Problémy zlepenca.

Mazanie medu okolo huby voličom, ako bezchybne bude po voľbách fungovať „zlepenec“, je účinné naozaj len pre veľmi neinformovaného a naivného voliča.

Ak by naozaj percentá našej tiežpravicovej opozície boli vyššie ako súčet % Smer + SNS (navyše ešte je tu ťažko odhadnuteľný Marian Kotleba) nastal by tragikomický čas „zlepenca“. Cena za jeho „fungovanie“ by bola proste privysoká pre mnohých aktérov hry.

Zlepenec je primárne názov pre usadenú horninu, ktorý sa nejakým činom stal aj termínom z politológie.

Aby bola hornina považovaná za zlepenec, musia ju tvoriť opracované kamene okruhliaky. Ak by kamene boli ostrohranné, básnicky povedané, boli voči sebe ostré, nejde o zlepenec ale o brekciu. Ale rovnako ako zlepenec tak aj brekcia sa stáva horninou až po prebehnutí procesu spevnenia litifikácie (stmelenie), pri ktorom dozrieva kalcitový či kremičitý prípadne železitý tmel.

Kto netrpí „alc-hajmrom“ si iste spomenie na silne medializovaný konflikt Procházka – Matovič.   Nahrávka  okrem iného spôsobila, že vzťahy medzi obomi spomínanými pánmi sú diplomaticky povedané nie práve najlepšie a stupeň dôvery medzi nimi nie práve najvyšší.

V našom prípade by sa preto pre prípadnú pravicovú koalíciu naozaj hodil skôr termín brekcia.

Pokiaľ predvolebné prieskumy čo i len kúsok odzrkadľujú realitu, bez spolupráce Siete a OĽaNO funkčný zlepenec či brekcia nemá potrebné percentá. A takýchto a podobných osobných animozít je na tiežpravicovej strane nášho politického spektra x.

Prečo už roky používam pre tieto strany označenie tiežpravicové ?

Označil som ich tak vďaka prípadu Oskara Dobrovodského a prípadov podobných. Vtedy som prišiel k poznatku, že naše pravicové strany sa postavili viac menej v princípe za Oskarových asociálnych susedov, prípadne mlčali, nevideli, nepočuli, lebo „rasizmus“. Takže tzv. pravicové hodnoty (sloboda slova, ochrana súkromného vlastníctva a pod.) platia u nich len vtedy, ak nám na ne nesiahne ruka tmavšia, ako je tá naša.

Žiaľ v našich pomeroch sa naše (tiež)pravicové strany až príliš nakazili novodobým neomarxizmom. Pozorný občan iste si pamätá x pokusov našej tiežpravice obehnúť Smer „zľava“ pri rôznych veľkohubých vyhláseniach dotyčných strán.

Čo sa týka budúcich vzťahov medzi jednotlivými „kameňmi brekcie“, dajme tomu, že po voľbách bude platiť to známe Haluškove, „čo bolo, to bolo, terazky som majorom“,

A tu je jadro budúcich problémov.

Vláda Ivety Radičovej padla vďaka nedorozumeniu pri hlasovaní o Eurovale. Nie je podstatné, že sa strany dodnes obviňujú a nie je podstatné, že dnes deklarujú, že žiaden „Radičovej pád“ sa už nezopakuje.

Ale táto rovnica nemá dobré riešenie. Situácia sa zopakovať musí, cena za jej nezopakovanie bude pre jednotlivé zložky „brekcie“ až príliš vysoká.

O čo ide?

Euroval vyvstal pred Radičvládou ako nejaký neočakávaný úder osudu. Iveta Radičová sa zachovala „európsky“, dohnala situáciu do krajnosti a v podstate pre euroval (európske hodnoty) obetovala svoju vládu.

Následne „európske riešenie“ euroval prešlo za pomoci poslancov Smeru, ktorí si za to vypýtali nové voľby a tým aj 4 roky vlády jednej strany.

Nakoniec sa ukázalo, že Richard Sulík mal pravdu, že euroval nič nerieši a situáciu iba skomplikoval.

