GATESTONE INSTITUTE: Islamizácia Francúzska 2016

  • Nie som islamofób. Ženy majú právo nosiť šatky, ale nechápem, prečo ospevujeme toto náboženstvo [islam] a ich spôsoby, ktoré sú nezlučiteľné so slobodami, zabehnutými tu na Západe.“ – francúzsky módny magnát Pierre Bergé
  • Francúzski bezpečnostní činitelia odmietli ponuku softvéru izraelskej spoločnosti na sledovania teroristov, ktoré by im pomohli identifikovať džihádistickú bunku, ktorá vykonala útoky. „Francúzskym orgánom sa to páčilo, ale oficiálne to vrátili a povedali, že bol pokyn vyššej úrovne, aby nekupovali izraelské technológie,“ prezradil dobre umiestnený izraelský protiteroristický analytik.
  • Jacques Hamel, kňaza, ktorého hrdlo podrezali v Normandii dvaja moslimovia, daroval pozemok susediaci s jeho kostolom miestnej komunite moslimov, aby postavili mešitu a dostali aj povolenie užívať farskú halu a iné zariadenia počas ramadánu.
  • Najmenej päť z džihádistov, ktorí vykonali útoky v Paríži a Bruseli, žilo z platieb sociálnych dávok: prijali viac ako 50000 eur (53000 dolárov).
  • Podľa Le Canard Enchaîné sa moslimskí zamestnanci spoločnosti Air France opakovane pokúšali sabotovať lietadlá. „Pokiaľ ide o Air France, videli sme niekoľko anomálií pred odchodom komerčných letov,“ povedal spravodajský dôstojník.
  • Nebude tu žiadna integrácia, kým sa nezbavíme tohto atavistického antisemitizmu, ktorý je držaný v tajnosti. Zhodou náhod, alžírsky sociológ Smain Laacher, s veľkou odvahou povedal, že: ‚je hanbou toto udržiavať v tajnosti, najmä v arabských rodinách vo Francúzsku a inde, každý vie, že antisemitizmus sa nasáva s materským mliekom.‘ “ – Georges Bensoussan, obžalovaný za údajné nenávistné prejavy proti moslimom, kvôli poznámkam, ktoré povedal
  • Starosta Beziers, Robert Menard, bol obvinený z podnecovania k nenávisti za umiestnenie postu na Tweeter, kde prejavil svoju ľútosť o tom byť svedkom „veľkej výmeny“ francúzskej bielej pleti  kresťanskej populácie utláčanej moslimami narodenými v zahraničí. „Len som opísal situáciu v mojom meste,“ povedal. „Nejedná sa o hodnotový posudok, to je skutočnosť. To je to, čo vidím.

Moslimská populácia bola vo Francúzsku v roku 2016 v počte približne 6,5 milióna, alebo okolo 10% z celkovej populácie 66 miliónov. V dnešnej dobe má Francúzsko najväčšiu moslimskú populáciu v Európskej únii, o niečo viac ako Nemecko.

Hoci francúzsky zákon zakazuje zhromažďovanie oficiálnych štatistík o rasách či vyznaní svojich občanov, odhad Gatestone Institute francúzskej moslimskej populácie je založený na niekoľkých štúdiách, ktoré sa pokúsili spočítať počet ľudí vo Francúzsku, ktorých pôvod je z krajín s moslimskou väčšinou.

Čo bude nasledovať, je chronologický prehľad niektorých z hlavných príbehov o vzostupe islamu vo Francúzsku v priebehu roka 2016:

Viac k téme

 Január 2016

1. január. Ministerstvo vnútra oznámilo najočakávanejšiu štatistiku roka: celkove bolo vo Francúzsko na Silvestra zapálených 804 osobných a nákladných automobilov, čo je pokles o 14,5% z 940 vozidiel spálených počas každoročného rituálu na rovnakých oslavách v roku 2015. Vo Francúzsku tak samozrejmé zapaľovanie áut, sú často pripočítané konkurenčným moslimským gangom, ktoré navzájom súťažia pri získavaní si pozornosti médií s tým, kto spôsobí väčšiu škodu. Vo Francúzsku je každý rok spálených odhadom 40.000 vozov.

3. január. Raouf El Ayeb, 31-ročný francúzsky občan tuniského pôvodu, bol obvinený z pokusu o vraždu potom, čo sa pokúsil nabrať štyroch vojakov, ktorí strážili mešitu vo Valencii. Aj keď polícia našla „džihádistické propagandistické obrázky“ na počítači Ayeba, pripisujú mu útok z „depresívneho syndrómu“, ako terorizmu, pretože nekričal počas útoku zvolanie „Allah Akbar“ (Alah je najväčší).

7. január. Sallah Ali, marocký narodený francúzsky občan, zaútočil na policajnú stanicu v 18. parížskom obvode, zatiaľ čo vykrikoval „Allah Akbar“. Niesol mäsiarsky nôž a vlajku islamského štátu a mal na sebe niečo, čo vyzeralo ako výbušninový pás. Polícia začala paľbu a zastrelil ho mŕtveho. Bolo zistené, že pás obsahuje falošné výbušniny. Vyšetrovatelia si neboli istí, či bol útok teroristický čin alebo dielom človeka, ktorý bol „nevyvážený“.

11. január. 16-ročný turecký Kurd sa oháňajúci sa mačetou proti židovskému učiteľovi, ktorého napadol mimo školy v Marseille. Páchateľ povedal, že konal „v mene Alaha a islamského štátu.“

12. január. Asi 80.000 ľudí požiadalo o azyl vo Francúzsku v roku 2015, ale len jedna tretina žiadostí bola schválených podľa francúzskeho Úradu pre ochranu utečencov a osôb bez štátnej príslušnosti (OFPRA).

13. január. Minister vnútra Bernard Cazeneuve zakázal tri islamské kultúrne organizácie prevádzkované mešitou Lagny-sur-Marne, ktorá bola uzavretá v rámci bezpečnostného zákroku. Obvinil vodcov skupín, ktorí podnecovali k nenávisti a volaniu po džiháde niekoľko rokov.

15. január. Prieskum IFOP pre Le Monde zistil, že polovica (51%) francúzskych Židov pociťuje, že sú v ohrození, pretože sú židia; 63% uviedlo, že boli urazení; a 43% uviedlo, že boli napadnutí. Asi 70% z tých, ktorí povedali, že chcú odísť Francúzska, uviedlo, že boli vystavené antisemitským činom.

27. január. Ministerstvo kultúry priradilo rating „18 +“ dokumentu „Salafisti“, ktorý obsahuje rozhovory so severoafrickými džihádistami. Tvorcovia filmu povedali, že vláda chce „zabiť film“ tým, že ho zakáže vysielať na verejnoprávnej televízii a sťažovať kinám, aby to premietali. Filmári François Margolin a Lemime Ould Salem trvali na tom, že by film mal mať tak široké publikum, ako je to len možné. „Čo rozrušilo francúzske orgány, nebolo násilie, ale samotný predmet,“ povedal Margolin. „Chcú, aby sa zabránilo francúzskym občanom poznať pravdu.

28. január. Štátna rada (Conseil d’Etat), najvyšší správny súd Francúzska, odmietla žiadosť Francúzskej Ligy pre ľudské práva (Ligue des droits de l’Homme, LDH), aby zrušila výnimočný stav uvalený po teroristických útokoch v novembri 2015. „Bezprostredné nebezpečenstvo odôvodňujúce stav núdze nezmizlo, vzhľadom k pokračujúcej teroristickej hrozbe a nebezpečenstve útokov,“ podľa vyhlásenia vydaného súdom. LDH tvrdilo, že mimoriadne právomoci zverené bezpečnostným službám predstavujú hrozbu pre demokraciu.

Február 2016

2. február. Šesť konvertitov na islam bolo zatknutých v Lyone pre podozrenie zo snahy o nákup zbraní s cieľom zaútočiť na francúzske swinger kluby. Údajne po útokoch plánovali cestu do Sýrie a kúpili si už lístky na autobus do Turecka.

7. február. Zvýšená policajná prítomnosť v severnom prístave Calais rozšírila francúzsku migračnú krízu do ďalších častí krajiny. Tábory migrantov vyrástli v neďalekých prístavoch Dunkerque, Le Havre, Dieppe a belgickom Zeebrugge, pretože migranti hľadajú nové spôsoby, ako prechádzať cez kanál La Manche do Británie.

9. február. Islamský štát označil francúzsku stranu Národný front ako „terč“ v poslednom vydaní svojho francúzskeho Dar al Islam on-line časopisu. Priaznivci Národného frontu boli tiež identifikovaní ako ciele. Publikácia zverejnila fotografie zjazdu Národného frontu s titulkom, ktorý znie: „Otázkou už nie je, či Francúzsko bude opäť zasiahnuté útokom, ako boli tie v novembri. Jedinou relevantnou otázkou je ďalší cieľ a dátum.

