Politický koniec rakúskeho kancelára Wernera Faymanna

Správu ako prví priniesli agentúra DPA a rakúska verejnoprávna stanica ORF.  55 ročný Werner Faymann odstupuje z funkcie spolkového kancelára, ako aj z funkcie predsedu socialistov (SPÖ).

Dôvodom jeho kroku bola predovšetkým situácia vo vlastnej strane SPÖ.

„Táto krajina potrebuje kancelára, za ktorým strana plnohodnotne stojí,“

Citoval odstupujúceho kancelára rakúsky rozhlas.

Presnejšie dôvody odstúpenia nie sú zatiaľ známe, dajú sa však tušiť.

hand-991096_960_720[1]

Refugees welsome sa SPÖ nevyplatilo…

Slniečkársko – mimovládkarska časť členov strany požadovala po Wernerovi Faymannovi maximálnu ústretovosť vlády voči migrantom a kritizovala jeho posledné kroky.

A  všetci členovia strany požadovali, aby SPÖ nestrácala voličské hlasy v prospech „extrémistických“ slobodných (FPÖ). A to požadovali v čase, keď nieto dňa, aby z Rakúska neprišla správa o vražde, znásilnení, obťažovaní, napadnutí rakúskeho občana migrantom.

Werner Faymann si tak v posledných týždňoch a mesiacoch mohol pripadať ako Maruška z 12 mesiačikov, ktorú posielali v snehu po červené jahody .

Že jahody v zime a na jar sú dostupné leda ak tak v mrazenej forme, zistili v „eurohodnotovej“ SPÖ v prvom kole prezidentských volieb. V nich sa kandidát SPÖ delil s kandidátom tiež „eurohodnotových“ ľudovcov  ÖVP o čestné 4 a 5 miesto.

To už bolo dosť aj na skúseného politika, akým je Werner Faymann.

Zachoval sa štátnicky, zložil obe funkcie. Nech si teraz „najmúdrejší“ slniečkári a mimovládkari v SPÖ poradia so vzrastajúcou popularitou „extrémistickej“ FPO sami.

 

 

11 komentárov

  • O demokracii
    http://www.novinky.cz/kultura/salon/374916-vaclav-belohradsky-bez-nostalgie-o-postreprezentativni-demokracii.html

    V globalizované a fragmentované postmoderní společnosti, do níž nás strhl technologický vývoj v posledních desetiletích, se výkon politické moci odpojil od kulturní hegemonie, vypadl z rámce „vládnoucích (masově sdílených) idejí“, které moc dříve legitimizovaly. Do globálního prázdna tak dnes znějí čtyři velké otázky, na které neodpovídá ani ozvěna:
    Kde jsou zdi nového Říma?
    Co je práce?
    Kdo má právo na práva?
    Co znamená reprezentace?

    Kde jsou dnes nové zdi Říma, mezi nimiž by impérium bylo omezeno soudní mocí, vůlí lidu, senátem? Na hranicích USA? Není globalizace procesem, v němž každé intra muros zaniká a celé lidstvo se ocitá extra muros? Existuje vůbec nějaké intra muros, v němž by byla omezena imperiální moc korporací farmaceutického průmyslu a biotechnologií či třeba bossů komunikačních infrastruktur, jejichž podřízenost vojenské a ekonomické moci USA odhalili hrdinové naší doby – globální whistleblower Snowden a obhájce globálního veřejného prostoru Assange?

    Druhá otázka se týká odtržení pojmu práce od pojmu povolání. Povolání člověk věnuje nejvýznamnější část svého života, je základním kamenem jeho identity a předpokladem integrace do občanské společnosti; důsledkem odtržení pracovní činnosti od povolání je masová krize sebevědomí, „koroze charakterů“, jak ji nazval americký sociolog Richard Sennett – pracující nejsou než příležitostné „lidské zdroje“.

    Třetí otázku, na kterou chybí hegemonická odpověď, formulujme takto: Kdo má právo mít práva? Liberální stát, zrozený z ducha osvícenství, připisuje práva kulturní konstrukci, kterou je individuum – sebevědomý jednotlivec. Každý člověk musí mít právo stát se sebevědomým jednotlivcem a z toho titulu musí mít i právo podřizovat se jen těm zákonům a příkazům, které vladař umí zdůvodnit před tribunálem jeho rozumu a svědomí, sebevědomý jednotlivec má „kritický odstup“ od toho, co z něj dějiny udělaly, od příkazů tradice.

    A nemáme hegemonickou odpověď ani na čtvrtou otázku, která nastoluje rozkol mezi demokracií a reprezentací. Veřejný prostor je tu přelidněný, mezi (sebe)prezentací aktérů a jejich institucionalizovanou reprezentací není už mezera legitimizujícího uctivého ticha, reprezentovaní všech druhů neustále vnikají na scénu a s pokřikem Not in my name! zpochybňují své reprezentanty. Ustavil se toxický veřejný prostor, kde všechny zdi jsou prostupné, do všech zákulisí je vidět a každá reprezentace je brzy odhalena jako mystifikace voličů. Vznikla globální vesnice odvrácené strany všeho (jak jsem to kdysi nazval), kde příliš střízlivý pohled nastoluje permanentní deficit reprezentace a kde se každá demotvorná událost stane nedůvěryhodnou dříve, než se může udát. Úpadek politiky, vymezené praktikami reprezentace, je nezvratný, legitimnost moci se ve vnímání většiny rychle posouvá od reprezentativnosti k performativnosti.

