Theresa May v Bratislave

Stretnutie britskej premiérky s eurorealistom Róbertom Ficom (29.7.2016) je iste tou príjemnejšou časťou jej zahraničnopolitickej agendy.

Róbert Fico sa pri jednaní sústredil na veci podstatné pre Slovensko. Ocenil, že  Veľká Británia pristupuje k Brexitu rozvážne, pričom až do posledného okamihu bude plnohodnotným členom Únie. Róberta Fica prirodzene zaujímal osud 90 000 Slovákov, ktorí žijú vo Veľkej Británii. Theresa May naznačila, že práva pracujúcich Slovákov a ďalších občanom Európskej únie v Británii môžu ostať zachované, ak budú mať rovnaké práva garantované britskí občania v únii.

komentár autora:

Myslím si, že predstava EU o voľnom pohybe osôb nebude naplnená, a Veľká Británia právo pobývať na jej území po uplatnení článku 50 výrazne sprísni.

O čo ide ?

Ak „rozvod“ prinesie výrazné ekonomické turbulencie, riešením pre Britániu je „poslať domov“ práve zahraničných pracovníkov, aby nezaťažovali britský sociálny systém. Môže tiež aktivovať pravidlo, že zamestnať cudzinca je možné len vtedy, ak sa miesto nepodarí obsadiť domácim pracovníkom.

Tak by dopady zníženia britského vývozu na kontinent padli zase na kontinent…

 

5 komentárov

  • Knieza Myskin

    V Británii osvietené sily lásky a tolerancie nevedia uniesť porážku, a tak sa klasicky ako romaznané deti hádžu o zem a žiadajú prostredníctvom petície, aby sa referendum opakovalo. Tomu sa hovorí nedostatok (seba)úcty. Do petície vložili srandisti z 4chanu desaťtisíce podpisov s adresami z Vatikánu a Severnej Kórey. Nikto si to nevšimol, kým sa sami nepriznali.
    http://heatst.com/politics/exclusive-brexit-2nd-referendum-petition-a-4-chan-prank-bbc-report-it-as-real/?mod=sm_fb_post
    Odpoveďou na detinské snahy remainerov je volanie po zopakovaní bitky pri Hastingse z roku 1066, pretože sa navrhovateľom nepáčil výsledok 😀

  • Otázka Brexitu, kterou nikdo nepoložil

    https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-08-21/the-brexit-question-that-nobody-asked
    Clive Crook, Bloomberg View, 21.8.2016 Mervyn King, bývalý guvernér Bank of England, napsal pro New York Review of Books dosud nejlepší článek o vystoupení Britanie z EU.

  • Klasická chazarka z nižšej vrstvy určená na dočasnú špinavú prácu pre „Vyvolených“.

  • Nazvat Roberta Fica eurorealistom je… prehnane. On sa len skratka riadi naladami verejnej mienky, co mu sice na jednej strane zarucuje vysoke percenta, na strane druhej ale pre hromadu ludi z neho robi nedoveryhodneho politika, u ktoreho si nikdy nemozeme byt isty, ci to, co povedal dnes, bude platit aj zajtra…

  • Otazka je, ci sa domaci uracia zobrat aj nizsie platenu pracu, ktoru doteraz robili ludia z vychodnej europy.

    Nieje problém vykopnut par stotisic ludi a cakat ze ich miesta nahradi ta stotisicova armada nezamestnanych britov. Ale to by chcelo reformu celého sociálního aj pracovno právního zákona. A pochybujem ze to bude robit niekto kdo tam je len preto, ze do volieb musí byt pozicia premiéra obsadena.

    Skor to vidim tak, ze britania odide, mnoho medzistatnych vztahov sa skomplikuje, teda narastie byrokracia, z coho ma kazda vláda radost, ale vo vseobecnosti bude panovat status quo.

Pridaj komentár