Vzťah Ruska a islamu

Mnohokrát sa v kruhoch proruských nadšencov, ale aj v bežnej diskusií ľudí spomína, že pred imigráciou a pred islamom nás ochráni Rusko, ktoré v predstavách ľudí ešte stále vystupuje ako ortodoxná kresťanská pravoslávna krajina. Je to veľký omyl.

Podľa amerických materiálov je z celkového počtu obyvateľov okolo 142 miliónov ľudí 10-15% veriacich a praktizujúcich moslimov. To neznamená nič viac a nič menej ako cca 16-20 miliónov ľudí. Je pravda, že mnoho z nich sú Tatári v Povolží a národy severného Kaukazu, žijúcich na svojich teritóriách, avšak urbanizácia za posledných sto rokov spôsobila aj v Rusku rast megapolí, ktorá mimo iných podporujú aj koncentráciu islamského obyvateľstva.

Po rozpade Sovietskeho zväzu do Ruska prišli jednak Rusi z bývalých zväzových krajín, ktorí sa stali (často diskriminovanou) menšinou vo svojom domove, ale aj pôvodní príslušníci týchto krajín, ktorí do Ruska a jeho veľkých miest prichádzali za prácou, zárobkom a lepším životom.Týka sa to hlavne Moskvy, kde podľa odhadov žije legálne či ilegálne až niekoľko miliónov moslimov. Problémom Ruska je tiež demografia, t.j. ďaleko vyššia pôrodnosť moslimských žien, ktorá sa v priemere drží vysoko nad doporučovanou hranicou prirodzenej obnovy obyvateľstva 2,1 dieťaťa na pár. V ruských rodinách je aj napriek prorodinnej politike súčasnej vlády, tento pomer ešte stále hlboko pod koeficientom 2. V niektorých oblastiach Ruska dnes napríklad počet moslimských brancov v armáde vyšší ako 50%.

To znamená, že na oficiálnej úrovni si dnes Rusko skrátka nemôže dovoliť islam ignorovať. Skutočne, islam je dnes oficiálne podporovaný ako jedno zo štyroch hlavných náboženstiev Ruska a aj keď sa v krajine nevládne podľa islamských zákonov, Rusko je dnes pozorovateľom organizácie moslimských krajín OIC (kde je riadna účasť podmienená práve vládou islamu).

Rusi samotní si nebezpečenstvo ovládnutia krajiny islamom uvedomujú, ale namiesto zmeny sociálnej a imigrantskej politiky zo strany vlády, vznikajú z občianskej iniciatívy xenofóbne a radikálne združenia typu „Hnutie proti ilegálnej imigrácii“ Alexandra Belova, ktoré aktívne proti imigrácii vystupujú. Vláda, ktorá v moslimských krajinách bývalého ZSSR vidí nárazníkové pásmo pred prienikom radikalizmu do Ruska, robí všetko pre to, aby si v nich udržala vplyv a to posledné, čo si želá je postaviť sa proti islamu.

Oblasti Ruska, kde islam dominuje majú dnes veľmi širokú autonómiu. Republiky či oblasti ako je Tatarstan, Čečensko či Ingušsko sú fakticky samostatnými štátmi, kde na miestnej úrovni prevláda riadenie krajiny podľa islamských noriem. Nakoniec je to možno svojim spôsobom jediná cesta, ako v tak rôznorodej krajine, ako je Ruská federácia, vládnuť. Islam je skrátka organickou súčasťou Ruska v takých absolútnych ale aj relatívnych dimenziách, ku ktorým sme sa v Európe zatiaľ ani nepriblížili.

Rusko musí hľadať a aj intenzívne hľadá cestu vzájomne výhodnej spolupráce medzi náboženstvom a svetskou mocou. Hoci je krajina podľa Ústavy svetským štátom, trendom posledných rokov je klerikalizácia krajiny, kde sú trecie miesta aj zo strany legislatívy a štátnej moci potierané. Napríklad známy prípad „Búriacich sa vagín“ by skončil rovnako, alebo možno ešte horšie, ak by rovnaký výstup urobili v mešite. Právo na ochranu náboženstva, resp. zákaz zosmiešňovania a zneucťovania je v Rusku súčasťou zákonov, takže karikatúru Mohameda je v Rusku nemožné verejne prezentovať bez hrozby trestného postihu. Rovnako ako karikatúru kresťanského, židovského či budhistického duchovného…

Pokiaľ sa teda moslimovia správajú voči štátnej moci korektne, na oplátku im je umožnené praktikovať svoju vieru aj za asistencie štátnej moci. Napríklad oslava ukončenia Ramadánu, najväčšieho islamského sviatku Eid al-Fitr v Moskve, bola svojou organizáciou, vyhradením ulíc a parkov v blízkosti mešít pre moslimov, doslova exemplárnym príkladom koexistencie islamu s Ruskom. Pritom podľa The Moscow Times len 20% z celkového počtu oslavujúcich bola s trvalým bydliskom v Moskve. Zvyšok boli ilegáli a návštevníci.

Pri tejto príležitosti ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal ruským moslimom k sviatku Eid al-Fitr.

