Zamyslenie Petra Hampla

cropped-malypagetitle-01.png

Charakter ľudí či hnutia spoznáte okrem iného podľa toho, aké výrazy používajú. A zvlášť dobre pre to, ako označujú svojich protivníkov.
Vlastenci dnes hovoria svojim protivníkom “slniečka”. Je v tom dosť irónie, ale stále je v tom aj určitá miera láskavosti, je z toho poznať zmierlivosť a pochopenie. Vlastne je to aj trochu maznavé. Mohli by im hovoriť trebárs “prisluhovači” alebo “vlastizradcovia”, ale také slová sa objavujú len sporadicky a sú rezervované skôr pre významných politikov.

Stúpenci islamizácie by mohli svojich protivníkov nazývať trebárs “bezpolmesičkovia” alebo “slivky” alebo “kremienkovia” alebo ja neviem ako. Ponúkalo by sa aj trebárs prirovnanie k Homérovi Simpsonovi. Ale nezdá sa, že by boli schopní humoru, a už vôbec nie láskavého. Preferujú výrazy ako “xenofób” – sú to výrazy likvidačné v tom zmysle, že ak tak niekoho označíte, ľahko sa vám bude ľahšie zdôvodňovať, prečo pri zápase s takým súperom nemusíte dodržiavať pravidlá, Bude sa vám tiež ľahšie zdôvodňovať, prečo ho môžete zbaviť občianskych práv. Šéfredaktor iHned Miloš Čermák dokonca hovorí o vlastencoch ako o ľuďoch, ktorí smrdia a ktorých prítomnosť v Českej republike je nežiaduce.

Čo myslíte, od koho môžete skôr čakať násilie a prípadné likvidačné tábory? Od toho, kto svojim súperom hovorí “slniečka” alebo od toho, kto na nich pokrikuje “Smradi”, “xenofóbovia” a “náckovia”?

[sociallocker][/sociallocker]