia pre normalizáciu“ rozhodol, že Mail Online neprávom použil slovo „islamské vraždenie zo cti“ v nadpise, pretože mylne naznačuje, že trestný čin bol motivovaný islamskou vierou.

20. júla 28 ročný Abdi Wais, prisťahovalec zo Somálska, bol odsúdený na 12 rokov väzenia za únos školáčky a pokusu uniesť ďalších štyroch vo veku medzi 11 a 14 v severnom Londýne za dve a pol hodiny. K zločinom došlo len tri týždne po tom, čo bol Wais predčasne prepustený z osemročného väzenia za znásilnenie. Nebol deportovaný, pretože podľa britskej vlády je Somálsko príliš nebezpečné.

21. júla Vláda zaznamenala 5700 nových prípadov mrzačenia ženských pohlavných orgánov (FGM) v Anglicku v období od apríla 2015 do marca 2016. Štatistiky boli prvý krát zverejnené odvtedy, čo vláda zaviedla povinné hlásenie verejných nemocníc. Najčastejší vek, v ktorom bolo FGM vykonávané bol päť až deväť rokov. Viac ako polovica všetkých prípadov sa týkalo žien a dievčat z Londýna.

23. júla Ministerstvo vnútra potvrdilo, že 550 tisíc učiteľov, zdravotných sestier, poskytovateľov starostlivosti o deti a ostatní zamestnanci verejného sektoru bolo vyškolených v Preventívnej stratégii, vzdelávacieho programu pre boj proti terorizmu, aby im pomohol odhaliť a nahlásiť prípadných extrémistov vo svojich pracoviskách.

25. júla Sýrski utečenci odoslaní na vzdialený škótsky ostrova Bute si sťažovali, že oblasť je „plná starých ľudí, ktorí čakajú na smrť“ a oni by boli radšej v Glasgowe alebo Manchestri „tam, kde je viac arabských ľudí.

26. júla Tvorcovia Požiarnika Sama, animovaného televízneho seriálu pre deti, sa ospravedlnili po epizóde, ktorá údajne ukázala postavu šlapajúcu na stránky koránu. Moslimskí diváci tvrdili, že epizóda „Rozbúrené vody“ bola islamofóbna, pretože ukázala zmätenú postavičku menom Elvis ako nerešpektuje moslimskú svätú knihu.

26. júla Ministerstvo vnútra oznámilo, že dalo 2.400.000 libier (3.200.000 $) na fond „Iniciatíva pre zákaz nenávistných zločinov„, aby „poskytoval bezpečnostné opatrenia a zariadenia pre ohrozené miesta konajúcich bohoslužby, ktoré potrebujú zvýšenú ochranu.“ Tento plán sľubuje zvýšený odber dát a výcviku pre identifikáciu „anti-moslimov, antisemitizmu, homofóbie, rasizmu a ďalších šikanovaní na školách.

26. júla Dvaja muži „blízkovýchodného vzhľadu“ sa pokúsil uniesť vojaka pod ostrím noža na základni RAF Marham v Norfolku. Vojakovi sa podarilo útočníkov poraziť. Personál leteckých síl bol údajne varovaný, aby „na seba nepriťahovali pozornosť“ (keep low profile) a vojakom bolo povedané, aby nenosili na verejnosti uniformy.

28. júla BBC oznámilo, že vo väzniciach v Anglicku a Walese zostalo päť kníh považovaných za „extrémistické“ aj po tom, ako boli inšpekciou vyzvané na ich odstránenie. Zakázané tituly boli Cesta džihádu Hassan al-Banna; Míľniky Sajida Qutbu; Čo je v Islame dovolené a čo nie od Sheikha Yusufa al-Qaradávího; Smerom k porozumeniu islamu od Syeda Abula Ala Maududiho; a Základy Tauheedu Bilala Philipsa.

29. júla Moslimský pouličný kazateľ v Birminghame bol obvinený z narušovania verejného poriadku po tom, čo sa snažil presadiť právo šaría na okoloidúce ženy. 31 ročný Krissoni Henderson, bol zatknutý za údajne hlasné slovné napádanie 38-ročnej ženy, že má „na sebe tesné džínsy.

