Rusko-čínsky ekonomický motor prestáva fungovať

Kremeľský obrat k Číne sa spomalil po oneskorení projektov

* Niektoré projekty v hodnote 113 miliárd dolárov sú pozastavené alebo čelia meškaniu
* Nádej na príliv čínskych peňazí mizne
* Čína pozorne sleduje ruskú ekonomiku, menová kríza
* Číňania sú vyšetrovaní, otrasy na trhu tiež komplikujú rokovania

Ekonomika Ruska poklesla

Ekonomika Ruska poklesla

MOSKVA, august 27 (Reuters) – rastúca hospodárska kríza v Rusku a spomalenie rastu v Číne otriasajúce svetovými trhmi, znamená, že spoločné projekty približne v hodnote 113 miliárd dolárov od plynovodov po energetické siete boli pozastavené alebo oneskorené.

S tvrdými zákrokmi proti korupcii prebiehajúcimi rovnako v Číne a v Rusku zasiahnutom sankciami, poklesom cien ropy a rútiacou sa menou, niektoré spoločné rusko-čínske projekty môžu byť odložené na neurčito, ako hovoria zdroje z priemyslu a analytici.

Tento vývoj predstavuje hlavnú výzvu pre stratégiu prezidenta Vladimíra Putina o obrate do Ázie, urýchlenom v minulom roku po uložení západných sankcií voči Moskve pre jej úlohu v ukrajinskej kríze.

Čínski investori si dali jednoducho pauzu, aby videli kam smeruje rubeľ, pretože od decembra všetky ruské ministerské predpovede boli zlé. Verím, že to je hlavný dôvod, prečo boli odložené veľké investičné projekty,“ povedal Sergej Sanakojev, šéf Rusko-Čínskeho Analytického centrum, čo je think-tank založený v Moskve.

Poznámka prekl.

Nie je to len o nejakom zlom odhade situácie zo strany ruskej vlády ako tvrdí Reuter. Podľa štatistík sa za prvý polrok prepadla tovarová výmena medzi Ruskom a Čínou o neuveriteľných 30%.

Ruský veľvyslanec v Číne Andrej Denisov síce uvádza, že ide o kvalitatívny obrat, keď tovarovú výmenu nahrádzajú investičné projekty, ale okrem čísla „60 veľkých investičných projektov“ nepovedal pre agentúru RIA Novosti nič viac. Faktom zostáva, že predpokladaný, resp. plánovaný obrat 100 miliárd dolárov medzi Čínou a Ruskom sa tento rok nenaplní. Rusko ostáva naďalej na deviatom mieste rebríčka významných obchodných partnerov Číny

Rubeľ sa za rok ponoril na viac ako 70 za dolár z hodnoty 33, pred tým ako skolabovali cieny ropy, hlavného exportu Ruska. To bolo umocnené sankciami, ktoré znemožnili ruským spoločnostiam získavať západné finančné prostriedky.

Ruskí úradníci a podnikatelia uviedli, že počítajú s Ázie a najmä Čínou pri pomoci financovania projektov, pričom sa Putin obrátil na jedného z jeho najbližších priateľov, miliardára Gennadija Timčenka, aby podporil obchodné vzťahy s Pekingom.

Ale ukazuje sa, že reálne peniaze prichádzajú pomaly.

Vezmime si ako príklad Novatek, ruskú dvojka v produkcii plynu, ktorý spoluvlastní Timčenko.

Spolu s francúzskym Total a čínskym CNPC buduje za 27 miliárd dolárov projekt Jamal LNG, ktorému bolo uzatvorené zdroje západného financovania, keď Spojené štáty uvalili sankcie na Timčenka.

Timčenko v roku 2014 povedal, že Čína by mala požičať na projekt až 20 miliárd dolárov, ale do augusta 2015 peniaze stále ešte neboli vyplatené, zatiaľ čo uvedená suma sa scvrkla na 15 miliárd dolárov.

Kým obrí projekt Jamal s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec dostane svoje financie, budúcnosť ďalších projektov je menej istá.