Dnes tu máme podobný euroval, rovnakej kvality, presnejšie povedané nekvality – povinné kvóty na presídľovanie migrantov.

Problém teraz je v tom, že na rozdiel od gréckeho eurovalu tento problém sa prelína cez 2 volebné obdobia.

Pozrime sa teraz na jednotlivé strany potencionálnej vládnej „brekcie“ a to podľa pravdepodobného ich významu v predpokladanej koalícii. Tu sa žiada uviesť, že najviac verím výsledkom, ktoré zverejnila (herná) agentúra Fortuna. Tá totiž za svoje výsledky svojím spôsobom ručí. A preto strany uvádzam v tomto poradí..

Sieť

Sieť sa vyhýba jasnému postoju ku kvótam, ale ten kto vie čítať medzi riadkami, ten tam vidí jasné: „Sieť je za kvóty„. Aj keď ide o postoj zašifrovaný do vety:

„Príslušnosť k úspešnej časti sveta je pre našich občanov absolútne kľúčová vec a všetci slovenskí politici do jedného sú povinní usilovať o zachovanie a rozvoj tejto príslušnosti,“

Niet dôvod predpokladať, že pod úspešnou časťou sveta strana Sieť chápe niečo iné, ako Nemecko a spol.

Pre Slovensko je totiž podľa Siete

„životne dôležité, aby ostalo na správnej strane dejín“

v podobe plnohodnotného a nespochybniteľného členstva v EÚ.

„Príslušnosť k úspešnej časti sveta je pre našich občanov absolútne kľúčová vec a všetci slovenskí politici do jedného sú povinní usilovať o zachovanie a rozvoj tejto príslušnosti,“

uviedol šéf Siete Procházka.

Takže „refugees welcome“ strana…

Most – Híd

Ľudovo povedané „echtovne“ prokvótová strana.

O tom, že Most Híd svojho času oficiálne (na svojom stranícom webe) požadoval prijímanie práve moslimských migrantov sme svojho času písali aj my.

Ak by som bol presvedčený multikulturalista, môj hlas by jednoznačne patril Mostu – Híd. Aj za jeho postoj k žalobe, ktorú na rozhodnutie Rady EÚ o povinných kvótach na presídľovanie migrantov podal premiér Róbert Fico.

„Vyzývame vládu a premiéra, aby upustili od podania Žaloby o neplatnosť rozhodnutia Rady EÚ, ktorá určite Slovensko v očiach partnerov poškodí“.

Aj o tomto sme v tom čase písali.

KDH.

Slabnúce a rozkladajúce KDH pôsobí dojmom, daj ma bože kam chceš, len ma ticho polož. Vedenie zjavne nemá problém zachovať sa „eurohodnotovo“ a prijať kvóty. Členská základňa to vidí ináč, ale rozhodovať o hlasovaní poslancov v parlamente bude vedenie.

Nie, nenavozíme migrantov, ale zdôrazňujeme solidaritu na dobrovoľnej báze. Ak nebudeme mať cit pre tých, ktorí sú likvidovaní na životoch, hovoriť o charaktere národa sa bez výkričníka nedá…

 Ján Figeľ

OĽaNO – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

 

Nesúrodá skupina ale väčšinovo prokvótovo orientovaní.

Do istej miery prípadné hlasovanie o kvótach ovplyvní aj to, koľko z množstva mimovládkarov, ktorí sú na kandidátke OĽaNO sa prekrúžkuje do parlamentu. Kdesi som čítal, že ich je tam 26 ale číslo som nepreveroval. Tiež by sa žiadalo preveriť, koľko z tých 26 je z tzv. „pofidérnych a štedro dotovaných“ mimovládok.

