Rusko rekordne nakupuje – zlato a doláre

Rusko posilňuje nákupy menového zlata aby doplnilo svoje rezervy. Krajina zvýšila svoje zlaté rezervy v septembri o rekordných 34 ton, čo je maximálny objem od septembra minulého roku. V treťom štvrťroku Rusko kúpilo viac žltého kovu, než celý zvyšok sveta. V auguste Rusko kúpilo 29,6 ton zlata, v júli 13,1 ton, v júni 24 ton. V minulom roku boli rezervy doplnené o rekordných 171 ton, čo je tretina nakupovaného zlata na svete.

Najviac evidovaných zlatých rezerv je v Spojených štátoch amerických. V súčasnej dobe má krajina 8100 ton zlata, to je 72,6% valutových rezerv USA. Od roku 2005 je táto hodnota prakticky bez zmeny. Na druhom mieste je Nemecko s 3300 tonami, čo predstavuje 67,8% z celkových valutových rezerv krajiny. Tretie na zozname je Taliansko s 2400 tonami zlata (66,6% zo všetkých valutových rezerv).

Vzhľadom k tempo hromadeniu zlata vedie Čína – za posledných päť rokov sa jej zásoby zvýšili o 57%, z 1000 ton na 1600 ton. „Čína je jedným z hlavných odberateľov. Novo odtajnené údaje o zlatých rezervách Čína boli menšie, než sa očakávalo,“ povedal v tejto súvislosti zástupca riaditeľa pre investičnú analýzu „Zürich Capital Management“ Andrej Vernikov. Predtým odborníci tvrdili, že čínske zlaté rezervy sú oveľa vyššie, pretože v posledných rokoch krajina skupuje veľké množstvo drahého kovu po celom svete. Hoci trh podozrieva Čínu, že blufuje kvôli nákupu zlata vo veľkom množstve. Ale problémy s jüanom a akciovým trhom donútili upraviť stratégiu Pekingu.

Od roku 2009 sa trend hromadenia zlata týka aj krajín ako Turecko (zo 116 na 504 ton), Mexiko (zo 7 na 122 ton) a Kazachstane (zo 67 na 205 ton). Dôvody pre to sú v každej krajine iné, napr. Čína potrebuje diverzifikovať svoje rezervy.

Rusko aktívne nakupuje zlato z niekoľkých dôvodov. Po prvé, centrálna banka podporuje domáci priemysel ťažby zlata. Po druhé, musíme mať na pamäti možnosť zosilnenia západných sankcií proti Rusku a zmrazenie majetku, na čom sa pokĺzol Irán,“ hovorí Andrej Vernikov. V roku 2012 Washington zmrazil všetky aktíva iránskej vlády na svojom území a zakázal všetky finančné styky s Iránom. V tejto situácii zlato vo vlastnom hospodárstve ako platobný prostriedok skutočne vyzerá najspoľahlivejšie.

Okrem toho ruskí producenti zlata kvôli sankciám ťažko realizujú svoje výrobky na zahraničných trhoch, takže je výhodné pre nich mať štát ako trvalého zákazníka. Nie náhodou sa v apríli tohto roka obrátili na Ruskú banku s návrhom kúpiť všetko zlato vyrobené v Rusku (cca 240 ton za rok), čo je v skutočnosti moratórium na jeho vývoz z krajiny.

Argument „pre“ zvyšovanie zlatých nákupov môže byť strach z kolapsu dolára ako hlavnej globálnej rezervnej meny. „V súčasnej dobe prebiehajú aktívne geopolitické zmeny vo svete a centrálne banky niektorých krajín sa môžu rozhodnúť poistiť sa pre prípad silného kolísania mien a volatility ich vzťahov. Nie je jasné, ako budú obchodované a zlato je nástroj, ktorý nám umožňuje pochopiť hodnotu všetkých tovarov a je uznávaný po celom svete ako aktívum,“ hovorí investičný stratég finančnej skupiny BCS Maxim Šein. Avšak on verí, že dolár v dohľadnej budúcnosti zostane rezervnou menou No.1, nemá sa prečo vykoľajiť. „Dokiaľ sa nakupujú americké štátne dlhopisy, tak sa to nestane. A oni sa kupujú,“ vysvetlil.

Poznámka prekladateľa: mimoriadne zaujímavým faktom je, že je jedným z najväčších investorom do US treasuries v súčasnosti je – Rusko.

Len za august nakúpila CBR podľa údajov amerického ministerstva financií štátne dlhopisy USA za 7,8 miliardy dolárov na celkový objem 89,9 miliárd amerických dolárov.

V júli a auguste Rusko investovalo do US dlhopisov 17,9 miliardy amerických dolárov. V rubľových hodnotách to bolo 519 miliárd rubľov v auguste, a 575 miliárd rubľov v septembri, čo je suma skoro polovice príjmov federálneho rozpočtu (1.162 biliónov rubľov v auguste a 1.173 biliónov rubľov v septembri).

Investície do dlhu USA v auguste boli 3,2 krát vyššie ako náklady štátneho rozpočtu na podporu ekonomiky (163 miliárd rubľov), 1,6 krát ako výdavky na sociálne zabezpečenie občanov (316 miliárd rubľov), 7,1 krát ako náklady zdravotnú starostlivosť (24,2 miliardy rubľov), 12 krát ako výdavky na vzdelávanie (19,4 miliardy rubľov), 79 krát ako investície do bývania a komunálne služby (6,56 rubľov) a 865 krát ako náklady na ochranu životného prostredia (0,6 miliardy rubľov).

