Ruský raketový koncert pokračuje ďalej

Jedna zo správ dnešného dňa hovorí o ďalšom útoku Ruska na ciele Islamského štátu v Raqqa. Tým sa okamžite plní záväzok Ruska odpovedať na teror likvidáciu každého zdroja teroru. A nielen to.

Správa, ktorú priniesol francúzsky Le Monde hovorí, že Rusko opäť použilo rakety s plochou dráhou letu Kalibr, ktoré v októbri spôsobili hlavybôľ stratégom NATO. Naviac z hľadiska histórie majú mierne senzačnú príchuť ďalšie dve informácie.

Le Monde totiž tvrdí, že dráha letu rakiet pretínala územie Turecka, takže Rusi museli útok viesť s tureckým povolením a vedomím. Čo by znamenalo minimálne formálny obrat Turecka vo vzťahu k Islamskému štátu (aspoň nateraz). Podľa francúzskeho denníka sa na bližšej spolupráci mohli dohodnúť prezidenti oboch krajín na zasadaní G20 v Antalyi v Turecku, ktoré sa uskutočnilo tento víkend

Druhá informácia hovorí, že útok  previedla diesel-elektrická ponorka Rostov na Done, čo by zas znamenalo, že išlo o prvý útok raketou s plochou dráhou letu z ponorky v histórii Ruska. Ponorka Rostov na Done vyzbrojená 8 raketami s plochou dráhou letu, podľa Rusov „najtichšia na svete“, je na plavbe po úspešnou ukončení skúšok zo Severného mora na miesto dislokácie v Novorosijsku na Kryme v Čiernom mori. V súčasnosti sa  nachádza na východe Stredozemného mora. National Interest považoval spustenie tejto ponorky za tak významné, že jej venoval celý článok.

Rostov na Done

Cieľom úderov rakiet  ponorky „Rostov na Done“ boli výcvikové základne, štáb IS, sklady zbraní a streliva, miesta, kde boli rozmiestnené oddiely teroristov. Po technickej stránke dokumentujúcej možnosti striel Kalibr je zaujimavé, že trajektóŕia nebola podľa zdroja tesne v prízemnej výške, ale po balistickej krivke v nadmorskej výške niekoľkých kilometrov, aby sa predišlo nehodám v oblasti rušnej námornej dopravy v Stredozemnom mori.

Zdroj:

Pridaj komentár