O dôveryhodnosti redaktora…

Peter Tkačenko je komentátor Hospodárskych novín s ukrajinskými koreňmi, takže situáciu na Ukrajine dokonale pozná – alebo si to aspoň myslí. Jeho komentáre odrážajú ukrajinské informačné zdroje, ktoré sú vždy mimoriadne „objektívne“, „pravdivé“ a „nezaujaté“

Podľa Tkačenka napríklad Rusko melie z posledného a je len našou chybou, že to nevieme využiť. Je to samozrejme blbosť, Rusko má napriek obrovským problémom od „krachu“ ďaleko, jeho rezervy sú podľa MMF na úrovni 350 miliárd dolárov a vzhľadom na urputnú snahu o preorientáciu ekonomiky na východ, strácame každý deň ďalšie páky, ktorými na Rusov vieme zapôsobiť. Osobne netuším, čo môže podobný komentár robiť v novinách s názvom „Hospodárske“. Ak by som chcel tvoriť nezávislé a objektívne noviny, vyrazím ho na hodinu za infantilitu, zavádzanie a manipuláciu

Spravím malú odbočku. Fašizácia spoločnosti a vplyv radikálov na najvyššie vrstvy spoločnosti na Ukrajine sa už nedala prehliadať a tak Reuters vydal článok v predvečer schválenia zákona, ktorým sa nacisti z druhej svetovej vojny stali oslavovanými hrdinami a ich činy sú nekritizovateľné. Zákon je už schválený a preklad článku do slovenčiny nájdete aj na Medzičase.

Mimoriadne dobre informovaný Peter Tkačenko však tieto tendencie ignoroval, hoci sú zjavné už rok a pol. Skrátka žiadny neonacizmus na Ukrajine neexistuje, preto nie je čo kritizovať.

Avšak „náckov“ na Slovensku treba zakázať. A hneď. A dočista.

Bez ohľadu na to, že zo záplavy čiernych košieľ v Bratislave nie som nadšený ani ja, neviem, čo si mám o takomto selektívnom postoji myslieť. Je to len slepota, tak obrovská zadúšajúca nenávisť voči Rusom, že dovolí ignorovať realitu? Alebo je to platený selektívny prístup podľa zadania majiteľa? Obe možnosti mi pripadajú rovnako pravdepodobné, ale ani jedna mi nedáva na výber, ak by som sa chcel dozvedieť niečo, čo sa aspoň vzdialene približuje pravde. Zvlášť, keď podľa mnohých indícií nie je vylúčené, že incident s medzinárodnými pretekmi na Bratislavskom hrade bol naplánovaný a prevedený s pomocou policajných provokatérov.

Slepotu by som ešte dokázal tolerovať, platenú agitáciu ťažko, pretože ak niekto volá „zastavte hnedý mor„, ktorý však zatiaľ neporušuje žiadne zákony (opakujem ešte raz podozrenie z policajnej provokácie) implicitne nám podsúva potreby vlády silnej ruky. Potom sa však Tkačenko od nacistov vlastne ničím nelíši. Nakoniec ak podporuje Ukrajinu s originálnymi ozbrojenými nacistami sediacimi v tamojšom parlamente, aký má dôvod bojovať proti (zatiaľ) soft verzii podobných ľudí na Slovensku?

V skutočnosti mi pri tomto komentári o nejakého Tkačenka nejde. Je len symbolom dvojtvárnosti západnej propagandy. Od začiatku ukrajinskej krízy a upozorňujem na riziko prehliadania stále väčšieho vplyvu neonacizmu na Ukrajine. Nie je to samoúčelné. Ak totiž je našim „priateľom“ krajina, o schopnosti ktorej vysporiadať sa s radikalizajúcimi tendenciami je možné oprávnene pochybovať, zákonite sa to potom musí odraziť aj na ostrí kritiky ekvivalentných javov u nás. Nenávisť k Rusku a snaha zničiť ho, nemôže byť zámienkou, alebo dôvodom na akceptáciu nacizmu. Zmluva s diablom sa zrušiť nedá a je jedno, či ten diabol má šikmé oči,  červenú zástavu, alebo hnedú košeľu

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

4 komentáre

Pridaj komentár