– August 2016 –

1. augusta Policajné štatistiky odhalili, že v roku 2015 bolo takmer 900 Sýrčanov v Británii zatknutých za zločiny vrátane znásilnenia a zneužívania detí. Britská vláda sa zaviazala presídliť až 20.000 sýrskych utečencov vo Veľkej Británii do konca roku 2020. „Zdá sa, že vláda nepreverila tých, ktorých pozvali do krajiny,uviedol europoslanec Ray Finch.

1. augusta Mužskí utečenci v Británii musia dostať formálne školenie o tom, ako sa správať k ženám, povedala významná poslankyňa Labour party. Thangam Debbonaire, predsedkyňa parlamentnej skupiny All Party o utečencoch, vyzvala na „integračnú stratégiu utečencov,“ takže muži „budú vedieť, čo sa od nich očakáva.“ Povedala, že by to mohlo pomôcť zabrániť sexuálnemu obťažovaniu a problémom „vrátane mrzačenia pohlavných orgánov.

3. augusta Zakaria Bulhan, 19-ročný nórsky muž somálskeho pôvodu, ubodal na smrť americkú ženu na Russell Square v Londýne. Zranil aj päť ďalších. Polícia povedala, že Bulhan bol duševne chorý, ale HeatStreet, spravodajská a mienkotvorná webová stránka, ukázala, že nahral knihy obhajujúce násilný džihád na stránkach sociálnych médií.

4. augusta Verejné kúpalisko v Lutone oznámilo rodovo segregované termíny z „kultúrnych dôvodov.“ Tieto rodovo segregované termíny sú pomenované „Alhamdulillahswimming,“ arabský výraz, ktorý znamená „Chvála Bohu.

5. augusta Egyptskí členovia Moslimského bratstva majú možnosť žiadať o azyl v Británii, podľa nového ustanovenia Ministerstva vnútra. Nové ustanovenie bolo v rozpore s predchádzajúcou vládnou politikou, ktorá uvádzala, že Británia by „odmietla víza členom a spolupracovníkom Moslimského bratstva, ktorých je záznam, že mali extrémistické pripomienky.

5. augusta Stephen Bennett, 39-ročný otec siedmich detí z Manchestru, bol odsúdený na 180 hodín verejnoprospešných prác pre napísanie „hrubo urážlivých“ anti-moslimských komentárov na Facebooku. Jeden z údajných urážajúcich komentárov: „Nechoďte do tejto krajiny a nezaobchádzajte s ňou ako so svojou vlastnou. Za Britániu.„. Bol zatknutý na základe zákona o Škodlivej komunikácii.

9. augusta Tanveer Ahmed, 32-ročný taxikár z Bradfordu, bol odsúdený na 27 rokov väzenia za „barbarskú, premyslenú“ vraždy obchodníka v Glasgowe. Ahmed, Sunnitský moslim, sa priznal, že opakovane bodal k smrti Asada Shaha pred jeho obchodom v marci 2016 – ako sektársky útok motivovaný nenávisťou Shahových náboženských názorov. Shah patrili k vetve islamu Ahmadíja, ktorá sa domnieva, že Mohammed nebol konečným moslimským prorokom […a odmieta násilné pasáže Koránu – pozn.red.].

11.august Kadiza Sultana, jedna z troch britských školáčok, ktoré opustili svoje domovy vo východnom Londýne, aby sa pripojili k islamskému štátu, bola zabitá ruským náletom v Raqqe, Sýrii.

11. augusta Moslimské ženy sú najviac ekonomicky znevýhodnené skupiny v britskej spoločnosti, podľa správy Dolnej komory parlamentu. Správa tiež zistila, že čísla nezamestnanosti moslimskej komunity sa blížia k dvojnásobným číslam nezamestnanosti všeobecnej populácie.

12. augusta Podľa vládnej správy bol kvôli „politickej korektnosti“ zámerne prehliadaný volebný podvod v moslimských komunitách.  Vyšetrovanie začalo po škandále v Tower Hamlets, Londýne, kde bol starosta Lutfur Rahman odstránený a jeho voľby boli vyhlásené za neplatné potom, čo bol súdom obvinený z dopustenia sa volebného podvodu, vrátane ovplyvňovania volieb.

13. augusta Od britských školákov by sa malo vyžadovať, aby na americký štýl pravidelne robili sľubu vernosti k britskej vlajke, podľa Khalila Yousufa, hovorcu Ahmadiyyskej moslimskej komunity. Povedal: „Nielen, že by sme mali vztýčiť vlajku, ale všetci v moslimských komunitách by mali na školách prisahať na lojalitu voči britskej vlajke. Neexistuje žiadny konflikt medzi tým, byť moslimom či Britom.