O tom, akú mieru slobody budú mať poslanci pri prijatí či odmietnutí kvót na povinné presídlenie migrantov svedčí aj bod 6. dokumentu, ktorý museli kandidáti OLaNO podpísať pred tým, ako boli zaradení na kandidátku:

V čase narastajúcich bezpečnostných rizík považujem za dôležité prehlásiť, že budem rešpektovať a nespochybňovať svojou aktivitou a vyjadreniami medzinárodné záväzky Slovenskej republiky, vyplývajúce z jej členstva v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Naozaj teda „nezávislé osobnosti“ a následne tie nezávislé osobnosti za kvóty zahlasovať musia, lebo čo povie Brusel je slovenský záväzok voči EU a NATO.

Nasledujú strany, ktorých účasť v budúcom parlamente nie je celkom istá, ale do istej miery pravdepodobná.

SaS – Sloboda a Solidarita.

Strana známeho odporcu kvót Richarda Sulíka.

Protiváhou v strane mu je multikulti skupina okolo poslanca Martina Poliačika.

V strane je na povinné kvóty veľmi rozdielny pohľad, čo vytvára predpoklad na rozpad strany po voľbách.

Nateraz sa zdá, že multikulti krídlo okolo poslanca Poliačika bude mať potom počtom navrch, takže SaS pravdepodobne väčšinovo kvóty podporí.

SMK – Strana maďarskej komunity

Strana jasne s protikvótovým postojom, pravdepodobne do značnej miery inšpirovaná politikou Viktora Orbána. Je odôvodnený predpoklad, že strana kvóty nepodporí aj za cenu opakovania „radičpádu“

Boris Kollár – SME rodina.

 Strana jednoznačne odmietajúca kvóty. Aj tu je odôvodnený predpoklad, že strana kvóty nepodporí aj za cenu opakovania „radičpádu“. Navyše sa zdá, že jej vedenie je toho o čom píšem v tomto článku si vedomé a do „zlepenca“ sa „po hlave“ nehrnie.

Určite vyvstanú otázky, prečo som tu nespomenul Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

 Táto jednoznačne protikvótová strana sa totiž v žiadnom prípade nestane členom „zlepenca“, ona sama nemá záujem a na druhej strane ani o ňu nie je tam záujem (to by Brusel nerozchodil).

Vstup Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko do parlamentu by zamiešal všetky doterajšie počty a aj samotný „zlepenec“ by sa stal nereálnym, pretože by vláda „zlepenca“ bola s vysokou pravdepodobnosťou vládou menšinovou.

Následne by musela vzniknúť vláda na inom princípe ako „Fico a AntiFico“.

Pozorný čitateľ si ste pozrie Fortunu a priradí tomuto variantu svoju pravdepodobnosť…

 

Dôsledky.

Postoj nového slovenského parlamentu určí budúcnosť Slovenska na dlhý čas.

Prijatie povinných kvót na presídlenie migrantov silne polarizuje slovenskú spoločnosť so všetkými tomu prislúchajúcimi dôsledkami. Jedno je jasné, ak získa „zlepenec“ väčšinu, bude to tesná väčšina. Pre prijatie kvót bude treba takmer každého jedného poslanca za spomínané strany.

Lenže tí poslanci si hlasovaním za kvóty priam „anihilujú“ svoju politickú budúcnosť. To čo „eurohodnotovo“ pochopí politická elita, nepochopí ani len členská základňa a už vôbec nie väčšina voličskej základne spomínaných strán.

O čo ide.

Osobne považujem porazený Smer za oveľa horší ako vládnuci Smer. Vyššie spomínaný Marian Kotleba by vedel rozprávať, ako mu Smer veľakrát „osladil“ víťazstvo nad Vladimírom Maňkom.

Prijatie povinných kvót prinesie na chvíľu „zlepencu“ jasanie médií, potľapkávanie v Bruseli so všetkými priaznivými dôsledkami. Napríklad možno v podobe eurofondov, kde kontrola nebude až taká puntičkárska.

Zároveň v tom čase budú smerácki nominanti (s veľkou chuťou na revanš a návrat) opúšťať úrady, a nominanti „zlepenca“ sa to dlhých 4roch rokoch dočkajú svojho váľovčeka. Členovia „zlepenca“ budú v čase, ktorý Winston Churchil by nazval „ich nejskvelejší hodina“.