10. február. Národné zhromaždenie, dolná komora parlamentu schválila návrh na zmenu ústavy, aby zbavili ľudí usvedčených z teroristických trestných činov ich francúzskej štátnej príslušnosti. Aby mohli byť opatrenia definitívne schválené, vyžadujú podporu Senátu, rovnako ako trojpätinovej väčšiny Kongresu, podľa ustanovenia program, keď sa obe komory stretli v paláci Versailles hlasujúc o revíziu ústavy.

15. február. Štátna rada potvrdila právne predpisy, ktoré umožňujú, aby vláda blokovala webové stránky, ktoré „ospravedlňujú terorizmus.“ Niekoľko združení digitálnych práv napadlo zákonnosť dvoch vyhlášok týkajúcich sa zákona o boji proti terorizmu z roku 2014.

29. február. Demolačné tímy začali demontáže južnej časti „Džungle“, čo je špinavý tábor migrantov v severnom prístavnom meste Calais. Vláda sa pokúsila presídliť migrantov do oficiálnych ubytovacích zariadení vnútri upravených prepravných kontajnerov v severnej časti tábora. Ale väčšina odmietla ponuku, obávajúc sa, že by boli nútení žiadať o azyl vo Francúzsku. „Ísť do Británie je to, čo tu ľudia chcú,“ povedal afganský migrant Hayat Sirat. „Takže zničenie časti džungle nie je riešením.

Marec 2016

3. marec. Francúzski poslanci odmietli návrh prinútiť výrobcu mobilných telefónov, tabletov a počítačov odovzdať dáta bezpečnostným službám. Zmeny, inšpirované Apple odmietnutím poskytnúť údaje americkým úradom, bolo predložené do diskusie o zákone boja proti terorizmu.

6. marec. Polícia sa pustila do pátrania po troch francúzskych dievčatách podozrivých z odchodu do Sýrie. Francúzske spravodajské služby povedali, stále väčší počet dievčat odlieta do Sýrie. Hlásili, že medzi 81 francúzskymi deťmi a mladistvými, ktorí odišli do Sýrie, sú väčšina (51) ženy. Veria, že si nájdu džihádských manželov.

7. marec. Migranti vysťahovaní z „Džungle“ v Calais, presťahovali sa do nového tábora, Grande-Synthe, v blízkosti severného prístavu Dunkerque, len po pobreží. Kritici povedali, že nový tábor riskuje stať sa „novým Sangatte,“ odkazujúc na centrum Červeného kríža v Calais, ktoré bolo uzavreté v roku 2002.

9. marec. Dôverná policajná správa odhalila, že 17 moslimských policajtov priradených k Parížskemu policajnému oddeleniu boli preverovaní v rokoch 2012 až 2015 pre podozrenie z islamského radikalizmu. Dôstojníci, okrem iného pochybenia, počúvali náboženskú hudbu, zatiaľ čo na hliadke, odmietali chrániť židovské synagógy a podnecoval k páchaniu teroristických útokov na sociálnych médiách.

11. marec. Štyri dievčatá, vrátane troch vo veku 14 a 15 rokov, boli zatknuté v Paríži a Lyone potom, čo hrozili na internete že spáchajú džihádistické útoky „podobné tým, ktoré boli 13. Novembra.“

22. marec. Francúzsky premiér Manuel Valls, reagujúc na džihádistické útoky v belgickom Bruseli, povedal: „Sme vo vojne.“

24. marec. Minister vnútra Bernard Cazeneuve povedal, že polícia zmarila teroristický útok, ktorý bol v „pokročilom štádiu plánovania“. Reda Kriket, je 34-ročný francúzsky občan, ktorý bol zatknutý v Boulogne-Billancourt potom, čo polícia našla desať kíl výbušnín v jeho dome.

30. marec. Prezident François Hollande vydal plán, aby popohnal ústavnú zmenu, ktorá by odňala občianstvo odsúdeným džihádistom. Prvý krát s touto myšlienkou prišiel po Parížskych útokov v novembri 2015, ale navrhovanej reforme sa nepodarilo nájsť podporu v Senáte dominujúcom opozíciou.

30. marec. Minister rodiny, deti a ženských práv, Laurence Rossignol, obvinila moslimských aktivistov a Salafistov z podpory islamskej módy v Európe s cieľom ustanoviť politický islam. Povedala:
„V stávke je sociálna kontrola nad telami žien. Keď európske značky začnú investovať do lukratívneho islamského módneho trhu, sa vyhýbajú svojej zodpovednosti a podporujú situáciu, kde sú moslimské ženy nútené nosiť oblečenie, ktoré uväzňujú ženské telo od hlavy až po päty.“

30. marec. francúzsky módny magnát Pierre Bergé kritizoval európskych dizajnérov, ktorí vytvárajú islamské oblečenie a šatky:
Nie som islamofób. Ženy majú právo nosiť šatky, ale nechápem, prečo ospevujeme toto náboženstvo [islam] a ich spôsoby, ktoré sú nezlučiteľné so slobodami, zabehnutými tu na Západe.

Apríl 2016

3. apríl. Francúzska feministka Elisabeth Badinterová vyzvala k bojkotu značiek, ktoré profitujú z islamského odevu. Varovala, že kultúrny relativizmus bráni Francúzom od videnia alarmujúceho vzostupu islamizmu vo Francúzsku. Dodala, že tolerancia „sa obrátila proti tým, ktorým mala pomôcť“ s tým výsledkom, že „sa závoj rozšíril medzi dcérami v našich štvrtiach“ kvôli „montážnemu islamskému tlaku.“ Podľa Badinterovej, mnohí francúzski občania sa boja hovoriť o islamizácii Francúzska kvôli obavám z obvinenia „islamofóbie“.

12. apríl. Premiér Manuel Valls povedal, že je úlohou francúzskej vlády „poukázať, že islam ako druhým najväčším náboženstvom vo Francúzsku, je v zásade kompatibilné s Republikou, s demokraciou, našimi hodnotami, rovnosti medzi mužmi a ženami.“ Pridal:
Niektorí ľudia nechcú veriť, že väčšina našich spoluobčanov sú na pochybách, ale som presvedčený, že je to možné. To je dôvod, prečo musíme chrániť našich krajanov moslimskej viery pred kultúrnou stigmatizáciou a anti-moslimskými zákonmi.

14. apríl. premiér Manuel Valls požiadal o zákaz moslimských šatiek na univerzitách. Francúzsko už zakazuje moslimský tvárový závoj na verejných miestach. Valls povedal, že šatka bola niektorými používaná na napádanie francúzskej sekulárnej spoločnosti. „Závoj nepredstavuje módny výstrelok, nie, nie je to farba ktorú niekto nosí, nie, to je zotročenie žien,“ povedal, varujúc o „ideologickom posolstve, ktoré môžu šíriť náboženské symboly.“

22. apríl. Viac ako 150 migrantov z Afganistanu, Eritrey, Somálska, Sudánu a Jemenu obsadila strednú školu v 19. parížskom obvode. Nasadili transparent, ktorý znie: „Strechu a doklady pre všetkých utečencov.“

25. apríl. Francúzski bezpečnostní činitelia odmietli ponuku izraelskej spoločnosti softvéru sledovania teroristov, ktoré by im pomohli identifikovať džihádistickú bunku, ktorá vykonala útoky 13. novembra 2015. Obstarávanie technológie dolovania dát, ktorá by umožnila francúzskym orgánom „pospájať všetky súvislosti“ týkajúcich sa islamských extrémistov bola vykonaná DGSI, Francúzskej hlavnej spravodajskej agentúre. „Francúzskym orgánom sa to páčilo, ale oficiálne to vrátili a povedali, že bol pokyn vyššej úrovne, aby nekupovali izraelské technológie,“ prezradil dobre umiestnený izraelský protiteroristický analytik. „Diskusia sa proste zastavila.“

29. apríl. Prieskum IFOP pre Le Figaro zistilo, že francúzske postoje voči islamu sa spevňujú. Takmer polovica (47%) francúzskych ľudí uviedlo, že moslimská komunita predstavuje „hrozbu“ pre národnú identitu. Takmer dve tretiny povedali, že Islam sa stal príliš „vplyvným a viditeľným.“ Len 13% Francúzov prejavujú „priazeň“ stavby mešít v krajine, a 63% je proti závojom. Riaditeľ IFOP Jérôme Fourquet vysvetľuje:
Zhoršenie obrazu islamu vo Francúzsku nebolo vyvolané útokmi, a to aj v prípade, že tieto udalosti k tomu prispeli. Čo vidíme, je skôr rastúca rezistencia v rámci francúzskej spoločnosti k islamu. Bolo to už v prípade medzi voličmi pre Národný front a časť pravicovej strany, ale tá sa však rozrástla do socialistickej strany.

30. apríl. Canal + vysielal dokument o bunke islamského štátu v Châteauroux, mesto v centre Francúzska. Tajný novinár so skrytou kamerou infiltroval skupinu, známy ako „Vojaci Alaha,“ po dobu šiestich mesiacov. Vodca skupiny, 20-ročný Franko-Turk, Emir Abu Usama, bol natočený hovoriac o útoku dopravných lietadiel s raketami. Tiež vyhrážal útoky na médiá, nočné kluby a vojenské základne. „Chcem zomrieť ako mučeník, to je môj sen,“ povedal.