Gazprom sa v priebehu minulého roka vzdal nádeje na príjem preddavkovej platby 25 miliárd dolárov z Číny aby mohol stavať 55 miliárd dolárový plynovod do Číny Sila Sibíri (Poznámka prekl.: Prečítajte si zaujímavý komentár k rentabilnosti projektu a nutnosti štátnej podpory pre Gazprom)

Ešte v roku 2006 Rusko plánovalo začať dodávať plyn do Číny od roku 2011. Dnes, sa neočakáva spustenie plynovodu Sila Sibíri do konca roka 2018, zatiaľ čo časový rámec pre západnú trasu – Altaj – ktorý mal prísť pôvodne na rad skôr, nie je jasný. (Poznámka prekl.: Správa Reuters sa nezdá presná, ruské zdroje od začiatku spomínali začatie dodávky okolo roku 2018, naviac Čína spustila od 29.6.2015 výstavbu plynovodu aj na vlastnom území. Avšak vzhľadom na nedostatok peňazí pre východnú trasu, kde je potrebných skoro 100 miliárd dolárov, nie je vylúčené, že sa nakoniec Altaj, resp. Sila Sibíri-2 predsa len spustí skôr ako Sila Sibíri)

Nepochybujem o tom, že plynové projekty budú nakoniec postavené. Čína potrebuje veľa plynu, pretože sa zúfalo snaží znížiť znečistenie životného prostredia. Sú tam zdržania? Isteže sú,“ povedal ruský vládny zdroj citujúc náročné čínske taktiky pri rokovaní rovnako ako vyšetrovanie korupcie, čo sú faktory stojace v pozadí meškania.

Čínsky prezident Xi Jinping sa zaviazal, že vo svojom boji proti korupcii pôjde po mocných „tigroch“, ako aj malých „muchách“. Orgánmi vyšetrovania boli preverované špičkové čínske energetické firmy a bolo zadržaných niekoľko vyšších bývalých aj súčasných úradníkov.

Zdroj Gazprom povedal, že najmä na projekte Altaj boli rokovania spomalené čínskym vyšetrovaním, ako aj ruskou krízou a nedostatkom možností financovania.

CHCE TO TRPEZLIVOSŤ

Z desiatok spoločných projektov s Čínou, ktoré boli v priebehu 15 rokov Putinovho prezidentského obdobie vyrokované, len hŕstka bola implementovaná, vrátane stredne veľkého ropovodu štátneho ropného giganta Rosnefť a potrubného monopol Transnefť, pre ktorý Peking vyplatil zálohu 25 miliárd dolárov.

Čínska Sinopec má podiely v niekoľkých ropných poliach v povodí rieky Volgy, CIC má podiel v najväčšom svetovom výrobcovi potaše Uralkali a do Číny idú z ruského Ďalekého východu nie príliš veľké dodávky energie.

Putin navštívi Čínu na budúci týždeň, aby sa zúčastnil osláv 70. výročia konca druhej svetovej vojny, ale očakávania nejakých nových obchodov sú nízke.

Ruské tlačové agentúry citovali Ling Ji, riaditeľa odboru euroázijských záležitostí na čínskom Ministerstve obchodu, ako minulý týždeň povedal, že nízke ceny ropy komplikovali rokovania o plynovom projekte Altaj a že volatilita rubľa vo všeobecne prináša vyššie riziká do rusko-čínskej spolupráce.

Ďalšie projekty, ktoré boli opakovane diskutované, ale čelia meškaniu či malému pokroku zahŕňajú plány Rosnefť na predaj podielov v ropných poliach Východnej Sibíri čínskej spoločnosti CNPC a konštrukciu spoločných rafinérskych zariadení v Rusku a Číne

Hovorca Rosnefť Michail Leontiev povedal, že firma bola plne odhodlaná k rozšíreniu spolupráce s Čínou, ale niektoré projekty boli spomalené kvôli finančným ťažkostiam.

Čína dnes nie je práve v najlepšej situácii,“ povedal.

Alexej Kokin, analytik moskovskej banky UralSib povedal, že Čína by mohla len čakať na čo najlepšiu vyjednávaciu pozíciu s Rosnefť, čo je najviac zadĺžená spoločnosť v Rusku.

Čína má samozrejme záujem získať kontrolu nad prostriedkami, ale nie za každú cenu … Čína si je dobre vedomá toho, že teraz je najlepšia chvíľa na nákup,“ povedal.

Mimo rámca ropy a zemného plynu, na mŕtvom bode ostal ďalší projekt obsahujúci plán na dodávku elektrickej energie do Číny v hodnote až 1,5 miliardy dolárov ročne, ktorý za posledné desaťročie neurobil žiadny pokrok.

Okrem energie, nádeje na čínske investície zahŕňajú 1 miliardu dolárov na drevospracujúci závod v sibírskom meste Tomsk; veľký most spájajúci Rusko s Krymom; vysokorýchlostnú železnicu medzi Moskvou a Kazaňou pre futbalové majstrovstvá sveta v roku 2018 a dokonca aj nápady pre spoločnú stanicu na Mesiaci, ako vo vysielaní tento týždeň spomenul podpredseda vlády Dmitrij Rogozin.

Nie každý projekt bude postavený, ale Rusko jednoducho musí byť trpezlivé, pretože to je spôsob, ako Čína funguje,“ povedal ruský vládny zdroj.

Katya Golubkova a Denis Pinchuk

(Ďalší reportéri Vladimir Soldatkin, Anastasia Lyrchikova a Olesya Astakhov; spísal Dmitrij Zhdannikov; Editácia Giles Elgood)

 

Zdroj:

3 komentáre

  • autor clanku a vela ludi zrejme nevie, ze tu ide o celkom nieco ine. cele to je predpriprava na zmenu globalnej meny z usd na cinsky juan. typ meny vzdy urcuje krajina, ktora ma fyzicky preukazatelne najviac zlata vo svojich bankovych trezoroch. od zaciatku roka v rusku smu mat us firmy len 20% podiel (preto google zmenil logo, visa a mastercard ihned opustili rusky trh). ruski podnikatelia odvtedy obchoduju v cinskych juanoch, nie v rub ani usd. uz pochopili? nie? rusko aj cina, vietnam sa brutalne zbavuju us dlhopisov, rusko nakupovalo hromadu zlata hoci pre nakup je teraz jeho kurz dost vysoky, zaco dostal Putin dost vyhubovane. Myslite si, ze to zlato kupoval pre seba? pre rusko? nie, poskytne ho cine. pozrite si „usa world debt“ pochopite ze akakolvek debata okolo grecka je zbytocna. cina sa vyhodne dostala k zlatu, zaroven to dalej oslabilo usd, rusko bartrom ziskalo co potrebuje a dalsie prachy pridu od francuzov ako zaloha za nedodane lode. mimochodom byt politikom v uk moc by som nevyskakoval, lebo rusi to maju na dostrel raketami s nuklearnymi hlavicami zo severu. podobne z kuby do usa je len 50km. takze pokial chcu mat usa vojnu (lebo len vtedy realne stupa usd) tak to bude zarucene najskaredsia vojna v dejinach.

  • No Reuters uz velakrat ukazal,ze jebo spravodajstvo je nespolahlive.Pozrite si na vesti.ru dokument vramci projektu ПУТЪ prave ohladom LNG Jamalu kompresnej stanice a prekladiska o aky obrovsky projekt ide.

    • Ktorý má dnes problém s financiami… Zároveň však Reuters tvrdí, že práve kvôli veľkosti projektu peniaze sa nakoniec nájdu.
      Netreba hneď Reuters dehonestovať, keď píšu o kritike Ukrajiny, vtedy je ich spravodajstvo správne a korektné? Reuters skrátka beriem ako západnú agentúru, ktorá neprináša očividné klamstvá, aj keď sa môže stať že pri výbere informácií budú uprednostnené tie, ktoré ukáže problém v trocha inom svetle. V tomto konkrétnom prípade to vcelku dobre koreluje s inými informáciami, ktoré mám k dispozícii z ruských zdrojov.

Pridaj komentár