Vláda USA drží ratingovým agentúram zbraň pri hlave

Prednedávnom znížila agentúra S&P rating Ruska na negatívny výhľad a dnes máme na stole aj hodnotenie agentúry Fitch ktorá prehodnotila rating Ruska na BBB- s negatívnym výhľadom, čiže ďalší pokles nadol by znamenal presun do špekulatívneho pásma. Zároveň Bloomberg zaradil Rusko medzi 5 krajín na svete, pri ktorých je najvyššie riziko nesplatenia úverov.

Rating

Je to reálne hodnotenie, alebo politicky motivovaný krok? Skúsme sa pozrieť ako hodnotí rating Ruska čínska agentúra Dogang (založenu nezávislými investormi z USA, Číny a Ruska). Bonita Ruska je už vyše roka na investičnej úrovni A so stabilným vyhľadom a pre porovnanie rating USA sa drží na úrovni A-. Koho údaje sú správne?

Komu veriť?

Budem veriť viac Číňanom ako „renomovaným“ agentúram. Reálne je ekonomika USA vo veľmi náročnej situácii. Plánované dobrodružstvo z roku 2014 na Ukrajine nebolo úspešné z hľadiska prístupu k zásobám plynu a ropy. USA sa takisto chytili do vlastnej pasce, keď spolu sa Saudami sa rozhodli Rusom podseknúť príjmové zdroje ako za čias Reagana a tak Saudi skokom zvýšili dodávky ropy a tým pomohli spôsobiť pád cien ropy. Frakovanie ropy a plynu v USA je však finančne náročné, dnešné ceny ropy sú pod investičnými a prevádzkovými nákladmi na frakovanie. Tento sektor má na konte prvý bankrot a je ohrozených niekoľko sto tisíc pracovných miest. Zároveň sa podľa portálu MEMZA ukazuje, že zlé správy ešte ani zďaleka neprišli :
… realita pro investory je děsivější, než se tušilo, 62 ze 73 amerických frakovacích společnosti mají úřady USA hlášeny těžitelné rezervy nižší než předpovědi pro veřejnost. Společnost Pioneer Natural Resources hlásí Komisi pro cenné papíry 13 krát vyšší předpovědi, Goodrich Petroleum 19 krát, Rice energie 27 krát.
Průměrný zveřejněný potenciál frakovacích firem byl 6,6 krát vyšší než reálné rezervy, hlášené SEC. Mnoho firem používá vlastní modely pro predikci potenciálu zdrojů. Nikdo neví, jak jsou jejich čísla přesná, jak hluboko se bude muset vrtat a jak vysoké budou náklady.

Vyzerá to tak, že pôvodne mali chýbajúce kontrahované a predikované množstvá plynu z USA, kvôli neexistujúm, avšak prezentovaným zásobám, dodať práve ložiská na Ukrajine. Tie sa však nachádzajú v oblasti bojov, na Kryme a vo vodách patriacich do zóny ekonomického využita Krymu v Čiernom mori. Všetky tieto ložiská sú dnes nedostupné a preto plány na ich využitie skolabovali. S nimi však nakoniec zrejme skolabuje aj celý trh frakčnej ťažby ako klasická bublina, s následkami, ktoré sme spomínali a naviac aj so súdnymi spormi kvôli podvodným prezentáciám a predpovediam frakovacích firiem.

Na rozdiel od roku 2008 keď USA vstupovali do krízy s dlhom cca 10 biliónov dolárov a možno 70% HDP, dnes sú na úrovni ďaleko vyše 18 biliónov, vyše 100% HDP a dôvera v schopnosť americkej ekonomiky vyriešiť problémy klesá. Rok 2008 je dôležitý aj z iného hľadiska. Ak si dobre pamätáte všetky inštitúcie, ktoré buď skrachovali, alebo utrpeli ťažké straty mali rating AAA, čiže boli to podľa ratingových agentúr najspoľahlivejšie spoločnosti na trhu. Americká vláda má dnes k dispozícii zbraň veľkého kalibru, pretože podľa portálu SCO môže argumentovať a hroziť postihom za uvedené straty, ak sa agentúry nebudú správať „slušne“. A tak dnes v mene obchodnej vojny, ktorú Amerika vedie proti Rusku, musia spoločnosti ignorovať ekonomické ukazovatele Ruska, mizivú mieru zadĺženosti, obrovské zdroje surovín, 350miliárd dolárov rezerv a tiež proaktívne opatrenia ruskej vlády na rozvoj podnikania v krajine.

Zdroj:

One comment

  • …ratingofky, tie, ktore pred zaciatkom jasnej krizy v roku 2008 rozdavali ratingi aaa, len tak plieskalo su nedoveryhodne.

    vyplyva to aj z ich ust, ked sa „odbornici“ z nich branili pred sudom, koli krize a podivnym ratingom, tym, ze jo to len nazor.

    teda nic vazne, dokonca vobec doveryhodne.

    ratingy su len nazor agentur, podla ich slov.

Pridaj komentár