Laura Kovalová – otvorený list pre Luciu Nicholsonovú Ďurišovú

Neberte nám materskú… Neberte nám materskú…

Vážená pani Ďuriš Nicholsonová,

Viete, ja som Vás, Lucia, volila. Bolo mi sympatické, že sa zasadzujete za práva detí, za práva matiek, rodín a vôbec, tak všeobecne o sociálne veci. Dala som Vám ten hlas dobrovoľne, nebola to voľba menšieho zla. Úprimne som Vám verila.
(Popravde, keby som bola bývala vedela, že kandidujete v druhom stave, nebola by som Vám ho dala. Nie kvôli predsudkom, ale kvôli Vášmu synovi, pretože každé bábätko si zaslúži mať mamičku na plný úväzok dokiaľ to ide.)

No, a teraz som zdesená. Zdesená z Vašej iniciatívy, na ktorej si v poslednom období budujete svoju politickú kariéru. Ja totiž tú Vašu iniciatívu vôbec nechápem, neviem komu je vlastne určená a čo ňou sledujete… (teda okrem Vašich politických ambícii a hlavne zachovania si svojho poslaneckého platu, ktorý je v čistom niečo cez 3000 eur/ mesačne, čo je pre mnohé mamičky viac, ako dostanú materský príspevok počas celých prvých 200 dní na MD.)

Ja by som chápala, kebyže ako sociálne cítiaca politička – matka, robíte všetko preto, aby matky nemuseli od svojich detí do práce odchádzať predčasne z finančných, ba priam existenčných dôvodov, pretože mladé rodiny veľmi ťažko vyžijú z jedného, manželovho príjmu a rodičovského príspevku, ktorý je v súčasnosti 203 eur. Aby si mohli krásu materstva so svojimi ratolesťami bezstarostne vychutnať do posledného dňa MD bez toho, aby museli riešiť, či budú mať z čoho zaplatiť účty, nakúpiť jedlo, plienky, oblečenie… Aby mohli v kľude svoje deti kojiť a nemuseli od nich odbiehať, nedajbože do stresového prostredia, pretože pre malé deti je hlavne v prvých mesiacoch veľmi dôležitý aj fyzický kontakt s matkou a odstriekané (sic materské) mlieko z fľašky ho nikdy nenahradí, aj keď si to mnohé ambiciózne matky nahovárajú – a už vôbec nie pravidelné kojenie niekde na chodbách, či v detských kútikoch. A nepomôže ani Vaše presvedčenie deklarované takmer denne na FB, že nie je dôležité, ako veľa času trávi mama s novorodencom, ale ako intenzívne a že Vy tých pár chvíľ, čo so svojim novorodencom trávite, strávite omnoho intenzívnejšie ako obyčajné matky „nonstop kvočny“, takže ste vlastne lepšia matka, lebo stíhate aj to, aj to… (prisahám, že Váš profil nesledujem – ale furt sa mi to nejakým zdieľaním zjavuje na ploche…)
Nekritizujem výšku materského príspevku na Slovensku. S tým nič neurobíme a vďakabohu aj za tie dary. Proste tam peniaze budeme hľadať zbytočne a ja nie som zrovna zástanca spoliehania sa na štát. Naopak, chcem vyzdvihnúť jedinečnosť nášho sociálneho systému, že snáď ako jedna z mála krajín (spolu s ČR) máme materskú dovolenku zo zákona, ktorá dáva matkám možnosť ostať tri roky na platenej MD s tým, že im zamestnávateľ musí počas tejto doby držať pracovné miesto. Je to jedna z mála dobrých vecí, za ktoré môžeme byť vďačné predchádzajúcemu režimu. Pretože keď sa pozrieme po iných , tzv. vyspelých krajinách, im sa o takomto luxuse môže iba snívať. Napr. v Anglicku majú 26 týždňov, v Belgicku 16, v Španielsku 15, v Egypte 12 a v USA síce 12, ale neplatených týždňov voľna po pôrode, ktoré si ovšem môže dovoliť máloktorá rodina, takže matky tam nastupujú do práce po pár týždňoch odpočinku.

Lenže ja som znepokojená tým, čo sa snažíte celému svetu vlastne ukázať.

Že ste silná žena, ktorá dokáže viesť zasadanie parlamentu 6 dní po pôrode??? ( nie som kompetentná, posúdiť, či Vám niekto „mocný“ stál pri hlave s „pištolom“ a vyhrážal sa Vám, že keď ju nepovediete tak bububu, lebo takéto informácie sa nepotvrdili, práve naopak!)

Alebo, že v šestonedelí dokážete celé hodiny bez prestávky sedieť v parlamente a vykonávať náročnú prácu poslankyne, dokonca podpredsedníčky parlamentu?

Alebo, že Vaše 6 týždňové dieťa je natoľko vyspelé, že vo svojom veku dokáže cele hodiny (bez kojenia) stráviť s inou osobou ako vlastnou biologickou matkou a ešte sa pritom tváriť blažene?

