Laura Kovalová – otvorený list pre Luciu Nicholsonovú Ďurišovú

Neberte nám materskú… Neberte nám materskú…

Vážená pani Ďuriš Nicholsonová,

Viete, ja som Vás, Lucia, volila. Bolo mi sympatické, že sa zasadzujete za práva detí, za práva matiek, rodín a vôbec, tak všeobecne o sociálne veci. Dala som Vám ten hlas dobrovoľne, nebola to voľba menšieho zla. Úprimne som Vám verila.
(Popravde, keby som bola bývala vedela, že kandidujete v druhom stave, nebola by som Vám ho dala. Nie kvôli predsudkom, ale kvôli Vášmu synovi, pretože každé bábätko si zaslúži mať mamičku na plný úväzok dokiaľ to ide.)

No, a teraz som zdesená. Zdesená z Vašej iniciatívy, na ktorej si v poslednom období budujete svoju politickú kariéru. Ja totiž tú Vašu iniciatívu vôbec nechápem, neviem komu je vlastne určená a čo ňou sledujete… (teda okrem Vašich politických ambícii a hlavne zachovania si svojho poslaneckého platu, ktorý je v čistom niečo cez 3000 eur/ mesačne, čo je pre mnohé mamičky viac, ako dostanú materský príspevok počas celých prvých 200 dní na MD.)

Ja by som chápala, kebyže ako sociálne cítiaca politička – matka, robíte všetko preto, aby matky nemuseli od svojich detí do práce odchádzať predčasne z finančných, ba priam existenčných dôvodov, pretože mladé rodiny veľmi ťažko vyžijú z jedného, manželovho príjmu a rodičovského príspevku, ktorý je v súčasnosti 203 eur. Aby si mohli krásu materstva so svojimi ratolesťami bezstarostne vychutnať do posledného dňa MD bez toho, aby museli riešiť, či budú mať z čoho zaplatiť účty, nakúpiť jedlo, plienky, oblečenie… Aby mohli v kľude svoje deti kojiť a nemuseli od nich odbiehať, nedajbože do stresového prostredia, pretože pre malé deti je hlavne v prvých mesiacoch veľmi dôležitý aj fyzický kontakt s matkou a odstriekané (sic materské) mlieko z fľašky ho nikdy nenahradí, aj keď si to mnohé ambiciózne matky nahovárajú – a už vôbec nie pravidelné kojenie niekde na chodbách, či v detských kútikoch. A nepomôže ani Vaše presvedčenie deklarované takmer denne na FB, že nie je dôležité, ako veľa času trávi mama s novorodencom, ale ako intenzívne a že Vy tých pár chvíľ, čo so svojim novorodencom trávite, strávite omnoho intenzívnejšie ako obyčajné matky „nonstop kvočny“, takže ste vlastne lepšia matka, lebo stíhate aj to, aj to… (prisahám, že Váš profil nesledujem – ale furt sa mi to nejakým zdieľaním zjavuje na ploche…)
Nekritizujem výšku materského príspevku na Slovensku. S tým nič neurobíme a vďakabohu aj za tie dary. Proste tam peniaze budeme hľadať zbytočne a ja nie som zrovna zástanca spoliehania sa na štát. Naopak, chcem vyzdvihnúť jedinečnosť nášho sociálneho systému, že snáď ako jedna z mála krajín (spolu s ČR) máme materskú dovolenku zo zákona, ktorá dáva matkám možnosť ostať tri roky na platenej MD s tým, že im zamestnávateľ musí počas tejto doby držať pracovné miesto. Je to jedna z mála dobrých vecí, za ktoré môžeme byť vďačné predchádzajúcemu režimu. Pretože keď sa pozrieme po iných , tzv. vyspelých krajinách, im sa o takomto luxuse môže iba snívať. Napr. v Anglicku majú 26 týždňov, v Belgicku 16, v Španielsku 15, v Egypte 12 a v USA síce 12, ale neplatených týždňov voľna po pôrode, ktoré si ovšem môže dovoliť máloktorá rodina, takže matky tam nastupujú do práce po pár týždňoch odpočinku.

Lenže ja som znepokojená tým, čo sa snažíte celému svetu vlastne ukázať.

Že ste silná žena, ktorá dokáže viesť zasadanie parlamentu 6 dní po pôrode??? ( nie som kompetentná, posúdiť, či Vám niekto „mocný“ stál pri hlave s „pištolom“ a vyhrážal sa Vám, že keď ju nepovediete tak bububu, lebo takéto informácie sa nepotvrdili, práve naopak!)