Máj 2016

2. máj. Polícia evakuovala viac ako tisíc ľudí z provizórneho migrantského tábora neďaleko stanice metra Stalingrad v Paríži. Bolo to tretí krát, čo bol tábor vyčistený v posledných mesiacoch.

9. máj. Premiér Manuel Valls predstavil plán 40 miliónov ? (42.000.000 $) na výstavbu 13 deradikalizačných centier, jedno v každom z francúzskych metropolitných oblastí, ktorej cieľom je deradikalizovať rádoby džihádistov. Každé centrum bude hostiť maximálne 25 jedincov vo veku 18 až 30 rokov. Vláda dúfa, že 3600 zradikalizovaných jednotlivcov príde v priebehu nasledujúcich dvoch rokov do týchto deradikalizačných centier. Je pravdepodobné, že asi 9300 ľudí vo Francúzsku bolo radikalizovaných.

10. máj. Patrick Calvary, šéf francúzskej DGSI rozviedky, varoval, že islamský štát vo Francúzsku plánuje vlnu útokov. „Francúzsko je zjavne najohrozenejšia krajiny,“ povedal. „Otázkou hrozby nie je to, či sa ten čin stane, ale kedy sa stane a kde.“ Calvary povedal Parlamentnému obrannému výboru o „novej forme útoku ? vyznačuje tým výbušné zariadenia v miestach, kde sú veľké davy a opakovanie tohto typu opatrenia na vytvorenie atmosféry maximálnej paniky.“

14. máj. V rozhovore s Taki časopisom, Jesse Hughes, vodca Americkej skupiny Eagles of Death Metal, hovoril o novembrovom 2015 Parížskom džihádistickom útoku v Bataclanskom divadle, v ktorom bolo 89 jeho fanúšikov zabitých. Hughes tvrdil, že videl „Moslimov oslavovať v uliciach počas útoku.“ Tiež dodal, že džihádisti sa dohovorili s bezpečnostným personálom v mieste konania. Hughes volal po väčšej kontrole moslimov na Západe.

20. máj. Dva francúzske hudobné festivaly, Cabaret Vert a Rock en Seine, zrušili koncerty Eagles of Death Metal kvôli poznámkam kapely vodcu, Jesse Hughes, o útokoch Bataclan. Organizátori koncertu povedali, že „absolútne nesúhlasili“ s komentárom Hughesa vykonaných počas rozhovoru 14. mája s Taki časopisom. Medzi ďalšími urážlivými poznámkami, Hughes vyzval k väčšej kontrole moslimov na Západe.

21. máj. Francúzski dôstojníci spravodajskej služby objavili „džihádistické tajné dohody“ medzi moslimskými zamestnancami na Parížskom letisku Charles de Gaulle. The Times of London napísal:
„Viac ako 60 preukazov bolo stiahnutých za „nevhodné správanie „, ako je napríklad odmietnutie oholenia si brady alebo potriasť rukou s kolegyňami. Niektorí zamestnanci mali svoje preukazy stiahnuté za modlenie v salafistických mešitách, iní preto, že bola u nich nájdená kópia koránu vo svojich skrinkách. Bolo zistené, že niektorí vyjadrovali podporu pre džihádistov, ktorí zabili 130 ľudí v Paríži pred šiestimi mesiacmi.“

31. máj. Rekordné množstvo francúzskych Židov opúšťa Paríž a sťahujú sa do iných častí krajiny, aby sa vyhli rastúcemu antisemitizmu páchaného moslimskými imigrantmi, podľa Agence France-Presse. Francúzsko má najväčšiu židovskú populáciu v Európe, ktorá sa odhaduje na asi 500 tisíc ľudí. Polovica z nich žije v parížskej oblasti, ale ich počet neustále klesá. Rastúci počet francúzskych Židov sa stali „vnútornými migrantmi“ a presunuli sa do iných častí Francúzska s tým, aby unikli neistote v Paríži. Iní úplne opustili Francúzsko. Je záznam o 8000 francúzskych Židoch ktorí sa len v samotnom roku 2015 presťahovali do Izraela.

31. máj. Migranti vysťahovaní z Calais sa presťahovali do Paríža a založili masívny osadnícky tábor pri Jardins d’Eole, verejnom parku pri železničnej stanici Gare du Nord, odkiaľ vysokorýchlostné vlaky Eurostar cestujú, a prichádzajú z Londýna. Oblasť, tak nebezpečná, že vláda ju klasifikovala ako no-go zónu (Zone de sécurité prioritaires, ZSP), stala sa magnetom pre obchodníkov s ľuďmi, ktorí účtujú migrantom tisíce eur na falošné cestovné doklady, pre priechod do Londýna.

Jún 2016

3. jún. Nový protiteroristický zákon rozšíril odpočúvacie právomoci, ako sú odpočúvanie súkromných rezidencií, inštaláciu skrytých kamier a pomocou IMSI pútačov sledovať mobilné konverzácie. Zákon tiež založil doživotné tresty pre páchateľov teroristických trestných činov a posilnil podmienky pre zníženie trestu.

8. jún. Štátna rada, Francúzsky najvyšší správny súd, zamietol odvolanie piatich mužov, zbavený ich francúzskej národnosti po tom, čo boli odsúdení za terorizmus. „Vzhľadom na povahu a závažnosť spáchaných teroristických činov, trest zbavenia národnosti nebol neprimeraný,“ povedal sudca . Týchto päť občanov dvojitej národnosti podieľajúcich sa na teroristickom čine, boli odsúdení vo Francúzsku v roku 2007 pre ich úlohu v sérii bombových útokov v Casablance, Maroku, v roku 2003, ktorá zanechala 45 mŕtvych. Štyria z mužov držali dvojitú marockú štátnu príslušnosť a piaty, duálnu tureckú štátnu príslušnosť. Sudca to myslí tak, že teraz môžu byť deportovaní do svojej krajiny pôvodu.

8. jún. Dvaja muži napadli ženskú barmanku v centre Nice, za podávanie alkoholu v prvý deň ramadánu. Muž povedal: „Mala by si sa hanbiť podávať alkohol počas ramadánskeho obdobia. Keby som bol Alah, obesil by som vás!“ Tuniský pekár bol napadnutý v rovnakej časti mesta za predaj šunkových sendvičov.

14. jún. LaRosse Abballa, 25-ročný francúzsky občan marockého pôvodu, ubodal na smrť veliteľa polície a jeho manželku u nich doma v Magnanville, na predmestí Paríža. Abballa, ktorý hlásal vernosť k islamskému štátu, zverejnil živé obrazy útoku na Facebooku.

14. jún. 32-ročný džihádista bodol 19-ročnú ženu na autobusovej zastávke v Rennes. Povedal polícii, že chcel urobiť „obeť“ počas ramadánu. Polícia uviedla, že muž bol „nevyvážený“.

15. jún. Maude Vallet, 18-ročná študentka z Toulouse, ktorá sa vracala domov z výletu na pláži, bola napadnutá v autobuse v Le Mourillon, Toulon, piatimi moslimskými dievčatami, ktoré ju urážali kvôli tomu, že na sebe mala šortky.

16. jún. 22-ročný džihádista bol zatknutý na hlavnej vlakovej stanici v Carcassonne. Konvertita na islam priznal na polícii, že plánoval útok na amerických turistov. Polícia uviedla, že muž mal psychické problémy.

22. jún. Polícia vyšetrovala nové hrozby voči Charlie Hebdo, 17 mesiacov po tom, čo bolo osem členov jej personálu zabitých džihádistami. Niektorých 20 „veľmi ohrozujúcich“ správ, vrátane vyhrážania smrti, boli zverejnené na stránke na Facebooku k danému periodiku.

28. jún. Policajný hovorca uviedol, že 100 policajtov z 300 je v súčasnej dobe na povinnosti chrániť francúzske pláže, budú tam aj v lete vyzbrojení reagovať na potenciálne džihádistické útoky.

28. jún. Rímskokatolícky kardinál z Lyonu nariadil odstránenie siedmich kamenných sôch mníchov zabitých v Alžírsku počas roku 1990. Alžírsky konzul sa v Lyone sťažoval, že nebol informovaný, že sochy budú umiestnené vo verejnom námestí v blízkosti kostola St. Louis, ktorý je zhodou náhod v blízkosti miesta Saláfistickej mešity. Cardinal Barbarin odstránil sochy preto, aby “ nikoho neobťažovali.“ Dodal: „Dokážete si predstaviť, že by nevyrovnaný človek [džihádista] odťal hlavu týmto sochám?