Lenže idylka bude rýchlo padať. Dorazia prvé skupiny kvótovaných a nastane čoraz väčší problém. Nedá sa očakávať, že migranti (presnejšie povedané ich časť) budú mať iné vzorce správania, ako predvádzajú v Nemecku.

Ak by aj všetci boli vzorne integrovateľný, je tu sociálny problém.

Opozícia bude hlasne poukazovať (tú príležitosť si nenechá ujsť) na nespravodlivosť, ktorá bude zákonite s tým spojená. V čase keď už roky je pre mnohých mladých Slovákov byt nedostupný, budú musieť dostávať migranti pridelené byty, dávky vyššie ako klasická slovenská 61tka a podobné výhody.

Brusel, nebrusel, bude ťažké udržať členskú základňu Smeru v „nekotlebovskom“ postoji, kedysi účinný povel „aport“ (si nácek, ak nezmeníš názor) na nespokojného občana nefunguje ani dnes.

Ak by multikulti skupina v Smere (áno, aj tam je taká, najviac viditeľný predstaviteľ je Monika Flašíková Beňová) dosiahla výmenu predsedu strany, neudrží to ani ona. „Eurohodnotovú“ disciplínu v členskej základni by nové vedenie dosiahlo iba vyhadzovaním členov a tí by následne končili buď v SNS alebo ešte skôr u Kotlebu.

Človek nemusí byť žiaden Nostradamus, aby predpovedal, že od prijatia prvých „kvótovaných“ k prvému sexuálnemu deliktu či lúpeži neuplynie dlhý čas.

Následne bude vláda vystavená kritike a hnevu spoločnosti, čo nemusia vydržať všetci jej poslanci, zvlášť tí, ktorí boli k hlasovaniu za kvóty nejakým spôsobom donútení a vlastne ním popreli sami seba. Opäť pripomínam, že parlamentná väčšina „zlepenca“ aj v najlepšom prípade bude tesná, aj strata 5tich poslancov môže „zlepenec“ dostať do udalostí „radičpádu“.

Smer v rokoch 2010 až 2012 ukázal, že vie byť disciplinovanou, niekedy až cynicky disciplinovanou silou, ktorá protivníkovi neodpustí žiadnu chybu.

Iste, protesty v uliciach môže kľudne prenechať Kotlebovi a len čakať na čas, kedy vláda zlepenca proti protestom nasadí políciu a cenzúru (aj na internet), teda na čas, keď sa vláda zlepenca stane viac režimom ako demokratickou vládou (kópia nemeckého príbehu).

Nakoniec sa ešte Smer (opätovne !) vyprofiluje ako záchranca demokracie ako najlepšia voľba medzi (v tom čase) nedemokratickým „zlepencom“ a „radikálnym“ Marianom Kotlebom. A smerácki nominanti pôjdu nazad na svoje stoličky a tí tiežpravicoví šup von. A to môže byť už v roku 2017 po predčasných voľbách.

Zákonité ďalšie posilnenie Mariana Kotlebu Smeru v tom prípade vadiť nebude, Smer si straty nahradí z voličskéj základne tiežpravicových strán, ktoré sa stanú na roky stranami už naozaj bezvýznamnými. A Smerom vyvolení z tiežpravicových radov dostanú príležitosť sekundovať Smeru s odôvodnením „lebo Kotleba“.

Záver.

Budúca sobota môže spraviť tento článok do veľkej miery iba fikciou, ale každopádne dobre už bolo…

Nie je možné skonštruovať „zlepenec“ ak Smer + SNS získa 50 a viac % hlasov. Šanca postaviť „zlepenec“ sa výrazne zníži, ak by do parlamentu prerazil Marian Kotleba. Jeho percentá by zlepencu veľmi chýbali.

Na záver upozorním na dôležitú jednu vec.

Z volieb na voľby sa čoraz viac ukazuje, že 5% klauzula na vstup do parlamentu prináša celý rad problémov a politickú situáciu čoraz viac destabilizuje.