14. augusta Londýnska Polícia ohlásila 1,7 milióna libier na „Jednotku na nenávistné zločiny na internete,“ aby vyšetrovali urážlivé komentáre na Facebooku a Twitteri. Takzvaný Twitter Squad, vytvoril v Londýne starosta Sadiq Khan, zistí on-line urážanie a oznámi ho príslušníkom polície. Skupina občianskych slobôd sa bojí, že nová jednotka by mohla zastaviť ľudí, aby vyjadrovali svoje názory zo strachu pred zatknutím.

20. augusta Britský azylový sudca ukázal, že len veľmi malá časť ľudí sa deportuje po tom, čo majú zamietnutú žiadosť o azyl – od päť do desať percent.

22. augusta Ministerstvo spravodlivosti oznámilo opatrenia na boj proti islamským extrémizmom v britských väzniciach. Tento krok prišiel po oficiálnej sťažnosti ktorá hovorila, že väzni ako „samozvaní emiri“ vyvíjali „radikalizačný vplyv“ na moslimov.

23. augusta Škótska polícia oznámila, že sa hidžáb stane voliteľnou súčasťou ich uniformy. Tento krok bol zameraný na presvedčenie ďalších moslimských žien, aby sa pripojili k zložkám.

24. augusta Michael Coe, 35-ročný konvertita na islam a blízky spolupracovník Anjema Choudaryho, bol uznaný vinným z ublíženia na zdraví po tom, čo dokopal 16-ročného chlapca do bezvedomia vo východnom Londýne, pretože objímal dievča. Coe, tiež známy ako Mikaeel Ibrahim, nechal chlapca v bezvedomí, krvácajúc po kopoch do hlavy.

26. augusta BBC oznámila, že počet maloletých zadržaných v mene zákona o terorizme sa viac ako strojnásobil za dva roky. Štyridsať šesť bolo zadržaných v roku 2015, v porovnaní s 13 v roku 2013, s najmladším vo veku len 13. Verí sa, že tento trojnásobný nárast je výsledok policajných zadržaní maloletých bez sprievodu na medzinárodných letoch do Sýrie.

27. augusta Blízky spolupracovník Anjema Choudaryho prevádzkoval sériu krycích spoločností, ktoré získali viac ako 1 milión libier z peňazí daňových poplatníkov na spustenie kurzov počítačového školenia v knižniciach a pracovných centrách. Peniaze boli potom poslané Choudaryho kľúčovým členom zakázanej islamistickej skupiny Al-Muhajiroun (ALM). Dokonca aj potom, čo sa vláda dozvedela o týchto prepojeniach ku Choudarymu, mu pokračovalo poskytovať peniaze ďalšie štyri roky.

27. augusta Polícia v Telforde – prezývanom hlavné mesto detského sexu vo Veľkej Británii – bola obvinená zo zakrývania obvinení, že stovky detí v mestečku boli sexuálne zneužité pakistanskými sexuálnymi gangami.

31. augusta Prieskum YouGov zistil, že väčšina Britov dáva prednosť zákazu burky: 57% podporujú zákaz; 25% je proti. Jediná veková skupina oponujúca zákazu boli 18-24 roční; naopak, skupina 65+ podporoval zákaz 78% ku 12%.

31. augusta Národná cirkevná hliadka, multi-náboženská organizácia venovaná znižovaniu kriminality v miestach kde sa koná bohoslužba, vydala upozornenie, aby sa britské kostoly zabezpečili po džihádistickom zavraždení katolíckeho kňaza vo Francúzsku. Táto skupina poslala 12-stranové bezpečnostné pokyny – protiteroristické pokyny pre pracovníkov cirkvi – každému kostolu v Británii.

September 2016

2. septembra Oficiálny zoznam najpopulárnejších mien detí v Anglicku a Walese v roku 2015 ukázal, že najpopulárnejším menom bolo Oliver. Zoznam zobrazuje Mohameda pod číslom 12, nasleduje Mohammed na 29. Mieste, Mohammad na 68. mieste a Muhammed prichádza na 121. Ak sú kombinované rôzne hláskovania Mohammeda, pričom bolo meno použité 7,570 krát, čo je viac ako o 6,941 deti s názvom Oliver na ich rodných listoch.

