Nie práve vítaný hosť

jedno z hesiel zajtrajšieho protestu (zdroj: Možajev)

Pozvanie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka je smerom k slovenskej verejnosti vždy problematická záležitosť. Tradične je jeho autorom náš prezident Andrej Kiska, ktorý ho pozval aj na oslavy SNP.

Značná časť Slovákov síce nevie, kto Petro Porošenko je celkovo, ďalšia časť to síce vie, ale nerieši a je tu tiež nemalá časť, ktorá ho  proste nemá rada. Pre tú časť platí, že Petro Porošenko na návštevu Slovenska neprichádza, ale ho sem čerti nesú. Existuje aj internetová petícia s názvom Vyhlásenie Petra Porošenka za „personu non grata“.

Zajtra o 12:00 na Hodžovom námestí sa uskutoční protestná akcia s názvom Nechceme vojnového zločinca Porošenka na Slovensku. Masová účasť na akcii je samozrejme otázna, uvidíme. Slovensko nie je krajinou masových demonštrácií, aj keď aj táto môže prekvapiť, doba je mierne radikalizovaná. To ale na druhej strane znamená, že jeho každý jeden  účastník demonštrácie má oveľa väčšiu vypovedaciu hodnotu o postoji slovenskej verejnosti, než napríklad demonštrant na stotisícovej demonštrácii kdesi na juhu Európy.

Každopádne sa zdá, že verejná mienka na Slovensku už dlhodobo nie je Petro Porošenkovi a súčasnej vláde v Kyjeve naklonená, zatiaľ čo povstalci na východe krajiny získavajú čoraz viac priaznivcov.

Dôvodov, pre ktoré sa občan EU odvráti od oficiálnej EU politickej línie je iste viac a u každého sú individuálne. Skúsim naznačiť pár tých s ktorými sa stretávam osobne, Je to v štýle ako som dostal, tak generalizovane podávam ďalej pár veľmi častých názorov, trošku upravených tým, že som vynechal vulgarizmy. Žiadne sociologické štúdie ale bežný pohľad ľudí zdola.

Vláda v Kyjeve a jej prívrženci sú podľa nejedného občana:

  •  banda jedna fašistická, banderovská, pozrite sa, čo robili za vojny a aj teraz hajlujú, popravujú civilistov, len naše noviny majú zákaz písať
  • dobrí ľudia to nebudú, veď všetky naše médiá sa za nich bijú a sú proti povstalcom
  • pozrite čo robia tým ľudkom v Donbasse, vraždia ženy a deti, znásilňujú, robiť sa im nechce
  • banda jedna zlodejská lenivá, robiť nie, len peniaze za nič by od nás chceli, aby sme dlhy za nich platili
  • občan je celkovo sklamaný zo svojej vlády, parlamentu, EU a preto nemusí ani ich kamarátov zo zahraničia, aj keď o nich nič nevie

Svetom internetu kolujú neraz aj kvalitné analýzy, napríklad prečo do ukrajinských síl sa dostávali naozaj pochybné živly, prečo ich teraz Porošenko a ukrajinská vláda nezvláda. Tieto zdroje sa obtrú o občana, ktorý ma iné starosti, a on si z nich urobí krátky záver, s ktorým sa potom riadi.   Ale aj krátky záver môže byť správnejší, než dlhá domotaná analýza plná cudzích slov, rovnako môže byť aj od základu mylný, každopádne sympatie a nesympatie občana sa ním riadia.

Sympatie k povstalcom majú tiež individuálne príčiny. 25 rokov od novembra prichádza akási spoločenská únava. 25 rokov je už doba, keď si generácia vtedajšej mládeže kladie otázku, za čo tých 25 rokov stálo. A pre mnohých stálo za *****. A tak vidia povstanie na Donbasse ako vzburu proti zlej vrchnosti a to je to, čo by raz v kútiku svojej duše raz opäť radi zažili. Ono to povstanie v Donbasse aj v princípe takou sociálnou vzburou je, len z pochopiteľných dôvodov sa tento aspekt v médiách nezdôrazňuje. Ani v ruských.

Je tu aj istá historická reminiscencia posledných našich desaťročí, odkaz SNP desaťročia podávaný v štýle dobrí povstalci, zlí nacisti.  Vo vedomí nehrá roľu, v podvedomí veľkú.

Navyše nie tak dávno na Slovensku bola miestami až besná mediálna kampaň proti terajšiemu krajskému predsedovi v Bystrici, potom niekoľkomesačné lamentácie o tom, ako si to len v mohli dovoliť v povstaleckom kraji zvoliť takého župana. Články boli neraz dopĺňané fotografiami hajlujúcich a potetovaných mladíkov a komentármi o tom, že neonacizmus je za každých okolností neprijateľný, čo i len náznakoch by mala konať polícia a prokuratúra.

Dnes je preto ťažké presvedčiť občana, že tí hajlujúci a potetovaní chlapci ukrajinských vládnych síl sú v podstate dobrí chlapci vlastenci, len im trošku uniká, kde je sever, ale to sa v EU spraví. Že mali by sme chápať zložitú históriu Ukrajiny a neodsudzovať hneď z voleja. Ešte že naša história okolo Slovenského štátu je taká jednoduchá, že tam hĺbkové chápanie netreba pravda.

