Komunálne voľby 2014

(MZC) Predseda strany Smer premiér Slovenskej republiky Róbert Fico vyhodnotil za vládnu stranu voľby ako veľmi úspešné, v ktorých si strana Smer posilnila pozície spred štyroch rokov a tzv. referendum o Ficovej vláde skončilo fiaskom. Má pravdu.

Rozhádaná opozícia, ktorá predvádza svoje tribalistické tančeky nad nesmrteľnosťou chrústa je smiešna a neexistuje žiadny spôsob, ako by súčasné politické prostitútky presvedčili ľudí o vlastnej jednoznačnej výhode voči Smeru. V týchto voľbách sa jednoznačne ukázalo, že tzv. pravica nie je alternatíva. Jej rozpad je trvalý a opozícia neprináša žiadne pozitíva, žiadne konštruktívne vízie, ktoré by boli schopné presvedčiť voličov. Nakoniec je to logické – prvú a základnú ulohu, zjednotiť sa, nezvládli a výsledok tomu jasne zodpovedá.

Opozícia hľada po vzore  Majdanu riešenie na ulici. Organizuje demonštrácie, ktorými chce nedemokratickými prostriedkami zvrátiť výsledky demokratických volieb. Toto však nie je riešenie, je to len divadelné predstavenie ako ilúzia parlamentnej straníckej práce. To čo znamená ulica, sa každý s otvorenými očami môže presvedčiť v ľubovoľnej krajine, kde podobným spôsobom prebehli zmeny.

Koľko je vlastne tých pofidérnych opozičných strán, hnutí a zoskupení? Ani pánboh nevie. Desať? Patnásť? Dvadsať? Komu vlastne chcete dať zodpovednosť do rúk? Rade starších nejakého fiktívneho opozičného kmeňa?

Je kandidátom na nejaký zjednocovací proces strana Sieť? Ani náhodou. Chýry o veľmi dobrom vzťahu Procházku so skupinami, ktoré sponzorujú aj stranu Smer sa podľa mňa potvrdili praktickou politikou Siete vo významných krajských centrách. Ak by chcela Sieť dopomôcť zo zákulisia k zvoleniu vládnych kandidátov, musela by postupovať presne tak, ako postupovala. Rozbíjať jednotu opozície, predkladať nereálnych kandidátov a lavírovaním pri podpore dosiahnuť zneistenie opozičných voličov.

Dá sa povedať, že táto taktika bola veľmi úspešná a jedine Martin, kde opäť bude vládnuť jeden zo zakladateľov Siete Hrnčiar sa z tohto vzorca vymyká. Nakoniec volebné výsledky Siete samostatne boli veľmi slabé a považovať ich dnes za lídra opozície kvôli tomu, že skončili pred ostatnými „4% pravicovými“ stranami je vo svetle 1,78% starostov smiešne.

Najlepšiu výpovednú hodnotu má tabuľka zisku nad 1%

(c) – Štatistický úrad – Voľby do orgánov samosprávy obcí 2014

a podobná tabuľka s percentuálnym podielom poslancov

(c) – Štatistický úrad – Voľby do orgánov samosprávy obcí 2014

 

Porovnanie s voľbami roku 2010 prináša nasledovné čísla

Názvy politických strán, koalícií politických strán a nezávislí kandidáti Počet zvolených starostov obcí, primátorov miest, starostov mestských častí Podiel v %
Nezávislý kandidát 979 33,67
SMER – sociálna demokracia 599 20,6
Kresťanskodemokratické hnutie 161 5,53
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 159 5,46
Strana maďarskej koalície – Magyar Koalíció Pártja 129 4,43
MOST – HÍD 95 3,26
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko 78 2,68
Kresťanskodemokratické hnutie, Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 78 2,68
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko, SMER – sociálna demokracia 73 2,51
Slovenská národná strana 60 2,06
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko, Slovenská národná strana, SMER – sociálna demokracia 43 1,47
Slovenská národná strana, SMER – sociálna demokracia 33 1,13

(c) – Štatistický úrad – Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010

Názvy politických strán, koalícií politických strán a nezávislí kandidáti Počet zvolených poslancov do obecných, mestských, miestnych zastupiteľstiev Podiel v %
Nezávislý kandidát 4764 22,66
SMER – sociálna demokracia 4576 21,76
Kresťanskodemokratické hnutie 2591 12,32
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 1722 8,43
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko 1245 5,92
Strana maďarskej koalície – Magyar Koalíció Pártja 1197 5,68
Slovenská národná strana 938 4,46
MOST – HÍD 908 4,31
Kresťanskodemokratické hnutie, Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 251 1,1
Sloboda a Solidarita 212 1
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko, SMER – sociálna demokracia 204 0,97

(c) – Štatistický úrad – Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010

Víťaz komunálnych volieb

Úprimne – okrem Smeru sú strany dnes považované za problém. Pozerajúc na výsledky je jednoznačné, že Smer nemal problém obhájiť stanoviská, zvlášť keď častokrát ponúkol ľudí, za ktorými stál v komunále kus práce bez výraznych škandálov.

Opozíciou Smeru dnes nie je ani KDH, ktoré je dnes pozicované do polohy uznávaného tichého spojenca Róberta Fica. Ani Sieť, ktorú sme už spomínali, ba ani Maďari, ktorých výsledok je porovnateľný s KDH, ale majú regionálny handycap. A už vôbec nie ostatné tzv. parlamentné strany, ktoré po týchto voľbách fakticky prestali existovať.

Opozíciou Smeru a víťazmi volieb sú dnes poväčšinou lokálne známi a pracovití ľudia, ktorí presviedčajú na komunálnej úrovni spoluobčanov o svojej neskorumpovanosti, slobode rozhodovania a aj schopnostiach. Opozíciou je Ivo Nesrovnal, ktorý pochopil, že strana je brzda a sám dokázal poraziť celý systém. Ale aj občiansky aktivista, nový primátor Trnavy Broska, ktorý s jedným billboardom vyhral voľby. Alebo veľa starostov, ktorý si kampaň odšľapali spôsobom od dverí k dverám.

Toto je odkaz dnešných komunálnych volieb pre všetkých, ktorí hľadajú alternatívu voči monolitu vládnej strany do ďalších volieb rôzneho typu. Cesta nie je v zabetónovaní sa v stranách, ale v budovaní a podpore občianskej spoločnosti. Viac myslím nie je treba, aj tak po voľbách všetci svoje sľuby zahodia. A som rád, že hlavné mesto je v čele tohto procesu.

VYBRALI SME 

3 komentáre

  • Skoda len , ze sa neda presne zistit kolko je nezavislych a kolko je „nezavislych“… uz sa niektori vyfarbuju, ale slovenskym ovciam to zrak neprinavrati

  • Davam si otazku nakolko je rozhadanost stran vina medii ktore scestne informuju a skresluju a nakolko je to vina samotnych politikov

  • Tak jest.
    Po prvýkrát sa komunálne voľby stali skutočne komunálnymi.
    Nevyhrali masívne bilbórdové masírovanie. Ani infantilné heslá o „referendách o (doplň koho chceš)“.
    Prvýkrát vyhrali politici, ktorí oslovili svojich voličov priamo v mieste ich bydliska. Nevolili sa strany (alebo pofidérne koalície), ale ľudia. Ľudia o ktorých ich komunita vie, že pre ňu niečo robia, alebo urobili, alebo sú schopní urobiť a to bez ohľadu na to aké stranícke tričko majú.

    Komunálne voľby sa stali komunálnymi … chvíľu potrvá, kým si to „štátostrany“ všimnú. Ale to je len dobre.

Pridaj komentár