Výsledky parlamentných volieb – nevyhnutný dôsledok súčasného stavu – časť 1, Marian Kotleba

Zo zlých surovín sa dobré jedlo neuvarí. To plne platí o výsledku včerajších parlamentných volieb. Ich celkový výsledok sa v konečnom dôsledku asi páči málokomu. Ale on odráža reálny stav slovenskej spoločnosti.

V prvom zo série článkov venovaným voľbám sa chcem zamerať na to, čo mnohí považujú za „výkričník“ týchto volieb, na úspech strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Ako prvé sa žiada uviesť, že s 8% pre Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, robia slovenské média a mimovládky naozaj búrku v pohári vody.

Slovensko s 8% je stále krajinou s vyššou mierou podpory tzv. „štandardných“ strán, než je tomu vo väčšine Európy zvykom. O tom, aká je v tomto smere situácia v Európe, sme písali napríklad v novembri 2015.

Nariekanie profi novinárov a mimovládkarov nad 8% Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko beriem skôr ako povinnú jazdu menovaných vo vzťahu k svojim zamestnávateľom, než o nejaký vážne myslený odkaz občanom Slovenska.

Iste aj „západné“ médiá čo to, dnes či zajtra, napíšu o zlej ceste Slovenska, ale nemyslím si, že by ich čitateľov to nejak obzvlášť zaujímalo. Prípadne, ak aj náhodou zaujíma, môžu vo svetle svojich osobných skúseností so spolunažívaním s odlišnými kultúrami vnímať „cestu Slovenska“ tiež odlišne, ako autori tých článkov. A čo si budeme nahovárať, názory západných novinárov zaujímajú čoraz menší okruh ľudí na Slovensku.

Celkovo je potrebné na adresu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko uviesť ešte jednu vec. Strana naberá nových členov, sympatizantov, voličské preferencie. Zákonite sa tým „riedi“. Dnes už množstvo jej členov a aktivistov nikdy nič nemalo s často spomínanou „Pospolitosťou“.

Mnohé z tvárí, čo sa angažovali v „Pospolitosti“ či podobných organizáciách a pôsobili v strane v rokoch 2010 či 2012 pôsobia dnes už inde.

Dva prípady sú verejne známe. Vylúčenie z kandidátky pre „extrémistickú minulosť“ si pred voľbami vykoledoval jeden z kandidátov SaS. Iný zo SNS, dokonca za údajné hajlovanie (nedovolím si napísať, že za neúdajné, hajlovanie  je trestný čin a príslušné gesto by musel posúdiť znalec).

Môžeme sa len domnievať, na koľkých ďalších kandidátov tohto typu sa neprišlo na ktorejkoľvek s 23 kandidátiek. Vďaka tomu, že dotyční nepostúpili do parlamentu, v tichosti odplávaji do vĺn zabudnutia.

Politologicky je zaujímavé sledovať spôsob akými sa „štandardné“ politické strany snažili prekaziť „marš“ Mariana Kotlebu do parlamentných lavíc.

Základom obrany bolo poukazovanie na výsledky agentúrnych prieskumov, kde mal(a) Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko 1; 1,5; 2,5 % voličských preferencií.

Volič mal byť odradený od voľby jasným predpokladom, že ĽS Naše Slovensko jednoznačne vo voľbách „prepadne“.

Bol to samozrejme nezmysel, aby strana mala menej % ako v roku 2012, keď ešte žiaden problém s migráciou neexistoval. Vedeli to všetci zúčastnení a aj mnohí voliči a na tie prieskumy zvysoka…

Celkovo si výsledky prieskumov vyžadujú samostatný článok. Nie tak dávno nás o 100% výsledkoch prieskumov, že sú už v jednou nohou, ak nie rovno aj obomi, v parlamente, presviedčal Skok a tiež „kráľovná červených tenisiek“.

Fiasko SDKU (0,3%) svedči aj o tom, že voliči sú už naozaj hluchí na všeobecné frázy o potrebe „boja proti totalitným stranám“. Videl som dvoje televízne vystúpenia predsedu SDKÚ Pavla Freša, kde slovne tvrdo atakoval tak predsedu komunistov ako aj Mariana Kotlebu. Nezabralo, voličov v dnešnej dobe nezaujíma čo bolo, ale boja sa toho, čo bude.

Čo však reálne (okrem iného) priniesli ĽS Naše Slovensko skreslené prieskumy? Do televízie a rozhlasu sa Marian Kotleba dostával v ľahších „kvalifikačných skupinách“. Taký Pavol Frešo naozaj nebol rovnocenným súperom. Ak by bol Marian Kotleba v skupine politikov, kam s reálnymi % patril, mal by to oveľa ťažšie.

