8. máj 2015 Moskva: Oslavy víťazstva, či ekonomický summit?

putin-xi

Budúci týždeň  je plánované 8. mája stretnutie Putina a Xi Jipinga.

Nejde len o zdvorilostnú návštevu pri príležitosti osláv sedemdesiateho výročia víťazstva nad fašizmom, kde oslavy budú prebiehať v Moskve.

Návšteva Xi Jipinga má podľa The Bricspost výrazný ekonomický rozmer a je predzvesťou uzavretia ďalších strategických ekonomických zmlúv medzi Čínou a Ruskom. Tento rozmer návštevy pripravujú vicepremieri oboch vlád Zhang Gaol a Arkadij Dvorkovič.

Počas štvrtkového telefonického rozhovoru Zhang povedal, že očakáva, že obe strany, postúpia v realizácii vzájomných dohôd a to najmä v energetickej spolupráci.

Ruská horná komora parlamentu, Rady federácie, ratifikovala plán dodať 38 mld. m3 zemného plynu do Číny na začiatku tohto týždňa.

Zhang informoval Dvorkoviča podľa The Bricspost, že  „Čína prikladá veľký význam podpore spolupráce na veľkých projektoch v dopravnej infraštruktúre, ako sú vysokorýchlostné železnice“.

Peking má záujem na financovaní prvej  ruskej vysokorýchlostnej železničnej trate medzi Moskvou a Kazaňou.

Podľa informácií z tohto týždňa, ktoré uverejnili Vedomosti.ru, na projekte ma spolupracovať aj nemecký Siemens. Čína ma investovať celkovo 5,2 miliardy dolárov v rámci projektu.

Prevažná časť investícií, 4, 3 miliardy dolárov príde v podobe 20-ročnej pôžičky od čínskych bánk, a druhá tranža 860 mil. dolárov príde ako kapitálový vklad do projektu, hlási RIA Novosti.

To, že 8. máj 2015 v Moskve nie je len ceremoniálna záležitosť dokresľujú slová čínskeho veľvyslanca v Rusku Li Hui, ktorý hovorí podľa The Bricspost, že  „celkovo by malo ísť o dohody na obchodoch vo výške 100 miliárd dolárov len za rok 2015“.

Rovnako dôležitá bude príprava summitu BRICS, ktorý sa ma konať v ruskom meste Ufa 8.-9. júla 2015.

 

135842291_8-e1368794119456

Už začiatkom týždňa unikli informácie, že Peking a Moskva sú v záverečných fázach rokovaní o spoločnom podniku na výrobu vrtuľníkov, informácie sa dostali von v utorok, kedy sa z pracovnej cesty z Číny vrátil Dmitrij Rohozin, ktorý rokoval s podpredsedom čínskej vlády Wang Yang v Chang-čou, východnom čínskom meste, kde sa obe strany zišli k diskusiám k  projektu. Rogozin následne oznámil v utorok tento týždeň, že už v máji bude bodka za rokovaniami a podpíše sa záverečný dokument.

Predpokladá sa, že sa tak stane rovnako 8. mája 2015 na oslavách v Moskve. „Nový rad vrtuľníkov bude vyrábaný v Číne s materiálmi a technológiami od Ruska“, povedal Rogozin.

Ruské vrtuľníky sú dobre známe v Číne. Dodávky strojov do Číny začali s prvou výrobou modelu Mi-1v polovici 20. storočia. Mi-4 vrtuľníky boli vyrobené v Číne na základe licencie pod označením Harbin Z-5 od Harbin Aircraft Manufacturing Corporation, člen čínskej Aircraft Corporation AVIC. Okrem týchto modelov, Čína použív Mi-6s, ktoré prišli nahradili Mi-26TCs.

Oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom v Moskve sa tak stávajú výrazným ekonomickým summitom, kde sa očakáva oznámenie podpisu desiatky zmlúv prekračujúcich projekty v hodnote vyše 100 mld. dolárov.

 

Zdroj:

(1)  http://thebricspost.com/china-russia-to-step-up-energy-cooperation-vice-premier/#.VUMvotLtmkq

(2) http://thebricspost.com/china-main-investor-in-helicopter-joint-venture-with-russia/#.VUMsotLtmko

 

Pridaj komentár