2. septembra Základná škola Ayasofia, moslimská škola vo Whitechapel na východe Londýna, bola zatvorená Ofstedskou agentúrou, ktorá reguluje školy, po štyroch inšpekciách odhalila mnoho vzdelávacích nedostatkov.

4. septembra Podľa správ z médií Peter Sutcliffe, sériový vrah známy ako Yorkshirský rozparovač, bol „pripravený konvertovať na islam“ v snahe chrániť seba ako súčasť moslimského väzenského gangu. 70 ročný Sutcliffe, bol presunutý z Broadmoorskej psychiatrickej liečebne do Franklandskej väznice po tom, čo súd zistil, že už nie je nutné lekárske ošetrenie. Sutcliffe, ktorý bol odsúdený v roku 1981 za vraždu 13 žien s pokusom zabitia siedmich ďalších, čelí každodennej vyhrážky smrti od svojho príchodu do väzenia. Moslimskí členovia gangu mu ponúkli ochranu, ale iba v prípade, že konvertuje na islam.

6. septembra 49 ročný Anjem Choudary, jeden z najznámejších islamistov v Británii, a horný spolupracovník 33 ročného Mohammeda Rahmana, bol odsúdený na päť a pol roka väzenia za prechovávanie podpory pre zakázané teroristické organizácie, menovite Islamský štát. Choudarymu, vzdelaním právnikovi, sa po celé roky darilo vyhýbať väzeniu tým, že kráčal po jemnej čiare legislatívy medzi vyhrotenou islamskou rétorikou nadradenosti a práva slobody prejavu. Sudca povedal, že prekročil hranicu prisahaním na „sľub oddanosti“ islamskému štátu.

7. septembra Podľa Toma Keatinga, experta na finančnú trestnú činnosť by vláda mala zaviesť finančné obmedzenia pre islamistov za účelom kontroly, ako míňajú svoje peniaze. Odporúčanie prišlo po tom, čo sudca ukázal, že Anjem Choudary získal 500,000 libier (550.000 eur, 610000 dolárov) zo sociálnych dávok.

7. septembra BBC oznámilo prudký nárast počtu maloletých bez sprievodu žiadajúcich o azyl v Británii. Počet detí žiadajúcich o azyl v starostlivosti Anglických výborov za rok vzrástol o 62%. Najväčšou skupinou sú chlapci vo veku 16 a 17, pochádzajúcich z krajín ako Afganistan alebo Eritrea.

8. septembra 19 ročný Haroon Ali-Syed z Hounslow na západe Londýna, bol zatknutý kvôli podozreniu z úmyslu vykonania masového teroristického útoku na významné miesta Londýnu, vrátane Buckinghamského paláca.

9. septembra Štyria členovia údajnej moslimskej teroristickej bandy sa objavili na Westminsterskom mestskom súde na základe obvinenia z úmyslu páchania teroristickej činnosti v Británii. Polícia v aute spojeného so skupinou, našla sekáčik na mäso s nápisom „Kaffir“ (neveriaci) vyrytom na rukoväti. Našli tiež tašku so zbraňami a nábojmi.

9. septembra David Thompson, vedúci West Midlandskej polície, jednej z najväčších policajných síl v Británii, povedal, že by zvážil možnosť moslimských dôstojníčok nosiť burku v službe, s tým, aby sa podporila rozmanitosť.

11. septembra Bývalý protiteroristický seržant obvinil londýnsku metropolitnú políciu z neriešenia extrémistických názorov medzi niektorými svojimi moslimskými dôstojníkmi kvôli strachu, že budú označení za „islamofóbov.

12. septembra Ofcom, regulátor médií, povedal, že nebude vyšetrovať sťažnosti ohľadom epizódy detského programu Požiarnik Sam, o ktorom moslimovia povedali, že jeden z kamarátov Sama pošliapaval stránky koránu. Ofcom, ktorý dostal 170 sťažností, povedal, že nemôže potvrdiť, či bola stránka z islamskej svätej knihy.

14. septembra Žena, ktorá učí angličtinu migrantov so štatútom utečenca povedala, že jej študenti sa nezaujímajú o jazyk, či nemajú záujem sa učiť o hľadaní zamestnania, ale skôr o výhodách, ktoré možno vytiahnuť z britských daňových poplatníkov.