Záverečná paľba takmer každého „systémového“ politika po každom inom „systémovom“ politikovi, vytvorila nad Marianom Kotlebom akýsi dáždnik. Politik s predpokladanými 2% (a aj to svojských a ťažko inam „presunuteľných“ voličov) bol pre súperov nezaujímavý.

Vymedzovanie sa proti nemu bolo iba akousi povrchnou záležitosťou postavenou na memorovaní nič nehovoriacich otrepaných fráz. Konštruktívnej a faktami podopretej kritiky príliš veľa nezaznelo.

A tak má dnes Marian Kotleba a jeho strana 14 poslancov.

Ale to je najmenší problém ohľadom výsledkov včerajších volieb. Ale o tom inokedy, článok je už aj tak dosť dlhý.

21 komentárov

  • Ja skôr výsledok týchto volieb a vstupu Mariána Kotlebu do parlamentu prisudzujem bubline zvanej BA + 100 km okolie. Žiaľ ukazuje sa, že život bubline BA začína byť úplne mimo reality zbytku Slovenska. Keďže všetci politici, „mienkotvorný“ novinári žijú a pracujú v BA prestávajú mať reálny obraz o živote a potreby občanov Slovenska.

  • Predpokladám že keď ten „nacistický splozenec pekel“ Kotleba vďaka tej hejt propagande naprieč celým mainstreamom a už aj celým Morodorom trhne v oktobri 25% tak nás rovno humanitárne kobercovo vybombardujú na kompletku 😀

  • Kotleba je jeden slušný človek v slovenskej politike. A to je málo proti všetkým tým zlodejom a podvodníkom. Ale je nádej.

    • Kotleba mozno slusny clovek je, ale viete to iste povedat aj o dalsich 13? Napr. o takom Janovi Cuperovi ( https://www.youtube.com/watch?v=v2VwFqQOJ04 )? Alebo ste ani netusili, ze kandiduje? O Marianovi Magatovi radsej pomlcim, to zrejme ani netusite, kto to je…

      • Tak prave som zistil, ze ani Jan Cuper, ani Marian Magat, dokonca ani Rastislav Rogel sa nedostali medzi poslancov parlamentu, a to napriek tomu, ze skoncili v pocte kruzkov v prvej 13. Jedine meno, ktore sa „prekruzkovalo“,je nejaky Martin Kotleba.

        Tak tomu hovorim nasluchat hlas volicov. Vsak oni si s volicmi vytreli r*t este skor, nez vobec vznikla nova vlada…

        • presne tak – na otazku „Ktorých neonacistov vytiahol Kotleba do parlamentu“
          je jednoducha odpoved : „Ziadnych“, lebo radikali sa neprekruzkovali
          Takze su tam klasicki narodovci, ktori keby nemali Kotlebovu nalepku tak normalne mozu fungovat
          V podstate volby dopadli celkom dobre (az na to, ze bude problem postavit vladu)

          klucova otazka teraz je, ako dopadnu kvoty, V4, imigranti a dalsie geopoliticke problemy
          nemozem sa zbavit pocitu, ze tu existoval urcity zamer nenapadne ovplyvnit volby tak aby bola V4 rozlozena a neschopna postavit sa proti Merkelovej planu islamizovat europu
          krajiny V4 su posledna basta EU-ropy ktora este odolava invazii.

        • Sťažuj sa na volebný zákon a spôsob, ako sa určuje poradie zvolených poslancov. Ale teraz je už neskoro, mal si sa ozvať pred voľbami, alebo ešte lepšie vtedy, keď sa zákon prijímal:)

  • Mňa šokuje, ako sú niektorí ľudia schopní oháňať sa slobodou a demokraciou a pritom pošliapávajú základné demokratické hodnoty. Ako hlboko klesla spoločnosť, ktorá umožní, že sa pár hodín po voľbách začnú zgrupovať „nezávislí“ novinári a vo verejnoprávnej televízii teoretizujú, ako vytlačiť demokraticky a legitímne zvolenú stranu zo spoločnosti?

    Verím, že pre mnohých budú výsledky týchto volieb dôkazom, že „sa to dá.“ Áno, aj napriek miliónovým gorilovým kampaniam, profesionálnym revolucionárom z mimovládiek, „zaručene nezávislým“ analitikom a mediálnym masážam, ešte volič dokáže niečo zmeniť. Zatiaľ.

    Osobne len dúfam, že Kotleba si postráži svoje ovečky, nezdiskredituje sa nejakými zbytočnými vyjadreniami a akciami a bude usilovne pracovať na tom, aby ĽSNS „dozrela“ ako strana a stala sa reálnou alternatívou pre ďalšie státisíce ľudí nespokojných s probruselským, proatlantickým, proimigračným a protinárodným smerovaním Slovenska.

    Ak sa mu to podarí, tak po predčasných voľbách môže očakávať i 15-16% a začať na Slovensku skutočne niečo meniť.

