USA chcú ďalšiu základňu – tentoraz letisko v irackom Kurdistane

Pred tri štvrte rokom, v októbri 2014, prebehli tlačou správy o zámere armády USA vytvoriť ďalšiu vojenskú základňu a to v hlavnom meste irackého Kurdistanu Erbil na bývalej základni Saddáma Hussaina Herir. Dnes plány zrejme pokročia ďalej.

Iránska tlačová agentúra minulý rok prezentovala, že dokonca došlo už aj k evakuácii pracovníkov základne a predpokladalo sa, že US Army začne s prípravou letiska. K tomu však (aspoň oficiálne) nedošlo, kvôli obavám irackej vlády v Bagdade, že vytvorenie takejto základne podporí snahy Kurdov o nezávislosť.

Vrtuľníky Black Hawk sú umiestnené v Erbile. AFP fotografia.

Vrtuľníky Black Hawk sú umiestnené v Erbile. AFP fotografia.

Avšak vo februári New York Times zverejnil správu, že na základňu Herir v Erbile bude dislokovaný záchranný tým americkej armády pozostávajúci z vrtuľníkov UH-60 Black Hawk a vrtuľových lietadiel s preklopným rotorom schopných vertikálneho vzletu a pristátia V-22 Osprey. Samozrejme, k tomu bude prevelený aj tým logistiky americkej armády pre uvedenú letku.

Kurdská tlačová agentúra Rudaw pripomenula, že sa tak deje, hoci: „Iracká vláda vyjadrila obavy, že umiestnenie sofistikovaných amerických zbraní v Erbil, hlavnom meste irackého Kurdistanu, by mohlo povzbudiť ambície Kurdov za nezávislosť z Iraku.

V novinách sa objavujú stále správy o výcviku vojakov práve v okolí Erbil a hoci nie je možné nájsť správy o pokroku vo výstavbe základne, je tu znepokojivý vývoj udalostí v Turecku. Krajina sa stáva stále nepriateľskejšia voči svojim spojencom v NATO a je zrejmá snaha o nezávislú politiku, ktorá sa v mnohom nielen odlišuje od požiadaviek a zámerov USA, ale ide aj proti nim. Príkladom je napríklad pokračujúca spolupráca s Ruskom na výstavbe plynovodu Turecký prúd, kúpa čínskych rakiet PVO nekompatibilných s NATO, alebo snaha o útok na Sýriu proti Kurdom na podporu Islamského štátu.

Pre amerických stratégov možno nie je vzdialená doba, keď ich napadne, že by mali prestať predstierať, že Turecko je spojencom a môžu tiež prestať prehliadať nepriateľské zámery Erdogana voči USA a ich záujmom.

Ak chce USA a NATO skutočne zastaviť ISIL, pri pokračujúcej podpore Turecka nie je účasť krajiny v NATO príliš vhodná. Logickým krokom by bolo zavretie tureckej leteckej základne NATO Encirlik a jej presunutie Erbil. Úlohu Turecka ako kľúčového spojenca na Blízkom Východe by potom prebral Kurdistan.

Len pripomínam článok z Medzičasu, kde jedna alternatíva vývoja toto predpokladala

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

 

3 komentáre

Pridaj komentár