Nigel Farage: „Prisťahovalci z Indie a Austrálie by boli lepší ako z východnej Európy“

Nigel Farage during interview with Evan Davis BBC

O rozruch v prebiehajúcej volebnej kampani vo Veľkej Británii, sa postaral Nigel Farage svojimi vyjadreniami na margo pracovných migrantov zo strednej a východnej  Európy, keď uviedol v relácii BBC Leader v stredu, že radšej by  bral prisťahovalcov z Inde a Austrálie.

„Musím sa priznať, že majú u mňa miernu prednosť. Ja si myslím, že ľudia z Indie a Austrálie sú v niektorých ohľadoch prednejší. Hovoria anglicky, rozumejú zvykovému právu, majú súvislosť s touto krajinou, než ľudia, ktorí pochádzajú spoza bývalej železnej opony.“, šokoval divákov BBC Nigel Farage v odpovedi na otázku moderátora Evana Davisa.

Farage si už v minulosti vyslúžil pozornosť svojimi výrokmi na margo imigračnej politiky Veľkej Británie. Svoj prístup označuje ako „nediskriminačné“ prisťahovalectvo. Pred rokom v LBC tvrdil, že „nediskriminačné prisťahovalectvo je politika, ktorá prestane zvýhodňovať ľudí z Poľska, Rumunska a Bulharska“.

„Nemali by sme diskriminovať ľudí z Nového Zélandu, Indie,  či Kanady alebo kohokoľvek iného. Naše priority v imigračnej politike sú úplne zle nastavené, diskriminujeme na základe štátnej príslušnosti“, tvrdil Farage.

Šéf strany UKIP, sa vždy, keď sa strhne nevôľa zo strany britskej tlače voči jeho výrokom, bráni, že jeho strana „používa len ostrejšiu rétoriku“, aby poukázala na problém a prinútila ľudí o tom rozmýšľať.

UKIP mimo iné presadzuje zavedenie povinných výpisov z registra trestov a testov na HIV pre prúdiacich imigrantov a pracovných migrantov do Veľkej Británie. Práve tieto politicky nekorektné opatrenia vzbudzujú najväčší odpor v liberálnej ľavicovej tlači.

V posledných dňoch Farage kritiku dopade imigrantov a pracovných migrantov na britské verejné výdavky a služby v kampani použil niekoľkokrát. Často používa argument o neúnosných dopadoch na systém zdravotnej starostlivosti a celkový tlak na zníženie miezd. „Tento jazyk je nutné niekedy použiť, občas musíte hovoriť veci tak, aby si to aj niekto všimol“, opakuje stále Farage na svoju obranu.

Po minuloročnom úspechu v Eurovoľbách bol UKIP na čele popularity v Británii. Tá sa však začala postupne vytrácať a z 30% UKIP klesol až k 10%. Do parlamentnej volebnej kampane vchádzal UKIP s 11% a ponúkal nudnú uhladenú kampaň. Rétoriku zmenil až v posledných dňoch, čo mu prinieslo nárast preferencií. Teraz osciluje okolo 14%.

Argument a agendu o povinných testoch na HIV pre prisťahovalcov, prvý krát Farage použil v prvej televíznej debate lídrov strán do volieb. Včera ho v relácii BBC Leader zopakoval a pridal emotívne dokreslenie o 80 ročnej babičke, ktorá si nemôže dovoliť liečbu rakoviny a lieky lebo National Hospital System (národný systém zdravotnej starostlivosti – pozn. red.) musí financovať nákladné lieky pre prisťahovalcov s HIV.

Perličkou včerajšieho rozhovoru bolo Farageho obvinenie moderátora Evana Davisa v závere relácie, že je iba „kaviarenský liberál“.   

 

Zdroj:

http://www.theguardian.com/politics/2015/apr/22/nigel-farage-immigrants-india-australia-better-than-eastern-europeans

 

 

 

One comment

  • myslim, ze Farage teraz strhol zo seba masku „revolucionara“ a ukazal kto naozaj je – kontrolovana opozicia

Pridaj komentár