Keby klauzula 5% nebola, parlament by oveľa viac odrážal reálne nálady obyvateľstva a všetky tie predvolebné tanečky a v mnohých prípadoch vynútené klamanie voličov by nebolo otázkou prežitia strany.

Strana by ku sa napríklad úprimnejšie mohla priznať k prokvótovým náladám časti svojich kandidátov (prípad SaS napríklad), pár „stoličiek“ by ju to iste stálo, ale „nevyhodilo“ by to SaS z parlamentu.

Pozorný občan volič iste zaregistroval, že časť strán kandiduje vo voľbách s jediným účelom, odobrať hlasy inej strane a podľa možnosti ju potopiť pod 5% hranicu. Financie na kauciu a plagáty dáva cez tretie osoby samozrejme tá strana, ktorá potrebuje „potopiť“ protivníka.

Až tam sme dnes dospeli a nie je to len  o 5% prahu samozrejme. Žiaľ voľby v dnešnom štýle sú o až príliš okatom klamaní občana – voliča. Následne víťazné strany zažívajú svoj kisko-príbeh so zákonitou trajektóriou vývoja.

Ale o tom nabudúce, po voľbách.

Brekcia2

 

7 komentárov

  • Pán Juriš, a kde ste nechali SNS ?

    • SNS? to je kto? Snáď nie ten tunelár Danko, ktorého rodina za mečiara privatizovala a podnik potom poslala do konkurzu a zamestnancov na ulicu?

  • huraa do nich, Marian

    My vsetci v rodine ideme volit 19 KOTLEBU ĽSNS ! Dokonca aj nasa babi, čo Ficištka kedysi bola, ide volit Kotlebu. Otec pracuje v SAV a tam su s nim ine hlavicky v praci. Maju tych vsetkych zlodejov uz dost. Prakticky vsetci podporia Kotlebu!

    • Presne to isté pozorujem vo svojom okolí aj ja a tiež ho budem voliť, lebo u súčasných „štandardných“ politikov nevidím principiálnosť a ochranu národných záujmov. Iba o nich rečnia, dúfajúc že im to na postup do parlamentu stačí. Za posledné štvrťstoročie dokázali túto republiku akurát rozkradnúť, môj odhad je, že až 70 percent verejných zdrojov sa pod ich taktovkou stratí v tých správnych vreckách.
      Že sa prieskumné agentúry tvária, akoby Kotleba neexistoval ešte neznamená, že sa nedostane do NR SR. Stačí si pripomenúť voľby do BB VÚC, kde Kotlebovi nedávali vôbec žiadne šance a s prehľadom ich v druhom kole vyhral. Ak mu zostane principiálnosť aj po voľbách a bude si počínať aspoň tak, ako v BB kraji, tak jeho podpora opäť porastie a ďalšie voľby bude reálna šanca, že sa bude podieľať na vláde.

  • Zaujímavé pohľady…žiarivé perspektívy sú v nedohľadne….je to šialené !!!

  • Voľby sú v podstate formalita. Nech dopadnú akokoľvek, špinaví židovládci usácekho pôvodu už majú aj plán „B“. Imigranti sú len umelo vyvolanou dymovou clonou, aby sme prehliadli tú rádovo vyššiu špinavosť od usáckych židovládcov sveta: podpis a legalizáciu TTIP. A sme jasná kolónia. Ale všetci ľavicovo-pravicoví modročervení hlupáci to nevidia, alebo nechcú vidieť. Skôr nechcú vidieť, lebo všetých – vládcov aj opozíciu ovláda skurvený americký (židovský) veľvyslanec. A scénár sa plní.

  • dalsiu a dost vyraznu ulohu bude zohravat financna kriza ktora sa teraz este len rozbieha. pad deutsche bank stiahne so sebou celu eurozonu, a nebude uz mozne udrziavat sucasny dlhovy rezim len preto aby sa udrzala EU. brusel padne, merkelova tiez. to co sposobi tento pad v USA ani netreba spominat, oni budu mat co robit sami so sebou a nie este tlacit migrantov do EU a zachranovat turecko ked ho putin zrovna so zemou

Pridaj komentár