Keď Fico začne panikáriť.

Málokedy vidno predsedu strany Smer uprostred hektickej aktivity, organizujúc stretnutia, dávajúc rozhovory a tiež meniac personálne obsadenia úradov. Vždy, keď sa niečo takéto deje, je možné nájsť motívy, ktoré teoreticky odôvodňujú osobný záujem Róberta Fica.

Keď si Fico zobral do hlavy, že sa stane starým ..ujom prezidentom, stal sa z neho ústretový a starostlivý človek, ktorý cvičil, kontroloval, zariaďoval, staral sa. Jeho aktivity boli tak časté, že som sa až bál otvoriť konzervu, aby odtiaľ nevyskočila nejaká jeho reklama. Dnes vieme, že aj napriek jeho veľkému úsiliu máme iného ..uja.

Alebo sa možno pamätáte na kauzu „teplý vzduch“, keď robil „poriadky“ vo vláde a na ministerstve s nesmiernou chuťou a razanciou. Hoci jeho vzťah ku kauze nebol na prvý pohľad zrejmý, podrobnejšie skúmanie (inak veľmi výrazne tento článok doporučujem) mi v tej dobe umožnilo dať dokopy pár vzťahov, ktoré samozrejme dôkazmi nie sú, ale aj tak… Bolo vidno, že o kauze môže vedieť ďaleko viac ako priznáva 🙂

[sociallocker][/sociallocker]

kto_vlastni_plyn

Obrázok z HN z článku o projekte Eastring

Dnes vidíme podobné aktivity pri presadzovaní tzv. Východnej obruče, plynového projektu Eastring. Od počiatku, keď sa Fico angažoval v predaji podielu firmy Eustream holdingu EPH s účasťou svojich Jaťáckych kamarátov, bolo zrejmé, že mu na tom veľmi, ale skutočne veľmi záleží. Nakoniec dôverne ich pozná z rôznych spoločných projektov a stretnutí – známa je napríklad meteorologická seansa na jachte v Monaku, kde čisto len spoločensky hádali teplotu na ďalší týždeň a vyhrala predpoveď 30,126.

Ako lev bojoval za záujmy firmy, už riadenej konzorciom s účasťou rôznych investorov. Nedovolil, aby firme klesli zisky a robil aj zázraky aby pri poklese prepravy plynu išiel transport opačným smerom. Dnes keď hrozí, že keď rúra v roku 2019 úplne vyschne, a nové projekty nás obídu, stal sa doslova „obchodným agentom“ Eustreamu a obieha spolu s ďalšími slovenskými zástupcami Európu s projektom Eastring. Európska Únia, kde energetiku má „zhodou okolností“ na starosti slovenský zástupca Maroš Šefčovič tento projekt podporuje nielen ako súčasť diverzifikacie dodávok, ale v zmysle tradičnej naivity EUSSR ním chcú trestať neposlušné balkánske krajiny.

Srbský premiér Ivica Dačič oznámil, že úradníci EÚ ponúkli Rusku podporu pre vybudovanie plynovodu Eastring cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko, ale pod podmienku, že Gazprom obíde Srbsko.

Človek má veľmi silnú chuť sa pýtať na príčinu angažovanosti Róberta Fica. Ako zvolený poslanec Národnej rady totiž nesmie podnikať. Hospodárske noviny prinášajú v článku o Eastring motív, ktorý by  vysvetľoval mnohé konania predsedu vlády. Jednoducho Fica na obrázku označili za spoluvlastníka spoločnosti Eustream, ktorá projekt Eastring presadzuje: „Nový plynovod cez Balkán – Presadzuje ho firma Eustream ovládaná premiérom Róbertom Ficom a Energetickým prumyslovým holdingom, na čele ktorého stojí Daniel Křetinský. Bývalý šéf českej vlády Mirek Topolánek plní funkciu vyjednávača. A ukazuje sa, že projekt nebude brzdiť ani maďarský premiér Viktor Orbán

mapka-Eastring

 

Žeby to bolo také jednoduché?

Jedna poznámka na záver. Ak je to pravda a vedia to Hospodárske noviny, potom to vedia určite aj páni z Bruselu. Išlo by o miliardový švindel, keď si slovenský premiér robí svoj biznis už nie na úkor slovenských daňových poplatníkoch, ale európskych. Ak napriek tomu Fica Únia podporuje, ide buď o finančnú spoluúčasť, alebo jednoducho o obchod:

Ty si postav plynovod a budeš robiť všetko čo si v Bruseli zmyslíme. Napríklad budeš súhlasiť s protiruskými sankciami a nakoniec prijmeš imigračné kvóty a všetky procedúry ohľadom azylovej politiky, ktoré vyjdú z Bruselu

Zdroj:

12 komentárov

  • Pingback: Je po voľbách, chystajme sa na “utečencov” – MEDZIČAS

  • Pingback: Farebná revolúcia na Slovensku začala – MEDZIČAS

  • Pingback: Prinášame najnovšie správy z prezidentského paláca. | MEDZIČAS

  • Mimochdom – teplota v Monaku bola 30,126 😉

      • Kod tejto stranky je vas povodny, alebo sa jedna o modifikovany outsourcing? Pretoze mozno by sa hodilo aj tlacidlo „Upozornit na chybu“ – v dost vela clankoch je totiz viditelny translator ako zdroj prekladu – hlavne ked nesedia gramaticke rody pridavneho a podstatneho mena. Samozrejme, ze autokorektor to nepodciarkne ako chybu…

