„Agresívne“ Rusko zastavilo rozmach ďalšej vojny

Agentúra TASS oznámila, že na základe sprostredkovania ruskej diplomacie zasadli znepriatelení predstavitelia Arménska a Azerbajdžanu a dohodli sa na prímerí v Náhornom Karabachu. Prímerie platí od 5.4.2016 11:00 moskovského času.

Situácia pozdĺž línie kontaktu v zóne konfliktu v Náhornom Karabachu sa dramaticky zhoršila v noci na 2. apríla, keď začali zúrivé zrážky. Obe strany konfliktu sa vzájomne obviňovali z porušovania prímeria. Po stretnutí, na ktorom sa zúčastnili náčelníci generálnych štábov oboch krajín Najmaddin Sadigov a Jurij Chačaturov ministerstvá obrany oboch strán oznámili ukončenie bojových operácií v Náhornom Karabachu. Arménsky minister obrany Sejran Ohanjan k tomu povedal , že dohoda bola „ukovaná“ v Moskve.

Konflikt medzi susedným Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach, sporného územia, ktoré bolo súčasťou Azerbajdžanu pred rozpadom Sovietskeho zväzu, ale bolo osídlené prevažne Arménmi, vypukol na konci 80-tych rokov. V rokoch 1991-1994 konfrontácia o kontrolu Karabachu a priľahlých území prerástla do regulárnej vojny. Na oboch stranách konfliktu, v ktorom zahynulo okolo 30 tisíc ľudí, tisíce obyvateľov opustilo svoje domovy. Neoficiálne prímerie bolo dosiahnuté 12. mája 1994. Od tej doby Arménsko a Azerbajdžan jednajú o spornom postavení regiónu na rokovaní tzv. Minskej skupiny, ktoré sprostredkuje Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)

Komentár

Všimli ste si? V posledných mesiacoch to začína to byť skoro rutina. Začne nejaký konflikt, pricvála ruský diplomatický rytier na bielom koni (občas s hodne nabrúsenou kopijou) a konflikt utlmí.

Je to akosi iná úroveň diplomacie, než sme zvyknutí v našich končinách. Úloha resp. činnosť západných diplomatov je presne opačná. Urobiť všetko pre to, aby sa konflikty rozhoreli.

Je pritom jedno, či to robia vedome, ako boli a sú aktivity Západu v Severnej Afrike a na Blízkom Východe. Alebo či je to len nemotorný tanec slona v porceláne, ako je bezpodmienečná podpora Arabov v pásme Gazy a na západnom brehu Jordánu. Výsledok je ten istý. Narastajúci chaos, milióny ľudí utekajúcich pred bombami a státisíce mŕtvych. Cesta súčasnej západnej diplomacie je posiata stále sa zväčšujúcim radom mŕtvol.

Rusi naopak v poslednej dobe životy zachraňujú. Už to je dosť, aby sme sa vážne zamysleli nad politikou voči tejto krajine.

Zdroj:

15 komentárov

 • Ruska diplomacia to zariadila jednoducho. Povedala obom krajinam, ze ked neprestanu bojovat, Rusko anektuje Nahorny Karabach ako anektovala Krym…

 • S Ruskom to nie je veľmi ružové. Veľmi sa tam darí náboženskému spatočníctvu pravoslávia a šialeného islamu
  http://krestanstvo.czweb.org/clanky/nabozenstvo-vs-pad-socializmu-totalny-mravny-upadok-sucasnej-spolocnosti

 • No s oslavnými článkami takejto kvality fakt o chvíľu skončíte na Smatanovom zozname. Faktom totiž je, že Azeri (a Arméni už duplom nie) si žiadny vojnu o Karabach neželajú. Však Azeri už v sobotu napoludnie – samozrejme až potom, ako dobyli niekoľko strategicky významných kót pri Martakerte – hlásili prímerie.
  Momentálne stratégia Azerbajdžanu je držať Karabach pod tlakom a postupne ho oslabovať krátkymi, ale intenzívnymi útokmi (Karabach vie svoje straty nahrádzať omnoho ťažšie ako omnoho väčší Azerbajdžan). Silný útok, územný zisk, zakopať sa a prímerie. Väčší konflikt si ale rozhodne neželajú, pretože nikto netuší ako by to skončilo. Takže teraz síce máme zasa prímerie, ale do pár týždňov/mesiacov sa tam režú zas.