Centrálna banka pokračovala v nákupoch štátnych dlhopisov v USA od mája – po tom, čo začal program akvizície meny na ruskom trhu. Do konca leta ruské investície do dlhu USA vzrástli o 23,4 miliárd dolárov, čo posunulo Ruskú federáciu z 22. na 15. miesto v zozname najväčších veriteľov Spojených štátov.

Na nákupy dlhopisov išli všetky valutové príjmy ruských exportov ropy a zemného plynu (21,4 miliardy dolárov za tretí štvrťrok).

Pri tomto tempe Rusko investovalo do dlhu USA dokonca viac ako počas „tučných“ rokov: pre porovnanie v roku 2010 kúpilo cenné papiere za 26,8 miliárd amerických dolárov, v roku 2007 za 24,2 miliárd a v roku 2011 za 10,2 mld.

Ruská banka naďalej zvyšuje nákupy napriek skutočnosti, že mnoho ďalších krajín sa amerických papierov zbavuje.

Ako uvádza denník The Wall Street Journal, centrálne banky po celom svete predávajú US štátne dlhopisy rekordným tempom. Lídrami v oblasti predaja štátnych dlhopisov Spojených štátov sú Čína, Nórsko, Brazília a Taiwan.

Podľa hlavného ekonóma Deutsche Bank pre medzinárodné záležitosti Torsten Sloha, dochádza na rekordné tempo pri úniku kapitálu z amerického trhu vládnych dlhopisov: Čistý odliv prostriedkov za dvanásť mesiacov bol 123 miliárd dolárov, čo je rekordné množstvo od roku 1978.

Najväčším predajcom sa stali predovšetkým čínske štátne fondy, ktoré kupovali cenné papiere prostredníctvom belgického zúčtovacieho účtu systému Euroclear – od začiatku roka vyviedli z amerického dlhu 243 miliárd dolárov (16% celkových investícií), z toho 97 miliárd dolárov v posledných dvoch mesiacoch. Taktiež bolo oznámené, že z hlavných držiteľov amerických štátnych dlhopisov koná v opačnom trende iba India, ktorá zvýšila svoju pozíciu pre tento rok o 36,6 miliardy dolárov.

Podľa odborníkov bude banka Ruska pokračovať v nákupe zlata aj v budúcnosti. Stratégia centrálnej banky je správna v dlhodobom horizonte, hovorí Andrej Vernikov. „Teraz cena zodpovedá priemernej výrobnej cene zlata, preto sa investície v priemysle ťažby zlata medzimesačne znížili a bane sa zatvárajú. Postupom času tieto procesy povedú k zvýšeniu cien zlata,“ povedal. Okrem toho sankcie do určitej miery v dohľadnej dobe zostanú, čo bude tiež dôvodom vybudovať „vrecko so zlatými vajcami,“ hovorí Maxim Šein.

Súčasná veľkosť zlatých rezerv Ruska je porovnateľná s úrovňou zo začiatku prvej svetovej vojny – 1200 ton. Potom sa zásoby zo známych príčin znížili na 150 ton v roku 1928. Avšak v roku 1940 Sovietsky zväz zhromaždil maximum od roku 1865, objem zlata bol 2800 ton. Po vojne zásoby začali klesať a na začiatku perestrojky činili 719,5 tony. V roku 1991 sa „scvrkli“ na 290 ton a od tej chvíle začala nová etapa rozširovania. Od roku 1999 do dnešných dní objem zlatých rezerv Ruska vzrástol viac ako trikrát.

Zdroj:

9 komentárov

  • prepáčte pán Poláček, nečítal som celý článok, až teraz….

  • omyl. Rusko PRÁVE za tie „bezcenné“ doláre to zlato vo veľkom skupuje. mimo iných aj Čína, India a Brazília…Rusko s USA obchoduje výhradne v zlate, nie v dolároch.

  • Pingback: Ruský medveď sa nezadržateľne valí ekonomikou | MEDZIČAS

  • zdravím . Rád by som sa dozvedel z akého dôvodu Rusko nakupuje US dlhopisy

    • Je na to viac nazorov. Celkovy objem na to, aby Rusko vyrazne zmenilo rovnovahu na trhu s dlhopismi je vsak maly. Preto zrejme nepojde o strategicke dlhodobe rozhodnutie, ale len o kratkodobe takticke spravanie sa. Moj nazor je, ze vzhladom na ich mnozstvo, US dlhopisy su velmi dobre obchodovatelne vo velkych mnozstvach. Nakupom masivneho balika cennych papierov si Ruska pripravuje vyhladovo velmi flexibilnu poziciu, ak bude potrebovat financie.Ak vieme, ze masivne nakupy zacali v maji, treba sa pytat, co sa vtedy zacalo „piect“ Ina udalost ako priprava na financne krytie kampane do Syrie nedava zmysel (aspoň zatiaľ)

      • ďakujem za odpoveď . a ešte jedna otázka – aj sa šepká v pozadí že čo sa začalo ,,piecť“ v máji ?

        • Odpovedal som – priprava ruskej pritomnosti v Syrii.
          To co vidime dnes, je vysledok viacmesacneho planovania, koordinacie a priprav. Je pravda, ze iransky general Qassem Soleimani, velitel Iranskych elitnych oddielov Quds Force bol v Moskve az v auguste. Podla zapadnych zdrojov isiel presviedcat Kremel o potrebe utoku na teroristov. Lenze krok, ktory Rusi spravili, ma tak vazne nasledky, ze ani na sekundu neverim, ze by tam vpalili na ziadost kohokolvek bez doslednych analyz a priprav. Preto si z hladiska poznania dnesneho stavu myslim, ze v auguste islo uz len o doladovanie spolocnych krokov.

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Rusko rekordne nakupuje – zlato a doláre

Pridaj komentár