Že ste sa dokázali zázračne dostať do formy, že päť týždňov po pôrode zvládnete odbehnúť 8 km a nestratiť pritom mlieko???

fuuuha… Klobúk dole.

Čo tým chcete dosiahnuť? Chcete v dnešnej dobe poukázať na to, že keď to dokážete Vy, tak že matky vlastne môžu ísť do práce priamo z pôrodnice a nie si za štátne peniaze doma „zbúhdarma“ šunky váľať tri a viac rokov s harantami a strácať drahocenný čas, počas ktorého môžu budovať hrubý domáci produkt?

Ale vráťme sa prosím k otázke, komu je vlastne adresovaná Vaša verejná iniciatíva a o čo Vám v nej vlastne ide – lebo tu sa na rozdiel od Vašich FB prívrženkýň strácam ( áno, oni v tom majú zjavne jasno, lebo keď som sa naivne neprozreteľne zaplietla do diskusie pod nejakým Vašim oslavným obrázkom, na ktorom si intenzívne užívate obedňajšiu pauzu so svojim čerstvým bábätkom sediac niekde na podlahe detského kútika a položila som Vám tieto otázky, dozvedela som sa od Vašich fanyniek, že som určite nevzdelaná, neúspešná, neschopná, zakomplexovaná, škaredá chudera, ktorá Vám len závidí.)

poznámka editora: Laura je vzdelaná, schopná, sebavedomá a aj napriek strednému veku stále šarmantná dáma, ktorá rovnako ako v desiatich, aj dnes vie poblázniť

Ak to správne chápem, ide Vám o to, aby mohla žena hneď po pôrode pracovať???

No dobre. Tak sa Vám pokúsim niečo vysvetliť. Viete, nie všetky ženy pracujú hlavou, vo voňavej kancelárii, s možnosťou homeoffice, kedy sa im zachce. Niektoré ženy vykonávajú aj fyzicky náročné práce, na smeny, kde by bol ich návrat do zamestnania predčasne priam zdravie ohrozujúci. Dobrovoľne si berú nočné a prácu cez víkendy a sviatky, pretože za to majú príplatky. Keď teda neriešime, že fyzicky pracujúca žena by asi čoskoro prišla o mlieko a zas by malo újmu dieťa. A asi ani pri najväčšej fantázii si neviem predstaviť takú robotníčku vo fabrike, ako má pod výrobným pásom každý deň položenú sedačku s miminkom so slúchadkami na ušiach, aby ho nerušil hluk strojov a s malilinkou rúškou na ústach, aby nedýchalo prach a smrad a že si mamička každé 2 -3 hodiny odbieha na pol hoďky do šatne pokojiť, poprebaľovať. Tam sú totiž ženy rady, keď ich pustia na záchod, menštruujúce ženy sa označujú červenými doplnkami ako v stredoveku, aby dozorkonajúci bachar vedel, že táto žena ma právo ísť viac krát za deň na záchod. A jasle vo fabrike, alebo v supermarkete mi neprídu vôbec ako promamičkovské riešenie, naopak ako prostriedok pre dokonalé zotročenie ženy. Nehovoriac teda o tom, že takéto pracovné miesta väčšinou nie sú nejako extrémne dobre platené. Napriek tomu práve manuálne pracujúce ženy, bez urážky, z nižších sociálnych tried, do práce predčasne musia ísť z už spomínaných finančných/existenčných dôvodov, pretože ich partner pravdepodobne tiež niekde manuálne pracuje. Na Slovensku priam otročí za minimálnu mzdu (alebo niekde v zahraničí otročí za viac peňazí)

A tu vidím priestor pre Vás, kde by ste sa ako ŽENA-MATKA a POLITIČKA s veľkým P mali angažovať!!! Čo takto riešiť v parlamente napr. to, ako je možné, že napriek tomu, že na Slovensku pribúdajú štátom podporovaní, od daní oslobodení zahraniční investori, budujú sa nové a nové obrovské fabriky, zväčša automobilky, a ani napriek nedostatku pracovných síl sa pracovné podmienky s príchodom konkurencie nezlepšujú, platy nezvyšujú, ale radšej sa dováža ešte lacnejšia pracovná sila napr. z Ukrajiny a pod. ( prosím, nehovorte, že o tom neviete, alebo že to nie je pravda.) Pretože, keby títo chlapi za svoju prácu dostávali regulérnu plácu a nie len almužnu, nemuseli by ich ženy isť skôr do práce. Veľký problém a bitka s veľkými psami? Vopred prehraný boj – veľa driny a žiadna popularita z toho, za selfička s bábätkom je viac lajkov.

Aha, aby som nezabudla. Slovensko nie je len Bratislava. Naozaj ju nemôžete brať ako benchmark. Možno to neviete, ale kým v Bratislave je čistý plat 1000 eur skôr slabší priemer jedinca, na väčšine územia našej krásnej krajiny toľko nezarobia ani obidvaja rodičia spolu. Teda, ak vôbec majú to šťastie, že majú obidvaja zamestnanie.

