Kosa zostra: Supy sa zlietajú na mršinu

Zvodkami na Kose prebehla správa, že Čína je pripravená poskytnúť Ukrajine úver. Kosa tentoraz výnimočne nebola prvá, o deň skôr už túto správu zachytili aj Britské listy a ešte o deň skôr sa pretriasali u nás na pracovnej porade. Ale však je jasné, že dobrý kapitalista musí mať predovšetkým dobré zdroje a musí vedieť, kde sa na svete čo šuchne, aby tam bol prvý. A tak viem, že v budúcom polroku nemá ísť o jeden, ale celý rad úverov. Tu na nákup čínskeho tovaru, tam na nákup ruského plynu, tu na uhlie, tam na energetické projekty.

Myslím, že Vlk správne predpovedal pozíciu Číny – krajina Stredu si pôjde vždy svojou líniu a bude robiť to, čo sama uzná za vhodné a bude sledovať len a len svoje záujmy. Ešte nie je nič podpísaného, ale povedal by som, že ak podpísané bude, môžeme mať solídnu istotu, že na východe Ukrajiny už bude niečo, čo by sa mohlo aspoň trochu podobať mieru. Navyše bude celkom jasné, že sa v Kyjeve udrží vláda, ktorá bude zmluvy o týchto úveroch garantovať a bude budiť dojem, že ľudové búrka proti chudobe zvládne riešiť (kalašnikovom). Čína je v tomto veľmi veľmi opatrná, ostatne ako všetky ázijské krajiny (zmluva Kolína s koncernom Citroen a Peugeot má asi päťdesiat strán, zmluva Kolína s Toyotou má asi päťsto strán).

Dá sa očakávať, že všetky podmienky zmluvy budú tajné, ale v súčasnej ukrajinskej situáciu s vojnou na krku, bez devízových rezerv a za podmienok razantných škrtov naordinovaných Menovým fondom, určite nepostačia záruky ukrajinskej národnej banky. Čo jediného Ukrajina ešte má? Áno, milióny hektárov černozeme. Nie, Monsanto nebude prvý aj keď tento sup už tiež krúži vysoko na nebi a čaká, až obeť vydýchne ten správny zákon o privatizácii pôdy. Prvá ale bude Čína a jej firmy. Na Ukrajine už ich hospodári veľa a nič by som za to nedal, že čoskoro budú mať pôdu na dlhú dobu predplatenú.

Zdá sa, že na tom celom niečo bude, pretože komoditná burza sa chová neštandardne a ceny komodít robia presný opak toho, čo bolo bežné posledné roky. Už som písal, že Ukrajina bola taký obilný medzisklad Európy. Obilie k voľnému obchodovaniu sa dnes skladuje predovšetkým na lodiach. Tam sú tie najväčšie objemy a Čína je určujúcim hráčom. Keď zvýši výkupné ceny, všetky lode zamieria do Šanghaja. Aby Európa nemusela kopírovať čínske ceny, používa Ukrajinu a jej železnice. Prípadný výpadok sa kúpi tam. Kapacity Ukrajiny sú obrovské, ale aj cez prístup k Čiernemu moru je to skôr vnútrozemský štát a tak sú na neho dostatočné páky. Teraz to prestáva byť isté. Najväčší sup už sa chystá zahryznúť a odtrhnúť si poriadny kúsok. Za podmienok faktického vojnového stavu a bankrotu. Tí musia mať obrovskú istotu, že si to neskôr vyberú v naturáliách. Teda za predpokladu, že to podpíšu.

Už rok počúvame, ako musíme izolovať Rusko a dať mu ochutnať trochu západného odhodlania, púšťame sa do sankcií, obviňujeme Putina ako sa mieša do Edinoukrajiny, kreslíme ho ako číre nefalšované zlo a ajhľa, pekne potichučky, bez humbuku čoskoro zistíme, že sme tým plotom obkľúčili sami seba. Kľúčová krajina v dodávkach plynu je totálne v troskách, kľúčová krajina v dodávkach komodít začne čoskoro voziť obilie na opačnú stranu, kľúčová krajina z hľadiska vojenskej bezpečnosti už nie je mostom medzi NATO a Ruskom, ale mínovými poľom. Obkľučovanie seba samých nám ide moc dobre. Prečo toto všetko? No, nemáme prachy. Číňan ich má a potrebuje sa tých amerických bezcenných papierikov zbaviť. Má ich dosť aj pre Rusa a zelenkavé bankovôčky sú najlepším liekom na kremeľskú paranoju ohľadom prítomnosti cudzích síl v blízkom zahraničí.

Vidlák pre Kosa zostra

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/02/28/supi-se-sletaji-na-mrsinu/

Pridaj komentár