30. jún. Dvom francúzskym tínedžerom bol vymeraný trest odňatia slobody pre prechod do Sýrie v roku 2014, aby vstúpili do brigády vedenej Mouradom Far?som, jeden z francúzskych hlavných internetových džihádských zamestnávateľov. Dvojici, vo veku 15 a 16, bol obom uložený šesťmesačný podmienečný trest, je to znak, podľa jedného z ich právnikov, že súd ich nechcel „stigmatizovať ako teroristov.“

Júl 2016

1. júl. Richard Sautour, riaditeľ charity Restos du Coeur, bol napadnutý nožom a sekerou pri vývarovni v Montreuil párom, ktorý kričal „Alláhu Akbar!“.

6. júl. Sedem mužov zo Štrasburgu, ktorí šli do Sýrie v období od decembra 2013 do apríla 2014 boli odsúdení na tresty odňatia slobody od šesť do deviatich rokov. Najťažší trest bol odovzdaný Karimovi Mohamed-Aggadovi, brata Bataclanského samovražedného atentátnika Foued Mohamed-Aggada, ktorý bol odsúdený na deväť rokov väzenia. Obžalovaní tvrdili, že cestovali do Sýrie robiť humanitárnu pomoc a boli nútení sa pripojiť k islamskému štátu.

6. júl. Vyšetrovacia správa senátu zistila, že platy 301 imámov vo Francúzsku sa vypláca zahraničnými vládami na základe dohovorov podpísaných troma krajinami: Alžírska, Maroka a Turecka.

6. júl. Francúzska parlamentná vyšetrovacia komisia zverejnila správu Parížskych teroristických útokov z roku 2015, ktorá odporučila, aby sa spravodajské služby tejto krajiny zjednodušili. Francúzsko má v súčasnosti šesť rôznych spravodajských jednotiek zodpovedajúcich ministerstvu vnútra, obrany a ekonomických rezortov.

7. júl. Letisko Charles de Gaulle v Paríži, začalo vlastnú spravodajskú službu, s 30 agentami, zhromažďujúc „sofistikovanejšie informácie“ k ochrane proti útokom džihádistov. Toto letisko je druhým najväčším v Európe.

12. júl. Súd v Nîmes rozhodol, že vo Francúzsku spravodajské služby boli čiastočne zodpovedné za smrť desiatnika Abela Chennoufa, vojaka zavraždeného Toulouským strelcom Mohamedom Merahom v roku 2012. Sudca rozhodol, že skutočnosť, že francúzsky štát má mať prehľad o džihádistoch sa rovnalo odmietaniu pomoci osobe v nebezpečenstve, zločinu francúzskeho práva. Súd nariadil, aby štát vyplatil náhradu jeho vdove, jeho synovi, ktorý sa narodil tesne po jeho smrti, a jeho rodičom. Obete novembrových útokov v Paríži povedali, že by začali podobnú žalobu.

14. júl. Mohamed Lahouajej-Bouhlel, 31-ročný Tunisan, vrazil 19-tonové nákladné vozidlo do davu ľudí oslavujúcich Deň Bastilly v Nice, zabil 86 ľudí a zranil viac ako 400.

17. júl. Premiér Manuel Valls vyhlásil: „Terorizmus bude súčasťou nášho každodenného života po dlhú dobu. Buďme reálni: Časy sa zmenili.

18. júl. Prieskum IFOP pre Le Figaro zistil, že 99% francúzskych občanov považuje hrozbu terorizmu vo Francúzsku za vysokú alebo veľmi vysokú, ale iba jedna tretina (33%, -16 bodov v porovnaní s januárom 2016) verí prezidentovi François Hollandovi a premiérovi Manuel Vallsovi v boji proti terorizmu.

19. júl. Mohamed Boufarkouch, 37-ročný maroččan, bodol 45-ročnú matku a jej tri dcéry, vo veku 8, 10 a 13, v alpskom stredisku v Garde-Colombe. Útočník sa údajne sťažoval, že obete boli oblečené vyzývajúco. Starosta Edmond Francou povedal, že útočník mohol byť „psychicky chorý“, ale psychiater, ktorý skúmal muža nezistil „žiadny konkrétny psychiatrickú patológiu.“

19. júl. 23-ročný parížsky taxikár bol zatknutý po tom, čo urobila polícia na jeho dom raziu a našli výbušniny, rovnako ako vlajky islamského štátu, tri pasy a dva vodičské preukazy.

21. júl. Národné zhromaždenie, dolná komora parlamentu, schválila zákon o boji proti terorizmu, ktorý rozširuje policajné sily vyhľadávania, zadržiavania a väznenia. Maximálne tresty pre trestné činy terorizmu rovnako boli zvýšené na 30 rokov, a to až od 10 rokov.

25. júl. Piranha Edition, Parížske nakladateľstvo, zmenilo svoje rozhodnutie zverejniť francúzsku verziu nemeckého bestselleru „Der Islamische Faschismus“ (Islamský fašizmus). Nemecko-egyptský autor Hamed Abdel-Samad povedal, že kniha mala byť zverejnená v septembri, ale nakladateľ vycúval po džihádistickom útoku v Nice.

26. júl. Adel Kermiche a Abdel-Malik Nabir Petitjean, obaja vo veku 19, podrezali hrdlo Jacques Hamelovi, 85-ročnému kňazovi v kostole v Saint-Etienne-du-Rouvray, Normandii. Jeden z útočníkov bol známy políciou a bol povinní nosiť elektronický náramok sledujúci jeho pohyb. Druhý útočník pracoval na plný úväzok v miestnom letisku ako nosič batožiny.

28. júl. Spravodajská agentúra islamský štát AMAQ vypustili video ukazujúce Abdel-Malik Nabir Petitjeana, jedného z mužov, ako podrezáva hrdlo kňaza v Normandii. Adresujúc prezidenta François Hollanda a premiéra Manuel Vallsa, Petitjean povedal: „Časy sa zmenili. Budete trpieť tak, ako trpia naši bratia a sestry. Chystáme sa zničiť vašu krajinu. Bratia, poďte von s nožom alebo s čímkoľvek čo je dostupné a zaútočte, zabíjajte ich hromadne.

28. júl. Priateľ Jacques Hamela, kňaza, ktorého hrdlo bolo podrezané džihádistami v Normandii, odhalil, že Hamel daroval pozemok susediaci s jeho kostolom miestnej komunite moslimov, aby postavili mešitu a dostali aj povolenie užívať farskú halu a iné zariadenia počas ramadánu.

28. júl. Úrady v Nice zakázali pochod občanov plánovaný 31. júla na pamiatku obetí džihádu útokov v Nice. Polícia uviedla, že hrozba ďalšieho útoku bola príliš veľká.

28. júl. Viac ako tucet moslimských mladíkov odpálili ohnivú bombu v mestskom autobuse Saint-Denis. Umiestnili odpadkové koše na cestu, nútiac autobus zastaviť. Predtým, než hádzať zápalné zariadenia do vnútra vozidla, nariadili vodičovi a cestujúcim aby vystúpili. Autobus bol úplne zničený plameňmi.

29. júl. Premiér Manuel Valls povedal, že bol otvorený dočasný zákaz zahraničného financovania mešít vo Francúzsku. Pozorovatelia povedali, že zákon 1905 o oddelení cirkvi a štátu zakazuje francúzskej vláde financovať priamo mešity, z ktorých mnohé sa preto spoliehajú na zahraničné financovanie.

29. júl. Prieskum IFOP pre Atlantico zistil, že 77% Francúzov sa obávajú terorizmu; 58% berú terorizmus ako hlavný problém.

August 2016

1. august. Minister vnútra Bernard Cazeneuve odhalil, že „asi dvadsať“ radikálnych mešít a modlitebných miestnosti bolo v priebehu prvých siedmich mesiacov roku 2016 zatvorených. „Budú ale ďalšie,“ povedal. Niektoré 120 z 2,500 mešít a modlitební vo Francúzsku sa predpokladá, že bude kázať Salafizmus, fundamentalistický výklad sunnitského islamu.

1. august. Anouar Kbibech, hlava Francúzskej rady moslimského vyznania (Conseil français du culte musulman, CFCM), moslimská zastrešujúca skupina, povedal, že bude pracovať s vládou harmonizovať teologickú formáciu imámov vo Francúzsku za účelom „demontáže džihádistických argumentov.“

3. august. Francúzsko zaviedlo námorné hliadky pre osobné trajekty do a z Británie na ochranu proti útokom džihádistov.

4. august. Najmenej päť z džihádistov, ktorí vykonali útoky v Paríži a Bruseli, žilo z platieb sociálnych dávok: prijali viac ako 50000 eur (53000 dolárov). Hlavný prežívší podozrivý, Salah Abdeslam, poberal dávky v nezamestnanosti vo výške 19000 eur (20.000 dolárov) až do troch týždňov pred novembrovými útokmi.

5. august. Starostka Lille, Martine Aubry zrušila Lilleský Blší trh, jeden z najväčších v Európe, kvôli obavám, že by mohol byť ďalším terčom džihádistov. „Nie je možné zaručiť bezpečnosť,“ povedala. Každoročný trh priláka v priebehu prvého víkendu v septembri okolo dvoch miliónov návštevníkov.