Viete, ja sa opäť vrátim k čudovaniu sa nad tým za koho práva vlastne bojujete. Ide Vám o to, aby žena mohla robiť skôr ako za tri roky??? Aby si matky mohli nosiť dieťa do práce? (lebo taký pocit som mala z mediálnej kauzičky Vašej kolegyne Petrik, ktorá bola vykoľajená z toho, že ju nepustili s čerstvým dieťaťom do rokovacej sály). Prepáčte, ale ja som ešte nikdy nepočula o prípade, že by žene niekto nedovolil nastúpiť skôr, ak to neohrozovalo zdravie ženy a zdravý vývin dieťaťa, alebo ak by na jej starostlivosť o dieťa nedoplácal zamestnávateľ, alebo ostatní kolegovia, aby nastúpila do práce, ak sa na tom so zamestnávateľom dopredu dohodla a ten nevzal na jej miesto náhradu na zastupovanie počas MD na dobu určitú.

Nosenie detí na pracovisko? Samozrejme, že sú miesta, kde to neprekáža, keď si žena príležitostne zoberie dieťa do práce. Mňa by teda plač cudzieho dieťaťa v kancelárii privádzal počas práce k šialenstvu a viem, že nie som sama. A tak isto by sa mi asi nechcelo vykonávať prácu za kolegyňu, ktorá by každú chvíľku niekam odbiehala a miesto práce by čičíkala dieťa.Taká matka nerobí nič poriadne na 100%. Ani prácu, ani materstvo. To jednoducho nejde. Stále bude šidiť jedno na úkor druhého. Pri kojení myslieť na pracovné problémy, pri riešení pracovných vecí myslieť na rodičovské povinnosti.

Keď sa žena rozhodne, že chce na 100% pracovať, je to jej voľba, ale nemala by mať privilégia na úkor ostatných. Prečo aj? Podľa našich zákonov nemá zamestnávateľ právo opýtať sa ženy – záujemkyne o zamestnanie, či má dieťa a či je vydatá. Aby ju náhodou nediskriminoval. Okrem teda tých spomínaných fyzicky náročných zamestnaní, kde by predčasný nástup po pôrode do práce ani lekár nepovolil. A taká skladníčka, robotníčka vo fabrike, poštárka, predavačka, vodička MHD, kuchárka, dojička, ale aj taká lekárka, lekárnička, učiteľka, policajtka, vojačka, letuška, sprievodkyňa vo vlaku, revízorka, čašníčka, recepčná, upratovačka, chyžná… Tá ako môže využiť právo na nosenie detí do zamestnania??? Takže za ich práva to asi nebude…

Dobre, dobre. Ešte tu máme rôzne (bratislavské) ženské povolania typu manažérka, obchodníčka, redaktorka, novinárka, accountka v reklamnej agentúre, office managerka, riaditeľka, daňová poradkyňa, účtovníčka, grafička, ale aj podnikateľka – to sú profesie, ktoré si nevyžadujú extrémnu fyzickú námahu, len určité vedomosti, skúsenosti, schopnosti. Často majú pohyblivú pracovnú dobu, netreba kvôli nim sedieť od – do v kancelárii, dajú sa čiastočne robiť aj z domu, bývajú nadštandardné finančne ohodnotené a áno, sú to profesie, kde ženy najčastejšie svoju prácu milujú a majú ju nielen ako zdroj slušného príjmu, ale hlavne ako nástroj sebarealizácie. Proste, keď tú prácu tá žena vie dobre vykonávať a je pre svojho zamestnávateľa prínosom, najlepšie priamo zarába peniaze, zamestnávateľ by bol vôl, keby tej žene neumožnil pracovať na MD. Na týchto miestach, keď je žena profesionálne dobrá, je pre zamestnávateľa vždy pohromou, keď mu zamestnankyňa otehotnie a odíde na MD. Najradšej by boli, aby sa do práce vrátila, tak ako Vy, hneď z pôrodnice. A z môjho pozorovania som vypozorovala, že práve ženy v týchto profesiách na MD aj tak dlho nevydržia a ponáhľajú sa do práce, „konečne medzi ľudí“. A za práva týchto žien asi tiež bojovať nemusíte, tieto si veru vedia poradiť samé.

Takže rozdeľme si ženy na tie, ktoré sa do práce bohužiaľ vrátiť musia kvôli peniazom a tie ambiciózne ( to nie je nadávka, naozaj), ktoré sa do práce vrátiť chcú, lebo sa „doma furt iba s tým deckom zbláznia“ – a práca bez nich nebude dobre urobená…

Je to osobné rozhodnutie každej (ambicióznej) ženy, kedy sa vráti do práce. Kedy sa rozhodne, že už nechce využiť svoje právo tri roky tráviť len so svojim dieťaťom, v kľude ho kojiť, prebaľovať, chodiť na prechádzky, na ihrisko, čítať rozprávky, hrať sa, utierať sopeľ, zadok, vymieňať plienky, zbierať lego z koberca, zrážať teplotu. Byť pritom, keď povie prvé slovo, urobí prvý krok, len sa ženám čudujem, že ešte počas tehotenstva plánujú návrat do práce. Ved materstvo nie je len o tom, že vyprdnúť decko a potom ho nejako uživiť a starostlivosť mamy suplovať súkromnými škôlkami a školami a univerzitami…

Ja sama som matka. Patrím do tej skupiny žien s (bratislavským) typom povolania. Minimálna fyzická námaha, práca hlavou a – nadštandardný príjem. Chvaaaalabohu.

