Putin nazýva Ukrajinu fašistickou krajinou a nový zákon krajiny tento jeho výklad potvrdzuje

Vo svojom pokračujúcom boji proti separatistom, korupcii a rútiace sa ekonomike, urobila Ukrajina nebezpečný krok, ktorý by mohol ďalej rozdeliť krajinu: Ukrajinský parlament, Verchovna rada, schválil minulý mesiac návrh zákona, ktorý uctieva organizácie zapojené do masových etnických čistiek počas Druhej svetovej vojny.

Stručný obsah : Ukrajinský prezident Porošenko podpísal zákon, podľa ktorého sa Organizácia ukrajinských nacionalistov (OUN) a Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) stali skupinami  „bojovníkov za ukrajinskú nezávislosť v 20. storočí“ a zakazuje sa kritika týchto skupín a ich členov. Počas Druhej svetovej vojny pomáhali nacistom vykonávať holokaust a genocídu v koncentračných táboroch. Z vlastnej iniciatívy zabili asi 100 tisíc poľských civilistov.

Člen Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), čaká na odchod na východoukrajinský front, v centre Kyjeva, 17.3.2015. REUTERS / Gleb Garan

Člen Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), čaká na odchod na východoukrajinský front, v centre Kyjeva, 17.3.2015. REUTERS / Gleb Garan

Návrh zákona, ktorý teraz leží na stole prezidenta Petra Porošenko čaká na jeho podpis (medzitým už to podpísal ), dáva rade ukrajinských politických a vojenských organizácií čestný status „bojovníkov za ukrajinskú nezávislosť v 20. storočí“ a zakazuje kritiku týchto skupín a ich členov. (Návrh zákona nešpecifikuje sankcie). Dve z ocenených skupín, Organizácia ukrajinských nacionalistov (OUN) a Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), počas Druhej svetovej vojny pomáhali nacistom vykonávať holokaust a zároveň zabili asi 100 tisíc poľských civilistov počas druhej svetovej vojny.

(Link na volyňský masakerpozor, zverejnené fotky a údaje presahujú akýkoľvek rámec ľudskosti, zverstvá nie sú vhodné pre ľudí so slabšou psychickou odolnosťou )

Zákon je súčasťou súčasného trendu ukrajinského nacionalizmu presadzovaného krajnou pravicou, ktorý chce Ukrajinu oddeliť od komunistickej minulosti krajiny a zdôrazniť ukrajinské utrpenie za sovietskeho režimu. Okrem morálneho problému so zákazom kritiky páchateľov holokaustu, zákon poškodzuje európske ambície Ukrajiny – a potvrdzuje tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, že krajina je zaplavená neonacistami.

OUN bola založená v roku 1929 ako revolučná organizácia kvôli oslobodeniu Ukrajiny zo sovietskej nadvlády a vytvoreniu nezávislého ukrajinského štátu. Mnoho vodcov OUN bolo vyškolených v nacistickom Nemecku a filozofia organizácie bola ovplyvnená nacistickými rasovými teoretikmi ako napríklad Alfredom Rosenbergom. Literatúra OUN napríklad deklarovala, že je potrebné „bojovať proti Židom ako zástancom moskovsko-boľševického režimu … Smrť moskovsko-židovskej komúne! Zničme komúnu, zachráňme Ukrajinu!“

OUN bojoval s nacistami aj so Sovietmi, a mnoho ukrajinských nacionalistov argumentuje, že OUN bolo primárne hnutím za národné oslobodenie. Ale aj keď by sme prijali, že primárnym cieľom OUN mohlo byť vytvorenie nezávislého ukrajinského štátu, na ceste k jeho naplneniu jeho členovia spáchali strašné zverstvá.

Počnúc pogromom vo Ľvove krátko po tom, čo nacisti napadli Sovietsky zväz, milície OUN s podporou nacistov začali vlnu vraždenia na západnej Ukrajine, ktorej padli za obeť desiatky tisíc Židov. Potom, čo nacisti tieto milície rozpustili, mnoho z ich členov sa pripojilo k pomocnej ukrajinskej polícii pod nemeckým velením, kde sa im dostalo zbraní a výcviku a stali sa jedným z najdôležitejších nástrojov holokaustu v Bielorusku a západnej Ukrajine. (Poznámka – najväčší masaker v histórii druhej svetovej vojny – Babij Jar , kde zastrelili v priebehu pár dní nacisti 150 tisíc židov a pohádzali ich do rovnomennej rokliny sa konal za priamej účasti ukrajinských nacionalistov, ktorí identifikovali obete a pomáhali pri ich popravách)

