Varovanie pred Ruskom bez závoja ilúzií

Slovenskí junáci pochodujúci pod ľudáckymi vlajkami často dávajú za príklad národne orientované Rusko, kde viera v Boha a explicitne, ba až ostentatívne vyznávané kresťanské náboženstvo  je jedným z hlavných pilierov tejto spoločnosti. A samozrejme nezabudnú podotknúť o tom, že niečo podobné by sa hodilo aj Slovensku.

Realita, ktorú priniesla oficiálna ruská propagandistická hlásna trúba Russia Today je však tejto lyrickej fatamorgáne na míle vzdialená. Realita je naopak tlak náboženskej neznášanlivosti, kde hlavným aktérom tohto tlaku nie je pravoslávna cirkev, ale  moslimská. Rusko má v skutočnosti najvyšší podiel moslimov v Európe a je dokonca pozorovateľom v OIC (Organisation of Islamic Cooperation)

Dôsledky takéhoto prístupu sú implicitne vražedné pre celú spoločnosť. OIC totiž formulovala vlastnú deklaráciu ľudských práv – tzv. Káhirská deklarácia, kde na prvé miesto kladie Korán a Šaríju (islamské právo). Podľa tejto deklarácie ľudské práva môžu byť zaručené v krajinách islamu iba v rámci podmienok, vymedzených týmito dvoma zdrojmi a ich nariadeniami. Článok 24 z Káhirskej deklarácie ľudských práv napríklad uvádza, že „Všetky práva a slobody, uvedené v tomto vyhlásení sú podriadené šaríji“ a článok 25 dodáva „Islamská šaríja je jediným zdrojom pre interpretáciu alebo vysvetlenie každého jednotlivého článku tohto vyhlásenia. Toto zdôrazňuje ‚historickú úlohu islamskej ummy, ktorá bola vytvorená Bohom ako najlepší národ, ktorý priniesol ľudstvu dobre vyváženú civilizáciu, v ktorej existuje harmónia medzi týmto životom a životom budúcim a kde poznanie sprevádza vieru.‘

Čo znamená priorita Koránu a Šaríje pre diskusie o ľudských právach? Tieto dve autority zabezpečujú, že v islamských štátoch ľudské práva existujú iba v rámci obmedzení, vytvorených náboženskými hodnotami islamského zjavenia a sú zaručené iba v rámci určenom Koránom a islamským právom. Pre nás, obyvateľov západnej sekularizovanej spoločnosti,  vychádzajúcej z osvietenectva a zvyknutých na oddelenie cirkvi a štátu je ťažké pochopiť, že nejaká krajina dokáže odvodzovať svoje štandardy pre politický, sociálny život a verejné a súkromné záležitosti z náboženských noriem. Lenže práve takýmto smerom Rusko smeruje

Moslimovia v Moskve žiadajú oddelené pláže pre mužov a ženy

Návrh moslimskej komunity zaviesť oddelené pláže pre mužov a ženy bola podporená zástupcami ruskej pravoslávnej cirkvi, židovského a budhistického náboženstvo.

RIA Novosti, Balajev

RIA Novosti, Balajev

Požiadavka podaná na Moskvskej radnici bol pripravená Albirov Krganovom, ktorý je podpredsedom Duchovného riaditeľstva moslimov v Rusku a tiež členom Komisie verejnej komory pre harmonizáciu vzťahov medzi etnickými a náboženskými skupinami.

Aktivista tvrdil, že „stovky tisíc“ náboženský založených obyvateľov Moskvy boli zbavení možnosti navštíviť mestské pláže, ktoré sú v súčasnej dobe zdieľané mužmi a ženami. „Keďže nie každý si môže dovoliť cestu do zahraničia, považujeme za potrebné otvoriť ďalšie rekreačné zóny pre tých obyvateľov hlavného mesta, ktorí nemôžu navštevovať spoločné pláže z náboženských či morálnych dôvodov,“ napísal Krganov vo svojom liste.

Aktivista dodal, že krajiny ako Izrael, Turecko a Nemecko majú oddelené pláže pre mužov a ženy a že efekt tohto opatrenia je pozitívny. V Ruskej federácii existujú také pláže v meste Kazaň, hlavnom meste prevažne moslimskej republiky Tatarstanu.

List bol podpísaný riaditeľom odboru ruskej pravoslávnej cirkvi pre vzťahy so spoločnosťou, Vsevolodom Šaplinom, prezidentom Asociácie ruských židovských obcí Aleksejom Borodom a zástupcom Komunity tradičného budhizmu Rusko Andrejom Balžirovom, oznamili noviny Izvestia.

Člen Komisie verejnej komory pre rodiny ženy a deti, Sultan Chamzajev povedal v komentári pre denník Izvestija, že iniciatíva bola nevyhnutná, pretože to bolo v záujme nielen náboženstva, ale aj svetskej morálky.

Podpredseda Ruského zväzu cestovného ruchu, Juri Barzykin tiež vyjadril podporu plánu s tým, že oddelené pláže by mohli pomôcť príslušníkom všetkých konfesií nájsť si pre seba pohodlné miesto.

Avšak, poslanec Štátnej dumy Valerij Raškin (Komunistická strana) vyzval k opatrnosti pri zavádzaní projektu oddelených pláží do reality. „Som presvedčený, že spoločnosť sa nesmie prispôsobovať v súlade s niektorými náboženskými alebo morálnych hodnotami jej jednotlivých členov. Existujú vyhradené miesta – ako sú kostoly a mešity, kde sa ľudia môžu zjednotiť v zhode s ich predstavami o svete a pravidlami života. Mali by sme sa obmedziť na tieto miesta, „povedal Raškin pre Izvestia.

Neexistujú žiadne presné údaje o počte veriacich v Moskve, ale v minulom roku radnica odhadla, že v meste bolo asi 2 milióny migrujúcich pracovníkov, – drvivá väčšina z nich pochádza z tradične moslimských bývalých sovietskych republík v Strednej Ázii.

Vlani v júli hovorca Ruskej Rady muftiov vyzval ruské orgány, aby postavili viac mešít v meste, že toto by sa zabránilo preplneniu mestských ulíc počas hlavných sviatkov. Toto nebolo prvý návrh tohto druhu, ale doteraz boli všetky podobné návrhy odmietnuté.

V roku 2013, moskovský starosta Sergej Sobjanin novinárom povedal, že väčšina návštevníkov mešít neboli stáli obyvatelia mesta, a že migranti by mali ísť domov, akonáhle ich pracovné zmluvy vypršia. Dodal, že tri existujúce mešity by mohli veľmi dobre slúžiť potrebám stálych obyvateľov Moskvy, ktorí vyznávajú islam.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

http://rt.com/politics/265216-russia-beaches-moscow-muslims/

Pridaj komentár