Peter Králik: Vojna s Ruskom ničí kredibilitu Západu a akceleruje reformy v Rusku

Najnovšie kanadské sankcie ktoré idú nad rámec tých európskych, sú primárne zamerané na Rosnefť a Rostec. To, že nové sankcie nemajú nič spoločné s Ukrajinou, ale ide o sprostú ekonomickú vojnu dokazuje že sú cielené na spoločný projekt ExxonMobile a Rosnefť v provincii Alberta s názvom Kardium, kde má Rosnefť 30% podiel.

Ide o geopolitickú pozičnú hru na ropnom trhu. Vďaka týmto sankciám sa narušuje celý globálny obchod a pravidlá WTO a môže to viesť k dôsledkom o ktorých nik nevie. Súkromné obchodné partnerstvá sú eliminované čisto politickými rozhodnutiami. Vyháňanie Rosneftu z projektov za ktoré riadne a transparentne zaplatil a vyvlastňovanie jeho aktív zo strany Západu, inými slovami štátne kradnutie prostredníctvom sankcií vnáša do Západnej politiky prvok, ktorý zo Západu urobí absolútne nedôveryhodného partnera na čokoľvek v obchodných vzťahoch. Pretože každý si dopredu rozmyslí či bude riskovať svoje peniaze a investície, ktoré kedykoľvek ktorákoľvek krajina na Západe môže ukradnúť v mene politicky motivovaných štátnych rozhodnutí!

Napriek tomu, že Rusi s tým číastočne počítajú a robia kroky k izolácii od západného kapitálu aj sami, je to boj s časom. Rusi potrebujú externé zdroje na refinancovanie, tie zatiaľ nemajú. Celý rok 2015 je o „jazdení na manuál“, ako znel výrok Medvedeva, ktorý popisuje improvizovanie v ekonomickej politike ruskej vlády po celý rok.

V princípe ide o dopočítavanie do jednej. Odliv kapitálu musí byť kompenzovaný medzinárodnými zákazkami pre 400 chrbticových firiem Ruska. Zároveň sa budujú všetky potrebné alternatívne inštitúcie.

  • Národný platobný systém už funguje, pod centrálnou bankou je v ňom 99ruských finančných inštitúcií. Problém MasterCard a Visa vyriešený.
    .
  • Druhý krok je Medzinárodný zúčtovací a platobný systém alias alterSWIFT s pôvodným termínom do 1.4.2015, ktorý už funguje tiež.
    .
  • Tretím krokom je BRICSbank. Pôvodne mala byť spustená až v januári 2016, teraz sa hovorí o októbri 2015. Tá bude slúžiť ako externý zdroj pre refinancovanie a nákup ruských štátnych dlhopisov a pod.
    .
  • Ďalším krokom je Protikrízový plán ktorý sa priebežne vyhodnocuje každý mesiac. V marci ide Duma rokovať o reštrukturalizácii rozpočtu.
    .
  • Kľúčový krok pre rok 2015 je Západný Altai plynovod do Číny. Mimoriadne boli vyčlenené prostriedky na jeho výstavbu tak, aby bol spustený v roku 2016. Jeho prepravná kapacita bude 30mld metrov kubických a spolu s projektom Power of Siberia (plánované ukončenie okolo roku 2019 s maximálnou prepravnou kapacitov 61 mld kubíkov, zatiaľ zmluvne dojednaná 38 mld kubických metrov) bude celková kapacita týchto dvoch plynovodov viac ako ekvivalentom prepravnej kapacity plynu cez Ukrajinu. Tým pádom môže Rusko čiastočne vypnúť Ukrajinu a tranzit cez ňu zrejme už budúcu zimu bez toho, aby tým finančne utrpelo.
    .
  • Medzitým sa začala intenzívna výstavba plynovodu Turkish Stream, ktorý do konca roku 2016 umožní definitívne odstrihnúť Ukrajinu od tranzitu plynu. Ukrajina bude od roku 2017 už len koncovým spotrebiteľom pre ruský plyn ( v prípade, že si ho objedná a samozrejme dopredu zaplatí)

Rusko akceleruje reformy neuveriteľným spôsobom, pretože im nič iné nezostáva. Celý ekonomický zázrak Putina za posledných 10 rokov bol postavený na príjmoch z vysokej ceny ropy. Táto éra je nenávratne preč. Rusko už bolo v kríze v roku 2013. Rast sa prepadal a financovanie z ropy dosiahlo svoje limity. Takže do Ukrajinskej krízy Rusko vstupovalo už v krízovom stave. Ukrajinská kríza mnohé procesy urýchlila a vyvinula tlak na Putina vrátiť sa k reformám ktoré opustil v rokoch 2000-2002. Pôvodné odhady rezerv, ktoré mali stačiť na dva roky sa v prípade podobných náročných reforiem rozpúšťajú neuveriteľnou rýchlosťou a po riadnom prepočítaní stačia reálne už len na 12-13 mesiacov. Január 2016 je Damoklov meč nad Ruskom. Ako som už písal ekonomická debata v Rusku je bez sebaklamov, takže majú veľkú šancu, že to zvládnu.

Najväčším rizikom nie je ani tak externé prostredie ale domáce. Ruská vláda plánuje v najbližšej budúcnosti drastické kroky.

  • Zvýšenie odchodu do dôchodku
  • reforma ceny práce
  • presun odvodového zaťaženia na zamestnancov
  • zvýšenie dane z príjmu pre fyzické osoby.
  • apod.

Tie opatrenia vyzerajú surovo, ale sú nevyhnutné. Môže sa stať a už sa aj ozývajú prvé kritické hlasy, že vyvolajú sociálne nepokoje, čo opozícia môže využiť na odstavenie Putina.

Perlička: Ak si niekto prečíta tie reformné kroky, tak v živote nemôže tvrdiť, že Rusko má niečo spoločne s boľševizmom a sovietskou érou. Lebo o takých reformách môžu v EÚ pravicoví ekonómovia len snívať

Problém môže byť v tzv. pretlaku reforiem. To, že 1.január 2016 je pre Rusov kľúčový, dokazujú aj opatrenia v bankovom sektore ako sú obmedzenie spotrebiteľských úverov, reštrukturalizácia bánk a ozdravenie bankového sektora. Dá sa povedať že Rusi sa pustili do reforiem ktoré nerobili 20 rokov a chcú ich urobiť za rok. To nie je šoková terapia to je ako keď do pacienta niekto napustí 10000 voltov

Ak sa im podarí vykonať reformy za rok na rôznych šachovniciach, tak vstúpia do dejín ekonómie… Každopádne je to už dnes mimoriadne napínavý dobrodružný príbeh

Zdroje:

One comment

Pridaj komentár