Alebo, že v šestonedelí dokážete celé hodiny bez prestávky sedieť v parlamente a vykonávať náročnú prácu poslankyne, dokonca podpredsedníčky parlamentu?

Alebo, že Vaše 6 týždňové dieťa je natoľko vyspelé, že vo svojom veku dokáže cele hodiny (bez kojenia) stráviť s inou osobou ako vlastnou biologickou matkou a ešte sa pritom tváriť blažene?

Že ste sa dokázali zázračne dostať do formy, že päť týždňov po pôrode zvládnete odbehnúť 8 km a nestratiť pritom mlieko???

fuuuha… Klobúk dole.

Čo tým chcete dosiahnuť? Chcete v dnešnej dobe poukázať na to, že keď to dokážete Vy, tak že matky vlastne môžu ísť do práce priamo z pôrodnice a nie si za štátne peniaze doma „zbúhdarma“ šunky váľať tri a viac rokov s harantami a strácať drahocenný čas, počas ktorého môžu budovať hrubý domáci produkt?

Ale vráťme sa prosím k otázke, komu je vlastne adresovaná Vaša verejná iniciatíva a o čo Vám v nej vlastne ide – lebo tu sa na rozdiel od Vašich FB prívrženkýň strácam ( áno, oni v tom majú zjavne jasno, lebo keď som sa naivne neprozreteľne zaplietla do diskusie pod nejakým Vašim oslavným obrázkom, na ktorom si intenzívne užívate obedňajšiu pauzu so svojim čerstvým bábätkom sediac niekde na podlahe detského kútika a položila som Vám tieto otázky, dozvedela som sa od Vašich fanyniek, že som určite nevzdelaná, neúspešná, neschopná, zakomplexovaná, škaredá chudera, ktorá Vám len závidí.)

poznámka editora: Laura je vzdelaná, schopná, sebavedomá a aj napriek strednému veku stále šarmantná dáma, ktorá rovnako ako v desiatich, aj dnes vie poblázniť

Ak to správne chápem, ide Vám o to, aby mohla žena hneď po pôrode pracovať???

No dobre. Tak sa Vám pokúsim niečo vysvetliť. Viete, nie všetky ženy pracujú hlavou, vo voňavej kancelárii, s možnosťou homeoffice, kedy sa im zachce. Niektoré ženy vykonávajú aj fyzicky náročné práce, na smeny, kde by bol ich návrat do zamestnania predčasne priam zdravie ohrozujúci. Dobrovoľne si berú nočné a prácu cez víkendy a sviatky, pretože za to majú príplatky. Keď teda neriešime, že fyzicky pracujúca žena by asi čoskoro prišla o mlieko a zas by malo újmu dieťa. A asi ani pri najväčšej fantázii si neviem predstaviť takú robotníčku vo fabrike, ako má pod výrobným pásom každý deň položenú sedačku s miminkom so slúchadkami na ušiach, aby ho nerušil hluk strojov a s malilinkou rúškou na ústach, aby nedýchalo prach a smrad a že si mamička každé 2 -3 hodiny odbieha na pol hoďky do šatne pokojiť, poprebaľovať. Tam sú totiž ženy rady, keď ich pustia na záchod, menštruujúce ženy sa označujú červenými doplnkami ako v stredoveku, aby dozorkonajúci bachar vedel, že táto žena ma právo ísť viac krát za deň na záchod. A jasle vo fabrike, alebo v supermarkete mi neprídu vôbec ako promamičkovské riešenie, naopak ako prostriedok pre dokonalé zotročenie ženy. Nehovoriac teda o tom, že takéto pracovné miesta väčšinou nie sú nejako extrémne dobre platené. Napriek tomu práve manuálne pracujúce ženy, bez urážky, z nižších sociálnych tried, do práce predčasne musia ísť z už spomínaných finančných/existenčných dôvodov, pretože ich partner pravdepodobne tiež niekde manuálne pracuje. Na Slovensku priam otročí za minimálnu mzdu (alebo niekde v zahraničí otročí za viac peňazí)