  • Málokomu (z informovaných) je dnes ešte nejasné, že jedným z hlavných cieľov ukrajinského majdanu zorganizovaného istou nemenovanou zámorskou mocnosťou (čo sa dnes už viac menej aj oficiálne priznáva) bolo odrezanie Európy od Ruska. Odrezanie energetické, technologické, obchodné a samozrejme aj politické. Dnes sa už dá konštatovať, že v posledných 2 oblastiach sa „dobrá vec“ podarila. Prvé dve oblasti sú však beh na dlhšiu trať. V momente, keď Rusko ohlásilo chystaný koniec transportu energonosičov cez Ukrajinu, bolo každému mysliacemu človeku jasné, že Slovensko je odsúdené na stratu svojho postavenia pomerne významného tranzitného územia a na stratu z toho vyplývajúcich príjmov. Podotýkam, že sa objavili aj neoficiálne úvahy, že už odchod veľkých zahraničných privatizérov z SPP bol dôsledkom ich pochopenia geopolitickej situácie a že to bolo vlastne stiahnutie z neperspektívnej oblasti.

    Za tohto stavu bolo, zdá sa, prijaté na Slovensku rozhodnutie, že krajina musí nájsť náhradné riešenie. A ono nájdené bolo – Slovensko sa pokúsi stať energetickou križovatkou regiónu. Toto rozhodnutie možno stálo už za spustením reverzného toku na Ukrajinu a veľmi pravdepodobne stojí za projektami vybudovania interkonektorov na hraniciach s Poľskom a s Maďarskom. Minulý rok, niekedy na jeseň, myslím, bol navyše predstavený aj projekt Eastring. Treba povedať, že v tom čase (po zrušení projektu South Stream) vzniklo viacero navzájom si konkurujúcich projektov, ktoré mali do Európy priviesť plyn z východu. Jeden z takýchto projektov bol silno presadzovaný Maďarskom, ktoré sa svojou snahou získať na svoje územie čo najviac energetických potrubí (prečo asi?) ani netají. Vznikol tak projekt za účasti Maďarska, Srbska a Macedónska, o ktorom dané krajiny dokonca podpísali aj spoločné memorandum. Medzitým vznikol na pôde slovenského Eustreamu projekt Eastring, ktorý má prepojiť interkonektormi Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko a napojiť tak slovenské Veľké Kapušany na Rusmi pripravovaný Turkish Stream. Že sa v súčasnosti práve tento projekt javí ako najväčší favorit na úspech je jednak vďaka potrebe nízkych počiatočných investícií, jednak vďaka najpokročilejšiemu štádiu rozpracovania a jednak vďaka politickej podpore, ktorú sa preň podarilo získať R. Ficovi. A to aj, zdá sa, na pôde EÚ a u V. Putina. Inou stránkou veci je, že medzi plynovými operátormi Slovenska, Rakúska a Česka prebiehajú rokovania o integrácií a vytvorení spoločného regionálneho trhu so zemným plynom. Jedným z hybných momentov tohto procesu je práve aj majetková štruktúra. Polovičný podiel v slovenskom prepravcovi plynu má česká EPH, naopak slovenský prepravca plynu má údajne 15 percentný podiel v rakúskom, ktorý má zase majetkovú účasť na českej burze s energokomoditami. To ale vedie k inak položenej otázke: či za povolením vstupu EPH do Eustreamu zo strany slovenskej vlády nebolo už v tom čase!! strategické uvažovanie tohto charakteru. Keď vezmem do úvahy, kto tvorí poradný zbor premiéra Fica, považujem práve tento prvok za podstatný, nie nejaké krčmové konšpiračné teórie o osobnom obohacovaní sa. Mimochodom Topolánek je známy svojimi dobrými konexiami (Taliansko) a je to výrazná postava na energetickom trhu v Česku (teplárenské podniky). Pikantnosť týmto úvahám dodáva ten fakt, že koncom januára tohto roku vznikol tzv. Slavkovský trojuholník, teda regionálne združenie Slovenska, Česka a Rakúska, ktorý má – okrem iného – riešiť veľké spoločné energetické projekty.

    Podľa môjho názoru by sa ľudia, ktorí robia analytiku (alebo sa o ňu aspoň pokúšajú), mali snažiť pozrieť sa na veci bez emócií a nenávisti. Pretože ak začneme analytiku nahrádzať stihomamom a investigatívnosť honom na čarodejnice, tak v konečnom dôsledku uškodíme len sami sebe! To platí dvojnásobne pre slovenských novinárov, zvlášť z tzv. protivládnych denníkov. Takže, takto nejako vidím situáciu ja…

    • Vdaka za info. Keby neslo o Fica, dalo by sa to podpisat bezo zvysku. Ale neviem sa zbavit dojmu, ze jeho aktivita v tejto veci ma aj sukromne dovody.

    • Dobre a múdro napísané a vysvetlené. Skrátka za každou americkou intervencoiu je buď ropa alebo plyn. Tentokrát je to plyn z Kataru, ktorý má viesť cez územie Sýrie do EU aby odstrihol od nej Gazprom. Preto sú ochotní vyvolať aj 3. SV.
      Fico by počas predsedníctva by mohol tlačiť na bulharov a rusov aby obnovili Južný prúd a vysral sa na kšefty a zámienky amíkov. Mal by urobiť referendum o zotrvaní v NATO a EU a dovi dopo. Potom vstúpiť do Euroazie.

  • juraj ako vzdy s tebou suhlasim, ale z toho posledneho odseku ide strach. ked naozaj fico prijme imigrantov tu nastane peklo.

    slovaci su totizto na rozdriel od zapadnych nacionalistov naozaj radikalnejsi. a verejnost ktora je proti imigrantom bude bez problemov tolerovat zabijanie moslimov

  • Plne suhlasim s autorom az na ten posledny odsek.

Pridaj komentár