8. august. Chartreský trestný súd sa stal prvým vo Francúzsku, v ktorom platí nový zákon o robení trestného činu konzultovať webové stránky, ktoré podporujú terorizmus. Yannick Loichot, 31-ročný konvertita na islam, bol odsúdený na dva roky väzenia za navštevovanie džihádistických internetových stránok a sledovania videí z popráv. Je tiež obvinený zo sprisahania s cieľom zaútočiť na mrakodrap Tour Montparnasse v Paríži.

8. august. ?Veľmi radikalizované“ 16-ročné dievča z parížskeho predmestia Melun bolo zatknuté pre podozrenie z plánovania džihádistického útoku. Ona údajne tiež pomohla dvom džihádistom plánovať vraždu kňaza v Normandii v júli. Dievčina bola obvinená zo „zločineckej konšpirácie s teroristami“ a „podnecovania k páchaniu teroristických činov pomocou online komunikácie.“

11. august. Francúzsky protiteroristický dôstojník varoval, že džihádisti islamského štátu sa skrývajú v Calaiskej „džungli“. Povedal:
Čo sa deje v džungli je skutočne strašné. Naši pracovníci sú málokedy schopné preniknúť do srdca tábora. Je nemožné zistiť, či džihádisti z Belgicka, napríklad, sa skrývajú v tábore. Tento kemp je slepé miesto pre národnú bezpečnosť.

11. august. Starosta Cannes, David Lisnard zakázal nosenie burkín na mestských plážach. Schválil zákaz kvôli ?rešpektu k dobrým zvykom a sekularizme.“

14. august. Moslimovia začali vyčíňať ako tajfún v korzickom meste Sisco potom, čo turista vzal fotografiu niekoľkých odetých žien v burkinách ako sa kúpali v potoku. Viac ako 400 ľudí sa nakoniec pripojilo k bitke, v ktorých sa miestni Korzičania zrazili s migrantami zo severnej Afriky. Nasledujúci deň, viac ako 500 Korzičanov pochodovalo mestom skandujúc: „Do zbrane! To je náš domov!“

21. august. Viac ako 2.000 ľudí čínskeho pôvodu pochodovali ulicami Aubervilliers, Seine-Saint-Denis, požadujúc väčšiu policajnú ochranu uprostred špirále násilia moslimských gangov. Dňa 12. augusta, Zhang chaolinu, 49-ročný módny návrhár, zomrel na následky zranení po tom, čo bol napadnutý tromi severo-afričanmi 7. Augusta. Prudké lúpeže zamerané na čínsku komunitu v Aubervilliers sa strojnásobil počas jedného roka, podľa polícii.

23. august. Minister vnútra Bernard Cazeneuve ukázal, že francúzska polícia zatkla toľko ľudí pre teroristické odkazy v prvej polovici roka 2016 ako za celý rok 2015.

25. august. Izraelskí fanúšikovia navštevujúci futbalový zápas Europa League medzi St. Etienne a Beitar Jerusalem mali zakázaný vstup na štadión Stade Geoffroy-Guichard Saint-Etienne s izraelskými vlajkami. Akonáhle boli vo vnútri štadióna, však izraelskí fanúšikovia boli uvítání pro-palestínskymi aktivistami nesúci palestínske vlajky.

25. august. PRieskum IFOP pre Le Figaro zistil, že 64% ľudí vo Francúzsku sú proti Burkine na plážach; Iba 6% ho podporujú. IFOP riaditeľ Jérôme Fourquet povedal: „Výsledky sú podobné tým, ktoré sme merali v apríli o závoj a šatku na uliciach verejnosti (63% proti). Pláže sú zamenené s ulicami, kde je používanie okázalých náboženských symbolov sú tiež zamietané dvoma tretinami Francúzov.

26. august. Štátna rada rozhodla, že obecné úrady Villeneuve-Loubet, prímorské mesto na francúzskej Riviére, nemalo právo zakázať burkiny. Súd dospel k záveru, že zákaz – vydaný po džihádistickom útoku v Nice 14. júla – bol „vážny a zjavne nezákonný útok na základné slobody vrátane slobody pohybu a slobody svedomia.“ Sudca rozhodol, že miestne orgány by mohli obmedziť iba individuálne slobody, keby to bolo „demonštrované rizikom“ verejného poriadku. Nebol tam, povedali, žiadny dôkaz takéhoto rizika.

26. august. Minister vnútra Bernard Cazeneuve deportoval dvoch „radikalizovaných“ Maročanov kvôli hrozbe, ktorú predstavujú pre verejný poriadok. Muži boli obvinení z plánovania džihádistických útokov v Metz, zacielené na gay reštaurácie a nočné kluby. Deportácie zvýšili počet takých vyhostení v roku 2016 až 15.

28. august. Youness Boussaid a Fatah Bouzid boli odsúdení na 18 mesiacov vo väzení za napadnutie páru v severnej časti mesta Cambrai, pretože jedli šunkovú pizzu. Obaja muži, obaja 27 rokov, povedali svojim obetiam, aby „šli do pekla“ pre konzumovanie šunky, pred tým, ako ich zbili do bezvedomia.

28. august. Minister vnútra Bernard Cazeneuve vyzval k vytvoreniu „islamu vo Francúzsku v súlade s hodnotami republiky.“ V rozhovore pre La Croix, povedal:
Francúzsko potrebuje viac ako inokedy, mierové vzťahy s moslimami. To predpokladá, že Republika je rozhodnutá prijať všetky svoje deti do svojho náručia. To tiež znamená, že všetci moslimovia, spolu so všetkými Francúzmi, sa zapojí do celkovej obrany republiky proti terorizmu, tvárou v tvár Salafistom, pretože republika je naozaj na ich prvom mieste. Francúzsko je vskutku sekulárna republika a dodržiavanie republikánskych hodnôt musí presahovať všetky ostatné.

30. august. 31-ročný Alžírčan vstúpil na policajnú stanicu v centre Toulouse a bodol dôstojníka. Útočník kričal: „Unavuje ma Francúzsko. Som unavený z tejto krajiny.

30. august. Starosta prímorského mesta Cogolin, Marc-Etienne Lansade, povedal, že by zachoval zákaz burkín:
Ak nechcete žiť ako my, nechoďte sem. Musíte sa chovať v spôsobe, akým sa ľudia správajú v krajine, v ktorej ste boli prijatí, a to je všetko. Ak ste prijatí v Ríme, robte to, čo robia Rimania. Choďte do Saudskej Arábie a skúste byť nahý a uvidíme, čo sa s vami stane.

September 2016

1. september. Súd v Nice pozastavil mestský zákaz burkín. Súd uviedol, že zakryté plavky nosené niektorými moslimskými ženami by nemali predstavovať riziko pre verejný poriadok a že zákaz predstavoval „zneužitie moci“. Prípad predniesol Výbor proti islamofóbii (Comité contre l’islamophobie, CCIF), ktorý argumentoval, že zákaz je diskriminačný a protiústavný.

2. september. Parížsky prokurátor François Molins oznámil plány na sprísnenie trestov za priestupky proti terorizmu. Povedal, že „v určitom okamihu“ veľký počet 700 francúzskych džihádistov v súčasnosti bojujúcich na Strednom Východe sa vráti do Francúzska. Podľa Molinsa, celkom 982 jedincov sú alebo boli predmetom súdneho vyšetrovania týkajúceho sa islamského terorizmu: 280 obvinených, z ktorých 167 sú vo väzbe, a 577 sa vzťahujú na domovú prehliadku alebo zatykače.

3. september. Ghislain Gilberta, francúzsky románopisec, bol napadnutý a vážne zranený skupinou salafistov v centre Belfortu. Gilbertovi sa vyhrážali smrťou po vydaní svojho najnovšieho románu, ktorý opisuje väzby medzi džihádistickými sieťami a obchodom s drogami. Ten je teraz pod 24-hodinovou policajnou ochranou.

4. september. Viac ako 10.000 členov čínskej komunity pochodovalo ulicami v centre Paríža na protest proti špirále zločinu moslimami zameraných na Číňanov v Aubervilliers. Obvinili políciu o „zatváraní očí pred touto rastúcou kriminalitou“, pretože „Aziati sú hlavným cieľom týchto agresorov.“ Vyzývajú na prijatie ďalších policajných zložiek, kamier a uznanie „anti-ázijského rasizmu.“

5. september. Stovky francúzskych vodičov nákladných vozidiel, podnikateľov a farmárov zablokovali mimo hlavnú cestu dovnútra a von z Calais, v pokuse tlačiť na francúzsku vládu k uzavretiu „džungle.“ Blokáda priviedla k pokoju cestu používanú kamiónov z celej Európy na dosiahnutie Calais a Británie.

6. september. Dve rodiny na prechádzke na bicykli v Toulone boli napadnuté davom desiatich moslimov, ktorí boli naštvaní, že ženy mali na sebe šortky. Útok, v ktorom boli hospitalizovaní dvaja ľudia, vyvolal strašiaka moslimských skupín presadzujúcich islamské právo šaría vo Francúzsku.