  • V inom clanku prave pisem, ze zahajenie konfliktu bolo pre rusku diplomaciu prekvapenim. Pokracovanie si nezelaju. Nakoniec Azerbajdzanu dodavaju zbrane a prave v tychto dnoch podpisali Iran, Rusko a Azerbajdzan dohodu o zintenzivneni obchodnych stykov.
   Neverim, ze konflikt bude pokracovat, Rusi su stale istejsi vo svojom najblizsom okoli a nasadia vsetky paky aby zabranili eskalacii. Nakoniec, hlavnym dovodom ani nebol spor o samotne uzemie, ale stale sa zhorsujuca situacia vlady v Baku, ktoru neprijemne drvia nizke ceny ropy. Samozrejme dolezitu ulohu hra aj podpora Turecka, ale podla mna prave financne problemy boli spustacom konfliktu.
   Takze ked si Rusi zrataju dva dva, nevidim dovod, preco by nemohli napriklad podporit pozickou Azerbajdzan, cim by zabili dve muchy jednou ranou. Vyriesili by zakladny problem a zaroven by si vladu zaviazali.
   Co sa tyka uzemnych ziskov, okrem jednej koty su vsetky opat v rukach Armenov, takze to mnozne cislo nie je na mieste. Konflikt nebude dalej pokracovat aj kvoli financnej narocnosti takychto operacii. Azerbajdzan ako utociaca strana bude mat vzdy daleko vyssie straty a kazdy strateny milion krajina citi.

   • No uvidíme – u verejnosti v Azerbajdžane získal útok dosť veľkú podporu a odvrátil pozornosť od iných vnútorných problémov, takže myslím, že to do leta skúsia znova.
    Rusku síce eskalácia nevyhovuje, no celé to prímerie je len také polovičaté riešenie, ktoré hrozí kedykoľvek prerásť do opätovnej vojny. Ideálna by bola mierová zmluva medzi oboma krajinami (Karabach by sa asi musel vzdať veľkej časti buffer zóny, ktorú drží), no tam by ten tlak musel byť oveľa väčší a zdá sa mi, že Rusku táto zamrznutá vojna vyhovuje oveľa viac – na jednej strane tak majú stabilné zákazky na vojenskú techniku (Azerbajdžan) a na strane druhej majú veľmi silné politicko / vojenské páky na Arménsko, ktoré je na nich za súčasnej situácie úplne odkázané

 • Rusi chrania v prvom rade seba, a svoje zaujmy, v Libii nemali svoju zakladnu a Libia bola daleko od ruska, Syria a Karabach je pre nich strategicky dolezity.
  To ze Rusko nieje agresivne je super, ale nieje to ani ziadna protivaha k NATO. NATO len zneuziva Rusku poziciu k ospravedlneni svojej existencie a zatial mu to vychadza.

 • Juraj. V tomto s tebou suhlasim. V takom roku 2000 som si ani nemyslel ze budem niekedy tak silno pochybovat o politike a vedeni NATO. Ze pojem „europske hodnoty“ bude pre mna prazdna fraza, za ktorou nie je nic. Zhola nic.
  Nasa kultura tu bola je a bude.V kazdom systeme. To nie su tie „europske hodnoty“, ako by to niektori europsky hujeri chceli aby sme spajali.
  Nech mi bruselski eurohujeri vysvetlia tie „Europske hodnoty“ pri zatvarani si oci nad greckom od jeho vstupu do eurozony, pri eurovale, pri porusovani dublinskeho dohovoru, pri stopnuti plynovodu do bulharska, pri podpore ozbrojeneho pucu na Ukrajine, pri invazii do Lybie, pri podpore rebelov v Syrii.. pri poklonkovani velkemu uchu napriek tomu, ze tych vsetkych eurohujerov odpocuva.
  V com su tie „europske hodnoty“?

  Mimochodom Juraj. Tymto clankom si sa zapisal do smatanoveho zoznamu ako rusky agent. 🙂

  • Vzhladom na to, ze do sankcii voci Rusku nas dokopali predstavitelia USA, clovek by cakal, ze velku cast nakladov budu znasat aj oni. Napriek tomu biznis USA-Rusko stupa za sucasneho poklesu a strat Europy. Ako to povedala Viki Nuland? „Fuck the EU!“
   Takze kazdy, kto obhajuje protiruske sankcie (o ktorych sa unisono vyjadruju autority, ze nefungovali, nefunguju a nebudu fungovat ako motivacia prinutit Rusov na nieco) je z mojho pohladu naivny hlupak. Zvlast ked si precitam ekonomicke vysledky urcitych odvetvi ruskeho hospodarstva, kde sankcie posobia ako ochranarske opatrenie pred europskou konkurenciou, co ma za nasledok ich prudky rast.

   • Moji kamaráti žijúci v Rusku mi teraz s údivom rozprávajú , že sankcie majú opačný efekt . je síce pravda že Rusko nimi trpí ale na druhej strane to obrovsky naštartovalo domáci priemysel , poľnohospodárstvo . Ak si niekto ešte myslí že sa vráti na ruský trh tak je na veľkom omyle – Rusko si bude vyberať kto tam bude dovážať

    • A hlavne, Rus uz by nikdy nekupil hnoj zvanu Made in EU!! Oni maju inu danu do vienka narodnu hrdost!! To my sme uboziaci v tomto…

  • amy bricklayer

   Chlapci, nerobte tomu úbožiakovi z tej Považskej Bystrice, či odkiaľ to je reklamu, to by bolo ako sviniam perly hádzať. Jeho treba ignorovať, a to aj odzadu :-)….

Pridaj komentár