A tu vidím priestor pre Vás, kde by ste sa ako ŽENA-MATKA a POLITIČKA s veľkým P mali angažovať!!! Čo takto riešiť v parlamente napr. to, ako je možné, že napriek tomu, že na Slovensku pribúdajú štátom podporovaní, od daní oslobodení zahraniční investori, budujú sa nové a nové obrovské fabriky, zväčša automobilky, a ani napriek nedostatku pracovných síl sa pracovné podmienky s príchodom konkurencie nezlepšujú, platy nezvyšujú, ale radšej sa dováža ešte lacnejšia pracovná sila napr. z Ukrajiny a pod. ( prosím, nehovorte, že o tom neviete, alebo že to nie je pravda.) Pretože, keby títo chlapi za svoju prácu dostávali regulérnu plácu a nie len almužnu, nemuseli by ich ženy isť skôr do práce. Veľký problém a bitka s veľkými psami? Vopred prehraný boj – veľa driny a žiadna popularita z toho, za selfička s bábätkom je viac lajkov.

Aha, aby som nezabudla. Slovensko nie je len Bratislava. Naozaj ju nemôžete brať ako benchmark. Možno to neviete, ale kým v Bratislave je čistý plat 1000 eur skôr slabší priemer jedinca, na väčšine územia našej krásnej krajiny toľko nezarobia ani obidvaja rodičia spolu. Teda, ak vôbec majú to šťastie, že majú obidvaja zamestnanie.

Viete, ja sa opäť vrátim k čudovaniu sa nad tým za koho práva vlastne bojujete. Ide Vám o to, aby žena mohla robiť skôr ako za tri roky??? Aby si matky mohli nosiť dieťa do práce? (lebo taký pocit som mala z mediálnej kauzičky Vašej kolegyne Petrik, ktorá bola vykoľajená z toho, že ju nepustili s čerstvým dieťaťom do rokovacej sály). Prepáčte, ale ja som ešte nikdy nepočula o prípade, že by žene niekto nedovolil nastúpiť skôr, ak to neohrozovalo zdravie ženy a zdravý vývin dieťaťa, alebo ak by na jej starostlivosť o dieťa nedoplácal zamestnávateľ, alebo ostatní kolegovia, aby nastúpila do práce, ak sa na tom so zamestnávateľom dopredu dohodla a ten nevzal na jej miesto náhradu na zastupovanie počas MD na dobu určitú.

Nosenie detí na pracovisko? Samozrejme, že sú miesta, kde to neprekáža, keď si žena príležitostne zoberie dieťa do práce. Mňa by teda plač cudzieho dieťaťa v kancelárii privádzal počas práce k šialenstvu a viem, že nie som sama. A tak isto by sa mi asi nechcelo vykonávať prácu za kolegyňu, ktorá by každú chvíľku niekam odbiehala a miesto práce by čičíkala dieťa.Taká matka nerobí nič poriadne na 100%. Ani prácu, ani materstvo. To jednoducho nejde. Stále bude šidiť jedno na úkor druhého. Pri kojení myslieť na pracovné problémy, pri riešení pracovných vecí myslieť na rodičovské povinnosti.

Keď sa žena rozhodne, že chce na 100% pracovať, je to jej voľba, ale nemala by mať privilégia na úkor ostatných. Prečo aj? Podľa našich zákonov nemá zamestnávateľ právo opýtať sa ženy – záujemkyne o zamestnanie, či má dieťa a či je vydatá. Aby ju náhodou nediskriminoval. Okrem teda tých spomínaných fyzicky náročných zamestnaní, kde by predčasný nástup po pôrode do práce ani lekár nepovolil. A taká skladníčka, robotníčka vo fabrike, poštárka, predavačka, vodička MHD, kuchárka, dojička, ale aj taká lekárka, lekárnička, učiteľka, policajtka, vojačka, letuška, sprievodkyňa vo vlaku, revízorka, čašníčka, recepčná, upratovačka, chyžná… Tá ako môže využiť právo na nosenie detí do zamestnania??? Takže za ich práva to asi nebude…