8. september. Prezident François Hollande predniesol veľmi očakávaný prejav na tému „Demokracia tvárou v tvár terorizmu.“ Vyzval na vytvorenie „islamu vo Francúzsku“, ktorý by bol v súlade s francúzskymi právnymi predpismi o oddelenie cirkvi a štátu: „Je islam schopný pripustiť oddelenie štátu a viery, základ sekularizmu? Moja odpoveď je áno. Drvivá väčšina našich moslimských spoluobčanov nám to dokazuje každý deň, praktizujúc náboženstvo bez narušovania verejného poriadku.
Hollande tiež vyzval francúzskych daňovníkov, aby začali financovať výstavbu mešít, aby sa tak zamedzilo financovaniu z cudzích zdrojov.

9. september. Parížsky prokurátor François Molins odhalil, že tri francúzske ženy, ktoré boli zatknuté potom, čo sa auto naložené s plynovými kanistrami nachádza v blízkosti katedrály Notre Dame, v pláne pod vedením islamského štátu, k útoku na parížskej stanici Gare de Lyon jednu z najrušnejšíc železničných staníc v Európe. Molins povedal:
Prechod k činu týchto mladých žien, ktoré boli riadené jednotlivcami vnútorných radov islamského štátu v Sýrii ukazuje, že táto organizácia chce vytvoriť ženské bojovníčky.

9. september. Európski bezpečnostní činitelia odhadujú, že 30 až 40 podozrivých teroristov islamského štátu, ktorí pomohli podporiť Parížske teroristické útoky 13. novembra sú stále na slobode.

10. september. Automobil obsahujúci dva plynové kanistre bol nájdený zaparkovaný v blízkosti synagógy Bar Yohaye v Marseille. Vozidlo bolo spozorované okolo 11 hodín, v čase, keď židovskí stúpenci praktizovali šábesové služby. Incident sa odohral pár dní potom, čo polícia našla auto naložené s plynovými kanistrami blízko katedrály Notre Dame v Paríži.

11. september. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy povedal, že Francúzsko by malo vytvoriť špeciálne súdy a väzobné zariadenia, ktoré zvýšia bezpečnosť: „Každý Francúz podozrivý zo spojenia s terorizmom, pretože sa pravidelne radí džihádistickými webovými stránkami, alebo jeho správanie vykazuje známky radikalizácie alebo preto, že je v úzkom kontakte s radikalizovanými ľuďmi, musia byť podľa prevencie umiestnení vo väznici.

11. september. Premiér Manuel Valls varoval, že budú nové džihádistické útoky vo Francúzsku. „Budú nové útoky, budú nevinné obete,“ povedal. Valls odhalil, že polícia a spravodajské služby sledovali okolo 15.000 ľudí podozrivých z radikalizácie.

12. september. Uniknutý dokument do Le Figaro odhalil vládny plán, z 1. septembra premiestniť 12.000 migrantov z Calais do iných častí Francúzska. Migranti by boli premiestnení do zhruba 60 takzvaných recepcií a orientačných centier (centier d’accueil et d’orientáciu, CAO), každý s kapacitou 100 až 300 migrantov.

13. september. Predseda regiónu Alpes-Maritimes, Eric Ciotti, kritizoval vládny „nezodpovedný“ plán premiestniť migrantov v Calais do iných častí Francúzska. Povedal, že plán by „rozmnožil veľké množstvo malých Calais, skutočných oblastí bezprávia, ktoré zhoršujú trvalé napätie po celej krajine.“

13. september. Vláda predstavila svoje prvé deradikalizačné centrum, známe ako centrum pre prevenciu, integráciu a občianstvo (Centre de prevencia, d’insertion et de Citoyenneté, CPIC). Bude umiestnená v Château de Pontourny, izolované panstvo z 18. storočia v strednom Francúzsku. Centrum je súčasťou plánu 40 miliónov ? (42.000.000 $) na vybudovanie 13 deradikalizačných centier, jedno v každom z francúzskych metropolitných oblastí, ktorej cieľom je deradikalizácia rádoby džihádistov.

13. september. Traja policajti boli zranení počas šarvátky s prevádzačmi v migrantskom tábore Grande-Synthe blízko Dunkirku. Policajný odbor UNSA vydal vyhlásenie, v ktorom tvrdil, že žialia nas „pocitom beztrestnosti“ v tábore. Vinili laxný súdny systém prispievajúci k nárastu násilia v Lini?re. „Chceme, aby výtržníci boli postavení pred súd,“ povedal.

14. september. Galeries Lafayette, kvalitný obchodný dom, ohlásil pokles o 15% zahraničných nakupujúcich na svojej vlajkovej lodi v Parížskej pobočky v prvej polovici roka 2016. Tento pokles bol pripočítaný k poklesu zahraničných turistov od novembrových teroristických útokov.
14. september. Predseda regiónu Auvergne-Rhône-Alpes, Laurent Wauquiez, vyjadril hnev na vládnu „diktatúru“ premiestniť 1800 migrantov z Calais do svojho regiónu. Povedal:
To je šialenstvo, a to nie je otázka solidarity. Problém Calais nie je vyriešený vynásobením Calais po celom Francúzsku. Očakávame, že vláda k vyriešeniu problému v Calais, nie ho presunúť do iných častí krajiny.

16. september. Polícia v Paríži evakuovala provizórny migrujúci tábor, kde bolo niekoľko 1500 migrantov v nehygienických podmienkach. Operácia bola posledná z viac ako 20 takých evakuácie v poslednom roku demontovať tábory v hlavnom meste.

16. september. Traja 17 roční Alžírčania boli zatknuté pre masové znásilnenie 18-ročnej francúzskej ženy na Champ-de-Mars v blízkosti Eiffelovej veže.

17. september. 15-ročný francúzsky chlapec bol zatknutý v Paríži a vzatý do väzby pre podozrenie z plánovania teroristického útoku. Bol tretím 15-ročným francúzom za posledných päť dní, ktorý bol vzatý do väzby pod formálnym vyšetrovaním terorizmu.

19. september. Zeynaby Alshelh, 23-ročná študentka medicíny zo Sydney, Austrálie, povedala, že ju vyhnali z pláže v Villeneuve-Loubet kvôli tomu, že mala na sebe Burkinu, hoci tam bol zákaz nosenia kontroverzných celotelových plaviek. Ona neskôr pripustila, že nosila Burkinu ako senzáciu, ktorého cieľom je vyprovokovať civilistov k „rasistickým“ poznámkam.

20. september. Začali sa stavebné práce na stene, aby sa zabránilo migrantom v tábore zastavovať osobné a nákladné automobily, trajekty a vlaky smerujúcich do Británie. Betónové bariéra prezývaná „The Great Wall Calais,“ – jeden kilometer (pol míle) dlhý a štyri metre (13 nôh) vysoká na oboch stranách dvojprúdovej cesty smerom k neďalekému prístavu – bude postavená  v dĺžke niekoľko sto metrov pozdĺž  „Džungle.“

21. september. informátor hlásil, že pracovníci dobrovoľníckej pomoci v „Džungli“, tvorili sexuálne vzťahy s migrantmi, vrátane detí. „Počul som o dobrovoľníkoch, ktorí majú sex s viacerými partnermi v jeden deň, pokračujúc v rovnakom duchu nasledujúci deň,“ napísal. „A viem tiež, že som len počul malú časť z tohto meradla zneužitia.“ Dodal, že väčšina prípadov v tejto otázke zahrňovala dobrovoľníkov z radov ženských a mužských migrantov. „Ženské dobrovoľníčky majúce sex presadzujú názor (mnohé z nich), že sú tu len pre sex,“ napísal.

26. september. Prezident François Hollande sľúbil, že „s konečnou platnosťou, úplne a rýchlo“ rozoberie „džungľu“ – migračný tábor v Calais do konca roka 2016. Neoznámil to však samotnému Calaiskému táboru, ale vyjadril sa počas rastúcich nepokojov nad francúzskou eskalujúcou migračnoui krízou, ktorá sa stala ústrednou témou prezidentskej kampane krajiny.

28. september. Parížsky dekoratér podal sťažnosť proti saudskej princeznej, ktorá údajne nariadila svojej ochranke aby ho zabili, podľa Le Point. Muž povedal, že bol najatý, aby dekoroval jej sídlo v prestížnom 16. parížskom obvode. Po príchode, muž odfotil miestnosť ktorú mal dekorovať, čo je štandardný postup, aby sa zabezpečilo, že nábytok je vrátený do svojej pôvodnej polohy. Princezná sa však nahnevala a obvinila dekoratéra z plánu predať obrazy médiám.
Dekoratér uviedol, že dvaja z ozbrojených bodyguardov princeznej ho chytili, zviazali mu ruky, udreli ho do hlavy a donútili ho si pokľaknúť a pobozkať jej nohy. S odvolaním sa na dekoratéra, princezná potom nariadila svojim strážcom: „zabite toho psa, on si nezaslúži žiť.“
Kancelária parížskeho prokurátora odmietla povedať, či budú riešiť prípad, na ktorom bola upretá pozornosť verejnosti kvôli osobitnému zaobchádzaniu, ktoré francúzske orgány uplatňovali voči bohatým arabským rodinám.