No pracovať som musela (z vlastnej viny) začať keď mal malý rok, našťastie nie denne a len na pár hodín. Ale musela, aby sme mali z čoho žiť. Nič namáhavé, žiadny nadmerný stres za slušné prachy. Jasne, občas na pár hodín vypadnúť z domu je super, osviežujúce, ale nie každý deň. Keby som nemusela živiť, nikto by ma nedonútil dobrovoľne predčasne ukončiť materskú. Naozaj si neviem predstaviť tie peniaze, alebo iné pohnútky, kvôli ktorým by som to urobila; nedajbože v prvom roku života dieťaťa.

A tak Vás ešte raz, v mene menej ambicióznych matiek, ktoré nemajú potrebu realizovať sa v zamestnaní na úkor svojho malilinkého dieťaťa a krásnych chvíľ strávených iba s ním, nepokazte to svojimi aktivitami ostatným ženám, nenabádajte ich aby utekali od detí do práce, nerobte zo seba v tomto smere hrdinku a dobrý príklad, lebo to sa nedá porovnávať pri plate 3000 eur a možnosti vykričania do médii každého skriveného vlasu na hlave, každého škaredého pohľadu.

No a hlavne nehovorte prosím Vás kompetentným, že statočná slovenská žena 21.storočia už nepotrebuje žiadnu materskú dovolenku a môže kľudne nastúpiť do práce hneď ako vypudí placentu, lebo nám ju ešte zrušia.

A v neposlednom rade, prosím Vás, neodchádzajte od svojho bábätka, buďte s ním čo najviac, neodkladajte ho a nevláčte ho na miesta s negatívnou energiou, akým Slovenský parlament rozhodne je. Nič Vám neutečie. Naozaj. Jedine detstvo Vášho syna. A keď tie spoločne strávené chvíľky nebudú chýbať Vám, jemu určite áno. Aby Vám to raz neoplatil.

Ďakujem za pochopenie

Laura Kovalová

46 komentárov

 • Prepáčte, ale mňa už dlho nikto tak nenaštval. Nie preto, že vyjadrujete svoje nesympatie voči pani Nicholsonovej, ale to ako si dovolíte neustále rýpať do Bratislavy. Priemerny plat že je tu 1000 eur? Nech sa páči, môžete sa prísť sama presvedčiť. Ako sestrička som zarábala 550 eur! Hypotéky, nájmy a aj celkovo život je tu omnoho drahší! Tak som začala podnikať. A veru kedže to podľa Vás je taé užasné že „pohyblivá pracovná doba “ (NONSTOP!!!) nadpriemerné finančné ohodnotenie a vlastne na ot potrebujete len skusenosti a vedomosti, čudujem sa, že tak premudrelá ako Vy ešte nepodniká. Zabudla ste spomenúť to, že makám od vidim do nevidim, mám zodpovednosť, prácu si zháňam sama a nemám to ako zamestnaní – vstanem a je zarobené. Každý deň! Ja som Váš článok ani nevedela dočítať, prosím nabudúce si to za sebou pozrite aj 4x a budte viac sebakritická, lebo takto vyznievate ako poriadne teliatko.

 • Môže mi niekto pripomenúť, kto to nosil tričko JBM RDN, kto sa to zúčastňuje pravidelne Gay pride, kto kritizuje vládu SR za to, že odmieta moslimov na Slovensku a zaplavenie Slovenska imigrantami?
  Mne sa marí, že SaS, Poliačik, Nicholsonová. To je ten boj za rodinu a tak o sociálne veci, z úvodu?
  O čom to celé je? Že jedná pošahaná si miesto materskej vybrala pracovať, druhej sa to nepáči, ale inak vo všetkom inom, vrátane zaplavenia Slovenska moslimami, si rozumejú?

  Nicholsonová neskrývala sklamanie a zaútočila slovne na kolegov
  Až 95 percent slovenského parlamentu tvoria spiatočníci. Vyhlásila to dnes poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová po tom, ako za zákon zavádzajúci registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia z dielne SaS zahlasovalo len 14 členov snemovne.

  “Predložený návrh zákona považujem za zlý a nesprávny a to z troch dôvodov. Po prvé. Tento zákon je namierený proti moslimom. Po druhé. Tento zákon je namierený proti náboženskej slobode a po tretie, tento návrh zákona je zle naformulovaný,” povedal Dostál v úvode svojej rozpravy.

  Ako vo svojom prejave ďalej uvádza: “Nemožno všetkých moslimov hádzať do jedného vreca.”

