Izolácia Ruska? Smiešne, keď na jeho stranu prechádzajú už aj americkí spojenci.

Hlavy štátov SCO, pozorovateľských štátov, vlád a vedúcich predstaviteľov medzinárodných organizácií pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu SCO (Šanghajskej organizácie pre spoluprácu) v Ufa, Rusko 10. júla 2015.

Reuters oznámil správu, ktorá je pre Západnú propagandu, neustále pretláčajúcu verziu o izolácii Ruska doslova nepríjemnou ľadovou sprchou. Na stretnutí krajín SCO v ruskej Ufe bolo oznámené pripojenie sa dvoch atómových veľmocí Ázie – Indie a Pakistanu. India a Pakistan boli v piatok prijatí ako riadni členovia Organizácie Šanghajskej spolupráce (SCO), regionálneho zoskupenia s účasťou Číny a Ruska.

The SCO heads of state, the heads of observer states and governments, and international organisation delegation heads pose for a group photograph during the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit in Ufa, Russia, July 10, 2015. REUTERS/BRICS/SCO Photohost/RIA Novosti

Hlavy štátov SCO, pozorovateľských štátov, vlád a vedúcich predstaviteľov medzinárodných organizácií pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu SCO (Šanghajskej organizácie pre spoluprácu) v Ufa, Rusko 10. júla 2015. Reuters / BRICS / SCO Photohost / RIA Novosti

Podľa indických novín The Hindu : „Členstvo v skupine potenciálne ponúka Indii lepší prístup k energetickým zdrojom v Strednej Ázii… premiér Narendra Modi ponúkol spoluprácu v boji proti terorizmu a posilnenie obchodu uvoľnením prekážok.

Obe krajiny sa stanú do roku 2016 plnohodnotným členom šesťčlenného regionálneho zoskupenia SCO založeného v Pekingu, ktorého členmi sú v súčasnej dobe Čína, Rusko, Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan a Tadžikistan.

The Hindu uvádza, že: „India, ktorá malo v posledných 10 rokoch štatút pozorovateľa, sa technicky stane plnohodnotným členom od budúceho roka po dokončení niektorých procedúr.

Vyjadrujem našu hlbokú vďačnosť členom SCO za prijatie Indie za riadneho člena,“ povedal Modi po oznámení, ktoré bolo urobené na summite, ktorého sa zúčastnili vodcovia, ako je ruský prezident Vladimir Putin, čínsky prezidenty Xi Jinping a pakistanský premiér Nawaz Sharif.

Michael Fugleman z Wilsonovho stredisku vo Washingtone pre Reuters komentuje, že: „Pre Indiu je to obzvlášť zaujímavé, pretože nemá priamy prístup k Strednej Ázii a členstvo v SCO vníma ako spôsob na získanie lepšej opory v regióne. Členstvo SCO by mohlo zlepšiť pozíciu Indie pri zúčastňovaní sa na ťažbe plynového bohatstva Strednej Ázie.

Ale dodal: „India a Pakistan by nemali byť v SCO dominantnými mocnosťami – Čína a Rusko by si mali tento status udržať.

SCO nepozvala na pripojenie Irán, aj keď sa tento už dlho snaží o členstvo. Skupina hovorí, že Irán sa môžu zapojiť iba po dosiahnutí dohody s veľmocami o jeho jadrovom programe.

S pridaním Iránu skupina SCO bude kontrolovať asi pätinu svetovej ropy a predstavujú takmer polovicu svetovej populácie. BRICS tvorí pätinu ekonomického výkonu celého sveta a 40 percent jeho obyvateľov.

Pripojenie sa Pakistanu a Indie, dve susedov s dlhoročnými spormi a vyzbrojených atómovými zbraňami, by mohlo podľa Reuters tiež viesť k zmierneniu konfliktov medzi Dillí a Islamabadom.

Obaja predstavitelia týchto krajín sa počas samostatného stretnutia v Ufe dohodli, že Modi navštívi Pakistan v budúcom roku.

Komentár:

Len pripomíname, že Pakistan je kľúčovým spojencom USA na Strednom Východe a SCO nie je len organizácia na uľahčovanie obchodu. Na pozadí kontaktov týchto krajín, prebieha aj veľmi úzka bezpečnostná a vojenská spolupráca. Preto je účasť Pakistanu v SCO, ako amerického spojenca, doslova šokom…

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

One comment

  • Teroristicke akcie v Pakistane su zrejme reakciou USA na zaujem Pakistanu posobit v SCO. Co asi bude nasledovat? Stiahne sa Pakistan z SCO, alebo mu to Americki jastrabi nalezite vysvetlia -??

Pridaj komentár