Dobre, dobre. Ešte tu máme rôzne (bratislavské) ženské povolania typu manažérka, obchodníčka, redaktorka, novinárka, accountka v reklamnej agentúre, office managerka, riaditeľka, daňová poradkyňa, účtovníčka, grafička, ale aj podnikateľka – to sú profesie, ktoré si nevyžadujú extrémnu fyzickú námahu, len určité vedomosti, skúsenosti, schopnosti. Často majú pohyblivú pracovnú dobu, netreba kvôli nim sedieť od – do v kancelárii, dajú sa čiastočne robiť aj z domu, bývajú nadštandardné finančne ohodnotené a áno, sú to profesie, kde ženy najčastejšie svoju prácu milujú a majú ju nielen ako zdroj slušného príjmu, ale hlavne ako nástroj sebarealizácie. Proste, keď tú prácu tá žena vie dobre vykonávať a je pre svojho zamestnávateľa prínosom, najlepšie priamo zarába peniaze, zamestnávateľ by bol vôl, keby tej žene neumožnil pracovať na MD. Na týchto miestach, keď je žena profesionálne dobrá, je pre zamestnávateľa vždy pohromou, keď mu zamestnankyňa otehotnie a odíde na MD. Najradšej by boli, aby sa do práce vrátila, tak ako Vy, hneď z pôrodnice. A z môjho pozorovania som vypozorovala, že práve ženy v týchto profesiách na MD aj tak dlho nevydržia a ponáhľajú sa do práce, „konečne medzi ľudí“. A za práva týchto žien asi tiež bojovať nemusíte, tieto si veru vedia poradiť samé.

Takže rozdeľme si ženy na tie, ktoré sa do práce bohužiaľ vrátiť musia kvôli peniazom a tie ambiciózne ( to nie je nadávka, naozaj), ktoré sa do práce vrátiť chcú, lebo sa „doma furt iba s tým deckom zbláznia“ – a práca bez nich nebude dobre urobená…

Je to osobné rozhodnutie každej (ambicióznej) ženy, kedy sa vráti do práce. Kedy sa rozhodne, že už nechce využiť svoje právo tri roky tráviť len so svojim dieťaťom, v kľude ho kojiť, prebaľovať, chodiť na prechádzky, na ihrisko, čítať rozprávky, hrať sa, utierať sopeľ, zadok, vymieňať plienky, zbierať lego z koberca, zrážať teplotu. Byť pritom, keď povie prvé slovo, urobí prvý krok, len sa ženám čudujem, že ešte počas tehotenstva plánujú návrat do práce. Ved materstvo nie je len o tom, že vyprdnúť decko a potom ho nejako uživiť a starostlivosť mamy suplovať súkromnými škôlkami a školami a univerzitami…

Ja sama som matka. Patrím do tej skupiny žien s (bratislavským) typom povolania. Minimálna fyzická námaha, práca hlavou a – nadštandardný príjem. Chvaaaalabohu.

No pracovať som musela (z vlastnej viny) začať keď mal malý rok, našťastie nie denne a len na pár hodín. Ale musela, aby sme mali z čoho žiť. Nič namáhavé, žiadny nadmerný stres za slušné prachy. Jasne, občas na pár hodín vypadnúť z domu je super, osviežujúce, ale nie každý deň. Keby som nemusela živiť, nikto by ma nedonútil dobrovoľne predčasne ukončiť materskú. Naozaj si neviem predstaviť tie peniaze, alebo iné pohnútky, kvôli ktorým by som to urobila; nedajbože v prvom roku života dieťaťa.

A tak Vás ešte raz, v mene menej ambicióznych matiek, ktoré nemajú potrebu realizovať sa v zamestnaní na úkor svojho malilinkého dieťaťa a krásnych chvíľ strávených iba s ním, nepokazte to svojimi aktivitami ostatným ženám, nenabádajte ich aby utekali od detí do práce, nerobte zo seba v tomto smere hrdinku a dobrý príklad, lebo to sa nedá porovnávať pri plate 3000 eur a možnosti vykričania do médii každého skriveného vlasu na hlave, každého škaredého pohľadu.

No a hlavne nehovorte prosím Vás kompetentným, že statočná slovenská žena 21.storočia už nepotrebuje žiadnu materskú dovolenku a môže kľudne nastúpiť do práce hneď ako vypudí placentu, lebo nám ju ešte zrušia.

A v neposlednom rade, prosím Vás, neodchádzajte od svojho bábätka, buďte s ním čo najviac, neodkladajte ho a nevláčte ho na miesta s negatívnou energiou, akým Slovenský parlament rozhodne je. Nič Vám neutečie. Naozaj. Jedine detstvo Vášho syna. A keď tie spoločne strávené chvíľky nebudú chýbať Vám, jemu určite áno. Aby Vám to raz neoplatil.

