Prekazenie boja – Rusko hrozí vetom proti úsiliu EÚ zabrániť obchodovaniu s ľuďmi

V posledných rokoch Rusko začalo neústupne využívať každú príležitosť na to, aby kládlo prekážky do cesty EÚ a US-politike. Nie nevyhnutne kvôli tomu, že Moskva má nejaké podstatné námietky alebo dokonca záujem o akékoľvek konkrétne problémy, ale jednoducho preto, že chce v geopolitike pôsobiť ako významný faktor tak veľa, ako to len pôjde.

imigranti

Názorný príklad: Moskva bráni plánom EÚ zničiť lode patriace obchodníkom s ľuďmi v Líbyi.

Financial Times uviedol:
Rusko v utorok naznačilo, že bude vetovať akúkoľvek rezolúciu OSN povoľujúcu zničenie lodí v líbyjských prístavoch, čo efektívne vylučuje zákonnú právomoc, o ktorej EÚ hovorí, že je potrebné na spustenie takéto operácie.

Postoj Moskvy zapadá medzi široko rozšírené pochybnosti – zdieľané niektorými úradníkmi v EÚ, Washingtone, Veľkej Británii a OSN – nad racionalitou a uskutočniteľnosti zásahov v líbyjských prístavoch, kedy sú údaje rozviedky kusé a operačné riziká vysoké.

Vzhľadom k týmto obavám, úradníci stále pracujú na obmedzenejšom mandáte pre akúkoľvek vojenskú misiu EÚ, ktorá by mohla zahŕňať vyhľadávacie a záchranné úlohy po boku síl na zastavenie a zabavenie pašeráckych lodí na mori. […]

Zatýkanie obchodníkov s ľuďmi a zatýkanie týchto plavidiel je jedna vec,“ povedal Vladimír Čížov, ruský veľvyslanec pri EÚ. „Ale ich ničenie zachádza príliš ďaleko.

Dodal, že pri ničení lodí bez súdneho príkazu a bez súhlasu hostiteľskej krajiny by došlo „k porušeniu existujúcich noriem medzinárodného práva„.

Avšak než bude toto vyriešené, EÚ by nemala nechať ruské veto rozhodovať, čo bude a nebude robiť v takej dôležitej veci; predstava, že Rusko má čo povedať k tomu, ako EÚ pomáha Taliansku a Španielsku chrániť a kontrolovať svoje hranice, alebo jednať s vykorisťujúcimi vyvrheľmi obchodujúcimi s ľudským zúfalstvom – je absurdná. A bolo by od EÚ v extrémnom prípade pochabé podplácať Rusko za požehnanie rozhodnutia OSN; ústupky budú len ďalším stimulom moskovského aktivizmu.

Nič z toho neznamená, že Západ by nemal hľadať pragmatické dohody s Ruskom, ak z nich môžu skutočne profitovať obe strany. Ale predstavy EÚ o prehnane úzkostlivom vzťahu k medzinárodným dohodám – a so svedomím príliš jemnom pre skutočný svet – robia dosiahnutie rovnováhy vo vzťahoch Západu s Kremľom ťažšími a nie ľahšímy.

 

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár