Bush, Rubio a Cruz. Kto vyzve Hillary Clinton?

marco_rubio_2016

 

„Marco Rubio je…“

Po víkendovom Republican Leadership Summit v New Hampshire, podľa Byrona Yorka z Washington Examiner, hviezda Marca Rubio stúpa. „Je uvoľnený, vtipný pred davmi a rastie v číslach verejnej mienky medzi republikánmi“, komentuje York.

Rubiovi nahráva nemastný a neslaný Jeb Bush, ktorý nedokázal zatiaľ presvedčiť, prečo by mal byť ďalší z Bushovcov prezidentom. Komentátori to začínajú označovať za „dynastický“ problém Busha. Rubio sa blysol v poslednom období reformou prisťahovalectva a konfliktom s hispánskou televíziou Univision, ktorá podporuje Hillary Clinton a je voči Rubiovi vyslovene zaujatá. No stále je Rubio pokladaní v republikánskej strane skôr za „zelenáča“, hodnotí York.

Daniel Larison na The American Conservative Magazin, si podal Rubia za prístup ku Kube a jeho odbornosť v zahraničnej politike. Nedaroval mu nič! Najmä výrok Rubia o tom, že Kuba „sponzoruje terorizmus“, podrobil zdrvujúcej ironickej kritike. Ten chlap má „pozoruhodne zlý úsudok v zahraničnej politike“, tvrdí Larison.

Rubio boduje v oblasti daní a rodinnej politiky. Všeobecne sa prijíma fakt, že jeho základnou prednosťou je mladosť a to, že dobre vyzerá. Momentálne je na vzostupe, no na krk mu dýchajú dvaja ostrieľanejší kandidáti.

Ako už skoršie napísal The American Conservative Magazín: „Rubiovi stačí, že existuje.“

 

 

Ted Cruz

 

„Ted Cruz, Obamacare a postmoderní konzervatívci…“

Ted Cruz je iný príbeh. Je pevnou súčasťou republikánskej základne. Nikto však netuší ako si bude počínať mimo nej a či bude schopný presahov k ďalším voličským skupinám. Má však jeden tromf a tým je Obamacare. Práve na nej Cruz vyrástol v domácich politických témach.

Komentátor Philip Klein z Washington Examiner vidí v Cruzovi lídra, ktorý by mohol zmeniť celý americký diskurz o verejnej zdravotnej starostlivosti a ponúknuť skutočnú alternatívu.

Klein píše: „Texaský republikán (Cruz), sa katapultoval na domácej politickej scéne práve cez jeho prudký odpor ku predstave zdravotnej starostlivosti prezidenta Obamu. Spočiatku bol len „republikánsky mainstream“ v tejto otázke. Bol iba proti a nič neponúkal. To sa však zmenilo zhruba pred mesiacom, keď Cruz prišiel s The Health Care Choice Act ( Zákon o voľbe  zdravotnej starostlivosti ) , ktorý sa stal prenikavou alternatívou k Obamacare. Princíp je jednoduchý Cruz vo svojom zákone vnáša do Obamacare trhové princípy a to tým, že poistenie by si bolo možné zakúpiť v rôznych štátoch USA, teda cez hranice.  K vytvoreniu skutočného trhu centrálnou prekážkou naďalej zostáva, že v USA majú Američania veľmi obmedzenú kontrolu nad svojimi „zdravotnými dolarmi“, pretože systém ich izoluje od nákladov na poskytnutú zdravotnú starostlivosť zo strany vlády a zároveň ich zamestnávatelia majú malú motiváciu nakupovať efektívne zdravotné schémy.“, uzatvára Klein.

Cruzovi nahrávajú v jeho kampani aj najnovšie údaje  Kaiser Family Foundation, ktoré poukazujú na vznik zaujímavého medzitrhu súkromných zdravotných schém medzi zamestnávateľmi, čo efektívne pochováva Obamacare.

Cruz má jednoducho s témou zdravotníctvo šťastie.

Už v novembri 2014, kedy republikáni napadli Obamacare na Najvyššom súde (vďaka zle postaveným formuláciám v zákone, ktoré v praxi znamenali presný opak toho čo zamýšľali), sa zrodilo celé „postmoderné konzervatívne hnutie“, ktoré dnes v Cruzovi nachádza spojenca.

Komentátori sa v prípade Cruza zhodujú, že už dnes posunul debatu o zdravotnej starostlivosti v USA a urobil ju centrom svojej prezidentskej nominácie, ale či to bude stačiť na úspech zostáva stále otázne a názory sú skôr skeptické.

 

pic_1d6ccdd8142a0c2bb6f0884cab63370d

 

„Mlčiaci Jeb Bush…“

James Antl III. v dnešnom úvodnom komentári na The American Conservative Magazin si kladie otázku „Jeb Bush, realista?“. Jeho otázka vystihuje doterajší prístup tretieho z Bushovcov k prezidentskej nominácii.

Bush sa postupne vyhraňuje voči ostatným tým, čo nepovie alebo na ktoré otázky neodpovedá. Centrom jeho kampane sa stáva zdržanlivosť a umiernený konzervatívny postoj ku všetkému. Keď sa ho pýtajú na to, čí USA ma usilovať o ďalšie sankcie voči Rusku, Jeb Bush mlčí alebo sa vyhovorí, že „ešte nie je kandidátom“.

Na druhej strane v jeho výbore pre kandidatúru pôsobí veterán James Baker III., ktorého necháva v otázkach Ruska hovoriť za seba, čím sa vyhraňuje voči konzervatívnym jastrabom ako McCain.

Na otázku časopisu Time, či USA má usilovať o zmenu režimu v Iráne, Bush len stroho odvrkne: „to je dobrá otázka“ a nič viac. Antl sa pýta, či to je zámer, či to niečo znamená alebo to neznamená vôbec nič.

Jeb Bush akoby reprezentoval návrat k Reaganovej rovnováhe.

Svojim mlčaním a neochotou (zdržanlivosťou) sa snaží nájsť opätovný jemný balans republikánov v medzinárodnej politike, myslí si Antl v The Conservative Magazin.

Faktom je, že mlčanie Bushovi prinieslo stagnáciu v kandidtúre. Predbiehajú ho iní. O to komickejšie vyznieva panika v Demokratickom tábore z Busha, ktorú spustil Washington Post vo svoj článku „Svet podľa Jeba Busha“, ktorý už vidí americkú intervenciu v Iráne po vzore Iraku, či spustenie konfliktu vo východnej a strednej Európe proti Putinovi.

To, čo najviac desí demokratov na Bushovi je jeho poradný výbor pre medzinárodné vzťahy a bezpečnosť.

Ako píše Washington Post: „… skupina zahŕňa dvoch ministrov zahraničia Georgeho P. Shultza a Jamesa A. Bakera III, dvoch bývalých riaditeľov CIA  J. Gossa a Michael V. Haydena, bývalého generálneho prokuratóra Michaela Mukaseya a Paula Wolfowitza bývalého námestníka ministra obrany“.

Tejto zostave Busha, v tomto momente kvalitou, nedokáže konkurovať nikto. Samotné obvinenia Washington Post voči radikalizácii zahraničnej politiky po prípadnom zvolení Busha, vyvracia nielen Bush svojim mlčaním, ale aj to ako sa postavil za geopolitický realizmus Jamesa Bakera III po jeho vystúpení na konferencii James Baker Instute, kde sa Baker vyslovil za geopolitický realizmus a reštart americko-ruských vzťahov.

Podľa konzervatívnych komentátorov, Jeb Bush mlčí, preto lebo vie, že jeho chvíľa ešte len príde. Sústredí sa v tomto momente na testovanie nálady v republikánskom tábore, aby po vzore Reagana dal opäť dohromady projekt „veľkej republikánskej strany“.

Demokrati majú svoju self-marketing celebritu Hillary, ktorú pravdepodobne potopí v kampani škandál s Clinton Foundation. Republikáni majú silnú trojku. No len jeden z tej trojky má presah k slávnej minulosti republikánov, ktorá im môže vrátiť budúcnosť. Pre túto chvíľu mlčanie Jeba Busha a zdržanlivosť voči vlastnej kandidatúre, znamená, že okamžik pravdy sa nezadržateľne blíži…

——————————

Zdroj:

(1) http://www.washingtonexaminer.com/cruz-rubio-paul-get-high-marks-from-club-for-growth/article/2563141

(2) http://www.theamericanconservative.com/articles/jeb-bush- ealist/

(3) http://www.washingtonexaminer.com/article/2563277?slideout=1

(4) http://www.washingtonexaminer.com/ted-cruz-could-transform-obamacare-debate-by-offering-true-alternative/article/2562812

(5) http://www.cruz.senate.gov/?p=press_release&id=2251

(6) http://www.washingtonexaminer.com/manhattan-moment-a-better-health-insurance-exchange-model-for-the-private-and-public-sectors/article/2563109

(7) http://grist.org/politics/david-roberts-explains-postmodern-conservatism-in-36-tweets/

(8) http://www.washingtonpost.com/politics/the-world-according-to-jeb-bush/2015/04/16/736ef6f8-dd3d-11e4-acfe-cd057abefa9a_story.html?hpid=z3

(9) http://www.theamericanconservative.com/larison/cuba-and-rubios-terrible-foreign-policy-judgment/

 

 

Pridaj komentár