S Petrom Porošenkom by sa radi stretli zástupcovia našich mimovládiek aby s ním prerokovali pomoc pre Ukrajinu. Pri pozornejšom čítaní materiálu zisťujeme, že mimovládky neuvažujú pritom (len či vôbec?)  s vlastnými peniazmi ale ide im o to, čo je vraj kľúčové –  štátna pomoc.

Bežný slovenský občan by naproti tomu iste rád poskytol Ukrajine slovenské mimovládky (nenávratne), ale bez toho, že by ho to čo i len nepriamo (cez dane) malo stáť čo i len cent. A tá časť, čo nechce dať na Ukrajinu ani cent je dovoľujem si odhadnúť aspoň 90% z voličov, v máloktorej otázke je v spoločnosti taká zhoda. Toto by niekto mal bežným ukrajincom povedať.

K osobe Petra Porošenka a jeho historickej úlohe sa mi ťažko vyjadrovať. Iste spolupracuje s neonacistami, využíva ich služby, ale zároveň sa ich snaží tlmiť. Nemá dosť síl sa im postaviť otvorene, možno by to teraz ani nebolo rozumné.

Petro Porošenko nie je pre mňa  úplne negatívna postava, mne pripadá skôr, ako bol kedysi v Maďarsku Miklós Horthy, politik čo bol okolnosťami  donútený spolupracovať s (neo)nacistami. To ho síce asi pravdepodobne neteší, ale zase to ani nie je pre neho dôvodom pre odchod z verejného života. Možno sám seba vníma ako menšie zlo, a tak sa ospravedlňuje svoje činy sám pred sebou.

4 komentáre

  • V članku nie je spomenutá jedna zásadná vec. A vlastne možno najzásadnejšia. Porošenko je východoeurópsky oligarcha, čo v preklade znamená megazlodej a megapodvodník, jeden z tých, ktorí sú zodpovední za stav ukrajinskej ekonomiky a život, či skôr živorenie väčšiny obyvateľstva. A práve pri takýchto oligarchoch sa ukádzala sila demokracie, tým myslím samozrejme silu propagandy v rámci hlavných médií. Ukrajinci bojovali proti korupcii, klientelizmu, nepotizmu, rozkrádaniu štátneho majetku a pre tento účel si opäť raz zvolili oligarchov, resp. ich pomocníkov. Zarážajúce kam až môže človeka doviesť naivita…

  • Tie drísty čo píšeš sa nedajú čítať. Z vlastencov brániacich si svoju rodnú ukrajinu robíš fašistov a úplne vynechávaš podstatu, že niekto anektoval Krym a podobným scénarom by to chcel urobiť i s Doneckom a Luhanskom. A čo ďalej ? Máme tu ešte Podnestersko atď. Píšeš ako agent KGB.

    http://www.aktuality.sk/clanok/265527/putinovo-rusko-prirovnal-k-nacistickemu-nemecku/

    • tak keď niekto hajluje na fotkách a videách, má to v tejto časti sveta isté dôsledky v tom, ako ho druhí vnímajú. Niektorí odsúdia z fleku, niektorí navrhujú pozrieť sa na to s porozumením vzhľadom k zložitým dejinám Ukrajiny, ba nájdu sa aj takí čo im to imponuje a keby sa nebáli, že ešte príslušné ustanovenia TZ v tejto veci platia, tak by pravačka vystreľovala na verejnosti aj im.

      Ja vnímam situáciu na Ukrajine ako viacrozmernú. Jeden rozmer je právny (čert nám bol dlžen v tejto súvislosti Kosovo), druhý rozhodnutia obyvateľov územia.

      Ono je to ako s tým plánovaným referendom. Tisíce ľudí niečo chcú, podpísali hárky ale sudca má iný názor. A tak ich túžba nie je naplnená. Názor sudcu krytý silou polície a prokuratúry je nateraz viac ako názor tých čo podpisovali. Keby nebol krytý, nebol by vynútiteľní a dotyčný by si referendum spravili podľa seba a súdu by sa na nič nepýtali.

      Na Ukrajine je názor kyjevskej vlády krytý ozbrojenými silami Ukrajiny a logistickou podporou západných krajín.

      Názor tých obyvateľov čo hlasovali za samostatnú Novorossiju je krytý opoľčencami – armádou Novorossije a logistickou podporou z Ruska. Tam je o niečo vyšší podiel súkromných zdrojov než v ťažko sa rodiacej pomoci západnej, Rusi neprestali nacionalizmus pestovať.
      Tu na západe je takmer každý politik vzorne proti Putinovi ale keď má dať niečo z rozpočtu svojej krajiny, zrazu je problém, typický prípad Cameron.

      Zhrniem to, moralistické a filozofické prístupy v 21. storočí zlyhávajú.
      Oni sú tak trochu ako peniaze, ich reálny kurz čo sa týka ovplyvnenia dejín je závislý na ich reálnom krytí.

      Názor občanov Donbassu, či Krymu by ich leda tak dostal do ukrajinskej basy, keby za nimi nestála ruská posádka na Kryme alebo opoľčenie v Donbasse. Tak to proste chodí.

  • …porosenko ?

    pevne verim, ze mu niekto zasekne valsku do hlavy a pribali k nemu trola kisku a odosle do anusu usa.

    fuck off this two stupid mother fuckers!!!

Pridaj komentár