Do roku 1943 OUN získala kontrolu nad Ukrajinskou povstaleckou armádou (UPA), ukrajinskú nacionalistickú polovojenskú skupinu a vyhlásila sa odporcom oboch, ustupujúcim Nemcov a blížiacim sa Sovietom. Hoci už nebola v nacistických službách, UPA pokračovala v zabíjaní Židov, zhromažďovala ich v pracovných táboroch za účelom vyvražďovanie. UPA bola tiež počas tejto doby zapojená do mäsovej etnické čistky Poliakov (Volyňský masaker) a zavraždila takmer 100 tisíc ľudí.

Aj potom, keď Červená armáda vytlačila Nemcov z Ukrajiny v lete 1944, UPA naďalej bojovala v partizánskej vojne proti sovietskym silám až do začiatku päťdesiatych rokov, kedy bola nakoniec rozdrvená masívnou silou Červenej armády. Týmto dedičstvom obetí Rada vysvetľuje svoje rozhodnutie prijať zákon na poctu OUN a UPA.

Tento zákon odráža súčasný trend velebenia pravicových ukrajinských nacionalistických organizácií s kontroverznou minulosťou. Za vlády bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka bol rad popredných ukrajinských nacionalistov poctený pri pamätníku v Babom Jari – miestom najhoršieho masakru ukrajinských Židov počas holokaustu. Juščenko tiež udelil najvyššie vládne vyznamenanie, titul „Hrdina Ukrajiny“ kontroverznému bývalému vodcovi OUN Stepanovi Banderovi. Tento krok ostro odsúdili tak ukrajinský vrchný rabín, ako aj poľský prezident a Európskej únie.

Pred nedávnom hrali radikálni nacionalisti kľúčovú úlohu ako „úderné jednotky“ Majdanu, a protivládny tábor bol plný OUN-UPA vlajok a výkrikov „Sláva Ukrajine! Sláva hrdinom!„, sloganov OUN. V súčasnej dobe zaujíma rad obhajcov OUN-UPA dôležité vládne pozície, vrátane ministra školstva, náčelníka ukrajinskej „služby štátnej bezpečnosti“ a riaditeľa vládneho Inštitútu ukrajinskej národnej pamäti. Dokonca aj Porošenko si zahral svoju úlohu, keď vlani položil veniec k pamätníku OUN v Babom Jari.

Okrem morálneho problému v ktorom dáva OUN a UPA rozhrešenie za otrasné vojnové zločiny má Zákon rad ďalších tienistých stránok. Najzreteľnejšie je, že sa kritika holokaustu má stať z právneho hľadiska trestnou, je v zjavne nekompatibilné s európskymi ambíciami Ukrajiny. Je prirodzené, že mnoho Ukrajincov by si prialo, definovať sami seba ako opozíciu voči bývalému Sovietskemu zväzu, ale zákaz kritiky akýchkoľvek organizácií, najmä tých s tak temnou minulosťou, je zlý spôsob, ako budovať národnú identitu.

Kyjev si tiež musí uvedomiť, že jeho konflikt s Putinovým Ruskom sa odohráva v kyberpriestore, rovnako ako boj s Donbasom. Kyjev týmto zákonom podal Kremľu dôkazy o Putinovom tvrdení, že Rusko čelí fašistom. Niet divu, že ruské štátne médiá mali v odsudzovanie zákona „namáhavý“ deň.

Snáď najhorším účinkom tohto zákona je spôsob, akým rozdeľuje krajinu. Východní a západní Ukrajinci už majú veľmi odlišné pohľady na nedávne politické udalosti, ako je zrútenie Sovietskeho zväzu a Majdan. Zákon by len zhoršil tieto regionálne rozdiely. Historicky, vznikla podpora pre „OUN-kult“ predovšetkým v západných ukrajinských regiónoch Galície a Volyň, kde sú považovaní za hrdinských bojovníkov za slobodu proti Sovietskemu útlaku. Východní Ukrajinci naopak pozerajú na tieto skupiny ako na nacistických kolaborantov, ktorých je nutné sa obávať a odsúdiť ich, skôr než oslavovať.

Verchovna rada prijatím tohto zákona značne poškodila Ukrajinu.
Teraz je na Porošenkovi, aby zmiernil napáchané škodu svojim vetom. (Porošenko to podpísal 16.5.2015)

Josh Cohen, Reuters, 14.5.2015

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

5 komentárov

Pridaj komentár