  “Tak vám chcem povedať toto, vážení občania a občianky, že ja budem radšej z prostredia mimovládok a som na to hrdá, ako z prostredia fašistov.”

  Tento web tu celé leto brojí proti údajným majdanistom z SaS a teraz zverejňuje internú hádku medzi SaSkármi. Nicholsonová je marxistka, feministka. Tí čo ju volili na základe jej vyjadrení že im sú blízke, sú tiež marxisti, feministi. Tak vo co go? Vie to vôbec LAURA KOVALOVÁ koho a s čím volila? Volila viac peňazí pre slobodné matky („práva matiek“) a teraz sa bojí o materskú? Poúča Nicholsonovú čo má robiť?

  Ona je vydatá, má manžela a ten je na rodičovskej. Nicholsonovú sa nedá kritizovať, vydala sa, nemá žiadneho „pankharta“, jej dieťa má oboch rodičov a vytvára mu podmienky najlepšie aké vie. To či nastúpi do práce alebo nie, je jej slobodné rozhodnutie, za ktoré ženy bojovali. To že chce dokázať, že to ženy zvládnu, práve preto ju Kovalová volila, že presadzuje „práva“ žien a teraz má s tým Kovalová problém?

  Narozdiel od iných, Nicholsonová aj keď je pošahaná marxistka, čo sa týka rodiny, zatiaľ vyzerá byť konzervatívna. Žiadne na hromádke, bez papiera, slobodná matka na sociálke, pre svoje deti zabezpečila otcov, ktorí sa o deti budú starať a majú o ne záujem. Z tohto si Kovalová berte príklad. Nicholsonová má doma manžela.

  • Bolševici – čisto súkromne – mám osobné zlé skúsenosti s tým, čomu sa hovorí – dieťa ako zbraň.
   Existujú kundy – ženy – ktoré z otvoru cca 8 cm od análu vyprdnú deciek – koľko je im treba! Akvaristi poznajú druh rybičiek – gupky. Skrátka – existujú ženy, ktoré absolútne potierajú ten kult matiek, ktoré nám tu niekto vtĺka do hlavy aj s Pannou Máriou – svätou. To všetko sú hovädiny – Nicholsonová vláči – vláčila svojho svišťa do parlamentu, aby si uzurpovala svoje postavenie cez – kult matky – poserme sa! Poserme sa z toho, že nejaká ambiciózna kunda vyprdla svoje decko, a preto sa má zemeguľa točiť opačným smerom! Pretože – nielen každá normálna matka, ale aj každá živočíšna samica sa v čase výchovy svojich mláďat inštinktívne utiahne do bezpečia, a v žiadnom prípade! – neupozorňuje okolie, a tým pádom aj predátorov, na existenciu svojho potomstva! Bodka.

   • Lubomírt Hojer

    Milý Maroš. Som zhrozený, aká chabá je tvoja úroveň z poznania tela ženy. 8 cm od análu sa nenachádza poševný vchod. Možno u zvieracieho živočícha.. hmm a možno som si teraz odpovedal sám, s kým a čím dochádzaš do svojho pohlavného kontaktu 🙂

    • Lubomír Hojer – dobrý postreh – dohodneme sa 2 cm? Aspoň vidíš, že to nerobím so slepicami – tie to majú 2 v jednom. Otázka – s ČÍM sa dá dochádzať do pohlavného kontaktu je inšpiratívna – kde si si zohnal tú svoju nafukovaciu? Mne na nich vadí ten priblblý ksicht…

     • 😀 no vy ste ma rozosmiali chlapi ?! 😀 Maroš : Dieťa ako zbraň … to je na dlhší rozpis, ale sem to nepatrí – tu je to len na vedenie polemiky vo vytváraní dvoj stranného vnímania a názoru – niečo ako Tvoj duel o dvoch dierach s Hojerom, tam nikdy nevyjde vzorec – lebo diery sú tri 🙂 Dobre si všimni, kam sa postupne zvrhávajú popindy ku článku – inak Tvoje príspevky sú fajn.

   • Nicholsonova je marxistka-feministka. Kovalova ju ako marxistku-feministku volila. Nicholsonova nerobi nic ine, len to co hlasa a kvoli comu ju Kovalova volila.
    Pre mna je SaS nevolitelne kvoli Poliacikovi, Nicholsonovej a este niektorym SaS marxistom (ok je len Sulik – ekonomicky a Galko). Kovalova v uvode pise, ze volila Nicholsonovu zamerne a vedome. Kovalova Nicholsonovej moze vytykat len to, preco nie je slobodna matka ale vytvorila plnodnotnu rodinu aj s papierom. No vycitat jej ze chodi do prace, ze dokazuje ze zena a muz su rovnaki a pod., ved to je laviciarsky program, ktory sa Kovalovej pacil a dovod preco volila Nicholsonovu! Lebo zenske prava, lebo podpora slobodnych matiek, lebo antifasisti, antirasisti, LGBTI, JBM RDN, potraty a islamofili.

