Ruský plyn bude pravdepodobne túto zimu vzácny artikel

(MZC) Po znížení dodávky plynu z Ruska 30.10.2014 až o 50% a zároveň aj po nerealistických požiadavkách Ukrajiny na dodávku plynu pre vlastnú spotrebu a naplnenie zásobníkov je možný aj katastrofický scenár. Ukrajina nenaplní zásobníky a doprava plynu bude technicky možná len s veľkými problémami.

Ruská štátna spoločnosť Gazprom po poklese dodávok v minulých týždňoch o 10% a následne o 25% prestala dodávať už polovicu zmluvnej kapacity. Tento pokles odôvodňuje vlastnými technickými problémami. Je však viac ako zrejmé, že ide o nátlakovú aktivitu ako dosiahnuť čo najlepšiu pozíciu pred dohodou o platbách za plyn s Ukrajinou. Tento týždeň boli opäť odložené trojstranné rokovania Únia-Rusko-Ukrajina určené na 3.10.2014. Gazprom si kladie podmienku platby dopredu za šesťmesačne zníženú cenu 5 miliárd kubíkov plynu a vyplatenie podstatnej časti dlžoby 5,3 miliardy dolárov ešte pred zahájením dodávky plynu – konkrétne 2 miliardy vopred a do konca decembra 1,1 miliardy. Ako sme už písali, o zvyšku dlžoby, t.j. 2,2 miliardy dolárov nie je nič povedané. Stanovisko Ukrajiny je pritom podivuhodne „ústretové“. Splátky dlžoby chce jednak rozložiť do troch tranží 1,5 miliardy a dve po 800 miliónov dolárov, naviac chce začať platiť až po tom, keď Gazprom začne dodávať plyn.

Myslíme si, že Ukrajine o dohodu nejde, keďže peniaze na plyn nemá a celá finančná operácia sa udeje na základe pôžičky od MMF, kde ručiteľom bude Európska Únia. V princípe im môže byť jedno, kedy sa bude Gazpromu platiť, aj tak to nepôjde z ich rozpočtu. Úlohou Ukrajiny pod vplyvom politikov USA je eskalovať konflikt a zároveň tlačiť Rusko do konfrontácie s Európou. Je stále zrejmejšie, že túto pozíciu si pomaly začínajú uvedomovať aj podaktorí európski partneri a napríklad splnomocnenec vlády ČR pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška vôbec neráta, že počas tejto zimy niečo z Ukrajiny pritečie. Je pravda, že to odôvodňuje pokračujúcou vojnou na Ukrajine, ktorá znemožní plynulú prepravu plynu, ale aspekt urputnej snahy Ukrajiny sa nedohodnúť je dnes evidentný.

Naviac vyrokované množstvo plynu 5 miliárd kubíkov za cenu 385 dolárov za 1000 kubíkov je málo a Ukrajina bude pre svoju spotrebu a naplnenie zásobníkov potrebovať podstatne viac plynu. Ak teraz Gazprom dodáva menej, nie je možné, aby Ukrajina naplnila zásobníky reverzom zo Slovenska, Poľska či Maďarska, pretože napriek tomu, čo propaganda hlása, reverzom prúdi stále len ruský plyn a preto museli okolité krajiny zastaviť dodávku plynu na Ukrajinu. Takže aj to navýšené množstvo bude zrejme navýšené priamou dodávkou z Ruska a nie je jasné, či to bude za uvedenú cenu 385 alebo uz trhovú cenu 485 dolárov za tisíc kubíkov

Keď si teda zrátame, čo Ukrajina má zaplatiť okamžite ešte pred dodávkou plynu : 2 miliardy dolárov prvej splátky + 385×5 miliónov = 1,925 miliardy dolárov. Čiže bavíme sa skoro o štyroch miliardách a decembrová splátka 1,1 miliardy to zaokrúhli na vyše 5 miliárd dolárov. Len aby bolo jasné. Tieto peniaze Ukrajina nikdy nezaplatí, v konečnom dôsledku to zaplatí Únia ak chce, aby sa plyn cez Ukrajinu dostal do Európy. Ak to nezaplatíme, túto zimu plyn z východu proste nebude.

V podstate je to vydieranie Únie, ktorá jednak nemá manévrovací priestor a naviac hrá úlohu užitočného idiota záujmom USA – za vlastné peniaze. Názorne sa ukazuje kam vedie politika, ktorá neslúži vlastným záujmom. Všetky náklady na ekonomickú ale aj reálnu vojnu na Ukrajine znáša Európa a Rusko v mene geopolitických cudzích cieľov. Pritom zisk z toho majú len hospodárski konkurenti Únie – Čína, ktorá sa lacno dostala k ruským surovinám a ruskému know-how a USA, ktoré má opäť možnosť zarobiť na raketovom náraste zbrojenia.

Amerika ohlásila investíciu jeden bilión dolárov do jadrových a raketových zbraní, ruský rozpočet na rok 2015 v kapitole zbrojných výdavkov expandoval o 20% na 3 bilióny rubľov.

Je viac ako isté, že sa prebúdzame do ďalšej vojny. Treba dúfať, že ostane studená

2 komentáre

Pridaj komentár