Sečin navrhol Číne podiel v projekte Vankor

(MZC/VEDOMOSTI/BLOOMBERG) – Šéf Rosnefťu Igor Sečin dal verejnú ponuku Číne pripojiť sa ako akcionár v jednom z najväčších projektov  v produkcii ropy v severnom Rusku – Vankorskom projekte.

Putin to povedal v rozhovore s námestníkom predsedu vlády Číny  Wen Zhang Gaoli. „Štát bude podporovať takéto plány. Uvítame vašu účasť“, cituje kremlin.ru.

Ide o ďalší významný projekt medzi Čínou a Ruskom.

Vďaka sankciám Západu Rusko postupne nahrádza partnerov v spolupráci v oblasti ťažby zemného plynu a ropy. Aj tento projekt je dôkazom, že Rusi sa čoraz viac orientujú na perspektívne trhy Ázie. Projekt Vankor nadväzuje na celkovú koncepciu urbanizácie ruského ďalekého východu. Čína tak poskytuje náhradné investície do ruských projektov za západné spoločnosti, tým sa napĺňa osudová veta Putina, že „západ bude mať problém sa vrátiť na ruský trh“.

Námestník predsedu vlády Číny Zhang Gaoli povedal, že strategické partnerstvo medzi krajinami je v dlhodobom horizonte udržateľné a stabilné a strany musia vydržať akúkoľvek skúšku. 

 Vankor je jedna z našich najväčších nádejí v ťažobných spoločnostiach“, pokračoval Putin.

„Sme zvyčajne za obozretný prístup k prijatiu zahraničných partnerov (do našich projektov), no naši čínski priatelia majú výnimku bez obmedzení.“, dodal Putin.

 Rosnefť musí hladať nové oblasti ťažby a projekty, aby boli splnené zmluvné záväzky voči čínskej CNPC (China National Petroleum Corp.).

Jedna zmluva – na dodávku 15 miliónov ton ropy ročne, bola uzavretá v roku 2009 a jej trvanie je až do roku 2030 V roku 2013, bola podpísaná ďalšia zmluva na 365miliónov ton po dobu 25 rokov v celkovej hodnote 270miliárd dolárov, podľa Sečina ruská spoločnosť dostane zálohu vo výške 70 miliárd dolárov.

Sečin sľúbil čínskym partnerom, že záloha pôjde prioritne do strategických projektov ako sú rozvoj pobrežných oblastí a východnej petrochemickej spoločnosti. So spoločnosťou Sinopec (China Petrochemical Corp.)  podpísal Rosnefť  ďalšie memorandum na dodávku 100 miliónov ton ropy po dobu 10 rokov od roku 2014 v celkovej hodnote 85 miliárd dolárov. 

Podľa obchodných podmienok a noriem pre ruské spoločnosti,  majú zmluvy na dodávku energie na predplatenej báze systémom cash – carry, povedal analytik Bank of America Merrill Lynch Karen Kostaňjan . 

Americké sankcie obmedzujú schopnosť Rosneftu pristupovať k dlhodobým západným úverom. No tieto sankcie sa Západu vracajú ako bumerang a krajiny ako Čína, India, Turecko alebo ďalšie krajiny BRICSu nahrádzajú v investovaní v spoločných projektoch v Rusku Západ.

Asi 70% ropy – Vankor ide ropovodom východná Sibír – Tichý oceán do Číny.

Vo východnej Sibíri, Rosnefť  realizuje projekt Vankor ako jednotnú ťažbu ropy a plynu, v roku 2020 sa ročná produkcia očakáva na úrovni  50 miliónov ton. Okrem ťažobného poľa Vankor je k dispozícií ďalších 17 licenčných oblastí, vrátane polí Taguľsk, Suzunsk a Lodočnoje, kde Rosnefť spolupracuje s TNK-BP. Ich zásoby sa odhadujú na 3 miliardy barelov, ťažba bude zahájená v roku 2017 

Čína môže získať podiel vo Vankorskom projekte, hovoria odborníci. Podľa analytika Raiffeisenbank Andreja Poliščuka , by to mohlo byť viac ako 20%.

Celkové investície do „Vankorneft“ na konci druhého štvrťroka 2014 činili 17 miliárd dolárov.

Rosnefť plánuje investovať do projektov vo východnej Sibíri viac ako 18 miliárd dolárov, potvrdil Interfax.    

Pridaj komentár