Kontroverzné video

051021-F-2828D-284
A U.S. Army AH-64D Longbow Apache, 1st Battalion, 101st Aviation Regiment, Fort Campbell Ky., provides ground forces with air support from Forward Operating Base Speicher Iraq, Oct. 21, 2005, during Operation Iraqi Freedom. (U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Andy Dunaway) (Released)

The 1st Battalion, 101st Aviation Regiment, the ?Expect No MercyÓ Battalion, is the premier attack helicopter battalion in the United States Army. Its lethal fleet of 24 Ah-64D Longbow Apaches is currently conducting combat operations in Northern Iraq, caring on a long tradition of excellence among Army Aviation. 

1-101st first gained notoriety during Operation Desert Storm in 1991, when it fired the first shots of the Gulf War during Operation Normandy, destroying key Iraqi radar sites and creating a safe corridor for US aircraft to commence the air campaign.  The battalion again proved itself during Operation Iraqi Freedom in 2003-2004, conducting several mobile strike deep attacks during major combat operations followed by eight months of quick reaction force (QRF), reconnaissance, and VIP security missions during stability and support operations (SASO).  After a rigorous 19 months of training and maintenance back at Fort Campbell, Kentucky, the ?Expect No MercyÓ battalion deployed to Iraq for its second OIF tour.

Since arriving in Iraq, the battalion has conducted an aggressive Relief-in-Place/Transfer-of-Authority (REP/TOA) with 8-229th Aviation Regiment from Fort Knox, Kentucky.  The battalion is on track to fly over 1000 combat hours in October, and is already making an impact on operations in Iraq.  Initial combat missions involved teams of two ?No MercyÓ aircraft along with one 8-229th aircraft conducting local area orientations (LAO) to familiarize aircrews with the environment, geography, and unity on the ground.  By no means was an LAO an administrative mission though:  while on orientations, aircrews participated in numerous reconnaissance missions to

Zradnosť informačnej vojny je nemožnosť na prvý pohľad identifikovať videá a obrázky – jednak nevieme čas, miesto a občas sú dokonca zábery profesionálne upravené. Preto sme stále opatrnejší pri hodnotení toho, čo sa na Internete objaví

Takýmto je aj video, ktoré už dva dni valcuje blogy zaoberajúce sa vojnou v Sýrii.

V popise videa je, že ide o presúvajúci sa konvoj ISIS teroristov na hraniciach medzi Sýriou a Irakom – ktorý sprevádza vrtuľník Apache. Je tam evidentne ako stráž, keďže neútočí, nestrieľa a konvoj prítomnosť vrtuľníka nijako neznervózňuje. Vzhľadom na úvodný predpoklad: čerstvé video, Sýria, ISIS a (americký) vrtuľník všetko v jednej kope, blogeri okamžite začali používať video ako neoddiskutovateľný dôkaz americkej podpory Islamského štátu.

Je pravda, že Toyoty Hilux používa ISIS, rovnako je pravda, že Islamský štát nevlastní (zatiaľ) vrtuľník. Nevieme však či ide skutočne o konvoj ISIS, nevieme či je to snímané v poslednej dobe a vzhľadom na úbohú kvalitu videa (400×300) je skoro nemožné presne identifikovať typ vrtuľníka. Ako sme povedali, technické prostriedky sú dnes tak pokročilé, že nie je problém ani vložiť objekt do videa. Dokonca v diskusii na Liveleak bol autor videa obvinený z manipulácie, keďže je to vraj presúvajúci sa konvoj rebelov nie však v Sýrii ale v Líbyi. Toto tvrdenie sa mi nepodarilo potvrdiť nájdením nejakého podobného videa z Líbye.

Aký je Váš názor?

2 komentáre

Pridaj komentár