Ďakujem za pochopenie

Laura Kovalová

46 komentárov

 • NEBERTE MATERSKÚ AJ – „BUDÚCIM MATKÁM!“

 • „Upracuj sa k smrti!“ – dokument o presadzovaní tzv. korporátneho práva v EU pracovnom práve, čo je inak ústredná motivácia kväzy ekonomickej, ale predovšetkým legislatívnej zmluvy TTIP a dnes presadzovanej náhradnej varianty CETA, o čom určite vie pani pózerská workoholička Nicholsonová, a teda aj celý sk…… parlament, akurát občania ani hovno! V dokumente sú zachytené šikanózne praktiky voči zamestnancom bankového sektoru – tak im treba – kto chce slúžiť diablovi, nakoniec ho čaká peklo, ale najmä alarmujúce systémové praktiky lízingu zamestnancov, pracovníkov zamestnávaných cez pracovné agentúry, čo je vyslovene parketa aj nášho sk…….. ministerstva práce – vrchného dozorcu zodpovedného za ždímanie pracujúcich.
  Preto stále platí porekadlo kalifornských surferov, že „jeden skurvený deň na pláži, je 100x lepší, ako jeden tzv. vydarený deň v práci!“

 • No ja som rada, ze nejaka zena je v paralmente a nema jedno, dve deti odrastene, ale aj cerstvo porodene. Tak, ako vy mate pravo na slobodnu volbu, tak aj ona. To, ake maju platy by mali rozhodovat ludia, nie oni sami. Tam sa to musi zmenit!!! Ma zriadeny detsky kutik pre babetko a moze ho vyuzit hocikto, kto potrebuje. Ja som ju nevolila, ale som rada, ze tam je. Aj ako zena. Je ich tam stale malo!!!

 • Vo védsku gender agenda tak zblbla organizáciu spoločnosti, že vďaka feministickým sexistickým protestom – kolabujú priority aj v doprave
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9176-stockholm-feministicky-system-odklizeni-snehu-krach

 • Koeficiet prežitia konkrétnej kultúry je koeficient pôrodnosti 2,11 dieťaťa!!!
  Dokument o katastrofálnej autogenocíde Európskych národov – tie čísla nepustia!
  Štatistika demografického regresu jednotlivých krajín – uf! – kde sú tie Husákove deti, ktorých dospelostný boom bol okolo roku 2000? Pracujú v zahraničí – a odmietajú mať deti! PREČO?! PRETOŽE VLÁDA TO TAK RIADI!
  https://www.youtube.com/watch?v=T2ij_qtGy6Y
  Švédsko – rady migrantom – znásilnili ste ženu? Vyhovorte sa na námesačnosť!
  http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/30994-svedska-tv-radi-sexualnim-nasilnikum-z-rad-uprchliku-aby-se-vymluvili-na-namesicnost-.aspx
  Absolútna slniečkárska samovražedná mentálna zvrátenosť – žiadne fakty, žiadne fakty, žiadne fakty! Zhypnotizovaní samovrahovia, ktorí nás ťahajú do záhuby!

 • Laura Kovalová plne s tebou súhlasím, ja by som im dal jednoduchí test do parlamentu zo základnými potravinami aby tam napísali cenu tovaru. Asi by sme zostali šokovaní. Na záchranke sa pracuje na živnosť 4 eurá na hodinu. Aby sme tak ako vyživili rodinu pracujeme 360 hodín mesačne. Jednoduchá matematika za 1 mesiac odrobíme 2. Som otcom 2 a 3 ročného chlapca, takže ich vidím raz za uhorský rok. Zmením si zamestnanie, či sa prekvalifikujem? Naše Slovensko už dávno nie je Naše, patrí len Vám a Vašim kunpánom pani poslankyňa. Aby Vám duševné zdravie dlho vydržalo pani poslankyňa. Budeme si myslieť na Vás aj v ďalšom volebnom období.

  • Buďme úprimní – Nicholsonová je Rómka a svoje kočovnícke gény prenáša do bežného života.

   • Aká Rómka? Roma bolo starodávne mesto rímskej epochy. Dnes je to hlavne mesto Vatikánu, teda rímskokatolíckej cirky, takže žiadna »Rómka«, ale pekne krásne cigánka!!! keď môžu mať Francúzi na ich označenie synonymum tigano, Angličania gipsy, tak my si musíme znova prinavrátiť pôvodné slovné označenie CIGÁN!!!

  • Je zaujímavé, že vulgárne komentáre nevymažete, ale pravdivé áno. A nenazývajte Nicolsonovú „slovenská žena“, keď ňou viditeľne nie je.