15. septembra Britský veľvyslanec v Saudskej Arábii, Simon Collis, dokončil hadždž [púť do Mekky s vykonaním predpísaných náboženských obradov – pozn.red.] potom, čo konvertoval na islam. Verí sa, že je prvým britským veľvyslancom ktorý vykonal púť – jeden z piatich pilierov islamu.

16. septembra Británia dostane okolo 43,381 žiadostí o azyl v roku 2016, ktorá budú stáť viac ako 620 miliónov libier, v súlade s projekciou Overseas Development Institute (ODI).

16. septembra The Guardian oznámil, že mladí moslimovia žijúci v Rochdale sa stále viac prikláňajú k protizápadným náladám a extrémnemu výkladu islamu. Moslimskí vodcovia opýtaní novinármi opísali „znepokojujúci trend“ mladých moslimov osvojujúcich si viac fundamentalistické názory ohľadom kľúčových sociálnych a politických otázok, ako ich rodičia alebo starí rodičia.

17. septembra 21 ročný podporovateľ islamského štátu Mohammed Syeedy, bol odsúdený na doživotie vo väzení za vraždu Jalala Uddina, 71-ročného imáma mešity Jalalia Jame v Rochdale. Manchesterský hlavný súd vypočul, ako si Syeedy vytvoril „nenávisť“ k Uddinovi pre praktizovanie Ruqye, formy náboženského liečenia ktoré zahŕňa použitie amuletov – považované islamským štátom za hriech hodný smrti.

21. septembra Alex Younger, hlava britskej zahraničnej rozviedky MI6 varoval, že globalizácia, informačná revolúcia, prehlbujúci sa sektársky rozkol na Blízkom východe a skolabované štáty zabezpečujú, že islamský terorizmus aj nadchádzajúce roky zostane hrozbou pre Západ.

28. septembra Noor Walile, 38-ročný imám mešity Rugby, Warwickshire, bol odsúdený na šesť rokov väzenia za znásilnenie chlapca na záchode počas lekcie, ktorú dával v mešite.

28. septembra Štatistiky Ministerstva vnútra zverejnené Daily Expressu v rámci zákona o slobode informácií zákonov ukázali, že 12,000 migrantov žiadajúcich o azyl vo Veľkej Británii chýba. Dáta ukázali, že zo 77,440 azylových prebiehajúcich prípadov, jeden zo šiestich vynechal svoj prvý rozhovor s imigračnými úradníkmi a zmizol.

28. septembra Vládna správa zistila, že zo všetkých náboženských skupín vo Walese, u moslimovia je najmenej pravdepodobné, že budú zamestnaní. V správe „Vytvorenie nábožensko-priateľského pracoviska pre moslimov,“ sa povzbudili zamestnávatelia,  aby na prilákanie moslimských potenciálnych pracovníkov prijali štandardy šaríe – poskytovať modlitebné miestnosti, urobiť flexibilný pracovný čas umožňujúci personálu odísť skôr na piatkové modlitby a podávať halal či vegetariánske jedlo v jedálňach.

28. septembra Charitatívna komisia, nezávislý regulátor charít v Anglicku a Walese, začal vyšetrovanie Stockwellskej Zelenej mešity kvôli distribúcii literatúry, ktorá káže aby boli členovia komunity Ahmadíja zabití. Letáky požadovali, aby Ahmadiovia konvertovali na islam hlavného prúdu alebo čelili „rozsudku smrti.

– Október 2016 –

2. októbra The Daily Mail uviedol, že desiatky islamských škôl naďalej pôsobia aj napriek inšpekčných zistení, že žiaci sú v nebezpečí, sú vystavení extrémnym názorom alebo sú si nie vedomí základných britských hodnôt. Nálezy naznačujú, že vládny zásah proti extrémizmu na školách bol neúčinný.

5. októbra Manchesterský hlavný súd odsúdil 38 ročného Imrana Khana, na doživotie vo väzení za vraždu svojej manželky. Priznal, že ju bodol v prítomnosti svojich piatich detí, pretože to pre ňu nebolo „halal,“ pracovať s inými mužmi.

7. októbra Polícia vypustila sondáž trestných činov z nenávisti po tom, čo bola údajne rozdaná mešitám vo Walthamstowe, východnom Londýne literatúra, hovoriaca, že tí, ktorí urážajú islam, „musia byť zabití„.