    .-.

  • Ako vidi prezidentske volby v Rakusku viedenska politologicka – profesorka?
    http://svet.sme.sk/c/20159848/narast-extremistov-zatvorene-hranice-co-caka-rakusko.html?ref=njctse
    http://svet.sme.sk/c/20146952/rakuska-analyticka-slobodni-sokovali-ale-nie-su-to-extremisti.html

    Kam by ste ako profesorka politických vied zaradili FPÖ? Do akej miery môžeme v jej prípade hovoriť ako o extrémistickej strane?

    „To je zložitá otázka. Sú viacerí analytici, ktorí hovoria, že je to extrémistická strana. Ja by som však tak ďaleko nešla. Pretože to nie je strana, ktorá vo všeobecnosti spochybňuje demokraciu a nespochybňuje ani existenciu Európskej únie. Skôr hovorí o tom, že viaceré otázky by sa mali rozhodovať na národnej úrovni.

    Nie sú proti vystúpeniu z Únie ani nie sú za niečo, čo by sa dalo nazvať nedemokratický systém. Tiež treba pripomenúť, že členov, ktorí sympatizujú s nacistickým režimom v Rakúsku, v minulosti vyhodili zo strany. Takže rozhodne by som nepovedala, že je to krajne pravicová alebo extrémistická strana.

    Áno, je to pravicová strana a má veľmi jednoznačné stanovisko k utečeneckej otázke a zasadzuje sa za väčšiu národnú suverenitu.“

  • http://www.hlavnespravy.sk/plan-eu-ak-erdogan-nebude-spolupracovat-peniaze-dostane-grecko/778925

    Ak by teda Erdogan skutočne nechcel sprísniť boj proti terorizmu, je pravdepodobné, že Brusel na oplátku stopne plánované oslobodenie od vízovej povinnosti pre Turkov. Je tu však obava, že by v takomto prípade Erdogan mohol znovu otvoriť hranice a púšťať tisíce utečencov do Európy.

    Vedúci predstavitelia EÚ sa však chcú aj na to pripraviť. Ako píše nemecký Bild, podľa slov nemenovaného ministra by utečenci boli potom zastavení na gréckych ostrovoch ako na ústrednom prijímacom mieste pre utečencov, aby sa už na grécku pevninu nedostali. Neúspešných žiadateľov o azyl budú odtiaľ deportovať naspäť priamo do ich domovských krajín. Plánovaných 6 miliárd eur by nakoniec nedostalo Turecko, ale Grécko.

    Expert na zahraničnú politiku z radov CDU Karl-Georg Wellmann podotýka: “Musíme v každom prípade vytvoriť aj svoje vlastné opatrenia: ochrana vonkajšej hranice EÚ, spracovanie žiadostí o azyl už na ostrovoch a nie na pevnine, a nelegálnych utečencov odmietnuť”.

  • Štátnické gesto by to bolo vtedy, ak by priznal chybu a snažil sa o nápravu.
    No rezignáciu vidím tak, že dodrbal čo mohol a teraz uteká pred zodpovednosťou.

  • Pán Juriš, prosím, napíšete mi svoj názor na problém, ktorý ma trápi čím ďalej, tým viac? Prečo nikde a nikto ani len nenaznačí, že tzv. problém imigrantov by sa najskôr dal vyriešiť za použitia zbraní. To je v mradle, v akom dochádza k exodu cudzincov, jediné možné a právne nespochybniteľné /veď sa nám ilegálne hrnú cez hranice/ riešenie a napriek tomu o tom ešte nikto nehovoril. Mám IQ 130 a nechápem to! Vy áno?! Ozvete sa alebo ma budete zasa ignorovať?

    • existuje pojem „primerana obrana“
      v pripade neozbrojenych ludi sa pouziva slzny plyn a gumenne projektily a aj sa v pripade migrantov na hraniciach realne pouzivaju
      staci si pozriet spravy
      dokonca vcera sa na slovensku pouzili aj realne ostre naboje (na zastavenie vozidla s paserakmi ludi)

      podla mojho nazoru ale staci priskrtit stedry socialny system v Nemecku(a Svedsku), aby migranti nemali motivaciu prist (respektive aby prisli len ti ktori naozaj potrebuju a tych je male percento)

      -.—–
      apropo na chapanie socialnych situacii je potrebne nie IQ ale tzv EQ 🙂

  • Skutocne statnicke gesto. Toto keby urobila mutti Merkel, mozno mame po probleme.

    • Menovaná obluda je len bábkou, ktorú ovládajú úplne iní režiséri. Ja sa skôr divím jej spolustranníkom, ktorí majú čo len za štipku rozumu a súdnosti, ale aj samotnému národu, prečo ju už dávno neposlali tam, odkiaľ kedysi vyšla…

      • Všetci spolustranníci sa nádejajú, že jedného dňa za nimi príde imperiálny legát a povie im: „Ty si ten bez ktorého to Nemcko nezvládne, choď, kandiduj a vystriedaj unavenú Angelu.“ No tak potom čo sa dá od týchto h….. čakat? Na to aby zaujali legáta musia zarektoskopovať niečím čo je pomerne neprirodzené.

    • Už sa to sype vážení! Švédska vice premiérka, šéfka zelených pošukov, rezignovala na svoju funkciu.

Pridaj komentár