Geopolitický pohľad na Krym

Otázka z pléna:
Čo má referendum, pripravené za dva, DVA týždne, pod hlavňami samopalov neoznačených vojakov, spoločné s demokraciou? Odpovedz. Porovnaj s akýmkoľvek iným referendom.

Odpoveď:
Krym bol de facto anektovaný, de iure však bolo všetko podľa predpisov. Forma a spôsob prevedenia v tomto formálnom akte nehrá rolu.

Odpoveď rozšírená:
Amerika v rámci svojich geopolitických plánov na zabezpečenie svojho postavenia geopolitického hegemóna potrebuje zničiť každého oponenta ktorý by jej mohol oponovať (Wolfowitzova doktrína). Podľa zdrojov z americkej administratívy v polovici 90-tych rokov Rusko nemalo v novom storočí existovať v súčasnej forme. Avšak po nástupe Putina krajina sa skonsolidovala, naštartovala sa ekonomika a zastavil úpadok armády spolu so zbrojným priemyslom. Tým sa nielen zachránila ako jednotný štát, ale sa aj dramaticky zvýšila jej schopnosť odporovať Amerike. Od okamihu nástupu nového vedenia začali snahy destabilizovať Rusko a ovládnuť ho. Na zabezpečenie týchto plánov sa podľa geopolitických analytikov typu Brzezinsky, Friedman, Fukuyama, Kagan ukazuje ako najslabší bod práve Ukrajina. Jej ovládnutím je možné nielen prerušiť obchodné toky Ruska a Európy, ale hlavne vytvoriť strategickú hrozbu pre západné a južné hranice Ruska. V celej stratégii hrá kľúčovú úlohu práve Krym. V roku 2004 sa nepodarilo Ukrajinu ovládnuť, o desať rokov prišiel druhý, tentoraz úspešný pokus. Porošenko je americký rezident, Jacenjuk má úzke kontakty s medzinárodnymi finančnými kruhmi. Po získaní vlády na Ukrajine, malo nasledovať vypovedanie zmluvy s Ruskom o jeho vojskách na Kryme, ich nahradenie americkou bázou, postupnému zatlačeniu Rusov z Kaukazu, brehov Čierneho mora, získaniu Strednej Ázie a rozbitiu Ruska na separátne, pre Ameriku nie nebezpečné štátiky – samozrejme plne pod kontrolou USA.

Obsadenie Krymu Rusmi bolo súčasťou antistratégie, ktorou sa vytvorila nielen základňa pre ďalšie ruské manévre, ale naviac sa trvale destabilizovala situácia na Ukrajine a podľa pravidiel charty NATO, takúto krajinu nie je možné pozvať do NATO. Rusko sa tým zbavilo niekoľkých hrozieb výmenou za trvalú politickú ostrakizáciu a naviac tým vyhlásila boj americkým záujmom.

USA hľadá ďalšie spôsoby destabilizácie, stále pokračuje prísun miliárd dolárov ročne zo zahraničia pre piatu kolónu v Rusku, pokračujú sankcie za údesných strát pre ruské hospodárstvo a celá situácia v regióne sa prudko destabilizuje. Bohužiaľ, zatiaľ nie vo vnútri Ruska ako by si americkí plánovači predstavovali ale na Ukrajine v Európe. Avšak chaos ako taký, ak postihne Rusko, je tiež riešením. Keďže Amerika je za oceánom, naďalej bude stupňovať eskaláciu, aby nakoniec došlo ku konfliktom, ktoré sa rozhoria okolo ruských hraníc a tým ho doslova spútajú. Amerike sa tým uvoľnia ruky pre riešenie problémov v Sýrii a v Iraku bez obavy, že by Rusi robili problémy, dokonca bude možný aj prienik do Strednej Ázie z juhu atď.

Ak niekto tvrdí, že na Ukrajine ide o boj za slobodu a demokraciu, je to jeho názor, neberiem mu ho. Podľa mňa však prízemný a nepostihujúci realitu. Je to len masmediálny priemet a opis udalostí ako ich má správne mysliaci volič vidieť. Skutočný konflikt sa deje na pozadí a je o niečom inom.

Takže tak

Pridaj komentár