Ukončenie posvätného času pôstu počas mesiaca Ramadánu, sviatok prerušenia pôstu má hlboký duchovný význam, radosť z posilnenia viery, získania nových neoceniteľných skúsenosti, morálnu očistu a sebazdokonalenie,“ povedal Putin.

Tradične sa vyznačuje nielen bohatou a štedrou hostinou, ale tiež pozornosťou a súcitom k tým, kto potrebuje pomoc,“ pokračoval prezident. „Je veľmi dôležité, aby sa moslimské organizácie aktívne zúčastňovali na živote Ruska. Ich spolupráca s vládnymi a sociálnymi inštitúciami sa neustále vyvíja a veľká pozornosť je venovaná charite a vzdelávacím iniciatívam,“ dodal.

Putin tiež zdôraznil, že „principiálne pozície moslimských duchovných si zaslúžia rešpekt, pretože pevne odolávajú pokusom extrémistov prekrútiť moslimské hodnoty, zasiať semená nenávisti a neznášanlivosti…Takéto produktívne a mnohotvárne aktivity uľahčujú posilnenie priateľstva a porozumenia medzi ľuďmi v krajine, zaisťujú občiansky mier a harmóniu,“ uzavrel prezident.

Ešte stále si myslíte, že Rusko je ochrancom kresťanstva a záštitou Európy pred islamom?

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

7 komentárov

  • nie celkom súhlasím s Vašim názorom ohľadne islamu v Rusku. celkovo sa čísla dosť rôznia, podľa oficiálnych štatistík zo sčítania ludu 2010 je to myslím okolo 5%, samozrejme číslo bude väčšie ale nemyslim že by presahovalo 10%. Dôležitejšie je však správanie sa ľudí, ktorí si v kolonke odškrtnú islam ako náboženstvo, a to je pri tatároch tvoriacich možno 80% ludí vyznávajúcich islam úplne iné ako arabi či severoafričania…teda aspon zatial. moslim ktorý papá bravčové klobásky a k tomu pije vodku z dvojdecáka je dobrý moslim, taký by mohol byť aj susedom…uvidíme čo mladšia generácia, hádam sa to podarí podchytiť tak aby nezačala skutočne praktizovať vieru mohameda…severný kaukaz je na tom už horšie, na druhej strane ani tu nie je naboženstvo pre drvivú vacsinu ludi prvorade, ovela dolezitejsie su rodinne a lokalne puta.

  • Rusky vztah ku mensinam bol vzdy trochu svojrazny – a o dost odlisny ako anglosasky. Zatial co Britske imperium fungovalo na principe dosadenych guvernerov „spravnej narodnosti“, ktori boli castokrat symbolom nadradenosti, Rusi nejakym zazrakom dokazali integrovat lokalnych vodcov do politiky, pricom tito lokalny vodcovia boli loajalny gosudarovi – a vdaka tomu udrzat svoje imperium relativne pohromade. Zo sucasnosti najlepsou ukazkou takeho vztahu je vztah Kadyrov-Putin ( sice nie idealne, ale aj vdaka tomu drzia Cecensko ). Za sovietskeho zvazu dokonca zasli do takeho extremu, ze kazda mensina mala pravo na vlastnu autonomnu oblast ( resp. republiku ), v ktorej si mozu zachovavat svoje tradicie. Som neveril vlastnym ociam, ked som zistil, ze kdesi na Dalekom vychode existuje aj Jevrejska respublika :-D.

    Skutocne zasadnou otazkou ale je, ci sa „ruski“ moslimovia povazuju v prvom rade za moslimov, alebo za Tatarov, Kazachov, Cecencov, Turkmenov, Rusov a pod. Pretoze tam su korene loajality, ked pride na lamanie chleba. Ako v pripade Rusov – bezny Rus nepojde umierat za Putina, ani za Jednotne Rusko, dokonca ani za pravoslavnu cirkev,- ale akonahle sa ocitne v ohrozeni „Matka Rus“, tak bojovat pojde…

  • Ano stále si myslím, že Rusko je ochrancom kresťanstva (chvalabohu). To, že ako štát podporuje aj moslimov to predsa tento fakt nevylučuje. Či si snáď myslíte, že keby militantným spôsobom likvidovali inovercov (muslimov), iba vtedy by boli pravými ochrancami kresťanstva? Asi je Vám treba ešte trochu poštudovať bibliu.

  • Rusko a Čína si doma na rozdíl od nás udělá pořádek (nakonec i Srí Lanka si ho udělala s Tamilskými tygry), jen ČR si nechá stát rozesrat…pro peníze a pohlazení Západu

  • Moslimov je veľa a sú súdržní, tým pádom by z nich mohli byť dobrí spojenci na čokoľvek, takže je lepšie s nimi vychádzať dobre, hoci neviem, dokedy to v Rusku bude možné. Ešte mi tak rýchlo napadá, že jedna ruská banka chce zaviesť (a možno už aj zaviedla) islamské finančníctvo postavené na šarii – jednak aby vzdorovala západným sankciám a jednak aby pritiahla kapitál z bohatých arabských krajín.

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Vzťah Ruska a islamu

Pridaj komentár