    • A čuduješ sa tej „demokracii“? Nie je to tak dávno, čo boli voľby v Poľsku a ich výsledok a jednanie vlády v súlade s vôľou voličov vytáča Brusel do nepríčetnosti. To je tá „demokracia“ na bruselský spôsob. Ďakujem, neprosím.

  • Pekné je to vypracovaná cesta.Ak sa vyplní sen zo včerajška, že lacné sa zdraží o 100%…Neviem, neviem…

  • Kto to takto pekne naplánoval, vedel dobre, čo robí. Rozbiť Slovensko ako inde. Stačí blbý štrajk. Blbý preto, lebo takto zhovadiť celé Slovensko môže iba špekulant.

  • Pán Poláček, Kotleba nebol v diskusiách len v „ľahších kvalifikačných skupinách“. Na RTVS tam bol so Sulíkom, Figeľom, Berénim. A ja sa ešte spýtam: zmenila by sa rétorika Kotlebu, ak by sedel za stolom povedzme s Ficom, Matovičom, či Procházkom? V čom by bol rozdiel? Podľa mňa toto nemalo žiaden vplyv na výsledok.

  • Kotleba bol 20 rokov odpočúvaný a sledovaný a nič zlé na neho nenašli. Všetci SIS-kári, čo ho mali na starosti ho teraz volili. Najčestnejší politik. Keď odpočúvali pár týždňov aj to nechtiac SMER, KDH, SDKÚ, SNS a spol. tak z toho bola kauza Gorila a ešte horšie kauzy, o ktorých si ani novinári netrúfnu informovať, lebo sa boja nielen o prácu, ale aj o život.

  • Teda vôbec nedokážem pochopiť zdesenie emocionálnych hl.u.p.ákov akože zo štand. politických sránd (a títo chcú dokonca riadiť štát !!!! Nie náhodou znovu len ŘÁDIT ???).
    Na to jedna jednoduchá odpoveď – Marián len povedal to,čo chcelo počuť 8 percent voličov !!!
    Nejaké ďalšie otázky od (s)prostých ?

  • Ja považujem za výkričník volieb fakt, že si ľudia napriek uplynulej skúsenosti s politikmi za posledné štvrťstoročie, opäť raz naivne zvolili tých istých zlodejov, dokonca stiahli z politického smetiska aj mečiarového privatizéra a tunelára Danka. Na druhej strane to chápem, bez Danka by dnes mal Kotleba 16 percent a to by bol pre súčasný estabilišment ťažký prúser. Ale na strane druhej – ešte musí prejsť veľa času a na oltár bruselskej diktatúry padne veľa obetí, kým sa to zmení.
    Napriek tomu, voľby priniesli aj dve nesporné pozitíva – z NR SR vypadlo zločinecké KDH, ktoré sa podieľalo na legitimizácii vojenskej agresie NATO proti Srbsku a zároveň priniesli aj zárodok zmeny – opozičnú stranu M. Kotlebu.

  • Zajtrajsi protest na podnet progresivych laviciarov, je typicky vykrik do tmy. Im sa Kotleba rozhodne nepaci, pretoze by tymto pseudohumanistom urobil skrt cez rozpocet s prijimanim uprchlikov/imigrantov. Tu vobec nejde o jeho minulost, Slovensko by totiz nebolo dost progresivne, ak by Kotleba uradoval a siel by im po krku. Takze, ako sa vravi, trafena huska zagagala.

    • Aktivity výtržníka Mihályho spravidla nemávajú vysokú podporu. Pokojne nech si organizuje čo chce.

  • Moja prognóza po včerajšej komédii,z tých výsledkov nikto nič nezlepí nastúpi úradnícka vláda otrokov a správcov protektorátu a do leta tu máme nakvótovaných polmega údených invázistov ktorých už odtialto nedostaneme ani heverom a na jeseň opäť predčasná repete komédia level II, a ešte dodám že Kotleba nieje problém ale len symptom a výsledok 26 ročného liberálneho kapitalizmu a neomarxistického kultúrno-sociálneho inžinierstva ktoré sa tu u nás páchá.Ja len tolko k tomu,kto to stále nemôže rozchodiť a nezeberá už ani druhá lopata ibalginu.A Voličov Mariána Kotlebu a protimigračného voliča je potrebné ešte do jesene poriadne dourážať predsalen 16% je viac ako 8, Ono to samozvané elitárstvo je určite príjemnejší pocit ako uplatnenie elementárnej psychológie.

    • Voličov Mariána Kotlebu a protimigračného voliča je potrebné ešte do jesene poriadne dourážať, predsa len 16% je viac ako 8%,

      Tvoj vyrok nema chybu 😀

    • Bodaj by to tak bolo, my znesieme urážky, keď výsledkom bude aspoň tých 16%:)

Pridaj komentár