8. októbra Batožinový manažér na neidentifikovanom britskom letisku, mal na vnútornej strane jeho rukavice prišitú vlajku ISIS. Objav zvýšil možnosť, že pracovníci na britských letiskách by mohli pracovať ako súčasť džihádistickej spiacej bunky.

11. októbra Katolícka stredná škola McAuley v Doncasteri dostala on-line hrozbu: „Sledujeme vás, a v mene Alaha budeme zabíjať každého neveriaceho študenta na tejto škole #McAuleySchoolMassacre.

13. októbra Moslimský vodič autobusu zastavil svoje vozidlo uprostred rušnej cesty v Portsmouth po dobu 10 minút, zatiaľ čo vykonával svoju každodennú modlitbu. Asi 50 detí, rodičov a učiteľov zo základnej školy Meon v Southsea sa vracalo domov zo školského výletu do Londýna, kedy k udalosti došlo. Rodičia povedali, že vodič ohrozil životy ich detí.

13. októbra ITV vysielalo svoj nový dokument, „Odhalenie: Islamskí neveriaci,“ zameraný na riziká pre moslimov, ktorí opustili svoje náboženstvo. Bývalý moslim povedal tvorcom dokumentu: „Spomínam si, ako hovorím mame, neverím už v Boha. Jej odpoveď bola, ‚nemôžeš to nikomu povedať, pretože ťa zabijú, sme povinní zabiť ex-moslimov.‘ A že by ma to dostalo do extrémnych problémov, ak by to niekto zistil, takže tá konverzácie sa tam skončila.

18. októbra Gang iránskych mužov v Chelmsforde sexuálne zneužil a omámil bezbranné dievčatá tým, že im ponúkali drogy a pizzu zadarmo. Všetky tri obete boli údajne terčom skupiny, ktorá „s nimi hospodárila ako s dobytkom“ a podávala ich iným mužom.

18. októbra Takmer dve tretiny „detských utečencov“ tvrdiacich, že sú neplnoletí, boli nakoniec dospelí ľudia. Čísla ukazujú, že za rok do septembra 2015 bolo zistené, že 65% z detských utečencov, ktorí mali sporný vek, boli starší ako 18 rokov.

22. októbra 19-ročný „Ázijčan“ bol zatknutý po tom, čo polícia našla bombu vo vlaku londýnskeho metra. Protiteroristické analytické centrum zvýšilo úroveň hrozby pre dopravu v Londýne až na „vážne„: útok je vysoko pravdepodobný.

22. októbra Pestúnka, ktorá si pod opateru vzala „detského utečencazistila, že to v skutočnosti bol 21-ročný džihádista. Rosie privítala Jamala do svojej rodiny po tom, čo sociálni pracovníci povedali, že bol 12-ročný sirota, ktorý utiekol z Afganistanu. Poplašné zvony zazneli, keď išla rodina na kúpalisko a Rosina 13-ročná dcéra komentovala, aký je Jamal chlpatý. Jeho posledné slová Rosie boli: „Zabijem ťa a viem, kde sú Tvoje deti.

27. októbra Muž a žena, obaja vo veku 35 rokov, boli zatknutí na letisku Luton pre podozrenie z teroristických trestných činov. Dvojica sa pokúšala cestovať do Sýrie.

30. októbra The Sunday Times oznámil, že moslimský arbitrážny tribunál v Nuneatone, Warwickshire, prominentný súd šaríe, „sabotoval“ trestné konania, aby ochránili údajných páchateľov domáceho násilia na ženách.

30. októbra Viac ako 25.000 ľudí podpísalo petíciu požadujúci vládu, aby povolila verejné výzvy na modlitby najmenej trikrát denne v oblastiach s vysokou moslimskou populáciou. Petícia uvádza:

Adhan, alebo islamské volanie k modlitbe, je neoddeliteľnou súčasťou moslimskej viery. Počet ľudí, ktorí praktizujú náboženstvo islamu v Spojenom kráľovstve presahuje tri milióny. Populácia niektorých okolitých miest je tvorená z viac ako 50% moslimov. Verím, že to je ten správny čas, dovoliť vysoko moslimským obývaným oblastiam hlásať výzvu k modlitbe aspoň trikrát denne.

31. októbra „Utečenecké dieťa“ z Afganistanu, ktoré bolo poslané do Británie z džunglového táboru v Calais vo Francúzsku tvrdil, že má 16 rokov, ale v skutočnosti mal 22 rokov. Podľa zákona, ak človek, ktorý žiada o azyl nevyzerá „výrazne“ nad 18 rokov, mala by mu byť „poskytnutá výhoda pochybnosti a zaobchádzať s ním ako s dieťaťom.