Október 2016

5. október. Podľa Le Canard Enchaîné sa moslimskí zamestnanci spoločnosti Air France opakovane pokúšali sabotovať lietadlá. „Pokiaľ ide o Air France, videli sme niekoľko anomálií pred odchodom komerčných letov,“ povedal spravodajský dôstojník.

8. október. Štyria policajti boli vážne zranení pri vykonávaní sledovacej operácie v obývacej oblasti Grande-Borne, no-go zóny vo Viry-Chatillon, južnom predmestí Paríža. Polícia monitorovala mladíkov, ktorí útočili na motoristov pri semafore, keď boli napadnutí viac ako tuctom „mladých ľudí s kapucňami“, ktorí na nich začali hádzať Molotovove koktaily a potom ich vozidlo zapálili.

9. október. Asi 15.000 islamských radikálov, vrátane asi 2000 detí, sú na zozname sledovaných islamských radikálov vedených francúzskou vládou. Asi 4000 jednotlivcov na zozname tvoria „hornú časti spektra“, pokiaľ ide o nebezpečenstvo a sú sledovaní na dennej báze.

11. október. Prezident François Hollande uznal, že „Francúzsko má problém s islamom.“ A dodal: „Nie je pravda, že islam predstavuje problém v tom zmysle, že sa jedná o nebezpečné náboženstvo, ale do tej miery, ako to chce potvrdiť seba ako náboženstvo republiky.“ Hollande tiež povedal, že existuje príliš veľa prisťahovalcov, ktorí prichádzajú do krajiny s tým, že ?tu nechcú byť.“

12. október. Minister obrany Jean-Yves Le Drian a minister vnútra Bernard Cazeneuve spoločne predložili návrh vyhlášky vyzývajúcej na vytvorenie národnej gardy na ochranu proti útokom džihádistov. Stráž sa bude skladať z asi 85.000 záložníkov (40,000 ozbrojených síl a žandárov a 5000 zo strany polície) do roku 2018.

16. október. 32-ročný zástanca islamského štátu, identifikovaný len ako Rocco M. bol zatknutý po tom, čo hrozil, že „vyhodí všetko do povetria“ na letisku Nice Côte d’Azur. „Jeho správanie naznačovalo radikálne náboženské myšlienky, vyjadrené dostatočne silným spôsobom, aby boli znepokojujúce,“ povedal Niceský prokurátor Jean-Michel Priest.

17. október. 50-ročný učiteľ na základnej škole Paul Langevin v Argenteuil bol hospitalizovaný potom, čo bol napadnutý dvoma moslimami, ktorí boli naštvaní, že disciplinoval neovládateľného moslimského žiaka. Útočníci povedali: „Nebudeš tak hovoriť, rasista!“ Učiteľ odpovedal: „Ale ja som ich učiteľ (maître).“ Útočníci odpovedali: „Existuje iba jeden hlavný (maître), a to je Alah.“

18. október. Okolo 500 policajtov sa zhromaždilo na Champs-Elysées pre protest proti rastúcemu násiliu proti pracovníkom orgánov presadzovania práva, po tom, ako boli štyria dôstojníci zranení, keď skupina moslimských mladíkov na nich zaútočila 8. októbra v meste Viry-Chatillon.

25. október. Minister spravodlivosti Jean-Jacques Urvoas oznámil, že zadržané „teroristické osoby“ vo francúzskych väzniciach už nebudú izolovaní od zvyšku väzenskej populácie, pretože praktizovanie islamského radikalizmu sa skôr zvýšil ako znížil. Povedal tiež, že špeciálne anti-radikalizáčné jednotky vo väzniciach vo Fresnes, Fleury-Mérogis, Osny a Lille-Annoeullin majú byť zatvorené, pretože boli neúčinné. Urvoas povedal, že sa francúzske väznice stali „nasýtené“ vzhľadom k „nárastu teroristických zadržaných osôb.“ Pol tucta islamských teroristov je uväznených každý týždeň.

30. október. Parížsky región stratil jednu miliardu eur mesačne z príjmov z cestovného ruchu v prvých ôsmich mesiacoch roka kvôli obavám z terorizmu, podľa regionálneho lídra rady Valérie Pécresse. Menej ako milión turistov navštívilo Paríž a okolité regióny každý mesiac v období od januára do augusta 2016.

November 2016

2. november. Minister vnútra Bernard Cazeneuve nariadil uzatvorenie štyroch extrémistických mešít: mešitu Al-Isláh vo Villiers-sur-Marne; modlitebnú miestnosť Ecquevilly v Yvelines; mešitu Ar Rawda v Seine-Saint-Denis; a Masjid al Fath v Clichy-sous-Bois. Cazeneuve povedal, že „pod rúškom náboženstva mešity konali stretnutia zamerané na podporu radikálnej ideológie, ktorá bola v rozpore s hodnotami Francúzskej republiky a mohla by predstavovať vážnu hrozbu pre verejnú bezpečnosť a poriadok.“

2. november. Kurdský konvertita ku kresťanstvu povedal, že dostal vyhrážky smrti, počas jeho pobytu v provizórnych migrantských táboroch v okolití francúzskych miest Calais a Dunkirk. Povedal:
V Calais mi pašeráci vyrezali kríž na krku a povedali: ‚Ty si kurd a si kresťan? Hanbi sa!‘ Povedal som: „Prečo? Som v Európe, som slobodný, som v slobodnej krajine.“ Povedali: „Nie, nie si slobodný, si v džungli. Džungľa tu má kurdské pravidlá. Odíď z tohto tábora.“ Pašeráci boli zvnútra tábora a boli Kurdi. Povedali mi, „Povieme Alžírčanom a Maročanom aby ťa zabili.

4. november. V Maroku narodený francúzsko-židovský učenec 64 ročný Georges Bensoussan, bol žalovaný vo Francúzsku za údajné nenávistné prejavy proti moslimom. Kolektív proti islamofóbii vo Francúzsku (Collectif Contre l’Islamophobie en France, CCIF) podalo sťažnosť proti Bensoussanovi za „verejné podnecovanie k diskriminácii, nenávisti a násilia voči skupine osôb z dôvodu ich náboženskej príslušnosti“, kvôli poznámkam, ktoré povedal v Radio France o moslimskom antisemitizme. Povedal:
Nebude tu žiadna integrácia, kým sa nezbavíme tohto atavistického antisemitizmu, ktorý je držaný v tajnosti. Zhodou náhod, alžírsky sociológ Smain Laacher, s veľkou odvahou povedal, že: ‚je hanbou toto udržiavať v tajnosti, najmä v arabských rodinách vo Francúzsku a inde, každý vie, že antisemitizmus sa roznáša s materským mliekom.‘ 

7. november. Minister vnútra Bernard Cazeneuve odhalil, že francúzska polícia vykonáva viac ako 4000 protiteroristických hľadaní od novembrových Parížskych teroristických útokov v 2015. Polícia zabavila 600 strelných zbraní, vrátane 77 „vojnových zbraní.“ Takmer 500 ľudí bolo zatknutých a 95 razií potenciálnych teroristických úkrytov je stále v platnosti. Takmer 80 deportácií bolo vydaných proti zahraničným cudzincom spojených s väzbami na džihádistické hnutia, vrátane islamských nenávistných kazateľov. Asi 430 jedincov podozrivých z chcenia sa pripojiť k džihádistickým skupinám na Strednom Východe bolo zakázané opustiť Francúzsko.

12. november. Sting, britská rocková ikona, znovuotvoril Bataclan, koncertnú sálu v Paríži, kde džihádisti zavraždili 89 ľudí 13. novembra 2015. Sting zaspieval arabský výraz „Inshallah“ (Alah ochotný). Považoval ho za „veľmi krásne slovo.“ Tí zúčastnení, vrátane viac ako tisíc členov rodiny obetí, tlieskali k piesni s ováciami a slzami.

13. november. Francúzsko označilo prvé výročie džihádistických útokov v Paríži 13. novembra 2015, pri ktorom bolo zabitých 130 ľudí.

16. november. Asi 70.500 ľudí požiadalo o azyl vo Francúzsku od januára do októbra 2016, podľa francúzskej agentúry pre utečencov OFPRA. Úradníci predpokladajú, že celkový počet pre rok 2016 bude around. Približne 80.000 žiadostí bolo prijatých v roku 2015.

