Oneskorené zamyslenie sa nad augustom 21

Zaujal ma pohľad českého krajana Jiřího Jírovca z Kanady, ktorý augustové udalosti chápe v historickom kontexte inak, ako je oficiálna čiernobiela prezentácia v našej mainstreamovej tlači. Pre Parlamentní listy napísal :

Velmocenské zacházení s malými státy, které nechápou, co je pro ně dobré, lze dokumentovat zákrokem USA proti Panamě 20. prosince 1989. Panama nepochopila, že předání průplavu není v jejím nejvlastnějším zájmu. USA vytáhly kartu demokracie, respektive jejího ohrožení dlouhodobým agentem CIA Noriegou a přihodily trumf dodávek drog, které ovšem dodával americkému drog chtivému publiku.

V porovnání s Panamou byla invaze pěti spřátelených států švejkovsko-operetní záležitostí. Ruští vojáci měli rozkaz nestřílet, a tak byly oběti na životech velmi malé. S ruskými vojáky se diskutovalo na ulicích, otáčely se informační tabule na silnicích. V dobré paměti je obsazování televizního vysílače Cukrák, kdy se vojáci plížili lesním porostem a nechali obsluhu odjet po silnici. Američtí vojáci to v Panamě vzali od podlahy a za cenu asi 4 000 mrtvých a několika dalších tisíců uprchlíků byla rychle nastolena nová, proamerická vláda, která usoudila, že je průplav v dobrých rukách a netřeba to měnit.

Tým samozrejme nechcem obhajovať inváziu, z hľadiska občanov Československa to bola skrátka agresia. Sovietsky Zväz však v tej dobe nemohol jednať inak ako jednal. Rovnako ako nemohla jednat v roku 1989 vláda Ameriky, pričom rozdiel je len v tom, že Sovieti si na zákrok obalili železnú pasť rukavicou.

Na príkladoch z histórie vidno dôležitosť tzv. reál politiky, očistenia politiky od idealistického balastu. Preto sa vlády malých štátov vždy musia starať o geopolitické dôsledky svojich činov. Ak nie, potom je to rovnaká situácia, ako keď vleziete do do priestoru, kde by sa mohol vyskytovať lev a potom sa nesmierne divíte, ako je možné, že sa tam ten lev skutočne objavil…

Aplikované ďalej na súčasnú situáciu na Ukrajine je vidno, že reál politika je aspoň vo verejných prejavoch západných politikov neželaný pohľad. To, čo médiá prezentujú ako západné stanoviská je bublanina fráz o demokracii o západných hodnotách, humanizme a o slobode voľby. Reál politický pohľad je potom priznanie, ktoré všetci síce chápu, ale navonok to nesmú vysloviť, že stanovisko Rusko k smerovaniu Ukrajiny je ďaleko dôležitejšie ako rozhodnutie samotnej Ukrajiny.

Schválne nepíšem samostatnej. Nakoniec Ukrajinci si už dávno nevládnu sami, takže rozhodnutie Ukrajiny je len sprostredkované rozhodnutie Západu o kolonizácii ďalšieho kúska pôdy. Z toho pohľadu je zaujímavý rozhovor súčasného premiéra Jaceňuka pre Kolomejského televíziu 1+1, ktorý priznal že sa jednak necíti na Ukrajine doma a po skončení mandátu odchádza z krajiny a tiež vyjadrenie pre ICTV, že Ukrajinci krajinu nemajú riadiť a kontrolovať.

Edit: Pripájam výborné spracovanie augusta 1968, kde sa invázia vojsk Varšavskej zmluvy preberá z vojenskej stránky. Zaujímavou časťou je od prílohy 6 podrobný zoznam obetí na strane československých občanov (aj so spôsobom úmrtia) rovnako ako aj na strane okupačných vojsk. Faktografický, mimoriadne objektívny a nestranný dokument : http://www.mocr.army.cz/assets/multimedia-a-knihovna/publikace/vojenska-historie/21-prazske-jaro_iidil_internet.pdf

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

Pridaj komentár