Informačná blokáda Ruska – cesta démonizácie krajiny.

Ako je možné, že Rusko je opisované výlučne v zlých farbách, ako je možné, že mnohí naši spoluobčania majú na Rusko názor ako na mimoriadne totalitnú, chudobnú, nevzdelanú, nekultúrnu a agresívnu krajinu. Ako je možné, že v novinách sa neobjaví nič o významných udalostiach z Ruska, ktoré by pomohli utvoriť si komplexnejší obraz o tejto krajine?

Túto informáciu som dlho hľadal. Dnes som ju konečne našiel. Hádajte, koľko je v Rusku nevládnych organizácii financovaných zo zahraničia a aký objem peňazí prijímajú? Neviete? Tak si, prosím, sadnite, nasledujúca informácia má silu dynamitu…

Forbes z apríla 2013 doslova píše :

… v Rusku, ako sa teraz vyjasnilo, existuje 654 organizácií dostávajúcich peniaze zo zahraničia. Len počas prvých štyroch mesiacoch po prijatí zákona o kontrole organizácií platených zo zahraničia, na účty týchto organizácií prišlo zo zahraničia 28,3 miliardy rubľov – čo bola vo vtedajšom kurze rubľa skoro jedna miliarda amerických dolárov (pri dnešnom kurze je to necelých tri štvrte miliardy ). Zhruba 855 miliónov rubľov prešlo diplomatickými misiami. „Vari naša spoločnosť nepotrebuje vedieť, kto a na čo dostane tie peniaze?“, – povedal Putin. (v rozhovore Putina pre nemeckú TV ARD – poznámka prekl.)

Ak všetky informácie z Moskvy naše médiá dostávajú sprostredkovane cez sieť stoviek NGO platených zo zahraničia na presadzovanie zahraničných záujmov v objeme skoro troch miliárd dolárov ročne, potom máme z Ruska výrazne zdeformovaný obraz niečím, čo by sa dalo nazvať informačnou vojnou. Naviac, napriek všeobecnej skreslenej mienke, v Rusku vládne vysoká miera plurality a informácie o všetkých možných témach sú bez problémov dostupné aj v opozičnej verzii. Strany ako Jabloko, Liberálno-demokratická strana, osobnosti ako Boris Nemcov, či Michail Chodorkovskij prezentujú svoje názory v ruskej tlači, média ako je Novaja Gazeta či TV Dožd prinášaju ostro protivládne a kritické informácie, časopis Vedomosti je spoločný projekt Financial Times a The Wall Street Journal komentujúci ruské dianie objektívne s vysokou mierou profeionality. V Rusku vychádzajú a vysielajú sa ruskojazyčné vysielania typu BBC Russia, alebo Forbes, ktorý dal vzniknúť tomuto článku.

Sumár všetkých týchto zdrojov dáva zdanie plnohodnotného informovania o ruských reáliách. Nie je tomu tak. Okrem štedrej dávky propagandy, ktorá sa vinie zo štátnych médií, Rusko žije a prekypuje pre našinca netušeným množstvom informácií a kontroverzných tém, o ktorých sa verejne diskutuje na stránkach nezávislej a komerčnej tlače či televízií. Lenže nič, čo vyznieva pozitívne pre Rusko, sa k nám cez spomenutý filter nedostane.

Willi Wimmer, doyen nemeckej CDU, v rozhovore pre KenFM povedal niekoľko zaujímavých myšlienok, ktoré stojí si za to v tejto súvislosti pripomenúť.

Wimmer: Otázkou je aké dimenzie taký obrat naberie. V posledných rokoch sme videli, že sa všetko vsádza na rozoštvanie ruskej spoločnosti. Museli sme sa v Nemecku pýtať prečo boli v predvečer olympijských hier v Soči prezentované Pussy Riot práve takto. To sú veci, o ktorých by sme aj my povedali, že to sa predsa nerobí. Keby to urobili v kolínskom chráme, stretli by sa s prudkým odporom. Keď sa s tým ide do hlavných večerných správ, chce sa tým Rusom niečo povedať.
Keď vezmem celú tú oblasť NGOs (mimovládne organizácie) v Rusku, musím povedať, že som získal vlastnú skúsenosť. Bol som volebný pozorovateľ v Chabarovsku, úplne vzadu v Rusku. Vyhľadal som tam ľudí z národnostných menšín a hovorili sme o ich problémoch. A keď som sa ich pýtal, prečo o nich nehovoria so svojou vládou, všetci mi odpovedali, že oni so svojou vládou nehovoria, že hovoria so svojimi partnermi z Washingtonu. Ak je tomu tak, môže Moskva robiť čo chce, ale má vždy čo do činenia s piatou kolónou.

KenFM: Len keď uvážime hustotu NGOs v Rusku, Putin sa raz pre ARD vyjadril, že Rusko prevádzkuje dve zahraničné kancelárie, jednu v Paríži a jednu vo Washingtone, ale Američania majú na území Ruska myslím okolo 600 NGOs. Čo tam celé dni robia?
Wimmer: To neviem posúdiť, môžem len povedať, že je to nápadné. Môže byť, že aj my v Berlíne máme taký počet amerických zariadení. Že majú mnohopolárne zadanie už skutočne nie je žiadnym tajomstvom. Je pozoruhodné, že keď chceme počuť nejaký hlas z Moskvy, vypočujeme si vždy názor niekoho z moskovského Carnegie Institute. To môžem rovno zavolať do Washingtonu.

KenFM: Je to podľa vás plošná propaganda?
Wimmer: Nechcem povedať, že je to plošná propaganda, ale ako vláda musím vziať do úvahy, že to v mojom teritóriu už tak je. Vieme z medzinárodného a tiež nemeckého pôsobenie v Portugalsku po Salazarovi čo dokážu NGOs. To nedokáže tanková divízia.

Urobte si názor sami.

2 komentáre

Pridaj komentár