18. november. Rachid Kassim, 29-ročný francúzsky džihádista alžírskeho pôvodu, ktorý je spojený s reťazcom teroristických útokov v Európe, dal svoj vôbec prvý rozhovor. Kassim, o ktorom sa verí že pôsobí na Sýrsko-Tureckej hranici, povedal: „Ak by som chcel sťať hlavu zvieraťa, bolo by to ťažké, no s nepriateľmi Alaha, je to potešenie.“ Pridal: „Mnohí z nás žiarlia na bratov, ktorí útočia na dar ul-kufar [arabský výraz pre nemoslimské krajiny]. Veríme, že aj malý útok v dar ul-kufar je lepší ako veľký útok v Sýrii. Ako sa brány hijrah [migrácie] zavrú, otvoria sa brány džihádu. Keby som zostal v dar ul-kufar, urobil by som tam útok.

18. november. Premiér Manuel Valls predstavil novú kampaň pre zastavenie mladých ľudí pripájať sa k džihádistickým skupinám. Najnovšiu reklamnú kampaň, ktorá má za cieľ bojovať proti „propagande, ktorá má podobu zatuchnutého neo-romantizmu,“ skladá sa z dvoch videí natočených z pohľadu chlapca a dievčaťa pokušených radikalizáciou. Sú interaktívne, čo umožňuje účastníkom vybrať si medzi počúvaním priateľa a známych či džihádistických regrútov, a končí s dievčaťom v nútenom manželstve v Sýrii a chlapca uskutočňujúceho teroristický útok vo Francúzsku.

19. november. Polícia objavila arzenál zbraní – raketomety, nepriestrelné vesty, pištole Mauser, Kalashnikove zásobníky a dva granátomety – v garáži nákupného centra Evry, na predmestí Paríža. Vyšetrovatelia uviedli, že nepreukázali spojitosť s terorizmom.

22. november. Americký štátny úrad pridal Abdelilaha Himicha, v maroku rodený francúzsky občan, ktorý slúžil šesť mesiacov vo francúzskej cudzineckej légii, na ich zoznam „špeciálne určených globálnych teroristov.“ Himich, tiež známy ako Abu Suleiman Al-Faransi, založil 300-členný islamský štát „európska zahraničná teroristická bunka bojovníkov“ a údajne pomáhal plánovať smrtiace džihádistické útoky v Paríži a Bruseli.

25. november. Päť z džihádistov zatknutých 21. novembra plánujúcich zaútočiť na riaditeľstvo francúzskej spravodajskej služby CGSI v parížskom predmestí Levallois-Perret, sídlo Parížskej justičnej polície (DRPJ) na Quai des Orf?vres a neďaleký Justičný palác. Iné ciele zahŕňali zábavný park Disneyland Paris a Champs-Elysées Boulevard. Útoky boli naplánované na 1. decembra.

December 2016

8. december. Minister vnútra Bruno Le Roux spustil nadáciu islam vo Francúzsku (Fondation de l’Islam de France). Nová nadácia sľubuje „prispievať k vzniku islamu Francúzska, ktorý je plne zakotvený vo Francúzskej republike.“ Bude vykonávať vedecký výskum v „islamológii“ a organizovať školenia pre laických imámov.

12. december. Polícia zatkla 11 ľudí podozrivých z pomáhania vyzbrojiť Mohameda Lahouaieja Bouhlela, tunisčana, ktorý zabil 86 ľudí tým, že šiel so svojím vozidlom do davu v Nice. Desať podozrivých bolo zatknutých v Nice a ďalší bol zadržaný v Nantes. Verí sa, že zatknutých 11 ľudí bolo v kontakte s tromi ľuďmi, vrátane dvoch Albáncov zatknutých 6. júla a obvinených z dodávania Bouhlelovi útočnú pušku a pištoľ.

12. december. Uchádzači o prácu severoafrického pôvodu čelia rozšírenej diskriminácie vo Francúzsku, podľa prieskumu, ktorý ukázal, že 30% veľkých firiem dáva prednosť kandidátom s francúzskymi znejúcimi menami.

13. december. Komisia poverená dohliadať na používanie sledovacieho zariadenia (Komisia nationale de contrôle des techniky de renseignement, CNCTR) uvádza, že francúzske bezpečnostné služby sledovali činnosť 20,282 ľudí v októbri roku 2015 do októbra 2016. Takmer polovica (47%) z tých, pod dohľadom v priebehu obdobia boli/sú podozriví džihádisti. Ďalší 29% sú členmi zločineckých skupín.

15. december. Hlavným podozrivým z džihádistického útoku na vysokorýchlostný vlak v severnom Francúzsku svedčil, že konal na rozkaz z rovnakého islamského štátu teroristickej bunky, ktorá vykonala Parížske útoky v novembri 2015. Ayoub El Khazzani, 27 ročný Maročan so španielskym trvalým pobytom, povedal protiteroristickému sudcovi v Paríži, že získal zvláštne príkazy od Abdelhamida Abaaouda zaútočiť na Parížsky Thalys expresný vlak v auguste 2015. Odhalenie prvýkrát poukázalo na priamu súvislosť medzi útokom vo vlaku v auguste 2015, ktorý bol zmarený troma Američanmi a novembrovými Parížskymi útokmi v 2015.

22. december. Starosta Beziers, Robert Menard, bol obvinený z podnecovania k nenávisti za verejný prejav, že počet moslimských študentov v jeho mesta bol „problémom.“ V rozhovore s francúzskym spravodajským kanálom LCI, Menard povedal: „V triede v centre mesta v mojom meste, 91% detí sú moslimovia. Je zrejmé, že ide o problém. Sú tu limity tolerancie?“ Tiež tweetol svoju ľútosť o tom byť svedkom „veľkej výmeny“ francúzskej bielej pleti , kresťanskej populácie utláčanej moslimami narodenými v zahraničí. Menard popieral, že jeho pripomienky boli diskriminačné. „Len som opísal situáciu v mojom meste,“ povedal. „Nejedná sa o hodnotový posudok, to je skutočnosť. To je to, čo vidím.

24. december. Francúzska národná železničná spoločnosť SNCF, oznámila, že nasadí ozbrojené stráže do francúzskych vlakov. Tento krok prišiel po tom, čo vyšlo najavo, že Anis Amri, predpokladaný autor džihádistického útoku na vianočný trh v Berlíne 19. decembra išiel francúzskym vlakom cestujúc z južného Francúzska do Talianska, kde ho polícia zastrelila.

31. december. Francúzski občania boli požiadaní, aby prispeli navyše ? 1,60 (1,70 $) na ich poistenie majetku, politiky pomôcť financovať fond pre obete džihádistických útokov. Nový zákon vyžaduje, aby poistenci mohli prispieť ? 5,90, oproti 4,30 ?. Asi 90 miliónov poistných zmlúv financuje fondu, ktorý v súčasnej dobe má rezervy vo výške 1,45 miliárd ? (1,5 miliardy $). Viac ako 200 ľudí zomrelo vo Francúzsku v posledných dvoch rokoch v dôsledku teroristických útokov.

Článok vyšiel na portáli Gatestone Institute pod názvomThe Islamization of France in 2016

Autor: Soeren Kern

One comment

  • Toto je zaujímavé – ako si majú platiť občania islamizáciu aj v oblasti poistenia majetku:
    „31. december. Francúzski občania boli požiadaní, aby prispeli navyše ? 1,60 (1,70 $) na ich poistenie majetku, politiky pomôcť financovať fond pre obete džihádistických útokov. Nový zákon vyžaduje, aby poistenci mohli prispieť ? 5,90, oproti 4,30 ?. Asi 90 miliónov poistných zmlúv financuje fondu, ktorý v súčasnej dobe má rezervy vo výške 1,45 miliárd ? (1,5 miliardy $). Viac ako 200 ľudí zomrelo vo Francúzsku v posledných dvoch rokoch v dôsledku teroristických útokov.“
    – pretože všeobecné poistné podmienky obsahujú klauzulu, že poistenie majetku sa nevzťahuje pre prípad vojny, občianskych nepokojov, teroru – čiže – ak vám slniečkári zápália auto a rozjebú výklad, napríklad.

    Charizma „Johanky z Arcu“ – Marine le Pen
    Marine Le Pen – vlastenecký projev [cz titulky]
    https://www.youtube.com/watch?v=jheWLedhmQA

    Poznámočka – kde v piči bol poslanec Kotleba, keď Adriana Szmereková – zrejme naša prvá politická vezeňkyňa – ups! – chyba lávky pseudodemokracie, že? – sedela vo väzbe, a zrejme už „muslimské“ mužské osadenstvo za mrežami po nej vykrikovalo „Ty kurva! – alláhu akbar!
    Chyba lávky! – Kotleba! To, že Kollár medzitým „riešil“ nejakú pätnástku – bez komentára. 
    Adriana má zablokované všetky účty… ??? Baštrnák nie. Asi. Dobré nie?
    2017-03-13 – EXKLUZIVNĚ – Adriana, neohrožená slovenská bojovnice. Pokračování příběhu: Brutální praktiky NAKA, průběh zatčení, otřesné podmínky v CPZ, pobyt ve vazbě, psychologické výslechy.
    http://www.svobodny-vysilac.cz/?p=10712

Pridaj komentár