Na východe nič nové.

Alexander Zacharčenko foto: DNR-News

Alexander Zacharčenko foto: DNR-News

Pred desiatimi dňami sme informovali o tom, že ukrajinské jednotky zvýšili tlak a na niektorých miestach frontu zahájili útok. Lokálne útoky ukrajinských síl sa v priebehu nasledujúcich dní konali na rôznych miestach. V súčasnosti sa bojuje najmä na okraji Gorlovky.

Išlo pravdepodobne o snahu znervózniť povstalecké jednotky a velenie, otestovať do akej miery je „vierolomnosť“ ukrajinskej strany účinná. Výsledky asi ukrajinské velenie príliš nepotešili, priemerne do 2 hodín dokázali povstalci priviesť na ohrozené úseky frontu zbrane odsunuté do tylu z dôvodu pĺnenia Minských dohôd.  Ukázalo sa, že 2 hodiny absolútnej prevahy ťažkých zbraní nepostačujú na významnejší prielom na línii frontu.

Mohutné zoskupenia ukrajinských síl pri Voľnovache a Lugansku sa zatiaľ nepohli z pozícií. Či je to dôsledkom nevalných výsledkov posledných útokov, alebo je za tým iná príčina ukáže čas.

Hlavný predstaviteľ DNR Alexander Zacharčenko dnes vyhlásil, že podľa informácií rozviedky DNR sú ukrajinské sily už pripravené na masívnu ofenzívu proti novým republikám. Ukrajincom sa síce s obtiažami, ale predsa len podarilo zmobilizovať 50 000 nových vojakov.

Rozviedka DNR zatiaľ fungovala spoľahlivo. Niekedy vedeli povstalci o úlohe konkrétnej ukrajinskej jednotky skôr než ona sama. Tieto podozrenia nejeden krát vyslovili vojaci ukrajinskej  armády na základe priebehu bojov.

Ukrajinské zoskupenie pri Volnovache posilnilo 70 vojakov americkej súkromnej jednotky Academi. Vojaci z krajín NATO boli pozorovaní na viacerých úsekoch frontu, nie je však jasné, či ide o regulárne jednotky armád NATO alebo o jednotky súkromné.

Jednotky NATO oficiálne vstúpili na Ukrajinu.  Na Ukrajinu vstúpilo 290 výsadkárov US 173rd Airborne Brigade, zo základne v talianskej Vincenze. Podľa ohlásených plánov majú počas 24 týždňov vycvičiť 900 ukrajinských gardistov (Národná garda). Cvičiť demoralizovanú a kadejako odvedenú ukrajinskú armádu považujú za čistú stratu času, čo je asi aj pravda.

Gardisti sú naproti tomu dobrovoľníci a neraz aj s neonacistickou minulosťou. U gardistov nie je takým problémom nedostatok „správneho politického myslenia“,  ale vykresať z futbalových chuligánov a podobných „gardových“ osobností disciplinovaného vojaka asi tiež nebude práve ľahká úloha.

Už pred príchodom US Army pôsobila na Ukrajine 75 členná britská jednotka, tiež v úlohe inštruktorov. Významnejší vplyv preškolených gardistov pri prípadnej novej ukrajinskej ofenzíve  sa asi nedá očakávať. Aj v predošlých ofenzívach bojovali vojaci vycvičení západnými inštruktormi (súkromnými ?) a výsledok stál za…

Celkovo nemožnosť a neschopnosť ukrajinských síl začína pripomínať Stalinove vojská vo Fínskej vojne roku 1940. Je ťažké predvídať budúcnosť ale očakávaná ukrajinská ofenzíva má všetky predpoklady skončiť rovnako ako predošlé.

Ukrajinská armáda a hlavne tyl vykazujú značné známky rozkladu o ekonomike ani nehovoriac. Naše „mienkotvorné“ médiá sa už začínajú téme ekonomika Ukrajiny radšej aj vyhýbať. Ukrajinské vedenie sa snaží zúfalo získať nové pôžičky zo zahraničia a dosiahnuť odpustenie splátok pôžičiek predošlých alebo aspoň ich odsunutie na neskorší termín, najradšej na „svätého Dindy“.

V ukrajinskom tyle rastie nervozita. Prebiehajú silné represálie ľudí podozrievaných zo spolupráce s povstalcami, veľmi silná je cenzúra. Problém je v tom, že hrozba represálií visí nad množstvom ľudí, vo všeobecnej inkvizičnej atmosfére sú postihovaní viac než často aj nevinní ľudia. Spoločnosť ovládol strach umocnený vraždami, ktoré zatiaľ beztrestne vykonáva skupina, ktorá sa vyhlásila za nasledovníčku banderovcov z UPA.

O chudobe, do ktorej vláda v Kyjeve dostala bežných ľudí je asi aj zbytočné písať. Vláda je čoraz viac vystavená sociálnym nepokojom.

Strach iste tlmí prejavy nespokojnosti ale v čoraz väčšej časti verejnosti drieme túžba zbaviť sa vlády v Kyjeve a tým aj zdroja strachu. Ak by povstalecké vojská prekročili líniu frontu, v každom meste či dedine ich bude čakať početná 5ta kolóna. Ukrajinské batalióny budú v situácii,  akej sa dostalo Wehrmachtu v auguste 1944 pri bojoch o Paríž kedy muselo naraz bojovať s armádou spojencov a francúzskymi partizánmi z Forces françaises de l’intérieur (FFI).

Motivácia ukrajinských vojakov riskovať svoj život  je v tejto situácii veľmi nízka a to rozhodne aj o výsledku prípadnej novej ukrajinskej ofenzívy. Na územiach ovládaných Kyjevom sa v súčasnosti aktivizuje odboj a partizánske skupiny. Nedajú sa vylúčiť nepokoje ba aj povstanie v niektorom z ďalších ukrajinských regiónov.

Pridaj komentár