Poliaci tvrdo platia za pokus o plynovú nezávislosť

Pred pár dňami bol po dvojročnom oneskorení slávnostne otvorený LNG terminál v poľskom Świnoujście za necelú miliardu dolárov s plánovanou kapacitou príjmu 7,5 miliardy kubických metrov ročne a so skladovým priestorom 5 miliárd kubíkov.

LNG Terminál Świnoujście

LNG Terminál Świnoujście

Časť plynu v termináli bude dodávať katarská spoločnosť Qatargas, s ktorou poľská spoločnosť PGNiG podpísala zmluvu na dvadsať rokov do roku 2034 take-or-pay na dodávku 1,5 miliardy kubíkov plynu ročne. Take-or-pay kontrakt znamená, že Poľsko musí každý rok zaplatiť dohodnuté množstvo plynu za kontrahovanú cenu bez ohľadu na to, či ho skutočne odoberie alebo nie. Mimochodom, vzhľadom na oneskorenie výstavby, Poliaci už zaplatili za rok 2014 a tento rok príde prvá loď Kataru až v decembri – take-or-pay zmluva nepustí…

Cena tohto plynu v rámci kontraktu je zatiaľ len odhadovaná. Analytik Tomasz Kasowicz z Bank Zachodni WBK, odhadol cenu na 600 dolárov za tisíc kubických metrov, analytička spoločnosti Aľpari Anna Kokoreva hovorí o cene dokonca 700 dolárov. V každom prípade podstatne prevyšuje ceny plynu, za ktoré dodáva do Poľska Gazprom. Izvestia, Gazpromexport 2013V tomto momente sú ceny Gazpromu na voľnom trhu hlboko pod 300 dolárov a ceny existujúcich dlhodobých kontraktov take-or-pay v Európe  400-500 dolárov za tisíc kubíkov plynu. Poľsko napríklad dnes platí Gazpromu 265 dolárov za tisíc kubíkov na voľnom trhu, v roku 2013 podľa take-or-pay platilo 526 dolárov. Ceny dlhodobých kontraktov Gazprom však čiastočne kolíšu. Michail Korchemkin, riaditeľ inštitútu East European Gas Analysis hovorí, že zmluvná cena závisí od mnohých faktoroch, ako je sezónna krivka, nastavenia take-or-pay [aký minimálny objem kupujúci musí kúpiť], medzipalivová a plynová konkurencia  [konkurencia medzi rôznymi typy pohonných hmôt a zdrojmi dodávok plynu]. „Okrem toho, spoločnosť môže kúpiť ruský plyn podľa dvoch alebo viacerých zmlúv s rôznymi cenami v závislosti od zmluvných podmienok,“ dodal.

Poľsko síce môže dokupovať LNG plyn na spotovom trhu, problémom je nestabilnosť dodávok a tiež cena, ktorá sa v letnom období dostáva na úroveň ceny klasicky dodávaného plynu alebo aj nižšie, v zimnom období je cena ďaleko vyššia a dostupnosť neistá.

Podľa údajov, zverejnených v článku Vzgľad, Poľsko spotrebovalo v roku 2014 15,5 miliardy kubíkov a z toho tvoril ruský plyn vyše 54% – 8,4miliardy kubíkov. Ak by sme brali do úvahy len dávno neplatnú cenu z roku 2013 a minimálnu odhadovanú cenu take-or-pay, tak pri dodávke 1,5miliardy kubíkov za katarský plyn by Poliaci preplatili minimálne 111 miliónov dolárov.

Tieto čísla však budú podstatne horšie. Poliaci budú mať problém s rentabilitou celého komplexu a vzhľadom na odchod Gazpromu z dlhodobých kontraktov a prechod na aukciové dodávky, ktoré budú pružne odrážať vyvoj cien na trhu, LNG plyn nebude prakticky nikdy konkurencieschopný. Z toho dôvodu je ťažké predpokladať, ze niekedy bude terminál pracovať na plnú kapacitu a zrejme ostane len pri počiatočnom kontrakte 1,5 miliardy kubíkov z Kataru.

Finančné straty sú cena za nezávislosť a diverzifikáciu. Nemyslím si však, že prostriedky investované do výstavby terminálu sú vyhodené von oknom. Vo veľkej miere sa vrátia vo výhodnejšej vyjednávacej pozícii s Gazpromom, ktorý bude musieť brať konkurenciu do úvahy pri stanovovaní zmluvných cien. Podobný prípad nakoniec nastal aj v Litve, kde LNG terminál v Klajpede priaznivo zapôsobil na zníženie cien plynu z Gazpromu. Na druhej strane, ak by v rámci spoločnej európskej energetickej politiky úplne skončili regionálne kontrakty Gazpromu, pozícia LNG terminálu bude len drahou zálohou, ktorá na ceny nebude mať žiadny vplyv.

Zdroj:

6 komentárov

Pridaj komentár