    Preto ma aj muzske priezvisko Duris, pouziva rodovo vyvazeny jazyk. Logika v tom nie je, byt za gender jazyk za prava zien mat vsetko zenske (robotnici a robotnicky, citatelia a citatelky, policajti a policajtky) a dat si ako dokaz svojej emancipacie a zenskosti muzske priezvisko Duris (ova vraj znamena zotrocovanie zien), ale to nie je v mysleni ziadnej marxistky-feministky ako je Duris a Kovalova.

    Je cisto osobna vec kedy Duris nastupi do prace. Kovalova volila liberalov, ale sama chce urcovat co zeny maju a co nesmu robit. Zabuda na zenske pravo ist na potrat, ktore sa zdovodnuje tym, ze je to pravo zeny robit si zo svojim telom co chce. Takze ist do prace hoc i s nevypudenou placenou je zenske pravo. To je program Nicholsonovej i SaS, ktory Kovalova vedome a zamerne volila, ktory je podporeny aj zakonmi. To je sloboda. Ak by jej to zakazali, Kovalova by bola jedna z tych, ktore by spolu s Durisom oznacili vsetkych za sexistov, mizogenistov.

    Vid: Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) má podla lídra politickej strany SaS problém so ženami. Sulík na tlacovej besede v NR SR vyzval Danka, aby prestal na poslankyne zo SaS útocit a zacal sa správa slušne tak, ako to prislúcha predsedovi Národnej rady SR.

    • Boľševici – v podstate je to všetko súčasť zaonačenej agendy na rozbitie rodiny. A rozbitie rodiny začína aj tým, že rodina spolu neobeduje ani v nedeľu – pod zámienkou slobody prispievateľa na nájomné, pod zámienkou – chcem mať konečne čas len pre seba, atď. Ono to zodpovedá tzv. 4 priorite obecných prostriedkov riadenia – pomocou peňazí, závislosti na peniazoch, dlhoch, úveroch, vymasírovanej nadspotrebe. V okamihu, keď si rodina naberie na rohy nejaký úver – začína jej rozklad. O tom je neoliberálny fašizmus.

 • Všetko OK, len jedno upresnenie – to, že novinárky v Bratislave majú nadštardatné platy nie je pravda. Aspoň neplatí to plošne.

 • Ach jaj, čo je toto za siahodlhý článok? Ani som ho nedočítala, niekedy menej je viac!

 • Pani Kovalová, osobne som za to aby ženy mohli byť pri deťoch čo najdlhšie. Som za to, aby mohli byť minimálne do doby ukončenia ZŠ. Z Vašej strany však ide o nepochopenie legislatívnej iniciatívy p. Nicholson Ďurišovej. Jej zámerom je, ak sa žena rozhodne pracovať, teda na základe jej vlastného rozhodnutia, ak vie riešiť starostlivosť o dieťa a rozhodne sa. má to byť vždy v plnom rozsahu rozhodnutie ženy a jej zodpovednosť. Nie som od toho, aby som takéto ženy súdil, hoci mojim presvedčením je, že pre dieťa je najlepšie , keď sa oň matka stará v plnom rozsahu. Na druhej strane sú aj také ženy, ktoré sa nevedia postarať, skôr nechcú pre vlastné pohodlie, aj keď využívajú materskú v plnom rozsahu. Ale brať tu nikto, nikomu nič nechce.

 • Tomáš Roller

  Pani Ďurišová, kto vám tu čo berie? Lucia Nicholsonová nejde meniť legislatívu, s ktorou ste spokojná. Že riešite rodičovstvo inak je úplne v poriadku. Akým právom však diktujete iným, ako to majú robiť oni alebo bohorovne posudzujete kvality inej matky podľa svojho vnímania sveta? V zápale pre dobrú vec sa vám podaril nabubrelý a neuveriteľne arogantný článok.

  • Tomáš Roller

   Oprava úvodu: pani Kovalová…

  • Pani Ďurišovej nikto nič neberie. Nicholsonová je jednoducho exot, akému páru nieto. Celá strana SaS sa tvári, ako jej záleží na zákonoch, pritom Sulík nosí tričko JBM rodinu, táto herečka pritom sama porušuje zákonník práce:
   Otázka znie: ,,čo chce táto koza vôbec dokázať tým, že nastúpila 5 dní po pôrode do práce? Jediné, čo ma napadá, je buď jej nenaplnenosť v manželstve a rodičovstve alebo chamtivosť po peniazoch alebo túžba po sláve?

   Aká je dĺžka materskej dovolenky?

   Zákonník práce priznáva žene materskú dovolenku v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve a viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov.

   Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom ,,,,, NESMIE“““ byť kratšia ako 14 týždňov“““ a ,,,,NEMôŽE sa skončiť,““““ ani prerušiť pred uplynutím ,,,,,ŠIESTICH týždňov““““ odo dňa pôrodu.

