Kotlebovi stúpla do hlavy sláva a sebavedomá arogancia

Marián Kotleba sa po veľkej víťaznej volebnej jazde zrejme dostal do stavu opojenia z moci. Oligarchovia kradnú a na drzovku si porcujú štát na drobné trhance, aby ho mohli bez problémov skonzumovať. Mnohým zúfalým ľuďom potom neostáva nič iné len sa utiekať k spasiteľovi, ktorého meno sa stalo po voľbách známe. Stal sa ním Marián Kotleba – prakticky certifikovaný spasiteľ slovenského národa.

Percentá mu utešene stúpajú a tak mu nikto nesmie odporovať, jeho slovo a názory sa stávajú zákonom.

Ako župan Banskobystrického kraja prišiel do Brezna oceňovať miestnych učiteľov. Pri tej príležitosti župa objednala divadelné ochotnícke predstavenie pod taktovkou známeho režiséra Ľuboslava Majera.

Kovaci

Od obyvateľky Brezna som dostal nasledovnú správu:

bol odmeňovať učiteľov a pri tej príležitosti si objednal ako VUC divadelné predstavenie… lenže zjavne nebolo podľa jeho predstáv, tak to v polovici zrušil… v hľadisku boli tí učitelia, a keďže to VUC platila, museli skončiť

Mainstreamová tlač píše o expresívnych výrazoch v predstavení, ktoré sa županovi a designovanému poslancovi Národnej rady nepáčili. Takže dal príkaz celé predstavenie zrušiť.

Ak to niekomu pripadá prirodzené – veď župan, otec banskobystrického ľudu je povinný strážiť mravnú čistotu svojich ovečiek, bolo by dobré sa oboznámiť s pozadím celého prípadu. Hru divadlo prezentovalo viackrát a malo s ňou veľký úspech. Keďže sa v nej opisujú jednoduché charaktery ľudí, typizáciu postavy dokresľujú práve expresívne výrazy v dialógoch. Na túto črtu sa na plagátoch upozorňovalo a hra bola prístupná až od 15 rokov! Oficiálne miesta o tejto charakteristike hry vedeli, ochotníci niekoľkokrát upozorňovali vedenie kraja na použitie vulgarity v texte. Napriek tomu sa jej zúčastnil aj župan kraja, ktorý sa prezentoval ako zásadný obhajca čistoty jazyka – a hru prikázal zastaviť

O vyjadrenie sme požiadali aj Milana Uhríka, riaditeľa Úradu Banskobystrického kraja.

Vyjadrenie BBSK k zastaveniu divadelného predstavenia
Dátum zverejnenia: 16. 03. 2016, 00:00
Divadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna sme si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou sme chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru.

V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako „nakopať riť“, „rozbiť papuľu“, alebo „kurva“. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, kedy sa začalo hovoriť o „srbských hovnách“ a „slovanských lajnách“. V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. „židovské hovná“, alebo „cigánske lajná“, tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

 

Komentár

Nebuďme puritáni, mnohí z nás nadávajú bežne a divadlo je obrazom reality. Takže aj vulgarity do predstavenia patria. Ak sa to Mariánovi Kotlebovi nepáčilo, nemusel sa hry zúčastňovať a pokiaľ to bolo skutočne na prekážku vedeniu župy, vzhľadom na včasnú informovanosť hru nemuseli vôbec dovoliť uviesť.

Jediná doba, kedy boli podobné spôsoby bežné, bola doba totality. Má to svoje logické odôvodnenie. V totalite divadlo nie je inštitúcia, ktorá by umeleckým spôsobom reagovala na okolitý svet. Je to obyčajná slúžka moci, ktorá má normovaným a organizovaným spôsobom „vychovávať“ ľud želaným smerom podľa rozhodnutia diktátora.

Je Marián Kotleba diktátor? Zatiaľ ešte nie. Ale podobné nezmyselné absurdné výstrelky hovoriace o nepochopení demokracie, slobody slova a úlohy umenia jasne naznačujú, že na túto cestu nastúpil. Zatiaľ ešte len skúša, čo si môže dovoliť. Ak neskôr dôjde do cieľa, už to skúšať nebude.

Zdroj:

37 komentárov

Pridaj komentár