– November 2016 –

1. novembra Podľa Ahmad Al-Dubayana, predsedu britského panelu výborov šaría, orgánu zriadeného na štandardizáciu spravovania islamského práva vo Veľkej Británii, šaría súdy pracujú „všade v krajine„. Povedal, že je nemožné zistiť, koľko šaría súdov pracuje v Británii.

4. novembra Cardinal Vincent Nichols, hlava rímsko-katolíckej cirkvi v Anglicku a Walese, povedal, že Briti sa majú veľa čo učiť od „živosti moslimskej viery“ utečencov a migrantov prichádzajúcich do Spojeného kráľovstva.

4. novembra Nissar Hussain, konvertita ku kresťanstvu, bol nútený utiecť zo svojho domova v Manninghame potom, čo bol vystavený obťažovaniu a násiliu od moslimov. „Toto extrémne prenasledovanie niektorými ľuďmi v moslimskej komunite kvôli nášmu obráteniu, nám zničilo rodinný život,“ povedal. Hussain, 50-ročný otec šiestich detí, povedal, že jeho rodina a on museli od roku 2008, kedy sa objavil v dokumentárnom film Channel 4 o týraní konvertovaných moslimov, vydržať život plný obťažovania, zastrašovania a strachu z rúk moslimských zástancov tvrdej línie .

7. novembra Informátor Scotland Yardu tvrdil, že Korunný úrad prokuratúry (CPS) sa nedarí stíhať zločiny v mene cti zo strachu, že spôsobí „nepokoje“ v ázijských komunitách. Odhalil, že „apatia“ prokurátorov vedie ku kolapsu, čo by mohlo znamenať prvé odsúdenie za nútené manželstvo v Anglicku.

11. novembra CPS sa nepodarilo vyriešiť prípad, kde ázijskú ženu rodina prinútila k potratu, zo strachu, že budú označené za rasistov. Mohlo to byť prvé odsúdenie za interrupciu z dôvodu nevhodného pohlavia, ale CPS vypustili prípad kvôli obavám z „politickej korektnosti„.

14. novembra Súdy šaría prikazujú ženám, aby zostali s násilnými manželmi, povedala obeť znásilnenia pre Poslaneckú snemovňu. Matka dvoch detí odhalila, že bola bitá, okradnutá a znásilnená svojim dnes odlúčeným manželom hoci britské súdy zakázali, aby sa k nej priblížil. Ale rodinný tlak presvedčil britsko-pakistanskú ženu aby sa pokúsila získať islamský rozvod u šaría súdu. Očakávala súcitný prístup, namiesto toho jej bolo povedané, aby sa vrátila k svojmu násilníckemu manželovi.

16. novembra Bedfordshire polícia vymazala Twitter príspevky o Mesiaci povedomia o islamofóbii po tom, čo užívateľ poukázal, že jeho logo bola podobné gestu ruky populárne u ISIS džihádistov.

20. novembra NHS oznámil polícii v Anglicku a Walese v období od júla 2015 do júna 2016 420 pacientov a členov personálu, kvôli obavám, že boli v nebezpečí radikalizácie. Štatistiky ukazujú, že išlo v priemere o 35 oznámení za mesiac, čo je nárast oproti 21 za mesiac v predchádzajúcom roku.

24. novembra Džihádisti podozriví z vykonávania teroristických útokov v Paríži a Bruseli používali britské platby podpory aby financovali svoje zločiny. Kráľovský korunný súd vypočul, ako niektorí z najznámejších a najviac hľadaných teroristov v Európe používali peniaze britských daňových poplatníkov na financovanie svojich aktivít v Sýrii a inde.

26. novembra Viac ako polovica opýtaných žiadateľov o azyl sa vyjadrilo o kvalite poskytnutého bývania financovaného daňovými poplatníkmi, ako „úplne neadekvátne.“ Len 11% dotazovaných ľudí povedalo, že ubytovanie bolo výborné, 8% to opísali ako dobré a 14% uviedlo, že bolo adekvátne.

28. novembra Tareena Shakil, žena z Burtonu, ktorá sa stala prvou ženou z Veľkej Británie uväznenou za vstup do Islamského štátu, získala právnu pomoc pri svojej obrane za viac ako 132.000 libier, ktorú financovali daňoví poplatníci.