 • Aktuálne! – INFOVOJNA – živé vysielanie – červenou čiarou sa dá posunúť aj na začiatok vysielania – Ludo Huďo + Norbert Lichtner – nový projekt

 • „Popravde, keby som bola bývala vedela, že kandidujete v druhom stave, nebola by som Vám ho dala. Nie kvôli predsudkom, ale kvôli Vášmu synovi, pretože každé bábätko si zaslúži mať mamičku na plný úväzok dokiaľ to ide.“ – TO SU PREDSUDKY.
  „Pretože, keby títo chlapi za svoju prácu dostávali regulérnu plácu a nie len almužnu, nemuseli by ich ženy isť skôr do práce.“ – CHLAPI? CO TAK ‘VSETCI’?
  „Keď sa žena rozhodne, že chce na 100% pracovať, je to jej voľba, ale nemala by mať privilégia na úkor ostatných. Prečo aj? Podľa našich zákonov nemá zamestnávateľ právo opýtať sa ženy – záujemkyne o zamestnanie, či má dieťa a či je vydatá. Aby ju náhodou nediskriminoval.“ – CHLAPOV SA TIEZ NEMOZU PYTAT, I SU ZENATI A MAJU DETI. LAURA SI PLETIE ROVNOST S PRIVILEGIOM.
  „prosím Vás, neodchádzajte od svojho bábätka, buďte s ním čo najviac, neodkladajte ho a nevláčte ho na miesta s negatívnou energiou, akým Slovenský parlament rozhodne je“ – LAURA SI MYSLI, ZE KEDZE JE NICHOLSONOVA POLITICKA, TAK JEJ MOZE PINDAT DO ZIVOTA. CHYBA.

 • 42 tisíc amerických korporácií je nám pripravených skočiť na krk z bieleho koňa – prostredníctvom zmluvy CETA s Kanadou, na ktorú sú už nadržaní šéfovia všetkých európskych krajín – vrátane Čiech a Slovenska, ktorých 90% obyvateľov nevie ani hovno o TTIP a CETA – mimo Valónskeho parlamentu – tí to zatiaľ blokujú. Ak mzdy poklesnú podľa trendu v Kanade – o 50% – parametricky sa znížia aj – materské príspevky!

 • toto je len jedna zo zložiek rozloženia rodiny. Treba si všímať aj ďalšie triky. Trebárs Šport – používa sa ako motivačné vodítko opačne od vytvárania hodnôt a pridaných hodnôt. Niekto mláti alebo kope do lopty, čo je podľa mňa absolutná zbytočnosť – nič, čo by tvorilo nejakú hodnotu pre spoločnosť. Vlastne ten, kto vyhrá turnaj, vyhral pretože najlepšie robil zbytočnú vec a mikne za to kopec peňazí, zatiaľ čo murár, či poľnohospodár má okadené ruky. Nerozumiem ako môže niekto kto kope do lopty stáť 15 mil a viac € ?!!!! Tam sú peniaze, v zábave, pokrytectve morálky spoločnosti. Krásne tu cítiť postupne nasiakajúcu tekvicovú kultúru pretlačenú zo západu. Tekvice, tekvice…… ach keby hlúposť bolela ?! Škoda, takto sa musia ľudia najprv nechať trikmi obrať a až potom rozmýšľať a zamýšľať. Celé mi to pripadá ako keby niekto pre posrané peniaze rozkladal mozaiku spoločnosti až po posledný štvorček novo narodeného človeka. Potom ju sem vysype na kopu a poviem Vám, že bude sakra dlho trvať, kým sa to znova potriedi a poskladá znovu do celistvosti – obzvlášť, keď masa polotovarov na dvoch nohách ani nevie ako tá mozaika spoločnosti má v celistvosti vizerať ?!! Ak sa to nepodarí príde niekto tretí, zmetie to „všetko“ na lopatu a vysype do kontajnera… ! Bol by som nerád to celé sledovať za dobrovoľného sa prizerania slovákov. Najprv treba prijsť na triky a potom si človek môže dovoliť byť hlúpy – nie opačne, ako si myslia emočne trebárs hore spomenutá missis „P“…. v politike 🙂

 • Miloš Šebo

  Pani Laura, (1) článok je zbytočne dlhý, pretože základná myšlienka sa v ňom niekoľkokrát redundantne opakuje až sa napokon skoro úplne utopí; (2) je plný čechizmov, či čudných novotvarov (kojenie, kvočny, síce, prachy…zbúchdarma, slúchadká); (3) smutne som sa pobavil nad informáciou: “ v Bratislave je čistý plat 1000 € skôr slabší priemer jedinca“; (4) akú váhu má oslovenie: Vážená pani Ďuriš Nicholsonová… (no v zápätí ju oslovíte Lucia, čo je pomerne vážna prehrešok), keď celým článkom dávate jej a aj čitateľom príspevku najavo, že si ju nie je za čo vážiť (a to sme ešte nehovorili o iných scestných postojoch podpredsedníčky parlamentu); (5) z akého titulu jej radíte, resp. ju prosíte, aby zmenila postoj k jej dieťaťu? (6) Moje pripomienky neberte ako pokus znevážiť Váš dobre mienený počin