 • Zuzana Cervenanska

  Ahoj Laura, myslim,ze ste to napisali dokonale v mene vsetkych rovnako zmyslajucich zien. Chcem len dodat,ze aj ja som mala vysoko kvalifikovanu pracu a vyborny prijem,home office a milion vyhod.napriek tomu si ani len vo sne neviem predstavit,ze by som sa teraz mala vratit do prace a to ma moja mala coskoro tri mesiace. Dieta si ma ziada na 100% den a noc, stale nieco riesim-reflux,koliky,problemy s kojenim.neviem si predstavit,ze by som sa vobec dokazala sustredit na nieco ine,aby to mohlo byt kvalitne spravene. Po tom,co pani poslankyna nastupila do prace po tyzdni, sa moze aj clovek s kvalifikovanou pracou len pytat, co to za ‘narocnu pracu’ uz len moze byt, ked to dokaze robit zena tyzden po porode.

 • „“ poznámka editora: Laura je vzdelaná, schopná, sebavedomá a aj napriek strednému veku stále šarmantná dáma, ktorá rovnako ako v desiatich, aj dnes vie poblázniť „“
  Dobre to ten editor vysihol
  Telom a skúsenosťami dáma
  .
  Dušou 10 ročná pobláznená
  lebo som nejako nepochopil, čo chcela povedať :
  – “ Nekritizujem výšku materského príspevku na Slovensku. S tým nič neurobíme “ načo, keď ona má dobrý plat
  – “ nie som kompetentná, posúdiť, či Vám niekto “mocný” stál pri hlave s “pištolom” “ = tak to NEPÍŠ !!!!!!!!!!
  – “ Ak to správne chápem, ide Vám o to, aby mohla žena hneď po pôrode pracovať??? // Je to osobné rozhodnutie každej (ambicióznej) ženy, kedy sa vráti do práce „“ = tak čo do toho RÝPEŠ ??
  – “ od daní oslobodení zahraniční investori, budujú sa nové “ =To si iba teraz pri Nicholsonovej prišla na to ???
  Konkrétne : Ja som za vytvorenie 1 pracovného miesta (pre seba ako živnostníka ) dostal asi 2450 € // zahraniční už DESAŤROČIA dostávajú 10-15 krát toľko
  – “ Mňa by teda plač cudzieho dieťaťa v kancelárii privádzal počas práce k šialenstvu “ = fiflena
  – “ Ja sama som matka. Patrím do tej skupiny žien s (bratislavským) typom povolania. Minimálna fyzická námaha, práca hlavou a – nadštandardný príjem. “ = nudíš sa / bloguješ / píšeš sprostosti
  – “ a nevláčte ho na miesta s negatívnou energiou, akým Slovenský parlament rozhodne je. “ = ale noooooooooooooooooooooooooooooo
  .
  (a hlavne prečo svoje tirády adresovala IBA jednej žene na Slovensku !!!

 • Kovacova Maria

  Podla mna uplne zle napisany clanok. Katastrofalny slovnik a patent na rozum. Absolutne ste zhodili seba aby ste ukazali alebo lepsie povedane poukazali na inu zenu s odlisnymi nazormi. Je to zakomplexovanost alebo vase hrdinstvo? Neviem to posudit lebo vas zivotny pribeh nepoznam.

 • České ministerstvo práce a sociálních věcí chce matkám malých dětí usnadnit návrat do práce a motivovat je pro tuto volbu. Podobné kroky se ale také připravují na evropské úrovni, řekla iDNES.cz eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu a práva spotřebitelů, rovnost žen a mužů Věra Jourová.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-jourova-eu-bariery-muzi-zeny-prace-f3c-/ekonomika.aspx?c=A161105_111414_ekonomika_bur

 • Možno mimo misu, ale bývanie tiež súvisí s existenciou rodiny – na severe Ruska sa topí permafrost a Rusom sa rúcajú celé mestá
  http://www.aktuality.sk/clanok/386356/pod-rusmi-sa-topi-vecny-lad-zmena-klimy-im-nici-mesta/?utm_source=azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality&utm_content=clanok1&utm_campaign=HP-new2#
  A má to priamu súvislosť s Harvardským a Houstonským projektom – plánom na likvidáciu 300 MILIÓNOV Slovanov – teda aj NÁS!
  Poznámka – je tam zmienka o cielenej zmene teplotných pásiem, ktoré by mali suchom vyhnať Slovanov k severnému polárnemu kruhu, t. j. mimo doterajších zdrojov

Pridaj komentár