4. sankcie EÚ voči Rusku: Predovšetkým diamanty, vodka a možno aj Vy za Váš názor na Rusko!

(MZC/WELT/VEDOMOSTI) – V Bruseli sa pripravujú nové sankcie EÚ voči Rusku. V piatok popoludní sa 28 ministrov zahraničia EÚ neformálne stretávajú v Miláne, hovoriť sa má o kríze na Ukrajine a nových sankciách. Opatrenia by mohli byť dohodnuté v sobotu na summite EÚ v Bruseli.

Podľa  informácií z diplomatických zdrojov v Bruseli, sankcie sa majú týkať obmedzenia dovozu luxusného tovaru z Ruska ako  kaviár, vodka, ale aj diamanty. 

Rusko je jedným z najväčších vývozcov diamantov, podľa EÚ by sankcie na dovoz diamantov z Ruska mohli Rusov „citlivo“ zasiahnuť.

Ruský denník Vedomosti, preveroval dopady takejto sankcie EÚ. Podľa jeho informácií EÚ (tu http://www.vedomosti.ru/politics/news/32751511/smi -pod-novye-sankcii-es-mozhet-popast-rossijskaya-vodka#ixzz3Bmt9sagn), už v apríli mala pripravený zoznam na ktorom okrem zákazu diamantov, bola aj zákaz dovozu zemného plynu a ropy. Už vtedy presiaknuté informácie v Antverpách vyvolali  „nervové zrútenie“ obchodníkov, bankárov a klenotníkov.

Ruská spoločnosť ALROSA je jednou z najväčších diamantových spoločností na svete. Predstavuje 1/4 všetkých neopracovaných zásielok diamantov v Antverpách, zároveň má 50% podiel na trhu so svojimi výrobkami. V roku 2013 predala diamanty zhruba za 2,5 miliardy dolárov. Jej svetový podiel na trhu bol 30%.

V súčasnosti má 3 rozhodujúce  predajné kanály: dlhodobé zmluvy, ktoré predstavujú 64% predaja, aukcie ( 21%) a okamžitých obchodov ( 16%).  Medzi najväčšie zákazníkmi – Tiffany & Co Táto zmluva bola vypracovaná v roku 2007, a bola podpísaná až v roku 2012 s belgickou dcérou  americkej spoločnosti – Laurelton Diamonds Inc. Dohoda s aukčný dom Sotheby bola podpísaná v roku 2013    

Dopyt po diamantoch v Európe  v posledných rokoch stagnuje. Podľa  Alrosa , v roku 2013 vzrástol iba o 2,3% v Európe. Pre porovnanie, dopyt v Indii vzrástol o 11,4%, Čína – 9,1%.

Alrosa má preto nové zmluvy s čínskymi a indickými výrobcami a prípadné sankcie by ju výraznejšie nemali zasiahnuť. 

Naopak pre Antverpy by sankcie EÚ voči Rusku znamenali rozvrat trhu s diamantami.  

„Sankcie“ za proruskú propagandu.

V snahe prijať nové sankcie voči Rusku má Merkelová podporú oboch strán CDU aj SPD.  Politik CDU Miachael Gahler sa vyslovil dokonca za vytvorenie zoznamu osôb z radov kultúrnych pracovníkov, novinárov a iných verejne činných osôb, ktoré „podporujú“ proruskú propagandu. Tento zoznam by sa netýkal len Rusov.

Druhou najviac spomínanou položkou na sankčnom zozname 4. sankcií je Vodka.

Podľa generálneho riaditeľa TSIFRRA Vadima Drobiza v  roku 2013, original ruská vodka zo celkovéhej ruskej produkcie išla na export iba 5%. Podľa neho väčšina výrobcov v Rusku nie sú orientovaní na export. Existujú  však výnimky – napríklad  Russian Standard , ktorý  vyváža až 65% produkcie do Veľkej Británie.

„Zákaz importu ruskej vodky je tak považovaný len za „smiešnu odvetu EÚ za agrosankcie a ruský zákaz   Jacka Danielsa a McDonald „, – povedal Drobiza. 

Všetky tromfy má v sankčnom súboji Rusko.

Všetky tromfy v sankčnej politike ma Rusko. Kedykoľvek môže uvaliť embargo na dovoz automobilov z EÚ (čo len pre Nemecko bude znamenať stratu 300 000 pracovných miest), kedykoľvek môže prejsť na úplne platby v rubľoch za ropu a zemný plyn, ku ktorému podľa agentúry Fitch neexistuje momentálne žiadna alternatíva (tu http://medzicas.sk/k-zemnemu-plynu-z-ruska-v-tomto-momente-neexistuje-alternativa-tvrdi-agentura-fitch/)  . Preto EÚ o energetických sankciách nehovorí a nie su predmetom 4. sankcií.

Plánované 4. sankcie tak vyznievajú neuveriteľne trápne a ako zúfalý pokus lídrov EÚ držať do poslednej kvapky ukrajinskej krvi „svoju vlastnú tvár“ a pritom si strieľať do vlastných končatín     (tu http://medzicas.sk/nemecko-uz-stratilo-3-mld-eur-vdaka-sankciam-voci-rusku-nemecki-exporteri-su-bezradni/ a tu http://medzicas.sk/ruska-vlada-zostavila-zoznam-dalsich-sankcii-voci-usa-a-eu/).

Navyše pokus cenzurovať  a sankcionovať názory vo verejnom priestore pod rúškom boja „proti putinovej propagande“, ukazuje že pod Ukrajinskou krízou  sa mení EÚ na čoraz menej slobodnejší spolok.

Pridaj komentár