 • Ja „nerozumiem“ tónu tohto v podstate ovčanského otvoreného listu – že musí jedna ovečka bľačať inej – veľkomožnej ovci o mliečku a tak – aby to tá nagyovca pochopila, ako prichádzajú ovečky na svet. Ten problém spočíva v cielenej genocíde bielej rasy – tak sa kurva nedivte, že skurvený štát robí všetko preto, aby sa tie biele skurvené deti už nerodili! Ale! – stále je tu potenciál tie deti napriek všetkému mať, len si treba vedieť odoprieť skurvené auto, skurvené značkové veci, skurvené welnes, skurvenú dovolenku, skurvené cigareta, atď. Nedávno som stretol mladú mamičku, pôvodne susedku vydatú do druhej dediny – má nádherného bystrého chlapčeka, tak som ju podpichol, že ešte jedno dieťa raz na ráz. Reakcia – nie – ono TO je drahá záležitosť. TO!

 • Výstižné slová, blahoželám pisateľke. !!!.. vyjadrila aj môj názor ..a názory mnohých ľudí, ktorých poznám. Ja som pani poslankyňu nevolil nakoľko ju poznám z minulosti .., a preto ma jej konanie neprekvapilo.

 • Perfektne napísané, logické konštatovania a z toho vycádzajúce závery. Pre karieru obetovať všetko aj vlastného syna. Materstvo je pre Nicholsonovú nutné zlo,ktorého sa treba čo najskôr zbaviť.

 • Clanok vystihol podstatu tejto iniciativy. Ze pre koho ta iniciativa Nicholsonovej vlastne je.

  Ja by som chcel tiez pripomenut nedavny clanok na SME o tom, ako su Slovaci sedliaci, lebo stale chcu vlastnit nejaku nehnutelnost.

  Podla mna, je to podprahova manipulacia, ze je to uz nemoderne a zbytocne.
  Moderny clovek by mal zit iba v prenajme a najlepsie s nejakou pozickou na krku, aby si uvedomoval, ze ak sa zprieci systemu, je automaticky bez prace a tym padom do mesiaca aj bez strechy nad hlavou.

  A tak sa vyrabaju poslusne a cusiace ovce. Je to predsa „in“.

  • mali by ste dať možnosť hodnotenia príspevkov, inak pri tomto článku zo sme o tzv “ sedliackej povahe “ Slovákov, som informovala moju známu, veľkú modrú súdružku, ktorá miluje svoju nehnuteľnosť ale zdá sa , že nepochopila.pointu príbehu, ona si jednoducho aj cez svoju údajnú sedlačinu svoje „inteligentné modré videnie sveta asi zobraž nedá“…

 • Tento štát (ako v podstate celý svet) je v prvom rade o neúcte človeka k sebe samému. Ak si niekto (či už jednotlivec, alebo skupina, národ, rasa) nechá skákať po hlave, nemôže sa čudovať že sa nájde niekto kto mu po nej skákať bude. A to je koreň a cesta k vyriešeniu všetkého zla, čo sa deje. Inak: ak je niekto hajzel, s tým ostatní nespravia nič. To sa nedá zmeniť, ale je tu možnosť toho človeka eliminovať. A že sa tak nedeje za to sme zodpovední všetci ostatní. A toto si treba uvedomiť a stále hľadať chybu v politikoch, podnikateľoch. bankároch.. oni môžu robiť len toľko, koľko im my dovolíme…

 • pekne.

  ak by to bola moja tvorba, dal by som urcite menej cukru a pridal viac Luciinych drobnosti a neschopnosti.

 • Ako Hrach na stěnu hadzat.

 • Veľmi dobre napísané.Vystihlo podstatu Cui Bono? Áno ide o to aby sme sa dobrovoľne začlenili do, najprv, experimentálnej čriedy sociálneho inžinierstva,kde sa kvázi plynulo pretransformujeme na manipulovateľné entity bez „záťaží“ ako je rodina,národ,citové,emocionálne nízkolevelové väzby…Rozdeľuj a panuj!!! Doslova…Zmixovať, rozdeliť,zglajšachtovať…Korporátny fašizmus Supertriedy!!! A scenáre sú dávno napísané…Rodová rovnosť,support marginálií v spoločnosti,vyvolanie chaosu a následná koordinácia imigrácie do EÚ…Nič nie je náhodné, MY väčšina sme niekoľko krokov zpäť, NIEKTO má vopred pripravené variantné scenáre… Scenáre sociálneho inžinierstva…Tento je jedným z nich-osveta,demonštrácia „inovatívnej,modernej“ženy nového sveta-NWO!!! Cez NGO!!!

 • Tento štát je o neúcte k človeku. Štátne orgány verejne útočia proti základu spoločnosti – rodine. Spomeňme naše ministerstvo dúhových vecí. Štát vedie cielený boj proti občanovi, snaží sa rozložiť tradičné hodnoty a piliere na ktorých spoločnosť stojí. Žijeme v dobe kedy sa občan stal nepriateľom štátu.
  Krásny článok pani Kovalová. Skladám Vám hlbokú úctu.

Pridaj komentár