– December 2016 –

5. decembra Vládna správa odporúča, že migranti by mali zložiť prísahu vernosti, akonáhle dorazia do Veľkej Británie. Uviedla, že moslimovia žijúci vo Veľkej Británii sa čoraz viac stotožňujú s globálnou islamskou „Ummah“ (komunitou), ako byť Britom.

10. decembra Žiadateľovi o azyl, ktorého možno opísať ako „najdokonalejší model moderného teroristu al-Kájdy“ bolo umožnené zostať v Británii aj napriek tomu, že bol vo väzení pre plánovanie útokov v krajine. „Spiaci agent“ džihádu mal byť deportovaný späť do rodného Jordánska. Ministerka vnútra Amber Rudd si to však rozmyslela po tom, čo mužovi právnici argumentovali, že by bol mučený.

12. decembra Šesť ľudí bolo zatknutých v Derby, Burtone na Trente a Londýne pre podozrenie z prípravy teroristického činu. Protiteroristickí vyšetrovatelia sa domnievajú, že narušili „významné sprisahanie“ útoku na Veľkú Britániu, ktoré bolo inšpirované Islamským štátom.

13. decembra Iniciatíva Čierne zdravie v Leedse varovala, že dievčatá sú unášané na „oslavy,“ kde im mrzačia ženské pohlavné orgány (FGM) v mestách po celom Anglicku. Charita povedala, že z Afriky sú letecky prevezené do krajiny pôrodné asistentky s cieľom vykonať nezákonný postup. West Yorkshirská polícia povedala, že si je vedomá dievčat, ktoré boli v lokalite vystavené FGM.

15. decembra Viac ako 600.000 libier (700.000 eur; 738.000 dolárov) z peňazí daňových poplatníkov sa vynakladajú každý týždeň, takže právnici môžu poskytnúť bezplatné právne poradenstvo žiadateľom o azyl. Celkom 38,005 prípadov bolo schválených pre bezplatné právne poradenstvo v poslednom finančnom roku, často v prípadoch, keď žiadateľ bojoval s rozhodnutím, ktoré už dávno odmietlo jeho žiadosť o azyl.

17. decembra Viac ako 1000 moslimov vyšli do ulíc Londýna skandujúcAlláhu Akbar!“ a požadajúc Islamský kalifát. Zhromaždili sa pred prázdnym sýrskym veľvyslanectvom v Belgrave Square v Londýne na protest proti americkej politike voči Aleppu, najväčšieho mesta Sýrie.

20. decembra Ťažko vyzbrojení policajti boli nasadení do Canterburskej katedrály, aby strážili Betlehem proti prípadným útokom džihádistov.

21. decembra Polícia v Bristole zvýšila hliadky v centre mesta pre obavy z „islamofóbie“ hneď po teroristickom útoku v Berlíne.

23. decembra 37 ročný Syed Hoque zo Stoke-on-Trent bol usvedčený z dvoch prípadov financovania terorizmu. Využíval konvoje s humanitárnou pomocou do Sýrie aby posielal tisíce libier svojmu extrémistickému synovcovi, ktorý bojoval za Al-Kajdu.

24. decembra 35 ročný Munir Hasan Mohammed a 32 ročná Rowaida El-Hassan, sa objavili na mestskom súde vo Westminsteri na základe obvinenia z výroby výbušnín. Mohammed, Eritrejčan, ktorý hľadá azyl vo Veľkej Británii, bol tiež obvinený, že je členom Islamského štátu.

25. decembra Hlavný chod vianočnej večere väzňov HMP Bristolského väzenia, bolo halal kurča. Ostatné väznice po celej krajine tiež ponúkali halal voľby na Vianoce. HMP Birmingham ponúkalo halal hovädzie mäso. [Her Majesty Prison – Väzenie Jej Veličenstva]

26. decembra Šesťdesiat deti je každý týždeň oznámených vládneho programu protiteroristickej prevencie. V roku 2015/16, tam bolo asi 7500 odporúčaní, denne približne 20. Z nich, 3100 bolo vo veku do 18 rokov a 61 bolo mladších ako desať rokov.

Článok vyšiel na portáli Gatestone Institute s názvom „The Islamization of Britain in 2016

Autor: Soeren Kern

One comment

Pridaj komentár