Ukrajinský dlh Ruska možno zatiahne Národná banka z rezerv

Málokto dnes berie slová ukrajinského premiéra Jaceňjuka vážne. Je to taký post, z ktorého má za úlohu podľa zadania US ambasády robiť co najväčší chaos, aby sa na pozadí diali skutočné zámery. Dnes vyhlasuje, že Ukrajina nezaplatí dlh 3miliardy dolárov Rusku, kým Rusko fakticky neprizná, že nejde o suverénny, ale komerčný dlh.

Tým pádom, by Rusko prišlo o 20% istiny, t.j. o 600 miliónov dolárov. Rusko však o tomto dlhu vytrvalo hovorí ako o suverénnom a požaduje jeho úplné splatenie do 20.12.2015. Návrh Putina, o ktorom sme písali, že Rusko je ochotné preložiť splatnosť bez zmeny istiny s podmienkou medzinárodnej garancie, bol podľa ukrajinskej agentúry Unian odmietnutý nakoniec aj Spojenými štátmi. Preto ostáva termín a suma v platnosti.

Zaujímavé je, že pritom Ukrajina s medzinárodnými veriteľmi možno peniaze už má pripravené. Na stretnutí s vedením Národnej banky Ukrajiny (NBU) so zástupcami 40 bánk začiatkom decembra, predsedníčka NBU Valeria Gontareva náhle revidovala odhad devízových rezerv Ukrajiny. Odhad, ktorý po celý rok hovoril o 15-18 miliardách na konci roku 2015 sa podľa slov hlavy NBU naplní na sumu len niečo vyše 13 miliárd dolárov. Dôvodom je podľa nej oneskorenie štvrtej tranže MMF, čím sa nenaplní plánovaný objem rezerv. Oficiálne je oneskorenie tranže 1,7miliardy dolárov podľa zástupcu MMF na Ukrajine Jerome Vachera spôsobené neschválením vyrovnaného rozpočtu Ukrajiny. Spolu s touto tranžou dostane Ukrajina aj ďalšiu miliardu na základe záruky od ostatných veriteľov Ukrajiny – USA, Svetová Banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj, Európska Únia. Jerome Vacher však pre agentúru Ukrinform spomenul, že vidí riziko pre celý program MMF, čo by samozrejme zastavilo aj program pomoci ostatných kreditorov (rozhovor v ruštine). Z hľadiska toho, že rozpočet je dopredu dojednaný s ministerkou financií Jareško, oznámenie rizika pre program MMF by mohlo znamenať, že sa už dopredu ráta s náhlym zvýšením potreby financovania po zaplatení ruského dlhu.

V tomto momente je ťažké predpovedať, čo sa stane. MMF nesmie podľa vlastných pravidiel úverovať zbankrotované subjekty, takže ak by Rusko poslalo Ukrajinu do defaultu, musel by okamžite zmeniť svoje pravidlá, aby mohol naďalej Ukrajinu úverovať. Potom však ostáva otázka, prečo nemohol zmeniť pravidlá vtedy, keď Rusko žiadalo záruku za Ukrajinu, čo podľa pravidiel MMF nebolo možné. V prípade, že MMF a ďalšie finančné inštitúcie prehlásia dlh Ruska za komerčný a Ukrajina ho nemusí platiť, bude to znamenať koniec MMF. Jednoducho sa z neho oficiálne stane gangsterská výpalnícka organizácia riadená Spojenými štátmi a žiadna normálna krajina si od MMF viac nepožičia.

Relatívne schodná cesta by však bola tá, ktorú od začiatku navrhoval Putin. Požičať Ukrajine o tri miliardy viac a dohodnúť s ňou splátkový kalendár. Podľa môjho názoru však nakoniec Ukrajina zaplatí tri miliardy z devízových rezerv NBU a tomu sa prispôsobí celý program pomoci MMF. Je to inak celkom prirodzený kolobeh súčasnej ukrajinskej vlády. Najprv majú silné reči a potom v poslednej chvíli, keď vidia, že protivník neustúpi, zaplatia

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár